Menu

 • Szkolne obchody Dnia Ziemi 23 kwietnia 2018 r.

  22 kwietnia przypada światowy Dzień Ziemi ustanowiony po to, by wszyscy ludzie nieobojętni na los naszej planety mogli wyrazić protest przeciwko jej niszczeniu.

  Uczniowie naszej szkoły także uczcili to święto, biorąc udział w konkursie na strój ekologiczny. Organizatorem przedsięwzięcia była nauczycielka przyrody p. Anna Pańczak.

  Zgromadzeni w poniedziałek w Hali Widowiskowo-Sportowej uczniowie klas I-III SP, gimnazjaliści oraz nauczyciele mogli uczestniczyć w niecodziennym pokazie mody przygotowanym przez uczniów klas IV-IV SP. Każdą klasę reprezentowało dwoje modeli ubranych w wykonane z surowców wtórnych stroje. Znalazły się wśród nich następujące kreacje: wieczorowa, sportowa, weselna, szkolna, dyskotekowa, codzienna, karnawałowa oraz plażowa. W rytm znanych przebojów klasowi modele i modelki przechadzali się z gracją po wybiegu, a zachwycona publiczność biła brawo. Jury w składzie: p. Marzena Brodecka, p. Karina Potocka-Dyro, Hanna Wicińska-Andrejczak i p. Łukasz Chojnacki miało niełatwe zadanie, ponieważ wszystkie stroje były kolorowe i bardzo pomysłowe. Ostatecznie zwyciężyła klasa Va, która przedstawiła kreację weselną. Uczestnicy pokazu oraz uczniowie zwycięskiej klasy otrzymali nagrody w postaci miniradyjek ufundowane przez dyrekcję szkoły.

   

   

 • "WORD MASTER" - " MISTRZ SŁÓWEK" 21 kwietnia 2018 r.

  21 kwietnia w Brzyskorzystwi odbył się I Powiatowy Konkurs "WORD MASTER" -

  " MISTRZ SŁÓWEK" , w którym wzięły udział dwie uczennice naszej szkoły: Patrycja Paluch i Wiktoria Krysztofiak przygotowane przez nauczycielkę j. angielskiego - p Annę Gize. Uczestnicy konkursu w ciągu 45 minut musieli zmierzyć się z testem wielokrotnego wyboru zawierającym zadania z zakresu słowotwórstwa, wykazać się rozumieniem czytanego tekstu oraz uzupełnić tekst z lukami. Ostatecznie Patrycja zajęła V miejsce, a Wiktoria X. Za swój udział w konkursie uczennice otrzymały nagrody pocieszenia oraz pamiątkowe dyplomy.


   

 • Wyjazd do Term Maltańskich 26 kwietnia 2018 r.

  26 kwietnia 40-osobowa grupa uczniów naszej szkoły pod opieką nauczycieli: p. A. Dąbrowskiej, A. Pańczak, S. Fedejko, Ł. Chojnackiego udała się do cieszącego się olbrzymim zainteresowaniem nowoczesnego aquaparku na Malcie w Poznaniu.

  Podczas pobytu na basenie cała grupa miała okazję skorzystać ze wszystkich dostępnych tego dnia atrakcji, jakie oferowała pływalnia. Spośród nich najbardziej uczestnikom wyjazdu spodobały się: sztuczne fale na morzu, ścianka wspinaczkowa, z której spadało się wprost do wody, basen solankowy i liczne zjeżdżalnie, zwłaszcza ta z pontonami. Dodatkową frajdę stanowiło wypłynięcie na otwartą przestrzeń poza obiekt krytej pływalni. Po basenowych szaleństwach cała grupa udała się na smaczny posiłek do restauracji McDonald's, po czym zrelaksowana i zadowolona wróciła do Rogowa.

   

 • Zwiedziliśmy atrakcje Dolnego Śląska 11-13 kwietnia 2018 r.

  11 kwietnia o godz. 5.00 44 – osobowa grupa uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami - p. J. Czerniejewską, K. Potocką-Dyro i p. A. Tylerem wyruszyła na trzydniową wycieczkę do Kotliny Kłodzkiej.

  Po paru godzinach spędzonych w autokarze dotarliśmy do kopalni złota w Złotym Stoku- pierwszego punktu naszej wycieczki. Pani przewodnik opowiedziała nam o czasach, kiedy wydobywano w niej złoto. Schodząc po schodach w dół, ujrzeliśmy wypływający ze skał podświetlony różnymi kolorami największy podziemny wodospad w Polsce. Ku uciesze wszystkich uczestników na powierzchnię ziemi wyjechaliśmy kolejką. Można tam było obejrzeć i kupić różne pamiątki, np. sztabki złota i monety z herbem kopalni.

