• 13mar
          • Bajkowy koncert

               Najmłodsi uczniowie naszej szkoły odbyli muzyczną podróż, uczestnicząc w kolejnym z cyklu bajkowych koncertów przygotowanych przez artystów Agencji "Pro Musica", który odbył się 11 marca br.

               Tym razem w trakcie brzedstawienia poznali brzmienie takich instrumentów, jak: obój, syntezator i didgeridoo. Dzieci czynnie uczestniczyły w baśniowej opowieści i udzielały odpowiedzi na pytania aktorów i muzyków.

            Jak zwykle było królewsko, bajkowo, magicznie i wyjątkowo.

      • 12mar
          • Rekolekcje

            W dniach od 06. 03. do 08.03.2024 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w rekolekcjach wielkopostnych, które odbywały się w kościele parafialnym.

                    Pierwszego dnia dzieci i młodzież spotkali się z  postulantami, czyli osobami przygotowującymi się do wejścia na drogę zakonnego życia u franciszkanów. Bracia przybliżyli postać  św. Franciszka,  a także ukazali wartości, którymi żył i zachęcał do życia innych. Następnie uczniowie wysłuchali świadectw o powołaniu kilku zakonników   i mogli zadawać pytania dotyczące wyboru drogi ich życia.
                    Drugi dzień rekolekcji to spotkanie z siostrami zakonnymi – służebniczkami z Lubonia. Przedstawiły  one postać swojego patrona -  założyciela bł. Edmunda Bojanowskiego.  Jedna z sióstr podzieliła się również  świadectwem własnego powołania.

                         Ostatni dzień rekolekcji upłynął  w atmosferze modlitwy i skupienia podczas  nabożeństwa Drogi Krzyżowej.

             

            Autor tekstu/foto: ks. R. Chareński

      • 05mar
          • Teatr Kurtyna z Krakowa gościł w naszej szkole!

            Dnia 4 marca 2024 roku mieliśmy zaszczyt gościć Teatr Kurtyna z Krakowa w ramach niezwykłych zajęć edukacyjno-profilaktycznych. W trakcie wizyty, Pan Piotr Kołsut przeprowadził inspirujące warsztaty dotyczące problematyki "hejtu" w Internecie.

             

            Warsztaty, które odbyły się dla uczniów klas 6, 7 oraz 8, miały na celu zwiększenie świadomości na temat negatywnych aspektów internetowego środowiska. Pan Kołsut, doświadczony edukator, w sposób przystępny i angażujący przedstawił uczniom różne metody radzenia sobie z negatywnymi doświadczeniami.

             

            Działania te miały na celu nie tylko zwiększenie wiedzy uczniów na temat zagrożeń związanych z cyberprzemocą, ale również rozwijanie umiejętności empatii, szacunku i odpowiedzialności.

             

            Z przyjemnością możemy podkreślić, że warsztaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczniów, którzy aktywnie uczestniczyli w dyskusjach i zadawali pytania. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza pomoże naszym uczniom stawić czoło wyzwaniom związanym z korzystaniem z Internetu w sposób odpowiedzialny i bezpieczny.

             

            Serdecznie dziękujemy Teatrowi Kurtyna i Panu Piotrowi Kołsutowi za prowadzenie inspirujących warsztatów. Mamy nadzieję, że taka współpraca będzie się rozwijać, przynosząc korzyści naszej społeczności szkolnej.

             

            Autor tekstu/Foto: U. Różańska

      • 04mar
          • Święto Zucha w naszej szkole

            W miniony weekend z 2-3 marca zuchy z Próbnej Drużyny Szarego Wilka działającej przy Szkole Podstawowej im. M. Kopernika w Rogowie wraz z zaprzyjaźnionymi gromadami z Szubina i Łabiszyna spotkały się w naszej szkole z okazji Imienin Zucha.

            W Związku Harcerstwa Polskiego to szczególny dzień, który pojawia się tylko raz na cztery lata w kalendarzu – 29 lutego. To właśnie na ten dzień przypada to wyjątkowe święto dedykowane najmłodszym członkom organizacji. Jest to czas, kiedy Zuch staje się pępkiem świata, czyli kimś wyjątkowym i najważniejszym. Wszystkie zuchy celebrują swoje imieniny z radością i entuzjazmem.

