Menu

 • Sukces plastyczny na szczeblu powiatowym 13 listopada 2018 r.

  13 listopada w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żninie odbyło się podsumowanie etapu powiatowego ogólnopolskiego konkursu „Zapobiegajmy pożarom”, w którym dwoje uczniów naszej szkoły znalazło się na podium w kategorii uczniów klas IV-VI.

  Są to Filip Liskowski (I miejsce) i Agata Nadolna (III miejsce). Oboje wzięli wcześniej udział w eliminacjach na szczeblu gminnym, do których przystąpiło ponadto 54 uczniów. Jury zakwalifikowało do kolejnego etapu najciekawsze prace autorstwa: Kornelii Junki, Zofii Wilkońskiej, Michała Borowskiego – w kategorii uczniów klas I-III; Weroniki Pomorskiej i Weroniki Górki- w kategorii uczniów klas 7, 8 i III gimnazjum.

  Podwójny sukces Filipa i Agaty to także duże wyróżnienie dla naszej szkoły. Dziś zakończył się etap powiatowy, ale przed nami ciąg dalszy konkursu, czyli etap wojewódzki. Dlatego serdecznie gratulujemy Filipowi i Agacie, życząc jednocześnie kolejnych tak wspaniałych osiągnięć artystycznych!

  Koordynatorem konkursu na szczeblu gminnym była p. Karina Potocka - Dyro.

 • Wieczór z Niepodległą 11 listopada 2018 r.

   

  11 listopada o godz. 17.30, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie klas ósmych i trzecich gimnazjum naszej szkoły przygotowali program artystyczny- "Wieczór z Niepodległą. Wyrosła z miłości i tęsknoty", gdzie na deskach Gminnego Domu Kultury w Rogowie zaprezentowali utwory wybitnych pisarzy polskich, pieśni i piosenki patriotyczne oraz filmy i fotografie o tematyce narodowowyzwoleńczej.

  Uroczystość rozpoczęła się zaśpiewaniem hymnu narodowego w pełnej wersji oraz "Roty".Następnie uczniowie m.in. recytowali wiersze wieszczów narodowych, np. "Moja piosnka II", C.K. Norwida,"Testament mój" J. Słowackiego, fragmenty epopei narodowej ; śpiewali, m.in. "Biały krzyż", "Modlitwę o wschodzie słońca", "Miejcie nadzieję", "Ojczyzna", Kwiaty polskie" czy "Wolność". W czasie wykonywania tych utworów na wielkim ekranie zaprezentowali obrazy przedstawiające polskie krajobrazy i fotografie tematycznie związane z treścią wybranych utworów.

  Uroczystość zakończyła się minutą ciszy za poległych i złożeniem kwiatów przy tablicy upamiętniającej bohaterów.

  Była to niezwykła lekcja historii i patriotyzmu, na którą emocjonalnie zareagowali zaproszeni goście oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy gminy Rogowo.

   

 • Koncert dla Niepodległej 10 listopada 2018 r.

  10 listopada o godzinie 16 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Koncercie dla Niepodległej, który odbył się w Gminnym Domu Kultury w Rogowie. W repertuarze znalazły się najbardziej znane i lubiane pieśni oraz piosenki patriotyczne, których słowa opowiadają o drodze naszej Ojczyzny do niepodległości. Do radosnego uczczenia 100 rocznicy tego wydarzenia młodzi artyści zaprosili przybyłych na uroczystość mieszkańców Rogowa i okolic. Wśród wspólnie zaśpiewanych piosenek znalazły się m.in. „Rota”, „Przybyli ułani pod okienko” i „Czerwone maki”. Koncert zakończył się bisem ulubionej pieśni marszałka Józefa Piłsudskiego pt.: Jak długo w sercach naszych” oraz gromkimi brawami dla występujących wokalistów.

  Więcej informacji znajduje się w zakładce poświęconej projektowi "100 lat Niepodległej".

 • Rekordy dla Niepodległej 9 listopada 2018 r.

