Menu

 • Wycieczka do Biskupina 19 września 2018 r.

  Wycieczka do Biskupina 19 września 2018 r.

   

  19 września uczniowie klas IV a i VI b wraz z wychowawcami – p. A. Pańczak i A. Dąbrowską - udali się do Biskupina na festyn archeologiczny.

  Podczas pobytu w pradawnej osadzie uczestnicy wyjazdu mogli dowiedzieć się, jak rozwijał się handel od epoki kamienia przez epokę brązu i żelaza po czasy średniowieczne, gdyż tegoroczny festyn był poświęcony właśnie historii handlu. Uczniowie obejrzeli też m.in. inscenizację połączoną z walkami wojów, odwiedzili Archeomarket z wzorowanymi na zabytkach towarami, a także strefę dawnych gier i zabaw. Ponadto niektórzy śmiałkowie skorzystali z dodatkowej atrakcji tegorocznego festynu - przejażdzki na wielbłądzie lub koniu.

   

   

 • Uczniowie klas I-III poznali „Bezpieczną drogę do szkoły” 19 września 2018 r.

  Uczniowie klas I-III poznali „Bezpieczną drogę do szkoły” 19 września 2018 r.

  19 września uczniowie z najmłodszej grupy wiekowej naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Żninie w ramach akcji ,,Bezpieczna droga do szkoły”. Dzieci aktywnie uczestniczyły w ilustrowanej filmami edukacyjnymi pogadance na temat podstawowych zasad bezpieczeństwa w trakcie drogi do i ze szkoły, właściwego zachowania się w samochodzie oraz autobusie podczas jazdy, chętnie udzielając odpowiedzi na pytania zadawane przez prowadzącego sierż. sztab. Arkadiusza Kaczmarka.

  Celem przeprowadzonych spotkań było zwrócenie uwagi na czyhające w drodze do szkoły niebezpieczeństwa. Dzięki wizycie mundurowych w naszej placówce uczniowie klas I-III przypomnieli sobie m.in. zasady obowiązujące podczas przechodzenia przez jezdnię, zrozumieli, dlaczego trzeba korzystać z fotelików ochronnych, a także, jak bezpiecznie poruszać się po drodze rowerem.

  Na koniec dzieci chętnie pozowały do wspólnych pamiątkowych zdjęć z Polfinkiem– maskotką kujawsko-pomorskich policjantów.

  Uczniowie klas I-III poznali „Bezpieczną drogę do szkoły” 19 września 2018 r. - Obrazek 1
   

 • Rocznica katastrofy lotniczej pod Rogowem 17 września 2018 r.

  Rocznica katastrofy lotniczej pod Rogowem 17 września 2018 r.

  W poniedziałek, 17 września, uczniowie klas V d oraz VII a pod opieką pani Zyty Łubeckiej i pana Adama Tyzlera udali się na miejsce katastrofy lotniczej z 1982 roku, w związku ze zbliżającą się rocznicą śmierci porucznika pilota Stanisława Pawlaka, która przypada 22 września. Na miejscu wypadku zastali nowy, marmurowy pomnik ufundowany przez rodzinę pilota. Po złożeniu kwiatów i zapaleniu znicza, nastąpiło uczczenie zmarłego bohatera minutą ciszy.

  Przypomnijmy, że pamiętnego dnia, 36 lat temu, bohaterski lotnik poświęcił własne życie, ratując być może dziesiątki ludzi na ziemi, kiedy jego samolot uległ awarii podczas lotu. Do końca próbował wyprowadzić maszynę aby nie uderzyła w naszą szkołę i osiedle co, uniemożliwiło mu katapultowanie się. Samolot z ogromną siła wbił się w ziemię nieopodal Rogowa.

   

 • Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2018/19 3 września

  Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2018/19 3 września

  3 września o 8.00 społeczność Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Rogowie zgromadziła się w Hali Widowiskowo-Sportowej na mszy świętej rozpoczynającej nowy rok szkolny 2018/2019, którą odprawił wikariusz ks. Mateusz Walory. Nowy proboszcz rogowskiej parafii – ks. Tomasz Głuszak- w wygłoszonej podczas poniedziałkowego nabożeństwa homilii nawiązał do przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i słów Jana Pawła II, który mówił, że tylko prawda i dążenie do niej może dać człowiekowi prawdziwą wolność. „Prawda jest tym, co oświetla ludzki umysł, a usestymatyzowana wiedza służy poznawaniu prawdy... Trzeba pamiętać, że nie uczymy się dla ocen, lecz dla siebie... Zdobywając wedzę, rozwijamy się... tak samo powinniśmy dbać o rozwój duchowy.”