            Tak się stało także w tym roku w naszej szkole, w której z okazji Imienin Zucha biwakowało blisko 50 zuchów z trzech gromad zuchowych:

            6. Próbnej Gromady Zuchowej Dwie Koniczyny z Łabiszyna z druhnami Angeliką Pawlicką i Danutą Lignowską, 13. Grunwaldzkiej Gromady Zuchowej Ogniste Pióra z Szubina z drużynową Katarzyną Grabowską i druhną Agnieszką Dubiel-Trzebiatowską oraz Próbnej Wielopoziomowej Drużyny Szare Wilki z Rogowa z druhnami Aliną Styperek i Jolantą Czerniejewską. W spotkaniu uczestniczył także harcerz Jakub Tracki z Łabiszyna, który pełnił na biwaku funkcję oboźnego.

            Zuchowe nocowanie obfitowało w liczne atrakcje i niespodzianki przygotowane dla najmłodszych przez ich drużynowe.

            Po zakwaterowaniu uczestników spotkaliśmy się na apelu porządkowym poprowadzonym przez Katarzynę Grabowską - komendantkę biwaku. Dla zuchów z rogowskiej gromady był to szczególny moment ze względu na uroczyste wręczenie chust, którego dokonała drużynowa Alina.

            Potem nadszedł czas na radosne zabawy integracyjne i zadania, które sprzyjały lepszemu poznaniu się oraz zacieśnianiu więzi: wspólne tańce, śpiewy, pląsy, pamiątkowe zdjęcia z rekwizytami w fotobudce, wykonanie tortu z różnorodnych materiałów. Dużą niespodzianką był dla wszystkich występ Kuby Kuleczki z gromady Szare Wilki, który zagrał na gitarze i pięknie zaśpiewał specjalnie na tę okazję przygotowaną piosenkę harcerską “Mój świat”, za co został nagrodzony “zuchowymi oklaskami”, czyli specjalnymi okrzykami.

            Następnie były życzenia od druhny Komendant Olgi Skotnickiej przesłane za pośrednictwem telefonu oraz upominki w postaci okolicznościowych butonów, a także wspólnie odśpiewane “100 lat” i pyszny imieninowy tort.

            Po podwieczorku czekała nas jeszcze olimpiada sportowa sprawdzająca kondycję fizyczną zuchów. Okazało się, że wszystkie gromady są zwinne, szybkie i niepokonane, dlatego każdej z nich przyznano równorzędne I miejsce, pamiątkowy dyplom i medale.

            Wieczorem zawitały do nas przemiłe gościnie: Podharcmistrzyni Katarzyna Wszelaki wraz z dh Karoliną Śmigielską z Barcina, które przywiozły ze sobą gitarę oraz inne instrumenty i poprowadziły świeczkowisko.

            Zgromadzeni w kręgu przy blasku świec wysłuchaliśmy gawędy o założycielu skautingu Robercie Baden-Powellu i do późnych godzin nocnych śpiewaliśmy harcerskie piosenki.

            Po całym dniu pełnym wrażeń najwytrwalsi obejrzeli kino nocne, podczas gdy inni udali się na spoczynek.

            Następnego dnia o godzinie 7.00 była poranna gimnastyka, po niej śniadanie i porządkowanie sal.

            I tak nasz biwak dobiegł końca.

            Wszystkim zuchom z okazji ich święta jeszcze raz życzymy dużo uśmiechu, rękawów pełnych sprawności, ciekawych odkryć, super zabawy i wspaniałych przygód!

            Uczestnicy Imienin Zucha dziękują Druhnie Komendant Harcmistrz Oldze Skotnickiej i Komendzie Hufca za życzenia oraz upominki - buttony.

            Harcerze i zuchy z gromady Szarego Wilka przy SP w Rogowie specjalne podziękowania składają Wójtowi Gminy Panu Tomaszowi Michalczakowi za ufundowanie chust i getrów dla wszystkich członków drużyny.