  Rekordy dla Niepodległej 9 listopada 2018 r.

   

  Pod tym hasłem w miniony piątek przebiegały w naszej szkole obchody 100- letniej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Od rana w szkole panowała niezwykle odśwętna i podniosła atmosfera. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele galowymi strojami i przypiętymi do piersi kotylionami dodatkowo podkreślili uroczysty nastrój dnia. Trzy pierwsze lekcje odbyły się zgodnie z planem, a później rozpoczęło się świętowanie.

  Społeczność szkolna, rodzice oraz zaproszeni goście spotkali się o godz. 11 na uroczystej akademii w hali sportowej, gdzie jedenaście minut później wspólnie odśpiewali 4 - zwrotkowy hymn narodowy (524 osoby), dołączając do 4 milionów uczniów z 24 tysięcy szkół w całej Polsce bijących w tym samym czasie ”Rekord dla Niepodległej”.

  Potem były okolicznościowe przemówienia Dyrektora Szkoły p. Krzysztofa Kusia i przewodniczącego Rady Gminy p. Tomasza Michalczaka oraz krótka prelekcja historyczna dotycząca okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r.

  Uroczystość stała się też okazją do podsumowania realizowanego przez ostatni rok projektu ”100 lat Niepodległej”, w ramach którego społeczność szkolna uczestniczyła w różnorodnych przedsięwzięciach mających na celu godne uczczenie tej wyjątkowej dla Polski rocznicy (szczegółowy harmonogram działań znajduje się na stronie szkoły w zakładce poświęconej projektowi).

  Po części oficjalnej uczniowie szkoły zaprezentowali program artystyczny składający się z pieśni patriotycznych, układów tanecznych oraz sportowych, a wszystko w biało-czerwonych kolorach. Nawet cukierki, które uczestnikom spotkania rozdawała maskotka imprezy Orzełek, miały narodowe barwy.

  Akademia zakończyła się kolejnym rekordem pobitym tego dnia przez uczniów naszej szkoły. Była to żywa flaga, którą stworzyło 310 uczestników spotkania.

  Po uroczystościach rodziców oraz gości obecnych na obchodach Dnia Niepodległości zaproszono do obejrzenia pokonkursowej wystawy prac uczniów oraz na poczęstunek, podczas którego można było skosztować pysznego biało - czerwonego tortu.

   

  Rekordy dla Niepodległej 9 listopada 2018 r. - Obrazek 1

 • Śladami Adama Mickiewicza – wycieczka do Śmiełowa 30 października 2018 r.

     Śladami Adama Mickiewicza – wycieczka do Śmiełowa                                 30 października 2018 r.

   

  30 października uczniowie klasy 8a i 8b wraz z opiekunami: p. Izabelą Plucińską, Adrianą Straube, Anną Duszyńską i Zytą Łubecką udali się do znajdującego się w Śmiełowie Muzeum im. Adama Mickiewicza. Wycieczka miała na celu przybliżenie młodzieży treści ,,Pana Tadeusza" autorstwa tego wyjątkowego poety.

  Po dotarciu na miejsce wszyscy jej uczestnicy mogli podziwiać piękny niczym z kart epopei i filmu ,,Pan Tadeusz" w reż. A. Wajdy śmiełowski dworek. Nie mniej malowniczo prezentowały się wnętrza XVIII- wiecznego pałacyku, w których zgromadzono liczne pamiątki świadczące o kulcie, jakim otaczano naszego wieszcza, zwłaszcza w czasie zaborów. To właśnie w ich otoczeniu odbyła się bardzo ciekawa lekcja muzealna, podczas której ósmoklasiści poznali wiele nieznanych dotąd faktów z życia Adama Mickiewicza. Dowiedzieli się przede wszystkim, że gdyby nie pobyt naszego rodaka w Wielkopolsce, prawdopodobnie nigdy nie powstałaby nasza epopeja narodowa. Po prelekcji uczniowie wraz z panią przewodnik udali się na zwiedzanie niezwykłego dworku, w którym przez niespełna miesiąc przebywał znany poeta. Obejrzeli m.in. obrazy osób mu bliskich, charakterystyczne umeblowanie dla okresu romantyzmu oraz pokój zwany kawiarnią, w którym przyrządzano kawę uwielbianą przez Mickiewicza. Na koniec wycieczki zwiedzający mieli przyjemność zobaczyć ulubione miejsce Zosi (bohaterki ,,Pana Tadeusza"), czyli jej niezwykły ogródek mieszczący się niedaleko posiadłości, na skraju ogromnego parku otaczającego szlachecki dworek.

