Menu

 • Czwartoklasiści sadzili las dla przyszłych pokoleń 5 kwietnia 2019 r.

  Czwartoklasiści sadzili las dla przyszłych pokoleń 5 kwietnia 2019 r.
  W piątek (05.04.br.) uczniowie klas IV a i b wraz z wychowawcami p. A. Pańczak, H. Wicińską-Andrejczak oraz K. Dobrowolską wzięli czynny udział w odrodzeniu lasu zniszczonego przez nawałnicę w sierpniu 2017 r. Inicjatorem przyłączenia się do akcji Nadleśnictwa Gołąbki, w której uczestniczyło 39 uczniów naszej szkoły, była nauczycielka przyrody A. Pańczak.
        Wymarsz ze szkoły nastąpił o godzinie 8.00, a powrót po 13. Po dotarciu na miejsce i krótkim instruktażu czwartoklasiści podzieleni na grupy z zapałem przystąpili do sadzenia drzewek – sosny zwyczajnej - pod nadzorem pracowników nadleśnictwa. Młodzi ekolodzy wytrwale pracowali przez blisko pięć godzin z przerwami na ciepły posiłek w postaci smacznej grochówki z kotła, a potem też na słodki deser – drożdżówkę. Rekordziści posadzili w tym czasie ponad 100 drzewek. W podziękowaniu za swój wkład w odtworzenie lasu uczniowie otrzymali Certyfikat Założyciela Lasu Społecznego oraz gadżety z logo nadleśnictwa.
         Odpowiadając na apel Nadleśnictwa Gołąbki, uczniowie i nauczyciele nie tylko stali się współtwórcami Lasu Społecznego o powierzchni 20,92 ha, ale także zyskali tytuł opiekuna lasu, uprawnienia do czerpania z jego walorów oraz użytkowego wykorzystywania w celach rekreacyjnych i edukacyjnych. Las posadzony w ramach akcji „Solidarni z klęską” przez długie lata posłuży zarówno mieszkańcom, jak i turystom, a także będzie symbolem odradzającej się przyrody po katastrofie ekolgicznej oraz solidarności społecznej.   
       
 • Spotkanie autorskie 28 marca 2019 r.

  Spotkanie autorskie 28 marca 2019 r.

  28 marca br. uczniowie klasy III a wraz z wychowawcą p. M. Żelek udali się do Gminnej Biblioteki w Rogowie na spotkanie z pisarzem Zbigniewem Masternakiem - autorem scenariuszy filmowych, licznych komiksów i opowiadań.

  Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały opowieści pisarza na temat jego kariery zawodowej oraz tworzenia komiksów. Później same miały okazję spróbować tej sztuki, wykazując się talentem plastycznym i wyobraźnią przy tworzeniu własnych komiksów na dowolny temat.

  Na koniec najciekawsze prace zostały wyróżnione, a gość otrzymał podziękowania za przybycie i przeprowadzenie niezwykle ciekawej lekcji bibliotecznej.

   

 • I miejsce uczniów naszej szkoły w konkursie "Wiedzy o samorządzie terytorialnym" 25 marca 2019 r.

  I miejsce uczniów naszej szkoły w konkursie "Wiedzy o samorządzie terytorialnym" 25 marca 2019 r.

   

  25 marca br. w Starostwie Powiatowym w Żninie odbył się XX finał powiatowego konkursu Wiedzy o samorządzie terytorialnym, w którym I miejsce zajęła reprezentacja naszej szkoły w składzie: Maja Masiarek, Wiktoria Krysztofiak i Eryk Konowalski. Dodatkowo w klasyfikacji indywidualnej Wiktoria Krysztofiak zdobyła II miejsce.

  Finał poprzedzony był eliminacjami na szczeblu gminnym z udziałem uczniów ze szkół w Rogowie, Gościeszynie i Mięcierzynie, którzy zmagali się z testem zawierającym 30 pytań na temat: ustaw samorządowych, historii regionu, zabytków i zasłużonych mieszkańców. Najwięcej punktów uzyskali z niego uczniowie naszej szkoły: Wiktoria Krysztofiak (I miejsce), Maja Masiarek (II miejsce) i Eryk Konowalski (III miejsce), którzy równie dobrze spisali się podczas wspomnianego już finału konkursu.

  Na tym etapie trojgu przedstawicielom naszej szkoły przyszło się zmierzyć z reprezentacjami pięciu innych gmin tworzących powiat żniński, najpierw drużynowo, a następnie indywidualnie. Zadanie grupowe polegało na rozwiązaniu testu składającego się z 20 pytań oraz przedstawieniu prezentacji multimedialnej pt.: „Przebieg Powstania Wielkopolskiego w latach 1918-1919 ze szczególnym uwzględnieniem terenu obecnego powiatu żnińskiego”. Natomiast indywidualnie uczniowie poza rozwiązaniem zadań testowych brali udział w rundzie 3 pytań od komisji. Tym razem musieli wykazać się szeroką wiedzą na temat m.in. ustaw samorządowych, konstytucji czy atrakcji związanych z powiatem żnińskim. Taką wiedzę bez wątpienia udowodnili Majka, Wiktoria i Eryk, którzy okazali się bezkonkurencyjni. Serdecznie gratulujemy naszej Wspaniałej Trójce zwycięstwa i życzymy wielu następnych sukcesów!

  Wręczenie pucharów i nagród nastąpi 29 kwietnia podczas sesji Rady Powiatu, a w nagrodę drużyny reprezentujące poszczególne gminy wyjadą pod koniec maja na wycieczkę do Warszawy, gdzie zwiedzą m.in. Sejm i spotkają się z posłem.