  Po mszy świętej odbyło się krótkie wystąpienie dyrektora szkoły p. Krzysztofa Kusia, który wraz z początkiem roku szkolnego objął swoje stanowisko. Po powitaniu zgromadzonych na uroczystości przedstawicieli grona pedagogicznego, uczniów oraz ich rodziców Pan Dyrektor szczególnie ciepłe słowa skierował do najmłodszych dzieci rozpoczynających naukę w naszej szkole. Zapowiedział też liczne zmiany, które zamierza wprowadzić w funkcjonowaniu placówki oraz wyraził nadzieję na przychylność ze strony członków społeczności szkolnej. Na koniec życzył wszystkim uczniom zdrowia i wytrwałości w dążeniu do wiedzy, ale też tego, by dobrze i bezpiecznie czuli się w murach naszej szkoły.

  Po akademii odbyły się spotkania z wychowawcami w klasach, a poczet sztandarowy wraz z opiekunem p. A.Tyzlerem udał się na obchody 79 rocznicy wybuchu II wojny światowej odbywające się na rogowskim rynku.

   

 • Aktualizacja danych

  Dane z programu Plan lekcji zostały zaktualizowane
 • Zjazd absolwentów z 1988 roku 21 lipca 2018 r.

  Zjazd absolwentów z 1988 roku 21 lipca 2018 r.

  21 lipca odbył się obfitujący w liczne atrakcje zjazd absolwentów Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Rogowie, w którym uczestniczyło 29 spośród kończących edukację w tej placówce 30 lat temu. Na sobotnie spotkanie zaproszono także ówczenych wychowawców klas ósmych, tj.: p. Józefa Sosnowskiego- wychowawcę klasy VIII a, nauczyciela geografii, p. Ewę Wolicką – wychowawcę klasy VIII b, nauczycielkę fizyki oraz występującą w roli gospodarza obecną dyrektor szkoły – p. Elizę Reszkę. Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia był Wiesław Maciejewski.

  Przybywający z różnych stron Polski absolwenci gromadzili się w w holu głównym budynku, gdzie w oczekiwaniu na pozostałych przeglądali stare kroniki szkoły, a także mieli okazję zamienić kilka słów z dawno niewidzianymi kolegami i koleżankami z ławy szkolnej. Niektórzy mieli problem z rozpoznaniem się nawzajem.

  Dalsza część spotkania odbywająca się w dawnej i obecnej pracowni fizyczno-chemicznej wypełniona była wspomnieniami i wzruszeniami. Po sprawdzeniu obecności przez wychawawców, wyświetlono prezentację multimedialną pt.: „Uczniowie dawniej i dziś” zawierającą szkolne i aktualne fotografie absolwentów, podczas której każdy miał okazję przedstawić się na nowo i opowiedzieć kilka słów o sobie. Kolejnym punktem programu był niezapowiedziany sprawdzian wiadomości, na szczęście, jak się później okazało, tylko dla tych, którzy chcieliby poprawić oceny z z fizyki lub geografii. Z powodu braku chętnych sprawdzian odwołano.

  Następnie uhonorowano byłych wychowawców kwiatami, pamiątkowymi grawertonami, a także wyjątkowymi i osobistymi upominkami w postaci oprawionych w ozdobne ramki karykatur związanych tematycznie z nauczanymi przez nich przedmiotami. Specjalne podziękowania za pomoc w organizację spotkania i zaprezentowanie obiektu szkoły otrzymała też pani dyrektor – Eliza Reszka. Absolwenci docenili profesjonalizm i zaangażowanie swojego kolegi – Wiesia Maciejewskiego - w realizację zjazdu i wręczyli mu upominek - niespodziankę wyrażający ich wdzięczność i uznanie. Na koniec zwiedzano szkołę i wspominiano byłych nieżyjących już wychowawców oraz kolegę, który w 1987 roku zginął w wypadku komunikacyjnym. Uczczono ich pamięć, odwiedzając mogiły, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze.