       Na tym zakończył się pobyt w tym urokliwym miejscu, które z pewnością pozostawi w pamięci uczestników niezatarte wspomnienia. Ponadto dzięki wiedzy zdobytej podczas wycieczki treść ,,Pana Tadeusza" już nikomu nie będzie straszna!

 • „Pan Tadeusz” w rytmach reggae i hip-hop 23 października 2018 r.

    „Pan Tadeusz” w rytmach reggae i hip-hop                  23 października 2018 r.

  23 paździenika uczniowie klas VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum udali się do auli I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieżnie na spektakl pt.: „Pan Tadeusz Muzycznie” w wykonaniu teatru Fabryka Kultury z Gliwic oraz zespołu Pozyton Sound System.

  Przedstawienie było nietypowe, ponieważ artyści zaprezentowali muzyczną interpretację wybranych fragmentów epopei narodowej w rytmie reggae i rap. Ponadto ta nowa, śpiewno - taneczna i energetyczna odsłona „Pana Tadeusza”, nacechowana była elementami humorystycznymi. Aktorzy zadbali też o dobry kontakt z widzami, włączając ich w przebieg akcji. Już na samym początku wiedza uczniów na temat największego dzieła Adama Mickiewicza została zweryfikowana przez panią „nauczycielkę”.

  Profesjonalna gra aktorów oraz bardzo nowatorskie ujęcie epopei zachwyciły widownię i z pewnością natchnęły do przeczytania, a może i zaśpiewania "Pana Tadeusza".


   


   

 • Dzień Papieski 15 października 2018 r.

  Dzień Papieski 15 października 2018 r.

   

  W poniedziałek, 15 października, uroczystą mszą świetą uczciliśmy XVIII już Dzień Papieski, który w tym roku przebiegał pod hasłem „Promieniowanie Ojcostwa”. Sylwetkę Jana Pawła II, który jak troskliwy ojciec zawsze był blisko ludzi, nie tylko młodych , ale przede wszystkim chorych, starszych i potrzebujących, przybliżyła uczniom pani katechetka Małgotrzata Warda. Z kolei ks. Mateusz Walory w wygłoszonej homilii wskazał młodzieży Wielkiego Polaka, który swoje życie poświęcił służbie Bogu i drugiemu człowiekowi, jako wzór do naśladowania,. Podczas nabożeństwa społeczność szkolna odśpiewała wspólnie m.in. ulubioną pieśń Karola Wojtyły pt.:„Barka”, a na koniec najmłodsi uczniowie z klas I i II zaprezentowali utwór „Dzieckiem Bożym” przygotowany pod kierunkiem p. Violetty Antkowiak.

  Po skończonych uroczystościach głos zabrał dyrektor szkoły p. Krzysztof Kuś, który poinformował zebranych o podjętych ostatnio wspólnie z Radą Rodziców ustaleniach dotyczących zakazu posiadania i używania telefonów komórkowych w szkole oraz samowolnego opuszczania jej terenu.

  Dzień Papieski 15 października 2018 r. - Obrazek 1

 • Święto Edukacji Narodowej 12 października 2018 r.

  Święto Edukacji Narodowej 12 października 2018 r.