  Uczniów do konkursu przygotował p. Daniel Trzeciak.

 • „Między nami nami kobietkami” 20 marca 2019 r.

  „Między nami nami kobietkami” 20 marca 2019 r.

   

  20 marca br. dziewczęta z klas VI szkoły podstawowej uczestniczyły w zajęciach o dojrzewaniu pt. „Między nami kobietkami”.

  Prowadząca spotkanie położna - p. K. Kuźniacka - wyjaśniła m.in.: czym jest dojrzewanie, jak przebiega i z jakimi zmianami w ciele i psychice się wiąże oraz do kogo można zwrócić się o pomoc.

  Na zakończenie każda z uczestniczek otrzymała pakiet „Dziewczyny w dorosłość”. Organizatorem zajęć była p. U. Różańska – pedagog szkolny.

 • XVI Mitrzostwa Szkoły w Układach Gimnastycznych "Trzymaj formę na Wiosnę" 18 marca 2019 r.

  XVI Mitrzostwa Szkoły w Układach Gimnastycznych "Trzymaj formę na Wiosnę" 18 marca 2019 r.

  18 marca br. w naszej szkole odbyły się XVI Mistrzostwa Szkoły w Układach Gimnastycznych realizowane w ramach programu "Trzymaj formę".

  Do rywalizacji sportowej przystąpiło 139 uczennic i 1 uczeń (Szymon Glapa z IV kl.) Uczniowie przygotowywali się pod okiem nauczycieli wychowania fizycznego: K. Felkel, Ł. Chojnckiego i M. Michalczaka.

  Po ficjalnym otwarciu imprezy, którego dokonał dyrektor szkoły - K. Kuś – uczestnicy przy głośnym dopingu zgromadzonej na trybunach widowni składającej się z uczniów, nauczycieli i rodziców, zaprezentowali gimnastyczne i akrobatyczne figury. Prowadzącym mistrzostwa i czuwającym nad ich prawidłowym przebiegiem był p. Stefan Fedejko.

  Zawody rozegrano w dwóch kategoriach wiekowych:

  1. klasy 4-6 SP,

  2. klasy 7,8 SP i III gimnazjum.

  W pierwszej kategorii wiekowej klasyfikacja przedstawia się następująco:

  I miejsce - dziewczęta z klasy 6 w składzie: K. Sikorska, M. Michalczak, A. Nadolna,A. Cholewińska, M. Dybalska, J. Ratajczak, W. Pomorska, N. Wiśniewska

  II miejsce - uczennice z klasy 5, tj.: M. Idzińska, M. Górka, N. Kamińska, S. Owczarzak, A. Pańczak, K. Pęchorzewska, J. Piekarska, M. Płucienniczak, K. Sukowska, U. Szymczak, Z. Tyzler, O. Wrzesińska

  III miejsce – zespół z klasy IV w składzie: W. Hałajczak, W. Jakubiak, Z. Kmińska, O. Kubera, H. Nowak, W. Perek, W. Piwecka, K. Simińska, R. Sztange.

  A oto wyniki w starszej grupie wiekowej:

  I miejsce - klasa III gim w składzie: W. Sobańska, M. Górna, W. Pomorska, L. Kanigowska, W. Woszczyńska, W. Bojarska, W. Derezińska, A. Karpińska.

  II miejsce - klasa VIII w składzie:W. Krysztofiak, A. Zabłocka, M. Gaca, A. Sykuła, O. Kubiak, M. Słaboń, E. Kołodziej, E. Zarecka, W. Kruszelnicka.

  III miejsce klasa VIII w składzie: P. Paluch, N. Draheim, J. Winkiel, W. Jurek, N. Kuś, L. Łagódka, D. Gołębiowska, O. Zielińska, J. Konowalska, A. Małecka, N. Owczarzak.

  Po ogłoszeniu wyników wszystkim uczestnikom wręczono pamiątkowe dyplomy oraz notesy z napisem "Mistrzostwa Szkoły w Układach Gimnastycznych, Rogowo 2019 r.", a zespołom owoce oraz słodycze.

  W skład komisji sędziowskiej weszli: Grażyna Fedejko, Maciej Michalczak, Łukasz Chojnacki.

  Organizatorem i fundatorem nagród był UKS "Koziki" ZPS w Rogowie.

  XVI Mitrzostwa Szkoły w Układach Gimnastycznych "Trzymaj formę na Wiosnę" 18 marca 2019 r. - Obrazek 1

 • Matematyczny tydzień w szkole marzec 2019 r.

  Matematyczny tydzień w szkole marzec 2019 r.

  Matematyka jest drzwiami i kluczem do nauki.” [Roger Bacon ]

  Z okazji Międzynarodowego Dnia Matematyki oraz Światowego Dnia Liczby π przypadających 12. i 14. marca miniony tydzień ogłoszono w naszej szkole Tygodniem Matematyki.

  W związku z tym lekcje matematyki przebiegały nieco inaczej niż zwykle - przybrały formę gier i zabaw matematycznych. Uczniowie rozwiązywali tangramy, odgadywali kalambury, grali w skojarzenia oraz wykonywali modele brył, ćwicząc wyobraźnię geometryczną, jak też poznając inną stronę tej ważnej dziedziny nauki.

  Osmioklasiści przygotowali dekoracje, ktorymi ozdobili szkolne korytarze i sale matematyczne, a także upiekli ciasteczka i muffinki nawiązujące do liczby Pi. W klasach VIII przeprowadzony został konkurs matematyczny „Jeden z dziesięciu” składający się z trzech etapów. Najlepszymi matematykami okazali się : Patrycja Paluch (I miejsce), Natalia Kuś (II miejsce) i Kacper Niezgoda (III miejsce).