  Po części oficjalnej uczestnicy zajzdu udali się do restauracji Drogorad, gdzie w serdecznej i radosnej atmosferze biesiadowali do późnych godzin nocnych.

   

  W zjeździe absolwentów udział wzięli:

  Joanna Dojaś (Derech ), Magdalena Leśniewska (Szymczak), Longina Barańska (Klim), Jolanta Czerniejewska (Kozak), Agnieszka Szczuryk (Woźniak), Dorota Kamińska (Winiecka), Małgorzata Kowalska, Katarzyna Banasik (Wysocka), Sylwia Woźniak (Koczorowska), Ilona Smuk (Jasińska), Agnieszka Piechocka (Łapińska), Alicja Gucińska (Staniszewska), Elżbieta Ciążyńska (Kuklińska), Weronika Wadelska (Tadrowska), Piotr Barański, Jarosław Mikulski, Jarosław Psuty, Rafał Szyszkowicz, Wiesław Maciejewski, Marek Gołębiowski, Maciej Straube, Paweł Gaca, Przemysław Piekarski, Sławomir Mierzejewski,, Jarosław Pawlicki, Piotr Sławski, Piotr Owczarzak, Marek Woźny, Radosław Danelski; wychowawcy: p. Ewa Wolicka i p. Józef Sosnowski oraz dyrektor szkoły Eliza Reszka.

   

  Na fotografii brakuje E. Ciążyńskiej, K.Wysockiej, M. Leśniewskiej i S. Wożniak, które dołączyły później.

      

 • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 21-22 czerwca 2018 r.

  Uroczyste zakończenie roku szkolnego 21-22 czerwca 2018 r.

  Dziś, 21 czerwca, po dziesięciu miesiącach wytężonej pracy spotkaliśmy się w Hali Widowiskowo-Sportowej na uroczystej akademii, która miała w tym razem szczególny charakter ze względu na pożegnaie odchodzących na emeryturę: Dyrektor Szkoły p. Elizy Reszki, nauczycieli: p. Grażyny Fedejko, Lili Olszewskiej, Barbary Przybyły oraz pacowników obsługi i administracji: p. Anny Hutek i Roberta Nowickiego.

  Akademię uświetnili swą obecnością zaproszeni goście: wójt gminy Rogowo Józef Sosnowski, sekretarz - p. Bożena Kapuścińska, skarbnik – p. Wioleta Nowakowska, przewodnicząca Rady Rodziców – p. Anna Pomorska, przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Rogowie -p. Andrzej Krygier, Hieronim Grzeczka , Roman Kubera oraz rodzice.

  Na początku odśpiewano hymn państwowy. Dalej głos zabrała Pani Dyrektor Eliza Reszka, która powitała wszystkich zgromadzonych na uroczystości. Potem nastąpiła prezentacja i zaprzysiężenie nowej Rady Samorządu Uczniowskiego, a świeżo wybrana przewodnicząca szkoły – Wiktoria Krysztofiak - przyjęła symboliczny klucz rąk Pani Dyrektor.

  Kolejnym doniosłym wydarzeniem podczas tegorocznej akademii było odznaczenie szatndaru naszej szkoły srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa, którego dokonali przybyli na uroczystość przedstawiciele OSP.

  Nie mniej ważne i uroczyste było ślubowanie uczniów klas III gimnazjum opuszczających mury naszej szkoły oraz wręczenie im pamiątkowych dyplomów ukończenia gimnazjum przez wychowawców. Absolwenci ślubowali na sztandar przestrzegać wpajanych w szkole zasad i ideałów oraz dbać o dobre imię szkoły.

  Potem odbyło się przekazanie przez wychowawców poszczególnych klas listów gratulacyjnych dla rodziców oraz stypendiów dla najlepszych uczniów, ufundowanych i wręczonych z kolei przez Wójta Gminy Rogowo Józefa Sosnowskiego.