  W piątek, 12 października, uczciliśmy przypadający w tym roku w niedzielę Dzień Edukacji Narodowej. Uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy obsługi i administracji spotali się w hali sportowej na zorganizowanej z tej okazji akademii. Swą obecnością uświetnili ją także zaproszeni goście: Wójt Gminy Rogowo p. Józef Sosnowski, przewodniczący Rady Gminy p. Tomasz Michalczak, proboszcz ks. Tomasz Głuszak, kierownik Sapok-u p. Roman Bereźnicki oraz przewodnicząca Rady Rodziców p. Kamila Nowak-Gzubicka. Nie zbrakło również rodziców, szczególnie uczniów klas pierwszych, którzy podczas akademii zostali uroczyście pasowani na uczniów naszej szkoły. Apel rozpoczął się od krótkiego okolicznościowego przemówienia dyrektora szkoły, na którego ręce następnie pan wójt złożył bukiet kwiatów dla całego grona pedagogicznego wraz z serdecznymi życzeniami.

  Jak co roku, Dzień Edukacji Narodowej stał się też okazją do wyróżnienia nauczycieli oraz pracowników niepedagogicznych. Nagrodę wójta otrzymały: p. Violetta Antkowiak i p. Hanna Wicińska-Andrejczak, natomiast nagrodę dyrektora: Łucja Basińska, Ewa Grotowska, Marzena Brodecka, Danuta Bykowska, Joanna Chmielewska, Justyna Kamińska, Marek Spochacz, Maciej Michalczak, Adriana Straube, Agnieszka Sytek, Magdalena Warda, Łukasz Chojnacki, Alina Winiarska, Mirosława Żelek, Małgorzata Bujanowska, Edyta Golczyk, Anna Stanisławska, Henryka Szmiel, Piotr Tuczyński, Irena Wojtal, Alina Smogulecka, Leszek Nowak. Ponadto Aleksandra Dąbrowska i Grażyna Pluta za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania dostały Medal Komisji Edukacji Narodowej.

  W dalszej części apelu nastąpiło uroczyste ślubowanie pierwszoklasistów, którzy stali się w ten sposób pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły. Najmłodsi członkowie naszej społeczności zaprezentowali też program artystyczny przygotowany pod opieką swoich pań - Ireny Borlik i Marleny Jasińskiej, na który złożyły się piosenki oraz wierszyki o szkole recytowane i spiewane z wielkim zaangażowaniem i przeżyciem. Na koniec pan dyrektor przekazał na ręce wychowawczyń przeznaczocny dla ich podopiecznych róg obfitości wypełniony po brzegi słodkościami. 

  Na tym zakończyliśmy obchody Dnia Edukacji w naszej szkole.

  Święto Edukacji Narodowej 12 października 2018 r. - Obrazek 1

 • Konkurs „Uratuj życie” 11 października 2018 r.

                    Konkurs  „Uratuj życie” 11 października 2018 r.

   

  11 października w I Liceum Ogólnokształcącym w Żninie odbył się zorganizowany przez Wydział Zdrowia, Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Żninie powiatowy konkurs wiedzy z zakresu pierwszej pomocy „Uratuj Życie”. Celem konkursu jest propagowanie zasad udzielania pierwszej pomocy wśród całego społeczeństwa, a w szczególności wśród młodzieży poprzez zachęcanie ich do pogłębiania wiedzy i doskonalenia umiejętności w tym zakresie.

  W tegorocznych zmaganiach uczestniczyło 15 trzyosobowych zespołów, wśród których znalazła się także reprezentacja naszej szkoły w składzie: Agata Arndt, Dominika Berka oraz Roksana Purol.

  Konkurs składał się z 2 etapów – części teoretycznej i praktycznej. Komisja konkursowa zdecydowała o zakwalifikowaniu do II etapu 4 drużyn z największą ilością punktów wśród szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych.

  Uczennice naszej szkoły z kl III gimnazjum wykazały się wysokim poziomem wiedzy, czego szczerze im gratulujemy, choć nie zajęły miejsca na podium.

 • Spotkanie z Powiatowym Rzecznikiem Praw Konsumenta 9 października 2018 r.

  Spotkanie z Powiatowym Rzecznikiem Praw Konsumenta 9 października 2018 r.