            Organizatorzy składają serdeczne podziękowania: Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Rogowie oraz pracownikom obsługi - za udostępnienie szkoły i pomoc w organizacji biwaku,

            Firmie “Mako” Pawła Koperskiego za ufundowanie słodyczy,

            Pani Sołtys - Edycie Golczyk i Paniom z KGW “Rogowskie Ziółka”- za przygotowanie smacznego obiadu.

            Wszystkim wspierającym działania naszej drużyny przesyłamy serdeczne podziękowania.

            Czuj!

            Autor tekstu: J. Czerniejewska

            Foto: K. Grabowska/A. Styperek/J. Czerniejewska

      • 01mar
          • Z wizytą w mieście patrona szkoły - Mikołaja Kopernika

             28 lutego uczniowie kl. 6a wraz z nauczycielami:  p. Jolantą Czerniejewską, p. Hanną Wicińską-Andrejczak oraz p. Maciejem Michalczakiem udali się na wycieczkę edukacyjną do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu.

                 To bardzo nowoczesne, interaktywne centrum mieszczące się w dawnych toruńskich młynach, oferuje zwiedzającym bogatą ofertę z różnych dziedzin nauki: fizyki, chemii, biologii, geografii. Uczniowie mieli okazję obejrzeć cztery stałe wystawy:

            -  „O Obrotach” poświęconą idei koła i ruchu obrotowego,

            - „Rzeka” - nawiązującą do przepływającej przez Toruń Wisły i prezentującą model rzeki od źródeł po ujście,

            -  „IDEE” najbardziej interdyscyplinarną wystawę Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, łączącą nauki humanistyczne, nauki ścisłe oraz elementy sztuki.

            -„To takie proste!” wystawę obejmującą 26 eksponatów wchodzących w skład czterech różnych stref: „Główka pracuje”, „Mechaniczny plac zabaw”, „Techno Świat” oraz „Pomyśl, zrozum, zrób”.

                Po wejściu do budynku przywitała nas wizytówka Młyna Wiedzy -  Wahadło Foucaulta. Po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia grupa udała się na zwiedzanie wystaw mieszczących się na kolejnych piętrach, gdzie uczniowie poprzez zabawę, badania i doświadczenia poznawali tajniki wiedzy, np: działanie wodnego młyna, kapsuły galaktycznej czy możliwości wykorzystania podczerwieni.  Dzięki odpowiednio dobranym strefom tematycznym oraz eksponatom, przekonali się, że każdy może odkryć w sobie żyłkę naukowca, konstruktora i wynalazcy.

               Po intensywnej nauce uczniowie udali się do restauracji McDonald na smaczny posiłek, po czym wyruszyli w drogę powrotną do Rogowa.

               Dzięki wspaniałej atmosferze i pogodzie…ducha, wyjazd był bardzo udany. 

            Autor tekstu: J. Czerniejewska

            Foto: J. Czerniejewska, H. Wicińska-Andrejczak

      • 27lut
      • 13lut
          • Modernizacja sali gimnastycznej

            W Szkole Podstawowej im. M. Kopernika w Rogowie rozpoczął się kapitalny remont od wielu lat niemodernizowanej i mocno wysłużonej sali gimnastycznej. Ta długo oczekiwana inwestycja, która uzyskała aprobatę Wójta Gminy Rogowo - Tomasza Michalczaka, pochłonie blisko 90 tysięcy złotych z budżetu szkoły.

            Prócz wymiany grzejników z instalacją CO i starych lamp na energooszczędne oraz renowacji parkietu, wymiany dwoje drzwi wejściowych oraz pomalowania linii boiskowych i ścian, nowe oblicze zyska także pomieszczenie nauczycieli wychowania fizycznego. Ponadto projekt zakłada naprawę dachu, a także wykucie nowego wejścia do biblioteki, do której do tej pory czytelnicy musieli przechodzić przez salę gimnastyczną. Wpłynie to zdecydowanie na poprawę bezpieczeństwa zarówno dla ćwiczących uczniów, jak i korzystających z zasobów bibliotecznych czytelników. Zakres prac jest bardzo szeroki, a ich efekty będą w pełni widoczne już na początku marca.