  Nagrodę dla najwybitniejszego absolwenta gimnazjum otrzymała w tym roku Katarzyna Rychlewska – wzorowa uczennieca i finalistka konkursu przedmiotowego z fizyki. Natomiast nagrodę specjalną za ogromny wkład pracy i zaangażowanie w edukację włączającą wręczono: Oldze Pieczyńskiej i Szymonowi Kozłowskiemu. Wśród nagrodzonych za rzetelną pracę na rzecz społeczności szkolnej znaleźli się jeszcze ustępujący członkowie RSU – Weronika Jankowska,, Wiktoria Matelska i Julia Grajek, laureaci wojewódzkiego konkursu „Obrona Cywilna wokół Nas” -Amelia Przedwojska i Olaf Drahejm, a także sportsmenki plasujące się w pierwszej dziesiątce województwa w LA, tj. Martyna Lewandowska i Małgorzata Plewa.

  Po podsumowaniu osiągnięć naukowych, wychowawczych, artystycznych i sportowych nadszedł moment pożegnania odchodzących na emeryturę nauczycieli, pracowników obsługi oraz Pani Dyrektor. Była to chwila pełna wspomnień i wzruszeń, wzajemnych podziękowań, życzeń, uwieczniona pamiątkową fotografią. Na koniec ustępująca Pani Dyrektor przekazała kwiaty i życzenia na ręce p. Krzysztofa Kusia, który z nowym rokiem szkolnym obejmie stanowisko dyrektora rogowskiej placówki.

  Po części oficjalnej uczniowie klas II gimnazjum pod kierunkiem p. Kariny Potockiej-Dyro i Łucji Basińskiej zaprezentowali program artystyczny skierowany szczególnie do kolegów z klas III gimnazjum kończących naukę w naszej szkole.

  Na tym zakończyła się dzisiejsza akademia. Jutro społeczność szkolna spotka się na mszy świętej, po której nastąpi rozdanie świadectw i rozpoczną się długo wyczekiwane wakacje.

  Życzymy udanego wypoczynku, dużo słońca i niezapomnianych wrażeń.

 • Bal gimnazjalny 2018 21 czerwca 2018 r.

  Bal gimnazjalny 2018 21 czerwca 2018 r.

  W czwartek, 21 czerwca, odbył się bal gimnazjalny trzecioklasistów Publicznego Gimnazjum w Rogowie. Bawili się na nim uczniowie klas III A, III B oraz III C wraz z zaproszonymi gośćmi - wychowawcami i dyrekcją szkoły.

  Uroczystość rozpoczęto od podziękowań za trud włożony w nauczanie i wychowanie oraz poświęcony czas dla wychowawców od „bohaterów wieczoru” – przedstawicieli uczniów klas trzecich.

  Potem był wspólny obiad, a po nim znakomita zabawa, do której zostali wciagnięci także nauczyciele i wychowawcy. Na parkiecie królowały dynamiczne rytmy, a wesoła zabawa, połączona z biesiadowaniem przy stołach, trwała do późnych godzin wieczornych.

  Wszyscy uczestnicy balu udowodnili, że umieją się dobrze bawić, niezależnie od wieku oraz gustów muzycznych, i z pewnością będą miło i długo wspominać ten ostatni wieczór spędzony w murach naszej szkoły.

 • Kółko hafciarskie Rok szkolny 2017/2018

  Kółko hafciarskie Rok szkolny 2017/2018

   W bieżącym roku szkolnym p. Katarzyna Mazur prowadziła w ramach zajęć świetlicowych kółko hafciarskie.

     Jego członkowie uczyli się wyszywania serwetek haftem richelieu. Zainteresowane dziewczęta nabywały umiejętności odpowiedniego kalkowania wzoru, przenoszenia go na płótno, a także  poznawały sposób  poruszania igłą w odpowiednich kierunkach. Początkowo nauka ta sprawiała uczennicom trudności, ale z biegiem czasu nabyły wprawy. Poznana technika haftu posłużyła do wykonania ślicznych serwetek, które można było podziwiać na zorganizowanej po zakończeniu zajęć wystawie.

     W nagrodę za aktywne uczestnictwo, cierpliwość i wytrwałość w zajęciach artystycznych, dziewczęta otrzymały z rąk p. Kasi drobne upominki i słodycze. 

  Szczególnie wyróżnione prace wykonały:

  Urszula Szymczak , Oliwia Wrzesińska, Zofia Tyzler i Martyna Płucienniczak z klasy 4d.