  W poniedziałek - 8 października – na godzinie wychowawczej młodzież z klas VIII, III gimnazjum oraz szkolnego koła PCK wzięła udział w spotkaniu z Powiatowym Rzecznikiem Praw Konsumenta. Pani Izabela Gronet omówiła prawa konsumenta w zakresie rękojmi i gwarancji oraz wyjaśniła wiele innych zagadnień z nimi związanych. W czasie prelekcji młodzież została również poinformowana, gdzie szukać pomocy w przypadku problemów z reklamacją. Informacje te z pewnością okazały się przydatne dla uczniów, będących często konsumentami sklepów internetowych czy też stacjonarnych, którzy nie zawsze znają swoje prawa i wiedzą, jak postapić, gdy zakupiony towar nie spełnia ich oczekiwań.

  Na zakończenie pani Izabela w imieniu Zarządu Rejonowego Oddziału PCK podziękowała członkom szkolnego koła PCK za systematyczną współpracę, m.in. udział w olimpiadach i kwestach ulicznych, wręczając na ręce opiekuna p. Marka Spochacza cenny upominek w postaci fantoma do nauki resuscytacji.

   

 • Wizyta w Wiosce Mydlarskiej 6 października 2018 r.

           Wizyta w Wiosce Mydlarskiej                                        6 października 2018 r.

  6 października uczniowie kl. IVb, Vb i VIa wraz z wychowawczyniami: p. A. Straube, p. A. Głowską i p. H. Wicińską-Andrejczak wybrali się do Wioski Edukacji Ekologicznej w Górznie k. Brodnicy.

  Uczestnicy wycieczki wzięli udział w trzech warsztatach: wyrobu mydła i soli kąpielowej, smażenia powideł oraz odwiedzili 120-letnią pralnię, w której poznali dawne metody pielęgnacji ubrań, bielizny pościelowej i stołowej. Następnie uczniowie własnoręcznie przygotowali prawdziwe, naturalne mydła, sole kąpielowe oraz powidła jabłkowe z cynamonem, a w zabytkowej pralni wypróbowali stare, tradycyjne techniki prania, maglowania i prasowania.

  Po skończonej pracy wszyscy odpoczywali przy ognisku, racząc się kiełbaskami, pieczonym chlebem i piękną pogodą.

 • Wycieczka do Torunia 3 października 2018 r.

  Wycieczka do Torunia 3 października 2018 r.

  3 października odbyła się wycieczka do Torunia, na którą pojechali uczniowie klas 3a, 4c i 6b pod opieką nauczycieli: p. Ewy Grotowskiej, Daniela Trzeciaka, Aliny Winiarskiej i Mirosławy Żelek. Organizatorzy zadbali o bogaty i atrakcyjny program wyjazdu. Wielu wspaniałych wrażeń i dobrej zabawy dostarczył uczestnikom pobyt w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Potem odziani w krzyżackie peleryny wyruszyliśmy na spotkanie z przewodnikiem i zwiedzanie miasta. Obejrzeliśmy Ratusz, Pomnik Kopernika, Dwór Artusa, Kościół Św. Janów, Krzywą Wieżę, a także seans filmowy w Planetarium. Całą wyprawę zakończyliśmy poczęstunkiem w Mc Donaldzie i kupowaniem pamiątek. Zwiedzanie grodu Mikołaja Kopernika było nadzwyczaj udane. Każdy został mianowany na Rycerza Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego. Zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia i wiedzę wróciliśmy bezpiecznie do domu.

 • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w naszej szkole 28 września 2018 r.

  Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w naszej szkole 28 września 2018 r.

  Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) ochodzony jest na całym świecie od 8 lat w ostatni piątek września. Także uczniowie naszej szkoły za sprawą nauczycieli przedmiotu – p. Hanny Andrejczak-Wicińskiej, Marzeny Brodeckiej i Waldemara Rychlewskiego- uczcili to matematyczne święto. Czwrato- i piatoklasiści zawalczyli o imienną legitymację Eksperta Tabliczki Mnożenia. Aby ją uzyskać, musieli udzielić poprawnej odpowiedzi na wylosowane pytania spawdzajace znajomość tabliczki mnożenia. Po tym egzaminie uczniowie rozwiązywali w grupach łamigłówki matematyczno-logiczne. Najlepsi spośród nich otrzymali dodatkową premię w postaci oceny z przedmiotu. Certyfikat Eksperta Tabliczki Mnożenia zdobyło: 38 uczniów z klas IV i V. Dzięki tej akcji przypomnienieli sobie tabliczkę mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób, a także mieli okazję do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. W przeprowadzeniu konkursów nauczycielom pomagali aystenci, którzy czuwali nad ich prawidłowym przebiegiem, wypisywali certyfikaty oraz sprawdzali wyniki pisemnych zadań. Byli to: Anna Paluch, Adrian Berend z klasy VIIa, Wiktoria Krysztofiak, Patrycja Paluch, Kacper Mielczarek z klasy 8a, Justyna Ratajczak, Martyna Dybalska z klasy 6a.


  Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w naszej szkole 28 września 2018 r. - Obrazek 1

 • Piknik integracyjny Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Pałuki” 19 września 2018 r.

       Piknik integracyjny Stowarzyszenia       Osób Niepełnosprawnych „Pałuki”       19 września 2018 r.

   

  19 września odbył się piknik integracyjny zorganizowany przez Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych "Pałuki". Nauczyciele z naszej szkoły przygotowali dla uczestników spotkania liczne atrakcje - gry i zabawy integrujące, m.in. śpiewanie, zabawy z chustą animacyjną, a także kiełbaski z grila, ciasteczka i napoje. W organizację pikniku włączyli się nauczyciele: p. Aleksandra Dąbrowska, Urszula Różańska, Zyta Łubeckia, Katarzyna Mazur oraz Stefan Fedejko.

   

 • Wycieczka do Biskupina 19 września 2018 r.

  Wycieczka do Biskupina 19 września 2018 r.

   

  19 września uczniowie klas IV a i VI b wraz z wychowawcami – p. A. Pańczak i A. Dąbrowską - udali się do Biskupina na festyn archeologiczny.

  Podczas pobytu w pradawnej osadzie uczestnicy wyjazdu mogli dowiedzieć się, jak rozwijał się handel od epoki kamienia przez epokę brązu i żelaza po czasy średniowieczne, gdyż tegoroczny festyn był poświęcony właśnie historii handlu. Uczniowie obejrzeli też m.in. inscenizację połączoną z walkami wojów, odwiedzili Archeomarket z wzorowanymi na zabytkach towarami, a także strefę dawnych gier i zabaw. Ponadto niektórzy śmiałkowie skorzystali z dodatkowej atrakcji tegorocznego festynu - przejażdzki na wielbłądzie lub koniu.

   

   

 • Uczniowie klas I-III poznali „Bezpieczną drogę do szkoły” 19 września 2018 r.

  Uczniowie klas I-III poznali „Bezpieczną drogę do szkoły” 19 września 2018 r.

  19 września uczniowie z najmłodszej grupy wiekowej naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Żninie w ramach akcji ,,Bezpieczna droga do szkoły”. Dzieci aktywnie uczestniczyły w ilustrowanej filmami edukacyjnymi pogadance na temat podstawowych zasad bezpieczeństwa w trakcie drogi do i ze szkoły, właściwego zachowania się w samochodzie oraz autobusie podczas jazdy, chętnie udzielając odpowiedzi na pytania zadawane przez prowadzącego sierż. sztab. Arkadiusza Kaczmarka.

  Celem przeprowadzonych spotkań było zwrócenie uwagi na czyhające w drodze do szkoły niebezpieczeństwa. Dzięki wizycie mundurowych w naszej placówce uczniowie klas I-III przypomnieli sobie m.in. zasady obowiązujące podczas przechodzenia przez jezdnię, zrozumieli, dlaczego trzeba korzystać z fotelików ochronnych, a także, jak bezpiecznie poruszać się po drodze rowerem.