  Kolejnym miejscem, które zwiedziliśmy pierwszego dnia wycieczki była górująca nad XVIII- wiecznym miastem Twierdza Kłodzka. Było w niej zimno, mokro, ślisko i przede wszystkim ciasno. Przez długi czas chodziliśmy wąskimi tunelami i oglądaliśmy podziemne korytarze- labirynty kontrminerskie. Od przewodnika dowiedzieliśmy się m.in., kto je zbudował i do czego służyły te fortyfikacje.

  Późnym popołudniem dojechaliśmy do Łężyc, gdzie znajdował się nasz pensjonat. Po zakwaterowaniu i posiłku nadszedł czas na wypoczynek po długiej podróży.

  Następnego dnia udaliśmy się do znajdującego się w miejscowości Adrspach na terenie Republiki Czeskiej przepięknego i unikalnego Skalnego Miasta. Zobaczyliśmy w nim formy skalne zbudowane z piaskowca płytowego malowniczo i wspaniale wyrzeźbione przez Naturę. 100 - metrowe skalne ściany zrobiły na nas monumentalne wrażenie. Bardzo spodobał nam się także skalny wodospad i piękne szmaragdowe jezioro starej piaskarni. Na koniec czekał nas rejs tratwą, podczas którego mogliśmy się przekonać, że Czesi to bardzo sympatyczny naród z poczuciem humoru. Wszyscy uczestnicy rejsu zaśmiewali się do łez podczas wygłaszanych przez flisaka opowieści i instrukcji typu ,,Gdyby tratwa się topiła, ci, co umieją pływać, wyskakują na prawą stronę rzeki, ci, co nie – na lewą. Chodzi o to, aby sobie nawzajem nie przeszkadzać”. Przeżyliśmy też chwile grozy, gdy dowiedzieliśmy się, że tratwa, którą płyniemy, nazywa się Tytanic 2 i właśnie zaczyna tonąć... Na szczęście okazało się, że to tylko żarty.

  Po tych niesamowitych przeżyciach udaliśmy się autokarem do słynącego ze źródeł leczniczych wód miasteczka uzdrowiskowego – Kudowa-Zdrój. Od przewodnika usłyszeliśmy, że tu znajduje się m.in. jedna z trzech zachowanych w Europie kaplica wyłożona czaszkami i piszczelami ludzi zmarłych w czasie wojny trzydziestoletniej oraz zarazy. Spacerując po parku zdrojowym, mogliśmy spróbować wody mineralnej, która nie wszystkim zasmakowała i zobaczyć miejsce, w którym odbywają się Festiwale Moniuszkowskie. Nasz pobyt w tym urokliwym miejscu zwieńczyliśmy pysznymi lodami, po czym udaliśmy się w drogę powrotną do Łężyc.

  Piątek był ostatnim dniem naszego pobytu w Sudetach. Zgodnie z planem w drodze powrotnej mieliśmy jeszcze zaliczyć wejście na Szczeliniec - najwyższy szczyt Gór Stołowych. Jednak, ze względu na padający od wczesnych godzin porannych ulewny deszcz, musieliśmy zrezygnować z naszych planów. Odwiedziliśmy za to Kopalnię Węgla Kamiennego w Nowej Rudzie. Jej zwiedzanie było podzielone na dwie części – muzealną i podziemną. W salach wystawowych zapoznaliśmy się z eksponatami dotyczącymi kopalni i przekonaliśmy się m.in., jak działała i jaką ważną rolę spełniała dyspozytornia. Największą atrakcją okazało się jednak zwiedzanie części podziemnej, które miało formę zabawy w agentów. Musieliśmy rozwiązywać zagadki i wykonywać różne zadania, za co otrzymywaliśmy bryłki węgla. Na koniec wymieniliśmy je na nagrody u ducha Skarbnika, który wciąż mieszka w kopalni i straszy oraz rozbawia turystów. Na koniec podróży wyjechaliśmy z kopalni autentyczną, górniczą kolejką. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się jeszcze na posiłek, a wieczorem dotarliśmy do Rogowa.

  Tu zostaliśmy powitani przez stęsknionych rodziców, z którymi udaliśmy się do naszych domów. Organizatorem tego udanego i pełnego niezwykłych wrażeń wyjazdu był p. Adam Tyzler.