  Dzieci z młodszych klas - 4 i 5- doskonale bawiły się podczas wykonywania wizualizacji liczby Pi. Efektem ich były „City Pi”, czyli prace plastyczne z wieżowcami różnych wysokości obrazujacymi kolejne wartości rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi.

  Uczniowie klas 4 i 7 przeprowadzali doświadczenie matematyczne, którego celem było zbadanie, ile razy długość okręgu (obwód koła) jest większa od jego średnicy. Poznali wiele ciekawostek na temat liczby Pi, oglądając przygotowane prezentacje multimedialne. Mogli również pobawić się w szukanie jak największej liczby Pi-słów, czyli wyrazów zawierających cząstkę pi, np.: pierogi, pióro, pies oraz rozwiązywać zadania polegające na kodowaniu z liczbą Pi.

  Organizatorami Tygodnia Matematyki w naszej szkole byli nauczyciele przedmiotu: p. H. Wicińska-Andrejczak oraz p. W. Rychlewski, którzy pokazali uczniom, że matematyka to nie tylko żmudne rachunki i skomplikowane wzory, ale także doskonała zabawa i gimnastyka dla umysłu.

  Matematyczny tydzień w szkole marzec 2019 r. - Obrazek 1

 • Rekolekcje wielkopostne 6-7-8 marca 2019 r.

  Rekolekcje wielkopostne 6-7-8 marca 2019 r.

     W dniach 6-8 marca br. odbyły się w naszej szkole rekolekcje wielkopostne, w których uczestniczyła społeczność szkolna. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy wiekowe: klasy I-V szkoły podstawowej i VI-VIII SP oraz III gimnazjum.

     W Środę Popielcową uczniowie modlili się w kościele podczas mszy świętych, włączając się aktywnie w liturgię słowa. W wygłoszonej homilii ksiądz rekolekcjonista Andrzej Żarkowski z zakonu michalitów przypomniał pochodzenie i symbolikę obrządku posypywania głów popiołem w Kościele katolickim.

     Po powrocie do szkoły uczniowie udali się do sali gimnastycznej na spotkania z funkcjonariuszami policji - sierż. sztab. Arkadiuszem Kaczmarkiem i asp. szt. Krzysztofem Kędziorą z komisariatu w Janowcu Wlkp.. Z młodszymi uczniami mundurowi rozmawiali m.in. o bezpiecznej drodze do szkoły i zawieraniu znajomości przez internet. Natomiast z młodzieżą poruszyli temat agresji słownej, cyberprzemocy, dopalaczy, a także wpływu gier i filmów na negatywne zachowana.

     Drugi dzień rekolekcji w związku z hasłem tegorocznego programu duszpasterskiego „W mocy Ducha Świętego” był przeżywany w Duchu Świętym. Katechetka – p. Violetta Antkowiak - przypomniała, że Duch Święty jest darem dla każdego człowieka od Boga Ojca i Syna Bożego. Otrzymaliśmy Go w sakramencie chrztu, a umocnieni jesteśmy podczas sakramentu bierzmowania (często zwanego „sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej”). Duch Święty towarzyszy nam przez całe życie.

     Uczniowie bliżej poznali Trzecią Osobę Boską poprzez słuchanie fragmentów Pisma Świętego czytanych przez zaproszonych gości, jak i uczestników rekolekcji ( p. Anna Duszyńska, p. Lidia Matelska p. Hanna Wicińska Andrejczak, p. Karol Nojgebauer, Szymon Kapuściński, Bartosz Strzelecki), przedstawienie scenek biblijnych do czytanych tekstów, ukazujących ważność Ducha Świętego w życiu ówczesnego człowieka przez uczniów klas czwartych (IV c – „Józef i Maryja”, IV a – „Chrzest Pana Jezusa”, IV b – „Kuszenie Pana Jezusa na pustyni”, IV a, IV b – „Ostatni nakaz”), a także śpiew piosenek, w których mowa była o potrzebie Ducha Świętego w codziennym życiu (I a – „W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego", I b – „Duchu Święty przyjdź”, II a _ „Czy wy wiecie”, II b – „Zjednoczeni w Duchu”)

  W starszej grupie wiekowej piosenki religijne śpiewali członkowie duszpasterstwa „Emaus” działający przy parafii pw. Św. Doroty w Rogowie - p. Karol Nojgebauer oraz Wiktoria Krysztofiak, którzy opowiedzieli też o swojej działalności i zachęcali do wstąpienia w szeregi młodzieżowej wspólnoty.

  Na zakończenie nastąpiło rozstrzygnięcie plastycznego konkursu misyjnego „Kolorowanki Misyjne” dla uczniów klas II, III i IV oraz wręczenie nagród:

  I miejsce – Amelia Smoter kl. II a

  I miejsce – Martyna Wódczak kl. IV b

  II miejsce – Vanessa Sikorska kl. IV b

  III miejsce – Zuzanna Kamińska kl. IV c

  Trzy prace zostały przekazane na dalszy etap konkursu do Wydziału Katechetycznego w Gnieźnie.

     W ostatnim dniu rekolekcji uczniowie uczestniczyli w drodze krzyżowej z krzyżami, które przynieśli ze swoich domów. Natomiast w sali gimnastycznej wysłuchali nauki rekolekcyjnej ks. Andrzeja Żarkowskiego. Ks. michalita mówił o „pięciu krokach” dobrej spowiedzi oraz zaprezentował młodzieży krótkie filmy pt.: "Czarny przycisk" i "Jestem grzechem" ukazujące strategie działania szatana.