            Jak ilustrują zdjęcia, prace idą pełną parą, a znaczna ich część przypadnie na czas ferii zimowych. Uczniowie już teraz nie mogą doczekać się lekcji wychowania fizycznego w odnowionej, rozjaśnionej sali.

             

            Autor tekstu: J. Czerniejewska

            Foto: E. Golczyk

      • 10lut
          • Święto Patrona i Nauki

                5 lutego obchodziliśmy Święto Patrona Szkoły. Trzy pierwsze lekcje odbyły się zgodnie z planem, a o godzinie 11.00 społeczność uczniowska, grono pedagogiczne, rodzice i zaproszeni goście: p. Marcin Nitka- zastępca  Wójta Gminy Rogowo, p. Magdalena Tuczyńska - przewodnicząca Rady Rodziców, p. Roman Bereźnicki- kierownik SAPOK oraz p. Julita Marciniak- zastępczyni przewodniczącego Rady Gminy Rogowo, zgromadzili się w hali widowiskowo-sportowej na uroczystej akademii.

                 Po wspólnym odśpiewaniu hymnu szkoły okolicznościowe przemówienia wygłosili: Dyrektor Szkoły- p. Maria Machaj-Socha oraz przedstawiciele: Wójta Gminy Rogowo - p. Marcin Nitka i Rady Rodziców - p. Magdalena Tuczyńska. Urodziny Mikołaja Kopernika zbiegają się z końcem I semestru nauki, którego podsumowania dokonała Dyrektor Szkoły. Pani Maria Machaj-Socha podkreśliła wysoką średnią ocen wszystkich uczniów, która wyniosła nieco ponad 4,0 oraz dużą liczbę ocen wzorowych i bardzo dobrych z zachowania, co jest powodem do zadowolenia i świadczy o tym, że uczniowie i nauczyciele dobrze wykonują swoją pracę. Tym, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w nauce oraz sporcie, wręczono stypendia ufundowane przez Wójta Gminy Rogowo -p. Tomasza Michalczaka.

            Stypendia naukowe przyznano: Marii Kubiak Va, Oliwii Pracowiak Va, Karolinie Rosińskiej Va, Kindze Kurek Vb, Julii Gzubickiej VIa, Filipowi Kaszakowi VIa, Ninie Walkowskiej VIa, Mai Budniak VIb, Amelii Smoter VIIa, Hannie Wardzie VIIb    

            Stypendia sportowe przyznano: Nadii Hałajczak VIb, Ninie Walkowskiej VIa, Zofii Kozłowskiej VIa, Oliwii Kokosze Vb, Zofii Wilkońskiej VIb, Lenie Kanclerz VIb, Sandrze Bratkowskiej VIa, Laurze Więckowskiej VIIb, Machalinie Petrykowskiej VIIb, Dobrochnie Szymczak VIIb, Jagodzie Szczuryk VIIb, Julii Szymańskiej VIIb, Vanessie Purol VIIIa 

               W dalszej części apelu ogłoszono wyniki konkursów plastycznych związanych z patronem szkoły i wręczono pamiątkowe dyplomy i upominki wszystkim uczestnikom, a laureatom również nagrody książkowe ufundowane przez Dyrekcję Szkoły. 

            Komisja konkursowa w składzie: wicedyrektor szkoły pani Lidia Nowak – przewodnicząca, członkowie panie Anna Kasprzak, Danuta Bykowska, Karina Potocka-Dyro oraz pan Jacek Frelich przyznali:

            Spośród uczniów klas I-III : I miejsce Lenie Kalczyńskiej z klasy 3b, II miejsce Piotrowi Kaczmarkowi z klasy 3b, III miejsce dla Lenie Wrzesińskiej z klasy 1b, III miejsce dla Hannie Szczerzek z klasy 1b

            Wśród uczniów klas IV i V : I miejsce Mai Smoter z klasy IVb, II miejsce Igorowi Kołacie z klasy IVb, III miejsce Natalii Kalocie z klasy Vb

            W najstarszej kategorii wiekowej: I miejsce Amelii Smoter z klasy VIIa, II miejsce Piotrowi Kotulskiemu z klasy VIIb, III miejsce Julii Gzubickiej z klasy VIa

               Wręczono także pamiątkową publikację prac konkursowych pt.: "Na ostrzu pióra" laureatom ubiegłorocznego I Gminnego Konkursu Literackiego pod patronatem Wójta Gminy Rogowo.   

                Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna akademii.  Program pod hasłem „ Dzięki Niemu Kosmos” miał przybliżyć społeczności szkolnej istnienie więzi między dokonaniami Mikołaja Kopernika a rozwojem wielu nauk w późniejszych wiekach. Toteż pojawili się naukowcy wielu dziedzin: Mikołaj Kopernik (Dominik Jasiński), Maria Sklodowska- Curie (Kornelia Junka), Nikodem Kamiński (Albert Einstein), Nikola Tesla (Wojtek Gwiazda), Ignacy Łukasiewicz (Hubert Owczarzak), Karol Darwin (Kacper Grabowski w zastępstwie Igora Witkowskiego), Thomas Edison (Kacper Kuś), Isaak Newton (Igor Baciak), Leonardo da Vinci (Błażej Kasprzak), Aleksander Fleming (Patryk Szykowny). Program z pomocą uczniów kl. 5 a i b oraz 6 b przygotowały p. Anna Kasprzak i A. Straube kierujące serdeczne podziękowania do Wszystkich, którzy pomogli w organizacji tego apelu:  p. Kamińskiej i Stanisławskiej za rekwizyty dla naukowców, mamom za piękne kostiumy, Paniom z obsługi za pomoc, p. Ani Kasprzak za tablice tematyczne oraz p. Grażynie Spochacz za, jak zwykle, piękną oprawę muzyczną.

            Dyrekcja szkoły dziękuje także dyrektor GDK- Pani Annie Jareckiej za udostępniony sprzęt nagłaśniający i Pani Wiktorii za pomoc techniczną.

             

            Autor tekstu: J. Czerniejewska

            Foto: W. Rychlewski

      • 09lut
          • DOGOTERAPIA

             

            30 stycznia 2024 r. odbyły się kolejne warsztaty plastyczne i zajęcia dogoterapii.

            Tym razem dzieci miały do wykonania ozdoby karnawałowe. Uczestnicy

            zwiedzili salę 213, która nazywana jest salą teatralną, a jej ściany zdobią maski.

            Były one inspiracją dla dzieci do wykonania własnej maski karnawałowej.

            Następnie przybyli do szkoły trenerzy z psami Koko, Zoyą i Albertem. Dzieci

            wysłuchały bajki terapeutycznej, której głównymi bohaterami były dzieci i pies.

            Uczestnicy wykonywali poszczególne komendy i zabawy z psami, przeżywając

            przygody, tak jak bohaterowie bajki. Zajęcia przyniosły wiele radości,

            uśmiechu i zadowolenia wszystkim przybyłym. Tradycyjnie po zajęciach na

            dzieci czekał słodki poczęstunek, a na psich trenerów pyszna karma.

            Kolejne zajęcia planujemy na drugą połowę marca 2024 r., na które już teraz

            serdecznie zapraszamy. Dziękujemy uczestnikom za przybycie, a nauczycielom

            za organizację zajęć. Podziękowania dla pań Aleksandry Dąbrowskiej,

            Magdaleny Wardy, Elżbiety Stanisławskiej oraz pana Stefana Fedejko.

            W zajęciach uczestniczyła pani wicedyrektor Lidia Nowak.

            Autor tekstu/foto: M. Warda

      • 07lut
      • 07lut
      • 30sty
          • Jest rekord!

            Za nami 32 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Rogowo pobiło rekord! Do puszek wolontariuszy, wśród których znaleźli się także uczniowie naszej szkoły, w tym harcerze, trafiło 25.299,27 zł. Dziękujemy wszystkim darczyńcom, a szczególnie członkom społeczności szkolnej, którzy po raz kolejny udowodnili, że mają wielkie❤️ i hojnie wsparli zbiórkę prowadzoną na terenie szkoły

            Tekst: J. Czerniejewska

            Foto: J. Czerniejewska/A.Jarecka

      • 24sty
          • Gramy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy

            Zapraszamy wszystkich Uczniów, Rodziców, Nauczycieli, Pracowników szkoły do wsparcia WOŚP.