 • Koncert Orkiestry Dętej z Janowca Wlkp. 6 kwietnia 2018 r.

  6 kwietnia w naszej szkole miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Tego dnia grono pedagogiczne oraz uczniowie naszej szkoły wysłuchali koncertu Orkiestry Dętej działającej przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Janowcu Wielkopolskim.

  Tuż po godzinie 8.00 z sali gimnastycznej zaczęły dobiegać donośne dźwięki, którymi muzycy powitali zebranych w niej słuchaczy. Następnie kapelmistrz Adam Nyszler wprowadził uczestników koncertu w magiczny świat muzyki. Kolejne wykonania prezentowanych utworów przeplatane były sporą dawką ciekawych informacji na temat instrumentów dętych – puzonu, klarnetu oraz perkusyjnych - bębna, werbli i tamburynu. Każdy z muzyków miał też okazję zaprezentowania solowego brzmienia swojego instrumentu. W trakcie koncertu uczniowie i nauczyciele wysłuchali oni m.in. szlagierów muzyki rozrywkoej takich, jak: „Tequila amerykańskiego zespołu The Champs, przedwojennego polskiego przeboju „Tango milonga” czy motywu przewodniego z bajki „Zaczarowany ołówek” .

  Koncert dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń, a zgromadzona publiczność nagrodziła muzyków głośnymi brawami.

  Na koniec uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do szkółki działającej w janowieckim domu kultury, gdzie mogą skorzystać z nieodpłatnych lekcji gry na wybranym instrumencie, który także otrzymają za darmo. Okazję dalszego rozwijania i zaprezentowania nabytych w szkółce umiejętności zapewni im wstąpienie w szeregi Orkiestry Dętej, do czego gorąco zachęcał p. Adam Nyszler.

   

   

 • REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE 26-28 marca 2018 r.

   

  Rekolekcje szkolne są szczególną formą głoszenia Ewangelii, wyrazem troski Kościoła
  o przekaz wiary dzieciom i młodzieży. Społeczność naszej szkoły w dniach 26- 28 marca podzielona na dwie grupy wiekowe: uczniów klas IV- V SP oraz młodzież klas VI SP i II - III gimnazjum, uczestnicząc w naukach rekolekcyjnych przeżywała Wielki Tydzień i przygotowywała się do Zmartwychwstania Pana.

  W poniedziałek odbyło się spotkanie z Siostrami Dominikankami
  i ich podopiecznymi z Mielżyna, podczas którego uczniowie mogli wysłuchać prelekcji o prowadzonym przez Dominikanki Domu Pomocy Społecznej dla osób niepełnosprawnych w Mielżynie. Siostry przybliżyły także postać patronki ich domu - błogosławionej Siostry Julii Rodzińskiej, ukazując istotę miłosierdzia, a także akceptacji odmienności drugiego człowieka.
  Tego dnia nasi uczniowie poznali też księdza rekolekcjonistę ( obecnie oddelegowanego dekretem Prymasa Polski na studia psychologiczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim), który od razu zyskał ich sympatię. Ks. Michał bardzo ciekawie opowiadał o uczynkach miłosierdzia i grzechu, przeplatając te trudne tematy wspaniałymi pieśniami chętnie śpiewanymi przez małych i dużych.
  Pierwszy dzień rekolekcji zakończył się konkursem plastycznym na temat uczynków miłosierdzia.
  We wtorek uczniowie obejrzeli przedstawienie pt.: „ A Jezus nas nauczał...”, które przygotowała p. Violetta Antkowiak wraz z uczniami klas IV i VII. Inscenizacja zawierała przesłanie i wskazówki dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Nie zabrakło też konkursu religijnego.
  Te osoby, które trafnie odpowiedziały na pytania, zostały nagrodzone przez p. katechetkę oceną bardzo dobrą z przedmiotu.
  W ostatnim dniu rekolekcji odbyła się msza święta w intencji uczniów i nauczycieli naszej szkoły połączona z nauką rekolekcyjną. Ks. Michał Grupa i ks. Zenon Starszak, ku radości najmłodszych uczestników rekolekcji, ogłosili zwycięzców poniedziałkowego konkursu plastycznego. Otrzymali oni nagrody, natomiast na wszystkich uczestników czekały drobne upominki.
  Po powrocie z kościoła uczniowie obejrzeli przygotowaną przez katechetkę p. Violettę Antkowiak wraz z dziećmi z klas IV bardzo ciekawą prezentację pt.: „Liczby w Biblii i ich symboliczne znaczenie” nawiązującą do Roku Matematyki ogłoszonego w naszej szkole na początku września. Podsumowaniem trzeciego dnia rekolekcji był konkurs matematyczny, którego rozwiązaniem były hasła religijne.
  Rekolekcje zorganizowane przez katechetkę p. Violettę Antkowiak cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży z naszej szkoły. W ich przeprowadzeniu pomagały nauczycielki: p. Marzena Brodecka, Kinga Bykowska, Marlena Jasińska..

 • Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej 22 marca 2018 r.

  22 marca 2018 r. w Gminnym Domu Kultury w Rogowie odbył się etap gminny Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, zorganizowany przez Państwową Straż Pożarną w Żninie. W konkursie uczestniczyła młodzież ze szkół w Gościeszynie, Mięcierzynie i Rogowie.

  Uczennice i uczniowie otrzymali do wypełnienia testy, składające się z trzydziestu pytań na których rozwiązanie mieli 30 minut. Rywalizacja odbywała się w dwóch kategoriach: klasy 4-6 SP i 7 SP, II, III Gimnazjum.

  Po podliczeniu punktów i ogłoszeniu wyników okazało się, że uczniowie naszej szkoły solidnie przygotowali się do konkursu zajmując odpowiednio miejsca:

  - klasa 4 – 6:

  1 miejsce – Michał Substyk

  2 miejsce – Oliwia Wrzesińska

  4 miejsce – Bartosz Glapa

  - klasa 7 SP, II,III Gimnazjum:

  1 miejsce – Weronika Jankowska

  4 miejsce – Julia Zarecka i Wiktoria Krysztofiak (taka sama liczba punktów)

  Gratulyjemy i trzymamy kciuki za naszych uczniów w kolejnym etapie konkursu.

 • Katarzyna Rychlewska najlepsza z fizyki! marzec 2018 r.

  5 marca br. w Toruniu odbył się finałowy – wojewódzki etap przedmiotowego konkursu kuratoryjnego z fizyki, który uczennica klasy III B naszego gimnazjum - Katarzyna Rychlewska zakończyła z tytułem finalistki! Jednak, zanim to nastąpiło, Kasia musiała wcześniej przejść eliminacje szkolne. Udało jej się to bez trudu i z bardzo dobrym wynikiem - 87,5% punktów - gwarantującym jej udział w zmaganiach na szczeblu rejonowym. Ten etap odbył się w grudniu w Inowrocławiu. Podobnie jak wcześniej, także tym razem, uczennica wykazała się dużą wiedzą z zakresu m.in. dynamiki, kinematyki, elektryczności czy termodynamiki, poprawnie rozwiązując test składający się z zadań zamkniętych i otwartych. Do konkursu gimnazjalistkę przygotowywała nauczycielka fizyki p. Justyna Kamińska.

  Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

   

 • Najsmaczniejszą babę wielkanocną upiekły dziewczyny z II B 24 marca 2018 r.

  24 marca odbył się Konkurs na Babkę Wielkanocną, którego organizatorem był Gminny Dom Kultury w Rogowie. Uczestnicy mieli za zadanie własnoręczne upieczenie i zaprezentowanie swojego wypieku, a mianowicie wielkanocnej baby według tradycyjnego przepisu.

  Jury w składzie: p. Józefa Błajet- przewodnicząca, p. Alicja Głowska i wójt Józef Sosnowski – członkowie - oceniało czternaście konkursowych ciast wg walorów smakowych i estetycznych. Zwycięską babkę upiekły uczennice Gimnazjum w Rogowie pod opieką wychowawczyni - p. Kariny Potockiej-Dyro, którym przyznano I miejsce i bon o wartości 200 zł. Klasę II B reprezentowały: Amelia Karpińska, Milena Górna, Roksana Kosińska.


   

   

 • Wielkanocne pisanki na lekcji plastyki marzec 2018 r.

   

  Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych uczniowie klasy III c pod czujnym okiem swojej wychowawczyni p. Ewy Grotowskiej wykonali na lekcji plastyki pisanki wielkanocne, które upiększyli kolorowymi ozdobami. Wykonane przez uczniów prace stworzyły świąteczną dekorację sali lekcyjnej.

 • Święta tuż, tuż... marzec 2018 r.