  Na koniec dzieci chętnie pozowały do wspólnych pamiątkowych zdjęć z Polfinkiem– maskotką kujawsko-pomorskich policjantów.

  Uczniowie klas I-III poznali „Bezpieczną drogę do szkoły” 19 września 2018 r. - Obrazek 1
   

 • Rocznica katastrofy lotniczej pod Rogowem 17 września 2018 r.

  Rocznica katastrofy lotniczej pod Rogowem 17 września 2018 r.

  W poniedziałek, 17 września, uczniowie klas V d oraz VII a pod opieką pani Zyty Łubeckiej i pana Adama Tyzlera udali się na miejsce katastrofy lotniczej z 1982 roku, w związku ze zbliżającą się rocznicą śmierci porucznika pilota Stanisława Pawlaka, która przypada 22 września. Na miejscu wypadku zastali nowy, marmurowy pomnik ufundowany przez rodzinę pilota. Po złożeniu kwiatów i zapaleniu znicza, nastąpiło uczczenie zmarłego bohatera minutą ciszy.

  Przypomnijmy, że pamiętnego dnia, 36 lat temu, bohaterski lotnik poświęcił własne życie, ratując być może dziesiątki ludzi na ziemi, kiedy jego samolot uległ awarii podczas lotu. Do końca próbował wyprowadzić maszynę aby nie uderzyła w naszą szkołę i osiedle co, uniemożliwiło mu katapultowanie się. Samolot z ogromną siła wbił się w ziemię nieopodal Rogowa.

   

 • Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2018/19 3 września

  Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2018/19 3 września

  3 września o 8.00 społeczność Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Rogowie zgromadziła się w Hali Widowiskowo-Sportowej na mszy świętej rozpoczynającej nowy rok szkolny 2018/2019, którą odprawił wikariusz ks. Mateusz Walory. Nowy proboszcz rogowskiej parafii – ks. Tomasz Głuszak- w wygłoszonej podczas poniedziałkowego nabożeństwa homilii nawiązał do przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i słów Jana Pawła II, który mówił, że tylko prawda i dążenie do niej może dać człowiekowi prawdziwą wolność. „Prawda jest tym, co oświetla ludzki umysł, a usestymatyzowana wiedza służy poznawaniu prawdy... Trzeba pamiętać, że nie uczymy się dla ocen, lecz dla siebie... Zdobywając wedzę, rozwijamy się... tak samo powinniśmy dbać o rozwój duchowy.”

  Po mszy świętej odbyło się krótkie wystąpienie dyrektora szkoły p. Krzysztofa Kusia, który wraz z początkiem roku szkolnego objął swoje stanowisko. Po powitaniu zgromadzonych na uroczystości przedstawicieli grona pedagogicznego, uczniów oraz ich rodziców Pan Dyrektor szczególnie ciepłe słowa skierował do najmłodszych dzieci rozpoczynających naukę w naszej szkole. Zapowiedział też liczne zmiany, które zamierza wprowadzić w funkcjonowaniu placówki oraz wyraził nadzieję na przychylność ze strony członków społeczności szkolnej. Na koniec życzył wszystkim uczniom zdrowia i wytrwałości w dążeniu do wiedzy, ale też tego, by dobrze i bezpiecznie czuli się w murach naszej szkoły.

  Po akademii odbyły się spotkania z wychowawcami w klasach, a poczet sztandarowy wraz z opiekunem p. A.Tyzlerem udał się na obchody 79 rocznicy wybuchu II wojny światowej odbywające się na rogowskim rynku.

   

 • Aktualizacja danych

  Dane z programu Plan lekcji zostały zaktualizowane
 • Zjazd absolwentów z 1988 roku 21 lipca 2018 r.

  Zjazd absolwentów z 1988 roku 21 lipca 2018 r.