  Życzymy dalszych sukcesów w dziedzinie artystycznej!!!

 • Wycieczka do Trójmiasta 19 czerwca 2018 r.

  Wycieczka do Trójmiasta 19 czerwca 2018 r.

         19 czerwca uczniowie  klas III a i b oraz IV wraz z opiekunami: p. M. Jasińską, I. Borlik, A.Straube, J.Chmielewską, A.Sytek, M.Wardą, D. Bykowską zwiedzali dwa trójmiejskie miasta - Sopot  i Gdynię.

           W środku gdyńskiego Oceanarium wycieczkowiczów powitały niezwykłe okazy ryb morskich, oceanicznych i słodkowodnych z różnych regionów świata. Były tam też skorupiaki, gady i płazy.

     Na pokładzie Daru Pomorza przez krótką chwilę mogliśmy poczuć się jak prawdziwe wilki morskie, zwiedzając charakterystyczną fregatę pełniącą rolę jednej z najciekawszych atrakcji turystycznych Gdyni.

     Na koniec odbyliśmy spacer po sopockim molo, upajając się pięknym widokiem, letnią pogodą  i nadmorską bryzą.

  Dzień był pełen wrażeń i atrakcji, których długo nie zapomnimy.

 • Biwak integracyjny klasy IIB 17-19 czerwca 2018 r.

  Biwak integracyjny klasy IIB 17-19 czerwca 2018 r.

  Uczniowie klasy IIB gimnazjum wraz z wychowawcą p. Kariną Potocką-Dyro w dniach 17-19 czerwca pojechali na biwak integracyjny do ośrodka „Przystań Wenecka”, gdzie miło spędzali czas i odpoczywali po całym roku nauki.

  Pobyt w Wenecji rozpoczął się grą terenową „Poszukiwanie skarbów"opartej na legendzie pałuckiej o diable weneckim. W starciu dziewczyny kontra chłopaki lepsza okazała się drużyna chłopców.
  Dzień zakończył się ogniskiem, przy którym pieczono kiełbaski i słuchano dawnych legend pałuckich oraz baśni regionalnych m.in. o łosiach i czarownicach, żyjących niegdyś na weneckim wzgórzu.
  Drugiego dnia gimnazjaliści zwiedzali malowniczą i spokojną okolicę, a także spędzili czas na grze w piłkę nożną i bitwie na balony wodne. W późnych godzinach wieczornych uczestniczyli w „Wieczorze filmożerców”, podczas którego oglądali horror, zajadając się oczywiście, jak przystało na prawdziwych filmożerców, popcornem.
  Na koniec biwaku odbyła się Olimpiada Sportów Dziwnych, gdzie podzieleni na drużyny drugoklasiści rywalizowali w różnorakich, niekonwencjonalnych zadaniach, które trudno byłoby uznać za dyscypliny sportowe. Wszyscy przy tym znakomicie się bawili, a no koniec otrzymali pamiątkowe medale.
  I tak trzydniowy biwak dobiegł końca, a uczniowie wrócili do swoich domów zadowoleni, wypoczęci i pełni nowych wrażeń.

   

 • Piknik integracyjny klasy I b 18 czerwca 2018 r.

  Piknik integracyjny klasy I b 18 czerwca 2018 r.

  Ostatni tydzień roku szkolnego uczniowie klasy Ib rozpoczęli wraz ze swoimi rodzicami i wychowawczynią -                 p. Grażyną Spochacz od pikiku integracyjngo, na którym spotkali się w poniedziałek, 18 czerwca. Początkowy, trudny etap nauki pierwszoklasiści żegnali na wesoło, uczestnicząc w grach i zabawach oraz wspólnym grillowaniu. Liczne niespodzianki dla dzieci przygotowali rodzice wraz z wychowawcą klasy.

 • Plastyczny sukces na szczeblu wojewódzkim 12 czerwca 2018 r.

  Plastyczny sukces na szczeblu wojewódzkim 12 czerwca 2018 r.

  12 czerwca dwoje uczniów naszej szkoły - Amelia Przedwojska i Olaf Draheim- udało się wraz z rodzicami i wychowawczynią p. Ireną Borlik do Bydgosczczy po odbiór nagród za zajęcie, odpowiednio, II i III miejsca w konkursie „Obrona Cywilna Wokół Nas”.