  Uczniowie przebywający w świetlicy szkolnej pod opieką p. Katarzyny Mazur już od rana rozpoczęli przygotowania do wykonania świątecznego wystroju sali. Zadaniem dzieci było wyklejanie ogromnej pisanki różnymi kolorami kuleczek z krepy. Jak widać na zdjęciach, czynność ta cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, nie tylko wśród najmłodszych uczniów, ale również wśród starszych kolegów i koleżanek. Niebawem ukaże się zdjęcie z końcowego efektu tej pracy.

 • Układy gimnastyczne - tradycją rogowskiej szkoły w powitaniu wiosny 19 marca 2018 r.

  Już po raz piętnasty uczniowie ze szkoły w Rogowie powitali wiosnę na sportowo.

  19 marca tłumnie przybyli do hali w asyście wychowawców, by uczestniczyć w Mistrzostwach Szkoły w Układach Gimnastycznych na materacach i realizować Ogólnopolski Program Edukacyjny „Trzymaj formę”. 136 dziewcząt w III grupach wiekowych przedstawiło układy opracowane na lekcjach wychowania fizycznego pod okiem nauczycielek Grażyny Fedejko i Karoliny Felkel. Przed niezwykle trudnym zadaniem postawiono komisję sędziowską w składzie: Łukasz Chojnacki, Stefan Fedejko i Maciej Michalczak, która oceniała wartość techniczną i wrażenie artystyczne.

  Dziewczęta, jak co roku, starannie przygotowały się do sportowej rywalizacji, wykonując m.in. wieloosobowe piramidy, mostki, szpagaty, przerzuty bokiem. Stawały na głowie i rękach, by zdobyć maksymalne noty. Ich niezwykle interesujące układy podkreślały odpowiednio dobrane oryginalne stroje i precyzyjnie wykonane fryzury.

  Jako pierwsze wystąpiły dziewczynki z klas IV i V. Był to ich debiut przed tak liczną widownią, na której zasiedli koledzy i koleżanki ze szkoły oraz rodzice, którzy przyszli wspierać swoje pociechy. Młode gimnastyczki sprostały jednak zadaniu, demonstrując swoje pomysłowe choreografie, co dodatkowo wymagało od nich także opanowania towarzyszących temu emocji.

  W najmłodszej grupie wiekowej I miejsce przyznano dziewczynkom z klasy V: A. Cholewińskiej M. Dybalskiej, M. Michalczak, J. Ratajczak, K. Sikorskiej. II miejsce zajęły: O. Idzińska, A. Nadolna, W. Pomorska, N. Wiśniewska, M. Woźniak, natomiast III miejsce zdobyły: K. Andrzejewska, J. Bosacka, M. Doman, M. Dunaj, A. Gwiazda, N. Krygier, S. Mikulska, S. Szymańska, D. Zarecka - klasa IV.

  W dalszej części przy dźwiękach muzyki Johana Straussa na materacach swoje przysłowiowe pięć minut miały dziewczęta z klas VI i VII. Wyjątkowość ich gimnastycznych poczynań wzbudziła aplauz wśród publiczności. Komisja sędziowska miała nie lada dylemat w przyznawaniu ocen. Ostatecznie w czołówce znalazła się drużyna z klasy 7B, którą tworzyły: Kuś N, Słaboń M, Sykuła A, Zabłocka A, Zarecka E. II miejsce przypadło gimnastyczkom z 7A, wśród których znalazły się: Gaca M, Kochańska A, Kołodziej E, Kubiak O, Kruszelnicka W, Krysztofiak W, a dziewczyny w składzie: Konowalska J, Małecka A, Owczarzak N, Zielińska A, Winkiel J. zajęły miejsce III.

  Po krótkiej przerwie do współzawodnictwa przystąpiły ostatnie uczestniczki gimnastycznych zmagań - dziewczyny z klas II i III gimnazjum, które w mistrzostwach uczestniczyły już po raz kolejny. Ich wieloletnie doświadczenie sprawiło, że wykonały wiele nowych, wyszukanych i bardzo trudnych figur, wzbudzając tym zachwyt i podziw, zwłaszcza wśród męskiej części kibiców. Rywalizacja w tej grupie wiekowej stała na bardzo wysokim poziomie. Największą liczbę punktów zdobyły uczennice w składzie: Gaca Z, Górka A, Jóźwiak P, Lewandowska M, Plewa M, Smogulecka P, Wszołek O, Zarecka J. II miejsce jury przyznało gimnazjalistkom z klasy II: Bojarskiej W, Derezińskiej W, Górnej M, Kanigowskiej L, Karpińskiej A, Sobańskiej W, Woszczyńskiej W., na miejscu III uplasowały się dwie drużyny z klasy III B: Felkel J, Matelska W, Rosińska J, Rychlewska K, Wieteska S, Wilczkowska W i z klasy III C: Graczyk W, Kozioł W, Meyer S, Pieczyńska O, Waszak Z, Zielińska W.