     Uczniowie z młodszej grupy wiekowej wysłuchali nauki dotyczącej grzechu jako przeszkody utrudniającej kontakt z Bogiem oraz obejrzeli animowane filmy będące uzupełnieniem prelekcji. Jednak największy entuzjazm i radość małych słuchaczy wzbudziły zaśpiewane wspólnie piosenki religijne, podczas których mogli się trochę poruszać, gdyż były to piosenki z pokazywaniem, np.: „Bądź z nami w kontakcie” czy „Nie ma takiego jak Jesus”. Na koniec rekolekcjonista ks. Andrzej udzielił zgromadzonym błogosławieństwa Bożego, a także podziękował dyrekcji i gronu pedagogicznemu za pomoc w przeprowadzeniu i obecność podczas rekolekcji.

     Czas rekolekcji to czas bardzo ważny i potrzebny po to, by zatrzymać się choć na chwilę i zastanowić nad swoim życiem, a w sercu przemyśleć swoje sprawy, problemy i postępowanie. Rekolekcje dostarczyły nam wielu ważnych i ciekawych myśli, do których będziemy nieraz wracać w naszych domach i szkole.

  Koordynatorem rekolekcji w naszej szkole była katechetka p. Violetta Antkowiak.

  Rekolekcje wielkopostne 6-7-8 marca 2019 r. - Obrazek 1

 • Patrycja Paluch- finalistką przedmiotowego konkursu z biologii !!! 27 lutego 2019 r.

  Patrycja Paluch- finalistką przedmiotowego konkursu z biologii !!! 27 lutego 2019 r.

  Ani bowiem talent bez wiedzy, ani wiedza bez talentu nie mogą stworzyć doskonałego mistrza.”  Witruwiusz

  Z dumą zawiadamiamy, iż 27 lutego br. w VII LO im. Janusza Kusocińskiego odbył się finał kuratoryjnego konkursu przedmiotowego z biologii, w którym tytuł finalistki zdobyła uczennica nszej szkoły- Patrycja Paluch (opiekun p. M. Spochacz).

  Ośmioklasistka wywalczyła miejsce w finale, pokonując wcześniejsze etapy- szkolny i rejonowy, co samo w sobie jest już wielkim osiągnięciem. Przypominamy, że Patrycja ma też na swoim koncie udział w trzech kuratoryjnych konkursach z fizyki, chemii i matematyki na szczeblu rejonowym, co jest wydarzeniem bez precedensu w historii naszej szkoły!

  Tym bardziej cieszymy się z sukcesu uczennicy, której serdecznie gartulujemy i życzymy powodzenia oraz dalszych, równie wspaniałych wyników w nowej szkole!

   


   

 • Z wiytą w siedzibie Powiatowej Straży Pożarnej w Żninie 26 i 28 lutego 2019 r.

    Z wiytą w siedzibie Powiatowej Straży Pożarnej w Żninie 26 i 28 lutego 2019 r.

  26 lutego uczniowie klasy IIa i IIIa SP pod opieką nauczycieli: E.Grotrowskiej, K. Mazur, G. Pluty, A. Winiarskiej i M. Żelek pojechali z wizytą do siedziby Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żninie.

       Po dotarciu na miejsce i przywitaniu się z gospodarzami obiektu uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy według klas.

      Nastepnie klasa IIa pod opieką jednego strażaka udała się na zwiedzanie budynku straży. W trakcie wycieczki dzieci obejrzały wozy strażackie, sprzęt przeciwpożarowy, wszystkie pomieszczenia straży oraz lądowisko dla helikoptera. Można było też zobaczyć, jak wyglądają wozy wewnątrz i poczuć się prawdziwym strażakiem.

  W tym samym czasie klasa IIIa uczestniczyła w zajęciach z instruktorem, które odbyły się w sali edukacyjnej „Ognik”. Każdy z uczniów na początku założył strój strażaka i hełm. Potem uczestnicy prelekcji dowiedzieli się, na czym polega praca strażaka, przypomnieli sobie numery alarmowe i obejrzeli filmy edukacyjne. Poznali też zasady bezpieczeństwa i postępowania na wypadek pożaru. Największą atrakcją było jednak ratowanie kota, który wszedł na drzewo. Każdy musiał wykonać to zadanie w zespołach czteroosobowych. Ostatnim punktem zajęć była ewakuacja z pomieszczenia po rozpyleniu dymu. Na szczęście wszystko przebiegało sprawnie i bezpiecznie. Zajęcia zakończyły się wręczeniem wszystkim uczestnikom certyfikatów „Dzielnego Małego Strażaka”.

      Była to niezwykle pouczająca i udana wycieczka. Uczniowie wraz z opiekunami pełni wrażeń, bogatsi o nowe doświadczenia i wiedzę wrócili do szkoły.

      Dwa dni później-28 lutego- podobny wyjazd dla swoich wychowanków z kl. Ia i Ib zorganizowały panie Marlena Jasińska i Irena Borlik. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii na stronie szkoły.

 • Dzień Patrona i lekcja historii 21 lutego 2019 r.

  Dzień Patrona i lekcja historii 21 lutego 2019 r.

  21 lutego br. społeczność naszej szkoły obchodziła urodziny patrona - Mikołaja Kopernika. Święto stało się też okazją do uczczenia 100 rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego i przyłączenia Rogowa, okolicznych miast oraz wsi do nowo odrodzonego państwa polskiego.