  Cel tego dorocznego przedsięwzięcia to promocja idei obrony cywilnej wśród najmłodszych mieszkańców naszego województwa, a także zainteresowanie ich szeroko pojętą obronnością kraju. Dzięki uczestnictwie w konkursie uczniowie mogą wzbogacić swoją wiedzę na temat zagrożeń cywilizacyjnych we współczesnym świecie, a także przeciwdziałaniu niebezpieczeństwom w życiu codziennym. W tegorocznej edycji wzięło udział 453 prac z 64 samorządów. W rywalizacji uczestniczyli, uczniowie szkół podstawowych (z podziałem na klasy 1-3 oraz 4-8), a także szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

  Uroczyste podsumowanie wyników konkursu plastycznego, którego motywem przewodnim tym razem była walka ze smogiem, nastąpiło w Urzędzie Wojewódzkim, a nagrody zwycięzcom wręczył osobiście wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. Najlepsi otrzymali sprzęt elektroniczny i gry planszowe.

  Serdecznie gratulujemy!!!

   

 • Wycieczka do Gdańska 12 czerwca 2018 r.

  Wycieczka do Gdańska 12 czerwca 2018 r.

       12 czerwca uczniowie klas: Va, Vb i III C wraz z opiekunami: p. Agnieszką Głowską,  Aleksandrą Dąbrowska, Hanną Wicińską-Andrejczak i p. Łukaszem Chojnackim, pojechali na wycieczkę do Gdańska.

      Miasto przywitało uczestników wyjazdu wspaniałą pogodą i mnóstwem atrakcji. Wśród nich nie mogło zabraknąć zwiedzania starówki m.in. Długiego Targu, portu nad Motławą,  Krzyży Gdańskich, Neptuna, ulicy Mariackiej, a także koncertu organowego w Katedrze Oliwskiej, który dostarczył słuchaczom wielu wrażeń artystycznych i duchowych.

  Poza tym uczniowie odbyli też długi spacer po ogrodzie botanicznym w Oliwie, gdzie podziwiali różnorodne gatunki roślin, m.in. świerki i magnolie.

      W drodze powrotnej, w autokarze, odbył się  konkurs z wiadomości zdobytych podczas zwiedzania Gdańska, w którym największą wiedzą na temat miasta wykazali się: Agata Nadolna, Jakub Bosacki, Rysiu Jeżewski i Michał Kowalewski. Zwycięzców nagrodzono pamiątkowymi magnesami, długopisami i przewodnikami turystycznymi.

       Wycieczka była bardzo udana i pozostawiła w pamięci uczestników miłe wspomnienia.   


   

   

 • Piknik Rodzinny klasy III b 9 czerwca 2018 r.

  Piknik Rodzinny klasy III b 9 czerwca 2018 r.

  9 czerwca uczniowie klasy III b szkoły podstawowej wraz z rodzicami i wychowawcą - p. Marleną Jasińską wzięli udział w Pikniku Rodzinnym zorganizowanym w gospodarstwie agroturystycznym w Wiewiórczynie.

  Ten upalny czerwcowy dzień obfitował w liczne atrakcje, m.in. rozgrywki sportowe z udziałem rodziców oraz podchody, którym towarzyszyła miła, wesoła i prawdziwie rodzinna atmosfera.

  Po zabawie był czas na wspólne grillowanie i rozmowy. Serwowano też pyszne lody. Na koniec, ku uciesze małych i dużych, wszyscy otrzymali zimny prysznic dla ochłody.

  To spotkanie na długo pozostanie w pamięci uczestników sobotniego pikniku.

 • Z wizytą w Młynie Wiedzy 9 czerwca 2018 r.

  Z wizytą w Młynie Wiedzy 9 czerwca 2018 r.

   

  9 czerwca 47 uczniów naszej szkoły pod opieką Pani Dyrektor Elizy Reszki oraz nauczycieli: p. Marzeny Brodeckiej, Aleksandry Dąbrowskiej, Grażyny Pluty oraz Hanny Wicińskiej-Andrejczak, udało się do Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” w Toruniu. Wyjazd był nagrodą dla laureatów konkursów związanych z rokiem matematyki.