  Nagrodzone zespoły otrzymały puchary, a wszystkie uczestniczki oprócz gratulacji, dyplomy i kubeczki z rąk wicedyrektora Krzysztofa Kusia oraz nauczycieli wychowania fizycznego.

  Piętnastą edycję Mistrzostw Szkoły w Układach Gimnastycznych zakończono wspólną pamiątkową fotografią.

 • ŚWIĘTO LICZBY Π 14 marca 2018 r.

  W naszej szkole już po raz czwarty uczniowie klas II i III gimnazjum postanowili uczcić to matematyczne święto. Pomysłodawcą i organizatorem jego obchodów była nauczycielka matematyki -p. Hanna Wicińska -Andrejczak.

  Aby podkreślić wyjątkowość tego dnia uczniowie klasy IIIC i IIIB udekorowali szkołę nawiązującymi do liczby Π plakatami. Natomiast nauczyciele matematyki przygotowali szereg konkursów rozwijających zainteresowania matematyczne. Jednym z nich był turniej „Jeden z dziesięciu”, który składał się z trzech etapów. Najlepszym matematykiem okazał się Jan Straube z klasy IIIA, II miejsce zajął Łukasz Koszel z klasy IIA, a na III pozycji znalazła się Patrycja Jóźwiak z klasy IIIB.

  Gimnazjaliści mieli też tego dnia okazję wykazania się znakomitą pamięcią, podczas recytacji cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi. Mistrzem w tej konkurencji została Wiktoria Matelska z IIIB, która zapamiętała aż 183 cyfry! Ponadto uczniowie klas IIIA i IIIB przygotowali słodką niespodziankę – ciasteczka, babeczki z liczbą π, którymi poczęstowali sowich kolegów i koleżanki z innych klas. Nad prawidłowym przebiegiem konkursów czuwali nauczyciele matematyki: Hanna Wicińska-Andrejczak, Marzena Brodecka i Waldemar Rychlewski.

   

 • Z wizytą w Muzeum Narodowym w Poznaniu styczeń / marzec 2018 r.

  23 stycznia, 7 i 13 marca uczniowie kl. V, VI i III gimnazjum w ramach zajęć dydaktycznych pojechali do Muzeum Narodowego w Poznaniu, gdzie uczestniczyli w ciekawych lekcjach i warsztatach muzealnych .

  „Mitologia” - była jednym z haseł przewodnich tych warsztatów. Piątoklasiści po obejrzeniu malowideł inspirowanych mitami greckimi i rzymskimi tworzyli ilustrację do swojej ulubionej opowieści z czasów starożytnych. W tym czasie druga grupa uczniów klas piątych uczestniczyła w warsztacie pt.: „Obrazy z historią w tle”, w ramach którego przyjrzała się m.in. malowidłom pędzla Canaletta, Jana Matejki czy Wojciecha Gersona. Następnie, posiłkując się wiedzą wyniesioną z lekcji historii i plastyki, uczestnicy zajęć dokonywali analizy treściowej dzieł sztuki tych wybitnych artystów.

  Szóstoklasiści z kolei podczas lekcji muzealnej uczyli się odpowiednio patrzeć na wybrane dzieła sztuki, interpretować je, a także tworzyć opis wybranego obrazu.

  Dla gimnazjalistów muzeum przygotowało również dwie propozycje zajęć. Pierwsza z nich pt.: „Warsztat artysty” pozwoliła uczniom wzbogacić wiedzę na temat technologii malarstwa olejnego, tj. narzędzi, którymi posługują się artyści, pędzli, palety, płótna itp. Uczestnicy tych warsztatów pomagali m.in. w przygotowaniu farb olejnych, wodnych i temperowych.

  Drugi warsztat przebiegał pod hasłem „Fałszerze dzieł sztuki” i zgodnie z nim gimnazjaliści uczyli się na podstawie obrazów znajdujących się w galerii odróżniać oryginalne dzieła od ich kopii, reprodukcji, replik. Na koniec mieli okazję sprawdzenia swoich świeżo nabytych umiejętności. Bawiąc się w muzealnych tropicieli, zapoznali się z przestrzeniami wystawienniczymi i dziełami sztuki Muzeum Narodowego w Poznaniu.

