rok szkolny 2023-2024

LOGOPEDIA

Jest to nauka o kształtowaniu prawidłowej mowy, usuwaniu wad mowy i wymowy oraz nauczaniu mowy w wypadku jej braku lub utraty. Termin „logopedia” pochodzi od dwóch greckich wyrazów: logos – słowo, mowa oraz paideia–wychowanie. Termin „mowa” obejmuje zarówno czynność mówienia, jak i rozumienia mowy.

Zagadnienia mowy, głosu i słuchu są przedmiotem zainteresowania naukowców wielu dyscyplin, zarówno typu humanistycznego, tj. językoznawców i fonetyków, jak i przyrodniczego – lekarzy foniatrów i biologów, a także psychiatrów i psychologów. Przestały one być domeną wyłącznie logopedów;wymagają ścisłej współpracy naukowców: lekarzy, fonetyków i językoznawców z inżynierami i fizykami.

PRZEDMIOT LOGOPEDII (za S.Grabias, Logopedia – nauka o biologicznych uwarunkowaniach języka i zachowaniach językowych)

Obecny stan polskiej refleksji naukowej na temat przedmiotu badań

logopedii prezentuje się następująco.

1. Logopedia jest nauką o zaburzeniach mowy:

– jej przedmiot mieści się w obrębie innych nauk: medycznych, pedagogiki,

językoznawstwa,

– jest dyscypliną samodzielną i autonomiczną.

2. Logopedia zajmuje się mową, „wszystkimi jej aspektami”. Jest

nauką „multidyscyplinarną”, ale samodzielną.

3. Logopedia jest nauką o biologicznych uwarunkowaniach języka

i zachowań językowych. Procedury badawcze i terapeutyczne nadają jej

status dyscypliny autonomicznej.

LOGOPEDA – to specjalista zajmujący się diagnozowaniem, stymulacją rozwoju mowy, profilaktyką oraz terapią zaburzeń mowy.

W naszej szkole logopedą jest Grażyna Olszewska-Drwęcka

Zadaniem logopedy w szkole jest:

• Przeprowadzenie badań przesiewowych
          • Diagnozowanie logopedyczne
          • Organizowanie pomocy logopedycznej
          • Prowadzenie terapii logopedycznej
          • Podejmowanie działań profilaktycznych zapobiegających powstawaniu zaburzeń komunikacji

Co roku we wrześniu w klasach  pierwszych przeprowadzane jest przesiewowe badanie mowy. Badanie to pozwala wyłonić uczniów z wadami wymowy oraz z zaburzeniami komunikacji językowej.

Głównym celem terapii jest:

• Korygowanie wad wymowy
          • Usprawnianie zdolności komunikowania się
          • Usuwanie wad i zaburzeń komunikacyjnych
          • Kształtowanie starannej wymowy

LOGOPEDA

Grażyna Olszewska-Drwęcka  (s.105 ,II-gie piętro)