  W obchodach udział wzięli zaproszeni goście: wójt gminy – p. Tomasz Michalczak, przewodnicząca rady rodziców – p. Kamila Nowak-Gzubicka oraz rodzice uczniów wyróżnionych za wysokie wyniki dydaktyczne i sportowe.

  Uroczystość rozpoczęło wspólne odśpiewanie hymnu szkoły. Następnie głos zabrał dyrektor - p. Krzysztof Kuś, który powitał wszystkich zgromadzonych w hali i wygłosił krótkie okolicznościowe przemówienie. Nawiązał w nim do sylwetki i dorobku patrona, wskazując go młodzieży jako wzór godny naśladowania. Tak jak nasz patron odkrywał i zgłębiał w samotności tajniki wielu dzidzin naukowych, stając się wybitnym uczonym, tak młodzież powinna pożytecznie i kreatywnie wykorzystać czas spędzony samotnie przy komputerze: „Bądźcie twórczy, nie odtwórczy” - zaapelował do uczniów pan dyrektor, kończąc swoje wystąpienie.

  W dalszej części akademii nastąpiło wręczenie przez dyrektora szkoły i wójta gminy stypendiów naukowych i sportowych ufundowanych przez Gminę Rogowo. Tutaj głos zabrał wójt gminy p. Tomasz Michalczak, który pogratulował stypendystom, złożył podziękowania gronu pedagogicznemu za trud wkładany w przekazywanie wiedzy, a na koniec zwrócił się do młodzieży, podkreślając, iż tylko poprzez systematyczną naukę i pracę można osiągnąć wytyczone w życiu cele, czego przykładem jest wybitny uczony, wykształcony w wielu dziedzinach – Mikołaj Kopernik.

  Stypendia naukowe otrzymali: Oktawia Brodecka - Va, Kacper Furmaniak, Andrzej Kupsik - Vb, Zofia Pochylska, Jakub Pochylski, Bartosz Strzelecki - Vc, Maria Górka, Antonina Pańczak, Julia Piekarska, Urszula Szymczak, Zofia Tyzler, Oliwia Wrzesińska - Vd, Martyna Dybalska, Agata Nadolna, Justyna Ratajczak, Karolina Sikorska - VIa, Małgorzata Michalczak, Weronika Pomorska - VIb, Iga Stanisławska VIIa, Wiktoria Krysztofiak, Patrycja Paluch - VIIIa, Natalia Kuś -VIIIb, Eryk Konowalski, Maja Masiarek - IIIB

  Stypendia sportowe przyznano: Wiktorii Krysztofiak VIIIA, Marice SłabońVIIIB, Agacie Arndt, Weronice Bojarskiej, Wiktorii Derezińskiej, Wiktorii Pomorskiej, Wiktorii Woszczyńskiej - IIIA, Weronice Górce IIIB

  Ogłoszono też wyniki i wręczono nagrody zwycięzcom konkursu plastycznego „Moja wyprawa w kosmos” zorganizowanego przez świetlicę szkolną dla uczniów klas I-III.

  Nagrodzeni zostali:

  Bartosz Kurek kl.IIa i Jakub Wiśniewski kl. IIa – I miejsce ex aequo

  Amelia Smoter kl. IIa i Hanna Warda kl. Iib - II miejsce ex aequo

  Wojciech Berend kl. IIb, Filip Kaszak kl.Ia i Marta Krutkowska kl. Ib – III miejsce ex aequo

  Marcelina Wiśniewska kl. Ib – wyróżnenie

  Po wręczeniu nagród nastąpiła część artystyczna związana z postacią wielkiego astronoma, którą przygotowali uczniowie klas czwartych pod kierunkiem wychowawców: p. H. Wicińskiej- Andrejczak, p. A. Pańczak i p. D. Trzeciaka, p. G. Spochacz (oprawa muzyczna). W roli głównej wsytąpił Mikołaj Kopernik, który przedstawił planety Układu Słonecznego wraz z ich atrybutami. Opowieści o planetach przeplatane były piosenkami, m.in. „Kto w Toruniu mieszka”. Potem mali artyści zaprosili wzystkich zebranych do nauki wiersza pt.: „Układ Słoneczny”. Występ zakończyły gromkie brawa publiczności.

  W przerwie odbyły się spotkania uczniów z wychowawcami w klasach, a także poczęstunek w stołówce szkolnej, podczas którego uczniowie mogli skosztować smacznych hot dogów przygotowanych dla nich przez panie kucharki.

  O godzinie 10.30 ponownie zgromadziliśmy się w hali sportowej, tym razem na lekcji historii pt.: „Żeby Wielkopolska była polska” kończącej realizację rocznego szkolnego projektu „100 lat Niepodległej”. Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy zakończenia zwycięskiego powstania wielkopolskiego i przyłączenia Rogowa oraz pobliskich miast i wsi do ziem nowo odrodzonego państawa polskiego uczniowie upamiętnili bohaterów tamtych czasów i opowiedzieli o sytuacji panującej w Wielkopolsce przed wybuchem powstania. Uzupełnieniem prelekcji był występ uczennic kl Vd z przygotowaną wg własnego pomysłu inscenizacją taneczną utworu „Skrzydła chwały” zespołu Horytnica, pokaz musztry w wykonaniu czwartoklasistów pod kierunkiem nauczyciela wychowania fizycznego p Ł. Chojnackiego oraz piosenki, m.in: „Wolność” M. Grechuty zaśpiewana przez Huberta Dorabiałę przy akompaniamencie Piotra Pawlika.