            W tym roku harcerze i zuchy z działających przy naszej szkole drużyn po raz pierwszy wezmą udział w Akcji dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, natomiast czniowie ochotnicy powrócą do tej szlachetnej akcji pierwszy raz po pandemii.

            28 stycznia będą kwestować na ulicach Rogowa i gminy, a w nadchodzącym tygodniu w naszej szkole. Zebrane środki zostaną przeznaczone przez Fundację WOŚP w celu zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia PŁUC PO PANDEMII U DZIECI i DOROSŁYCH.

            Chcesz wesprzeć WOŚP? Przyłącz się do zbiórki: przygotuj dowolną kwotę i wrzuć do puszki Wolontariusze zapukają do Twojej klasy, a Ty możesz zagrać z nami

            Zachęcamy do wspólnego grania!

             

            Autor tekstu: J. Czerniejewska

      • 24sty
          • Bal karnawałowy klas 4-8

            23 stycznia w szkole odbył się bal karnawałowy dla uczniów klas 4-8, na którym uczniowie znakomicie się bawili w kolorowych przebraniach przygotowanych specjalnie na tę okazję. Dzięki  wspólnej zabawie w rytm znanych i lubianych przebojów mogli na chwilę odpocząć od nauki. Dziękujemy Radzie Rodziców i Dyrekcji szkoły za zorganizowanie wspaniałej atrakcji.

             

            Autor tekstu: J. Czerniejewska

            Foto: D. Bykowska

      • 24sty
          • Witajcie w naszej bajce

            W projekcie "Witajcie w naszej bajce " biorą udział uczniowie kl. 4a i 4b oraz 7a, 7b i 8a.

            W styczniu 2024 r. odbędą się dwie wizyty zespołu teatralnego w Gminnym Przedszkolu w Rogowie.

            A dziś, 22 stycznia grupa czwartoklasistów, wraz z polonistkami: Panią Adrianą Straube i Panią Izabelą Plucińską, odwiedziła 3- i 4-latki, a więc grupę Sówek i Krasnoludków. 29 stycznia spotka się z 5-latkami.

            Czwartoklasiści byli przebrani za różne postaci z bajek. Młodzi aktorzy zadawali różne zagadki i czytali fragmenty, dzięki którym można odgadnąć postaci z baśni: Czerwonego Kapturka, Wilka, Shreka, Kota w Butach, Piotrusia Pana, Wróżki, Roszpunkę, Królewnę Śnieżkę, Królową Śniegu, Pippi. Narodą za prawidłową odpowiedź były cukierki. Wykonali też inscenizację, w której dokonali prezentacji baśniowych bohaterów.

            Wszyscy świetnie się bawili. Przedszkolaki wspaniałe przyjęli swoich gości, a goście przygotowali się sumiennie do wizyty w swoim dawnym królestwie.

            Aktorzy Teatru 213 byli podekscytowani ,,powrotem" do przedszkola. Zobaczyli je w nowej odsłonie i perspektywie. Panie Nauczycielki przedszkola nie mogły się nadziwić, jak ich dawni wychowankowie urośli i się zmienili.

            Wkrótce odbędą się kolejne spotkania grupy uczniów zainteresowanych wspólną zabawą z przedszkolakami. Tym razem będą to także siódmo- i ósmoklasiści.

            Dla Sówek i Krasnoludków wystąpili:

            Królewna Śnieżka- Zuzanna Zaremba

            Roszpunka- Amelia Perek

            Wróżka - Marika Petrykowska

            Kot w Butach- Olivier Janicki

            Czerwony Kapturek- Oliwia Mazurek

            Wilk- Wiktoria Kosińska

            Królowa Śniegu- Nadia Ińska

            Pippi- Aleksandra Juszczak

            Shrek- Kacper Mikołajewski

            Narrator 1- Natalia Sobczak

            Narrator 2- Maja Smoter

            Narrator 3 - Weronika Kanigowska

            Narrator 4- Aleksandra Janka

            Oprawa muzyczna- Dominik Bartz

            Tekst : I. Plucińska

      • 24sty
          • Ach, co to był za bal!