  Siedziba instytucji, którą zwiedzili uczestnicy wycieczki, to dawne młyny Richtera, budynki zbudowane na przełomie XIX i XX, teraz całkowicie odrestaurowane i służące nauce oraz zabawie. Na przestrzeni 5 tys. m2, na 6 kondygnacjach znajduje się przestrzeń wystawiennicza, pracownie naukowe oraz sale ekspozycyjne dla dzieci. Zwiedzając wiele wystaw tematycznych, m.in.: „O obrotach”, „Rzeka”, „przeŻycie”, „To ja! Matematyka”, uczniowie samodzielnie przeprowadzali różnorodne eksperymenty. Spore zainteresowanie wzbudziło wśród zwiedzajacych największe w Polsce wahadło Foucaulta umożliwiające obserwację zjawiska obrotu Ziemi wokół własnej osi., stanowiące główny rekwizyt i wizytówkę toruńskiego centrum nauki.

  Uczniowie wrócili z wycieczki bardzo zadowoleni i bogatsi o nowe wiadomości oraz umiejętności przyrodnicze i techniczne. Młyn Wiedzy na długo pozostanie w pamięci uczestników sobotniego wyjazdu.


   

 • Biwak kl. VI a w Gołąbkach 6-7-8 czerwca 2018 r.

  Biwak kl. VI a w Gołąbkach 6-7-8 czerwca 2018 r.

   

  6-7-8 czerwca uczniowie klasy VI a wraz z wychowawcą - p. J. Czerniejewską oraz p. E. Golczyk integrowali się na biwaku w Gołąbkach.

  Przy pięknej, prawdziwie letniej pogodzie szóstoklasiści miło spędzali czas wolny i odpoczywali po całym roku nauki. Położony wśród zieleni, w bezpośrednim sąsiedztwie lasu i jezior ośrodek, okazał się idealnym miejscem do aktywnego wypoczynku. Wieczorem spotkaliśmy się przy ognisku, na którym upiekliśmy pyszne kiełbaski. Następnego dnia odwiedziliśmy leśniczówkę p. Marka Wesołowskiego, który opowiedział nam wiele ciekawostek na temat lasu i jego mieszkańców. Uczniowie sprawdzili swoją wiedzę przyrodniczą, biorąc udział w konkursie pt.: „Wiedza kołem się toczy”. Potem odbyli długą wędrówkę po lesie, podczas której dowiedzieli się m.in.: jakie drzewa rosną w polskich lasach, jak rozpoznawać ich gatunki czy w jaki sposób należy dbać o las i chronić go. Wieczorem podzieleni losowo na dwie grupy wzięli udział w podchodach. Wykonywanie wyznaczonych zadań dostarczyło uczestnikom zabawy mnóstwo emocji i dobrego humoru.

  Czas spędzony na biwaku minął bardzo szybko, a uczniowie wrócili do soich domów pełni miłych wrażeń, zadowoleni i wypoczęci.

 • Trzydniowa wycieczka w Karkonosze 6-7-8 czerwca 2018 r.

  Trzydniowa wycieczka w Karkonosze 6-7-8 czerwca 2018 r.

  Uczniowie klasy III B gimnazjum oraz klas II, VII i V pod opieką nauczycieli: p. Marka Spochacza, Jacka Marosza i Urszuli Różańskiej pojechali na trzy dni w Karkonosze. Na trasie wycieczki znalazły się Jelenia Góra i Karpacz. Uczniowie zwiedzili zamek Chojnik, świątynię Wang, Dziki Wodospad, a także skocznię narciarską w Czechach. Głównym i zarazem najtrudniejszym celem okazała się góra Śnieżka wznosząca się 1602 m.n.p.m. Jednak wspaniała pogoda zdopingowała uczestników wyprawy, którzy wykazali się całkiem niezłą kondycją, zdobywając najwyższy szczyt Karkonoszy.

 • Zwycięstwo Wiktorii i Agaty w konkursie „Żywimy zdrowo i ekologicznie” 7 czerwca 2018 r.

  Zwycięstwo Wiktorii i Agaty w konkursie „Żywimy zdrowo i ekologicznie” 7 czerwca 2018 r.