  Po występie uczniowie zachęcili wszystkich przybyłych do obejrzenia wystawy poświęconej powstaniu wielkopolskiemu, na której zaprezentowano m.in. herb i sztandar powstania oraz liczne zdjęcia i pamiątki z tego okresu.

  Apel zakończył się rozstrzygnięciem konkursu świetlicy szkolnej „Rogowo oczami młodych” związanego z obchodami 100 rocznicy wybuchu powstania, którego adresatem byli tym razem uczniowie klas IV-VIII SP i IIIG. I miejsce przyznano Leonowi Chrzanowi z klasy IIIA, a II – Oliwii Wrzesińskiej z kl. Vd.

  Autorem scenariusza i reżyserem II części akademii była p I.Plucińska

  Dzień Patrona i lekcja historii 21 lutego 2019 r. - Obrazek 1

 • Lekcje muzealne luty 2019 r.

   Lekcje muzealne luty 2019 r.

   

  W lutym uczniowie naszej szkoły wzięli udział w lekcjach muzealnych, które odbyły się w Muzeum Narodowym w Poznaniu. 6. lutego były to klasy 5a i 5b (opiekunowie: Adriana Straube, Joanna Chmielewska, Kinga Bereźnicka, Karina Potocka- Dyro), 13. - klasy 5c i 5d (opiekunowie: Agnieszka Sytek, Anna Kasprzak, Karina Potocka-Dyro), a 20. III A i IIIB gminazjum (opiekunowie: Łucja Basińska, Urszula Różańska, Karina Potocka-Dyro).

   

  Uczniowie szkoły podstawowej uczestniczyli w zajęciach pt.: „Fałszerze dzieł sztuki", podczas których na podstawie obrazów znajdujących się w zbiorach muzeum mogli dowiedzieć się i zobaczyć m.in., co to jest i jak wygląda oryginał, kopia, reprodukcja oraz replika dzieła sztuki. Uczniowie w charakterze muzealnych tropicieli zwiedzali przestrzenie wystawiennicze oraz zasoby muzeum. Przy okazji poznali też historię dwóch kradzieży obrazów, które miały miejsce w Muzeum Narodowym.

   

  Gimnazjaliści z kolei uczestniczyli w zajęciach, dzięki którym dowiedzieli się, na czym polega róznica pomiędzy symbolem a alegorią w sztukach plastycznych. Uczyli się dostrzegać pod postacią osób, znaków lub rzeczy ukryte treści abstrakcyjne, ćwicząc jednocześnie własne umiejętności interpretacyjne. Zapoznali się też z rozmaitymi sposobami przedstawiania tematów biblijnych charakterystycznych dla każdej z epok. Przywoływanie różnych kontekstów pozwoliło trzecioklasistom zrozumieć aktualność tematyczną poszczególnych dzieł, a także wpływ słowa na obraz.

  Po wizycie w przybytku kultury uczniowie udali się do restauracji McDonalds na smaczny posiłek, po którym wyruszyli w drogę powrotną.

  Pomysłodawcą i koordynatorem wyjazdów była nauczycielka plastyki p. K. Potocka-Dyro.

   

 • Mówimy STOP przemocy i agresji w szkole! 12 lutego 2019 r.

  Mówimy STOP przemocy i agresji w szkole! 12 lutego 2019 r.

   

      12 lutego br. w naszej szkole odbyły się warsztaty dla rodziców na temat przemocy i agresji rówieśniczej, które przeprowadzili komendant posterunku policji w Janowcu Wlkp. - asp. szt. Zbigniew Dudziak - oraz sierż. sztab. Arkadiusz Kaczmarek - specjalista ds. nieletnich.

  W czasie spotkania poruszone zostały takie zagadnienia, jak:

  • promowanie zachowań zgodnych ze społecznie akceptowanymi normami;

  • przeciwdziałanie zjawisku agresji i przemocy rówieśniczej w szkole;

  • przygotowanie nauczycieli i rodziców na ewentualne sytuacje o charakterze agresywnym na terenie szkoły

     Także w tym dniu podczas spotkań z wychowawcami rodzice wysłuchali prelekcji dotyczących uzależnienia od gier komputerowych, internetu i telefonu (tzw. fonoholizm). Dowiedzieli się, jakie są objawy, fazy oraz sposoby zapobiegania tym, coraz powszechniejszym, zjawiskom. Pogadanki były kontynuacją pedagogizacji rodziców oraz warsztatów zorganizowanych dla uczniów klas III-VIII. 6 listopada 2018 r., podczas których m.in. byli zachęcani do alternatywnych i knonstruktywnych form spędzania wolnego czasu.

     Pogadanki i warsztaty były realizacją zagadnień programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły, a koordynacją działań zajęła się p. Urszula Różańska - pedagog szkolny.

   

 • NOC BIOLOGÓW 11 stycznia 2019 r.

  NOC BIOLOGÓW 11 stycznia 2019 r.

  11 stycznia br. roku piętnastoosobowa grupa uczniów z kl. VI-VIII oraz III gimn. pasjonujących się biologią odwiedziła Wydział Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Celem wizyty był udział w dorocznym wydarzeniu zwanym „Nocą Biologów”, którego bieżąca edycja przebiegała pod hasłem „Biologia dla zdrowia”. Organizatorem wyjazdu i opiekunem uczniów był nauczyciel biologii p. Marek Spochacz.