             

            W poniedziałek 23 stycznia w naszej szkole odbył się bal karnawałowy dla klas I-III. Dzieci bawiły się doskonale przy muzyce zespołu Vocal. Serdecznie dziękujemy w imieniu dzieci i własnym Panom Piotrowi Bratkowskiemu i Jarosławowi Górskiemu, za charytatywne poprowadzenie wspaniałej imprezy.

            Osobne podziękowania kierujemy do Rady Rodziców, za wystrój sali gimnastycznej i przygotowanie słodkości dla naszych milusińskich.

            Tekst: K. Bykowska

            Foto: M. Jasińska i K. Bykowska

      • 23sty
          • Wizyta amerykańskich muzyków w SP Rogowo

            Dnia 19 stycznia 2024 r. Szkoła Podstawowa w Rogowie gościła Panią Agnieszkę Tomaszewską, dyrygentkę zespołu Gospel Joy z Poznania, w towarzystwie trzech amerykańskich muzyków, reprezentujących zespół Metro Big Band.

             

            Na drugiej i trzeciej godzinie lekcyjnej uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z zaproszonymi gośćmi, których powitali własnoręcznie wykonanymi chorągiewkami z flagami USA.


            Po prezentacji instrumentów dętych: saksofonu, puzonu i trąbki, muzycy podzielili się ze słuchaczami tradycjami Bożonarodzeniowymi obchodzonymi w Stanach Zjednoczonych. Pani  Agnieszka Tomaszewska występowała w roli tłumacza.

             

            Następnie uczniowie mieli okazję do zadawania pytań w języku angielskim, które dotyczyły nie tylko świątecznych tradycji, ale także pracy zespołu, planów na przyszłość, ulubionych utworów oraz samej muzyki gospel. Do zadawania pytań przygotowały uczniów Panie uczące w szkole języka angielskiego. Po odpowiedzi na pytania muzycy zagrali kilka własnych utworów, a uczniowie zaśpiewali gromkim chórem polską kolędę.

             

            Była to wspaniała okazja dla wszystkich, aby doświadczyć kontaktu z językiem angielskim na żywo. Spotkanie zakończyło się pamiątkowym zdjęciem uczniów z zaproszonymi gośćmi i otrzymaniem od nich autografów.

             

            Autor tekstu: Aneta Kuś

            Foto: M. Warda/ W, Rychlewski

      • 16sty
          • Rozstrzygnięcie konkursów o Powstaniu Wielkopolskim

            Dnia 15 stycznia 2024 r. zostały rozstrzygnięte wyniki konkursów dotyczących 105 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W naszej szkole zostały zorganizowane dwa konkursy. Pierwszy był  konkursem plastycznym przeznaczonym dla uczniów klas 4-6. Prace były  wykonane dowolną techniką plastyczną o dowolnej wielkości. Praca  zawierała własnoręcznie wykonane przez uczniów ilustracje dotyczące wydarzeń z Powstania Wielkopolskiego, bohaterów, miejsc pamięci związanych z powstaniem. Do konkursu zgłoszono 11 prac wykonanych przez uczniów.  Pierwsze miejsce zajęła Nina Walkowska  z klasy 6a, drugie miejsce zajął Jakub Wesołowski z klasy 4b, a trzecie miejsce zajęła Maria Kubiak z klasy 5a. Zwycięzcy otrzymali z rąk Pani wicedyrektor Lidii Nowak nagrody książkowe oraz dyplomy. Pozostali uczestnicy również otrzymali pamiątkowe dyplomy.