      7 czerwca  w Zespole Szkół Niepublicznych w Gąsawie odbył się finał V edycji konkursu „Żywimy zdrowo i ekologicznie” , w którym wzięło udział sześć dwuosobowych drużyn  reprezentujących szkoły gimnazjalne powiatu żnińskiego.
     Zanim ogłoszono wyniki i wręczono nagrody uczestnicy konkursu i zaproszeni goście  wysłuchali interesującego  wykładu  lekarza weterynarii Bogdana Szczecińskiego na temat flory i fauny pałuckich jezior. Następnie  lek. med. Wojciech Szczęsny  reprezentujący Stowarzyszenie Miłośników Przyrody „Wierzba”  wytłumaczył zgromadzonym, w  jaki  sposób spożywane pokarmy wpływają  na zdrowie człowieka.    

     Po prelekcjach  nastąpiła  wspólna degustacja potraw przygotowanych na bazie ekologicznych produktów. Wśród serwowanych specjałów znalazły się m.in.: naleśnikowe roladki z wędzonym  pstrągiem,  smażone filety z sandacza i pyszny deser w postaci świeżych truskawek z sosem miętowym  i bitą śmietaną. Dodatkowo można było spróbować przetworów nabiałowych: masła, sera twarogowego i dojrzewającego, wytwarzanych  tradycyjnymi metodami w gospodarstwie rolnym  w Komratowie.
     Wreszcie  nadszedł czas na podsumowanie wyników konkursu., których dokonało jury w składzie: Dyrektor ZSN Aleksandra Adamska, Prezes Stowarzyszenia Izabella Budzyńska i nauczycielka przedmiotów gastronomicznych - Joanna Mazana. Po dokonaniu oceny wykonanych przez młodzież prezentacji multimedialnych pt.: „Ryby na pałuckich  stołach” oraz przygotowanych z produktów ekologicznych sałatek, okazało się,  że I miejsce przyznano uczennicom naszego gimnazjum:  Wiktorii Derezińskiej i Agacie Arndt  z kl. IIA. 
    Dziewczęta otrzymały pamiątkowe dyplomy  i  nagrody w postaci urządzeń i sprzętu kuchennego, których wręczenia dokonały
   p. Izabela Budzyńska  i  dyrektor szkoły  p. Aleksandra Adamska. Uczennice do konkursu przygotowywał nauczyciel biologii p. Marek Spochacz. 
  Serdecznie gratulujemy sukcesu!!!

 • Czwartoklasiści po egzaminie na kartę rowerową 5 czerwca 2018 r.

  Czwartoklasiści po egzaminie na kartę rowerową 5 czerwca 2018 r.


  5 czerwca 76 uczniów klas czwartych naszej szkoły przystąpiło do egzaminu teoretycznego na kartę rowerową. Kandydaci na pełnoprawnych rowerzystów musieli wykazać się znajomością przepisów ruchu drogowego niezbędnych do bezpiecznego kierowania jednośladem, a także znajomością znaków drogowych oraz zasad udzielania pierwszej pomocy medycznej. Nad prawidłowym przebiegiem tej części egzaminu czuwała komisja w składzie: Violetta Antkowiak, Agnieszka Sytek, Grażyna Spochacz i Danuta Kinga Bykowska

  Do części praktycznej zostali dopuszczeni uczniowie, którzy udzielili poprawnej odpowiedzi na 80% pytań zawartych w teście.

  7 czerwca na terenie misteczka ruchu drogowego stworzonego specjalnie na tę okazję przy Hali Widowiskowo-Sportowej przeprowadzono II część egzaminu, podczas której czwartoklasiści musieli zmierzyć się z praktycznymi umiejętnościami jazdy na rowerze, jak np.: jazda po łuku, wykonywanie manewrów, umiejętność sygnalizowania zmiany kierunku jazdy czy płynne ruszanie z miejsca. Poprawność wykonywanych manewrów sprawdzali członkowie komisji: p. Łukasz Chojnacki i p. Maciej Michalczak oraz odpowiedzialna za przeprowadzenie obydwu części egzaminu p. Danuta Kinga Bykowska.

  Egzamin na kartę rowerową zaliczyło 65 uczniów. Serdecznie im gratulujemy i życzymy szerokiej oraz bezpiecznej drogi, natomiast pozostałym powodzenia za rok!

   

   

Galeria zdjęć

Wiadomości