  Organizatorem pouczających wyjazdów do poznańskiego przybytku sztuki była nauczycielka plastyki -p. Karina Potocka – Dyro, a opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele: p. Łucja Basińska, Aleksandra Dąbrowska, Kamila Dobrowolska, Anna Pańczak, Izabela Plucińska.

   

 • Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym rozstrzygnięty! 9 marca 2018 r.

  9 marca uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w konkursie Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym zorganizowanym przez Gminę Rogowo i powiat żniński.

  Do konkursu przystąpiło łącznie 16 uczniów z gimnazjum w Rogowie i Gościeszynie. Uczestnicy zmagali się z zawierającym 30 zadań otwartych i zamkniętych testem, który sprawdzał znajomość konstytucji, ustaw samorządowych, a także wiedzę o naszym regionie.

  Zwycięzcami gminnych potyczek zostały uczennice naszej szkoły, którym w udziale przypadły trzy najwyższe lokaty.

  Największą wiedzą spośród finalistek wykazała się Wiktoria Matelska, która zajęła I miejsce, tuż za nią na II pozycji znalazła się Katarzyna Rychlewska, natomiast III miejsce przyznano Julii Grajek. Dogrywka o IV lokatę pomiędzy Dominiką Kuberą a Mateuszem Nowickim, zakończyła się wygraną Dominiki, która udzieliła celniejszych odpowiedzi na wylosowane pytania.

  W dalszym etapie – powiatowym, naszą gminę będą reprezentowały Wiktoria, Kasia i Julia.

  Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 • Konkurs czytelniczy - nagrody rozdane! 1 marca 2018r.

  1 marca (czwartek) rozstrzygnięto konkurs czytelniczy, który skierowany był do uczniów klas 1-3 SP, przebywających w świetlicy szkolnej (łącznik). Uczestnicy rozwiązywali test, zawierający różnego typu zadania sprawdzające znajomość treści I etapu słuchowiska pt.: „Kubuś Puchatek” A.A. Milne. Jury w składzie: p. A. Głowska, p. K. Mazur wyłoniły zwycięzców:

  - Bartosz Kurek (kl. 1a)

  - Sandra Lewandowska (kl. 1a)

  - Jan Skupiewski (kl. 2a)

  - Weronika Piwecka (3c)

  Najlepsi uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody, a pozostałym na pocieszenie wręczono słodycze.

  Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 • Świat się kręci... Dzień Patrona 09.02.2018

         Dzień Patrona to szczególnie ważne wydarzenie z życia każdej szkoły. Nasza placówka także i w tym roku pamiętała o tym wyjątkowym święcie. 9 lutego, zgodnie z wieloletnią tradycją, uczciliśmy pamięć Mikołaja Kopernika – naszego patrona. Była to 545. rocznica urodzin polskiego astronoma, twórcy teorii heliocentrycznej, która zrewolucjonizowała wiedzę człowieka na temat budowy wszechświata.

        Społeczność szkolna zgromadziła się w Hali Widowiskowo-Sportowej, w której miały miejsce obchody Święta Patrona. Tegoroczną uroczystość zaszczycili swą obecnością m.in. wójt gminy Rogowo pan Józef Sosnowski oraz skarbnik gminy Rogowo pani Wioletta Nowakowska. Przemówienie pani dyrektor zainicjowało to ważne dla całej społeczności szkolnej wydarzenie. Dyrektor Eliza Reszka poinformowała wszystkich zebranych, iż dzisiejszy dzień będzie wyjątkowy nie tylko ze względu na Święto Patrona, lecz także dlatego, że stanowi podsumowanie wyników pracy naszych wychowanków. Za wybitne osiągnięcia edukacyjne i sportowe przyznane zostały stypendia, które najzdolniejszym uczniom wręczył wójt naszej gminy.

       Nadszedł wreszcie moment długo wyczekiwany przez całą społeczność szkolną – program artystyczny, który przygotowany został przez uczniów klasy IIIa, IIIb i IIIc pod kierunkiem pani Ireny Borlik, pani Marleny Jasińskiej oraz pani Ewy Grotowskiej. Młodzi artyści pojawili się przed publicznością w barwnych strojach. Przebrani za ciała niebieskie krążyli po przygotowanej scenie, aby ukazać daleki wszechświat. Wśród bohaterów przedstawienia nie mogło zabraknąć samego Mikołaja Kopernika, w którego postać wcielił się jeden z uczniów. Wykorzystując w inscenizacji fragmenty „Dzieci Pana Astronoma” W. Chotomskiej, artyści w przystępny sposób wyjaśnili, zwłaszcza tym najmłodszym, podstawowe zjawiska astronomiczne. Występ wzbogacony został o piosenki i taniec, dzieci w rytm melodii zaprezentowały planety naszego Układu Słonecznego obiegające tę największą i najjaśniejszą gwiazdę.