  Swój pobyt na uczelni uczniowie rozpoczęli od udziału w zorganizowanych przez pracowników, doktorantów oraz studentów z Zakładu Fizjologii i Biologii Rozwoju Zwierząt warsztatach, których temat brzmiał „Przez żołądek do serca”. Podczas zajęć za pomocą technik laboratoryjnych z użyciem odpowiednich odczynników chemicznych badali działanie enzymów znajdujących się w ślinie oraz żołądku. Potem młodzi laboranci poznawali budowę i pracę serca. Każdy z nich mógł zbadać aktywność elektryczną swojego mięśnia sercowego, podłączając się do elektrokardiografu (EKG). Warsztaty zakończyły się quizem z nagrodami oraz wycieczką prezentującą pracę Zakładu Fizjologii i Biologii Rozwoju Zwierząt, w tym hodowli owadów stosowanych do badań takich, jak: mącznik młynarek, drewnojad czy karaczan madagaskarski.

  Podczas obecności na Poznańskim Uniwersytecie miłośnicy biologii wysłuchali także niezwykle ciekawych wykładów pt.: „Walenie - giganci morskich głębin” oraz „Bezkręgowce jezior i okolic- jak zadbać o ich zdrowie?”, dzięki którym poszerzyli swoją wiedzę dotyczącą organizmów wodnych oraz sposobów ich ochrony. Zajęcia wzbudziły ciekawość uczniów, czego dowdem była ich duża aktywność i liczne pytania kierowane do prowadzących.

  Oprócz tego uczniowie mieli możliwość obejrzenia licznych wystaw prezentowanych na wydziale. Były to m.in.: wystawa owadów, bogata kolekcja pająków, gadów i innych zwierząt. Ponadto mogli też zobaczyć, jak wygląda czaszka lwa czy też ząb słonia.

  „Noc Biologów” bez wątpienia była cennym i ciekawym wydarzeniem, dzieki któremu uczniowie mogli rozowijać swoją pasję oraz wzbogacać wiedzę przyrodniczą. Zachęcamy wszystkich do udziału w tym przedsięwzięciu w przyszłym roku.

   

   

 • II miejsce Hani Kotulskiej w konkursie plastycznym „Wiemy, co jemy” 10 stycznia 2018

    II miejsce Hani Kotulskiej w konkursie plastycznym „Wiemy, co jemy” 10 stycznia 2018

  10 stycznia br. uczennica klasy IV b - Hanna Kotulska odebrała nagrodę w postaci elektrycznej hulajnogi za zajęcie II miejsca w konkursie plastycznym pod hasłem „Wiemy, co jemy”. Rozstrzygnięcie konursu i wręczenie nagród odbyło się w siedzibie Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Bydgoszczy, który był jego organizatorem.

  Praca Hani przedstawiająca talerz z owocami była jedną z ponad dwustu nadesłanych na konkurs przez uczniów klas III-V z całego województwa kujawsko-pomorskiego, do których był adresowany. Komisja konkursowa przy ocenie brała pod uwagę następujące kryteria: zgodność z tematem oraz celem, stopień trudności wykonania, pomysłowość i estetykę wykonania. Zajęcie II miejsca w województwie jest dużym wyróżnieniem nie tylko dla uczennicy, ale także dla szkoły.

  Hani serdecznie gratulujemy talentu i pomysłowości, życząc jednocześnie dalszych sukcesów.

   

 • Życzenia świąteczne

  Życzenia świąteczne
 • „Prezent dla najbliższych” oraz świąteczne życzenia 21 grudnia 2018 r.

   „Prezent dla najbliższych”              oraz świąteczne życzenia 21 grudnia 2018 r.

  Z Bożym Narodzeniem wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów, które kultywujemy także w murach naszej szkoły. W salach lekcyjnych oraz na holach świąteczna atmosfera zapanowała już w pierwszych dniach grudnia. A stało się tak za sprawą gazetek tematycznych i pięknie udekorowanych choinek. Na tydzień przed Wigilią odbył się świąteczny kiermasz, podczas którego można było nabyć m.in. ozdoby choinkowe, dekoracje bożonarodzeniowe, a także pierniczki własnoręcznie wykonane przez uczniów naszej szkoły. Dopełnieniem całości były wigilie klasowe zorganizowane 21 grudnia, podczas których uczniowie łamali się opłatkiem, składali sobie życzenia i obdarowywali się prezentami. Po nich odbyło się spotkanie w hali sportowej, gdzie uczniowie klas V c i VI b zapreznetowali przygotowane pod kierunkiem p. Aleksandry Dąbrowskiej i A. Sytek jasełka pt.” Prezent dla najbliższych”. Widowisko przeplatane było znanymi kolędami i pastorałkami. Krótki koncert kolęd przy akompaniamencie fletów dali także uczniowie klasy Vd pod kierunkiem p. G.Spochacz. Po wspólnym kolędowaniu nadszedł czas na świąteczny koncert życzeń, który poprowadzili uczniowie klasy III B – Mateusz Piekarski i Laura Kanigowska. Na koniec okolicznościowe życzenia złożył wszystkim obecnym w hali Dyrektor Szkoły p. Krzysztof Kuś.

  Podczas spotkania ogłoszono wyniki konkursów związanych z Bożym Narodzeniem, a zwycięzcom wręczono dyplomy i nagrody.

