rok szkolny 2023-2024

W świecie rymowanek

Rymowanka to:

"krótki wiersz o prostych rymach(.)

wyrażenie o rymujących się częściach o charakterze dźwiękonaśladowczym"

Słownik Języka Polskiego

Dlaczego  warto czytać rymowanki?

Z pewnością nie ma osoby dorosłej, która będąc dzieckiem nie lubiła powtarzać rymowanek, wyliczanek. Dawniej słyszało się często, jak dzieci podczas przerw na boisku szkolnym, na korytarzu recytowały wesołe rymowanki, wyliczanki. Towarzyszący im śmiech był dowodem na to, że dobrze się bawiły (często nie wiedząc nawet, że w ten sposób uczą się poprawnej wymowy). Również nasi Rodzice podczas wspólnego spędzania wolnego czasu bawili się z nami, ucząc wesołych rymowanych wierszyków. Któż z Nas nie pamięta: Ele mele dudki, gospodarz malutki; Entliczek pentliczek, czerwony stoliczek; Ene due rabe, zjadł Tadeusz żabę; Na zielonej górze rosło drzewo duże, nazywa się aplipaplibliteblau; Siedzi zajączek na łące, liczy pieniądze w skarbonce. Rymowanki mają w sobie coś, co "przyciąga nasze ucho". To dzięki tym krótkim rymowanym wierszykom uczymy się m.in: utrwalania wymowy głosek, ćwiczymy pamięć słuchową.

1. Rymowanki do ćwiczeń kinestezji  artykulacyjnej

Kinestezja artykulacyjna jest to czucie ułożenia narządów mowy właściwego poszczególnym głoskom.Prawidłowa kinestezja artykulacyjna jest podstawą nie tylko czystej wymowy, ale także prawidłowego pisania.Rymowanki te możemy wykorzystać do pracy z dziećmi wykazującymi zaburzenia w obrębie szeregów:syczącego, ciszącego, szumiącego, oraz w głosek:r, l

RYMOWANKA_KINESTEZJA_ARTYKULACYJNA.pdf

2.Rymowanki do ćwiczeń dykcji

Wierszyki te adresowane są dla wszystkich dzieci,które chcą ćwiczyć poprawną dykcję.To wesołe,dowcipne teksty,które można również wykorzystać do automatyzacji wywołanych głosek,a także do pracy z dziećmi z dyslalią.

RYMOWANKA_-DYKCJA(1).pdf

3.Rymowanki do ćwiczeń ortofonicznych

Są to krótkie,wesołe rymowane wierszyki zawierające wyrazy dźwiękonaśladowcze. Służą kształceniu mowy,rozwijaniu umiejętności rozumienia tekstu,kształceniu wyobraźni i pamięci.Rymowanki podzielone są na części:"Radosny koncert ptaków:,"Śpiewy chórku na wiejskim podwórku"

RYMOWANKI_DO_CWICZEN_ORTOFONICZNYCH.pdf

4.Rymowanki do ćwiczeń słuchu fonemowego

Rymowanki służą głównie do pracy z dziećmi,u których występują zaburzenia słuchu fonemowego lub/oraz wady wymowy,polegające na substytucji(czyli zamianie) dźwięku.Wierszyki zawierają paronimy.Są tutaj również wesołe wierszyki logopedyczne z wyrazami dźwiękonaśladowczymi do automatyzacji głosek:k,ki,g,gi.

RYMOWANKI_DO_CWICZEN_SLUCHU_FONEMOWEGO(1).pdf

5.Rymowanki do ćwiczeń stymulujących językowy rozwój dziecka

Wierszyki zawierają ćwiczenia morfologiczne,syntaktyczne i pragmatyczne ujęte w formie prostych rymwanek.Dzięki nim możemy uświadomić dziecku,że zdanie zbudowane jest z cząstek,że wyrazy są bardzo potrzebne do budowy zdań.Są tam również zagadki i wyliczanki.

RYMOWANKI_STYMULUJaCE_JEZYKOWY_ROZWOJ_DZIECKA.pdf