        Wszyscy zebrani z wielkim zainteresowaniom obserwowali grę młodych aktorów, która została nagrodzona gromkimi brawami. W pamięci widzów na długo pozostanie piękna choreografia. Występ uczniów był przede wszystkim wspaniałą lekcją, z której wszyscy wyszli bogatsi o wiadomości na temat naszej galaktyki.

   

  Zdjęcia⇒

 • Dzień Babci i Dziadka 20.01.2018

  W sobotę, 20.01.2018 roku w Gminnym Domu Kultury w Rogowie odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, którą zorganizowali uczniowie klasy Ib wraz z wychowawczynią panią Grażyną Spochacz. Wnuczki i wnukowie zaprezentowali wierszyki o swoich babciach i dziadkach oraz piosenki. Złożyli im gorące życzenia i wręczyli laurki. Po występie czekał na gości słodki poczęstunek przygotowany przez mamy. Seniorzy zaśpiewali wnuczętom piosenki swojego dzieciństwa. Były też tańce przebierańce, podczas których wybrano Królową Babć i Króla Dziadków.

  „Dziękujemy za to, że byliście z nami,

  bo mogliśmy Wam powiedzieć,

  jak bardzo Was kochamy”.

   

                               Wasze wnuczęta

 • Maraton siatkówki z udziałem naszych dziewcząt 18. 01. 2018

          W czwartek, 18 stycznia w hali sportowej mieszczącej się przy naszej szkole odbyły się mistrzostwa powiatu Żnin w piłce siatkowej chłopców i dziewcząt rocznik 2002 i młodsi. W grupie dziewcząt rywalizowały ze sobą drużyny z następujących szkół: SP Janowiec Wlkp, SP 2 Barcin, SP Łabiszyn, SP 5 Żnin oraz SP Rogowo. Tylko trzy placówki  SP Janowiec Wlkp., SP 2 Barcin i SP Żnin  wystawiły reprezentacje chłopców.

        Na dwóch rozstawionych boiskach siatkarskich sześcioosobowe zespoły rozegrały w sumie 13 spotkań, grając systemem „każdy z każdym” do dwóch wygranych setów. Mecze były niezwykle zacięte i stały na bardzo wysokim poziomie.

        Naszym dziewczętom jednak w tym dniu nie dopisywało szczęście. Pomimo bardzo dobrej gry okazały się niezwykle gościnne, ustępując miejsca swoim rywalkom.

   

  Końcowa klasyfikacja:

  Dziewczęta
  I miejsce SP Janowiec Wlkp.

  II miejsce SP 2 Barcin

  III miejsce SP Łabiszyn

  IV miejsce SP Żnin

  V miejsce SP Rogowo

   

  Chłopcy
  I miejsce SP Janowiec Wlkp.

  II miejsce SP 2 Barcin

  III miejsce SP 5 Żnin

   

  Skład naszej reprezentacji: Gaca Zuzanna, Lewandowska Martyna, Plewa Małgorzata, Wszołek Oliwia, Zarecka Julia, Grajek Julia, Meyer Sara.

   

   

   

   

 • Białe szaleństwa na lekcjach wychowania fizycznego 17.01.2018

       Uczniowie klas szóstych i czwartych wykorzystali pierwszy tej zimy śnieg do licznych zabaw na świeżym powietrzu. Niezwykle biały, śnieżny puch skusił dzieci do lepienia bałwanów, robienia „orzełków” czy zabawy śnieżkami. Nie zabrakło również wyścigów zaprzęgów saneczkowych oraz rzutów śnieżkami do celu i na odległość.

       Radości nie było końca i nikt nie skarżył się na zimno. Z żalem, ale zdrowymi rumieńcami na policzkach, uczniowie wracali do szkoły na następne lekcje, zostawiając na boisku szkolnym galerię różnej wielkości sympatycznych bałwanków i innych zimowych figur.

   

  Zdjęcia⇒

strona:

Galeria zdjęć

Wiadomości