            Drugim konkursem, który został rozstrzygnięty, był przeznaczony dla klas 7-8 konkurs testowy wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim. Wzięło w nim udział 22 uczniów. Pierwsze miejsce zajęła uczennica klasy 7b Hanna Warda, drugie miejsce zajęła Amelia Smoter z klasy 7a, a trzecie miejsce zajął Gracjan Kowalski z klasy 7a. Zwycięzcy również otrzymali dyplomy i nagrody książkowe z rąk Pani wicedyrektor Lidii Nowak. Pozostali uczestnicy otrzymalipamiątkowe dyplomy.

            Konkursy zostały przygotowane przez nauczycieli historii - Panów Daniela Trzeciaka i Adama Tyzlera.

            Autor tekstu: A. Tyzler

            Foto: W. Rychlewski

      • 30gru
          • Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

            Dnia 27 grudnia 2023 roku z okazji 105 rocznicy wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego delegacja Naszej Szkoły, którą stanowili przedstawiciele uczniów: Dominik Bartz, Jan Trzeciak, Jakub Tyzler, w towarzystwie Pani Wicedyrektor Lidii Nowak oraz nauczycieli historii, Panów Daniela Trzeciaka i Adama Tyzlera udała się na cmentarze w Rogowie i Lubczu, aby oddać hołd poległym bohaterom Powstania Wielkopolskiego z Naszej Gminy. 

            Po uczczeniu minutą ciszy, nastąpiło złożenie na grobach kwiatów oraz zapalenie zniczy.

             Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Nie zaskoczyło to mieszkańców Gminy Rogowo, którzy tylko czekali na sygnał i ruszyli do walki, aby Nasza Gmina, Powiat i cała Wielkopolska stała się częścią odrodzonego Państwa Polskiego.

            Autor tekstu: A. Tyzler

            Foto: A. Tyzler, D. Trzeciak

             

      • 31gru
          • Gwiazdkowe czytanie przy choinkach

            W niezwykłej atmosferze zbliżających się świąt, w szkole przystrojonej choinkami i bożonarodzeniowymi ozdobami, nie mogło zabraknąć czytania dzieciom opowiadań o Wigilii, choince, przygotowaniach prezentów, gwiazdkowych smakołykach, Świętym Mikołaju i Bożym Narodzeniu. Biblioteka szkolna do czytania najmłodszym uczniom z klas 1 - 3 zaprosiła znakomitych gości. Pan Wójt Tomasz Michalczak czytał w poniedziałek 18 grudnia w klasie 3a. Pani sołtys i jednocześnie kierownik gospodarczy szkoły Edyta Golczyk zainteresowała niezwykłymi historiami o dawnych świętach sprzed 200 lat pt. „Dziadek do orzechów” E.T.A. Hoffmanna słuchaczy z klasy 3b. Reprezentująca Uniwersytet Trzeciego Wieku Pani Elżbieta Błaczkowska odwiedziła klasę 1a już w środę 13 grudnia oraz klasę 1b w środę 20 grudnia.  Czytającą przy choince w klasie 2a - naszą niezapomnianą emerytowaną nauczycielkę Panią Grażynę Fedejko można było posłuchać także 20 grudnia. Przybyli „Mikołajowie” z iskierką dającą dzieciom moc czynienia chęci sięgania po książkę uczestniczyli w wydarzeniu czytelniczym pt. „Gwiazdkowe czytanie przy choince”. Mamy nadzieję, że wypełnili oni ważną misję propagowania czytelnictwa, gdyż najmłodsi słuchali ich jak zaczarowani, a wielu z nich potem biegło do biblioteki, aby wypożyczyć ciekawą książkę na czas świąteczno-noworoczny.

            Akcja ta zakończyła szkolny projekt „Wszyscy czytamy dzieciom”. Wierzymy, że idea rozpowszechniania mody na czytanie nie minie wraz z upływającym rokiem, a znakomici goście, którym serdecznie dziękujemy za wspaniałe czytanie, z pozytywnym efektem zechcą nadal czytać dzieciom młodszym i starszym - nie tylko historie świąteczne. Natomiast uczniowie będą chętnie czytać i namawiać do czytania członków swoich rodzin.

            Autor tekstu: Anna Duszyńska 

            Zdjęcia: Marlena Jasińska, Grażyna Pluta, Mirosława Żelek, Grażyna Spochacz, Karina Potocka-Dyro.