  21 lipca odbył się obfitujący w liczne atrakcje zjazd absolwentów Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Rogowie, w którym uczestniczyło 29 spośród kończących edukację w tej placówce 30 lat temu. Na sobotnie spotkanie zaproszono także ówczenych wychowawców klas ósmych, tj.: p. Józefa Sosnowskiego- wychowawcę klasy VIII a, nauczyciela geografii, p. Ewę Wolicką – wychowawcę klasy VIII b, nauczycielkę fizyki oraz występującą w roli gospodarza obecną dyrektor szkoły – p. Elizę Reszkę. Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia był Wiesław Maciejewski.

  Przybywający z różnych stron Polski absolwenci gromadzili się w w holu głównym budynku, gdzie w oczekiwaniu na pozostałych przeglądali stare kroniki szkoły, a także mieli okazję zamienić kilka słów z dawno niewidzianymi kolegami i koleżankami z ławy szkolnej. Niektórzy mieli problem z rozpoznaniem się nawzajem.

  Dalsza część spotkania odbywająca się w dawnej i obecnej pracowni fizyczno-chemicznej wypełniona była wspomnieniami i wzruszeniami. Po sprawdzeniu obecności przez wychawawców, wyświetlono prezentację multimedialną pt.: „Uczniowie dawniej i dziś” zawierającą szkolne i aktualne fotografie absolwentów, podczas której każdy miał okazję przedstawić się na nowo i opowiedzieć kilka słów o sobie. Kolejnym punktem programu był niezapowiedziany sprawdzian wiadomości, na szczęście, jak się później okazało, tylko dla tych, którzy chcieliby poprawić oceny z z fizyki lub geografii. Z powodu braku chętnych sprawdzian odwołano.

  Następnie uhonorowano byłych wychowawców kwiatami, pamiątkowymi grawertonami, a także wyjątkowymi i osobistymi upominkami w postaci oprawionych w ozdobne ramki karykatur związanych tematycznie z nauczanymi przez nich przedmiotami. Specjalne podziękowania za pomoc w organizację spotkania i zaprezentowanie obiektu szkoły otrzymała też pani dyrektor – Eliza Reszka. Absolwenci docenili profesjonalizm i zaangażowanie swojego kolegi – Wiesia Maciejewskiego - w realizację zjazdu i wręczyli mu upominek - niespodziankę wyrażający ich wdzięczność i uznanie. Na koniec zwiedzano szkołę i wspominiano byłych nieżyjących już wychowawców oraz kolegę, który w 1987 roku zginął w wypadku komunikacyjnym. Uczczono ich pamięć, odwiedzając mogiły, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze.

  Po części oficjalnej uczestnicy zajzdu udali się do restauracji Drogorad, gdzie w serdecznej i radosnej atmosferze biesiadowali do późnych godzin nocnych.

   

  W zjeździe absolwentów udział wzięli:

  Joanna Dojaś (Derech ), Magdalena Leśniewska (Szymczak), Longina Barańska (Klim), Jolanta Czerniejewska (Kozak), Agnieszka Szczuryk (Woźniak), Dorota Kamińska (Winiecka), Małgorzata Kowalska, Katarzyna Banasik (Wysocka), Sylwia Woźniak (Koczorowska), Ilona Smuk (Jasińska), Agnieszka Piechocka (Łapińska), Alicja Gucińska (Staniszewska), Elżbieta Ciążyńska (Kuklińska), Weronika Wadelska (Tadrowska), Piotr Barański, Jarosław Mikulski, Jarosław Psuty, Rafał Szyszkowicz, Wiesław Maciejewski, Marek Gołębiowski, Maciej Straube, Paweł Gaca, Przemysław Piekarski, Sławomir Mierzejewski,, Jarosław Pawlicki, Piotr Sławski, Piotr Owczarzak, Marek Woźny, Radosław Danelski; wychowawcy: p. Ewa Wolicka i p. Józef Sosnowski oraz dyrektor szkoły Eliza Reszka.

   

  Na fotografii brakuje E. Ciążyńskiej, K.Wysockiej, M. Leśniewskiej i S. Wożniak, które dołączyły później.

      

Galeria zdjęć

Wiadomości