  Konkurs na najładniejszą kartkę świateczną pod nazwą „Bożonarodzeniowa Kartka Malucha” z życzeniami w języku angielskim dla uczniów klas II i III szkoły podstawowej przygotowany przez nauczycieli języka angielskiego wyłonił nastepujących zwycięzców:

  I miejsce - Bartosz Kurek klasa 2a

  II miejsce - Hanna Warda kl.2b i Filip Borowski kl.2b

  III miejsce- Weronika Brauza kl. 2b

   

  Konkurs na najładniejszą choinkę, w którym udział wzięli uczniowie wszystkich klas [koordynator p. K. Potocka-Dyro] przeprowadzono w III kategoriach wiekowych. Oto zwycięzcy w każdej z nich:

   

  klasy I-III kl. II b

  klasy IV-VI kl. IV b

  klasy VII- VIII SP i III G kl. III B

   

  Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

   

 • Bożonarodzeniowy kiermasz 13-14 grudnia 2018 r.

  Bożonarodzeniowy kiermasz 13-14 grudnia 2018 r.

  W minionym tygodniu w naszej szkole odbył się dwudniowy kiermasz świąteczny, którego inicjatorkami i organizatorkami były p. A. Straube i A. Kasprzak.

  W głównym holu, na specjalnie przygotowanych stoiskach uczniowie szkoły podstawowej wystawili wykonane włąsnoręcznie lub z pomocą swoich rodziców i wychowawców, rozmaite produkty. Czego wśród nich nie było! Począwszy od słodyczy w postaci smakowicie wyglądających pierników i innych ciastek, poprzez ozdoby choinkowe, świeczki, stroiki, kartki świąteczne, na przetworach, takich jak np.: powidła czy syrop cytrynowo-imbirowy, skończywszy. Ponadto można było też zaopatrzyć się w artykuły papiernicze lub książki, które wystawiły na swoim stoisku świetlica i biblioteka szkolna.

  Kiermasz wzbudził ogromne zainteresowanie zarówno wśród uczniów, nauczycieli, jak i rodziców, którzy chęnie kupowali, zwłaszcza pomysłowe i oryginalne ozdoby wykonane z najróżniejszych materiałów, np.: sowy z szyszek czy aniołki z brzozy. Ze względu na to, że już pierwszego dnia udało się sprzedać wiele prac i niektóre stoiska świeciły pustkami, uczniowie postanowili przygotować na piątek dodatkowe produkty zgodnie z życzeniem swoich „klientów”.

  Jarmark świąteczny pokazał, że istnieje zapotrzebowanie na tego rodzaju przedsięwzięcia, dlatego pojawił się pomysł wprowadzenia go do tradycji szkoły, a także zorganizowania kiermaszu wielkanocnego.

  Pieniądze uzyskane ze sprzedaży uczniowie przeznaczą na wsytrój swoich klas.
   

 • Obcięły włosy w szczytnym celu!

   Obcięły włosy w szczytnym celu!

  Uczennice naszej szkoły ścięły swoje długie włosy i przekazały Fundacji Rak'n'Roll Wygraj Życie, by w ten sposób wesprzeć chorych na raka.

  Wszystko zaczęło się na początku tego roku, kiedy wychowawczyni klasy Vb - p. Ada Straube zwróciła uwagę na to, że jej dwie podopieczne mają obcięte włosy. W trakcie rozmowy z nimi dowiedziała się, że nie był to tylko chwilowy kaprys, lecz świadoma i bardzo dojrzała decyzja, motywowana chęcią niesienia pomocy innym ludziom. Okazało się, że Małgosia i Majka ścięte warkocze przekazały na akcję „Daj włos”, w ramach której ochotniczki i ochotnicy mogą oddawać swoje włosy na rzecz osób walczących z chorobą nowotworową. Wyprodukowane dzięki temu peruki umożliwiają normalne funkcjonowanie chorym będącym po lub w trakcie chemioterapii . Jest to sczególnie ważne w przypadku kobiet, dla których włosy stanowią atrybut kobiecości i piękna, a ich utrata wiąże się z dodatkowym, silnym stresem.

  Niecodzienny i piękny gest Małgosi i Magdy spowodował, że kolejne uczennice poszły w ich ślady. Do tej pory swoje włosy na rzecz fundacji przekazało już siedem dziewcząt z naszej szkoły i wydaje się, że to jeszcze nie koniec! Akcja w ostatnim czasie zaczęła nabierać rozpędu dzięki rozpropagowaniu jej na terenie szkoły przez nauczycielkę j.polskiego - p. Adrianę Straube, która zresztą także zapuszcza włosy, by podarować je chorym. W szkole pojawiły się plakaty nakłaniające do wzięcia udziału w akcji ze zdjęciami dziewcząt i hasłem „One już to zrobiły!”.

  Zapraszamy wszystkich zainteresowanych wzięciem udziału w akcji „Daj włos”. Mozna to zrobić indywidualnie lub za pośrednictwem koordynatorki projektu – p. A. Straube.

  Szczegółowe informacje u p. A. Straube lub na stronie fundacji Rak'n'Roll.


   


   

 • VII edycja Turnieju Gier i Zabaw Ruchowych „Pluszowy Miś” 30 listopada 2018 r.

  VII edycja Turnieju Gier i Zabaw Ruchowych „Pluszowy Miś” 30 listopada 2018 r.

  W piątek, 30 listopada w Hali Widowiskowo – Sportowej przy naszej szkole odbył się Turniej Gier i Zabaw Ruchowych „Pluszowy Miś”. To już VII edycja tych zawodów sportowych cieszących się bardzo dużą popularnością i zainteresowaniem wśród najmłodszych uczniów. W tym roku swój udział zgłosiło 11 drużyn z przedszkoli i szkół znajdujących się na terenie gminy Rogowo, a eliminacje przebiegały w IV kategoriach wiekowych. Organizacją tego wielkiego, sportowego przedsięwzięcia, którego główny cel to zdobywanie nowych umiejętności ruchowych oraz kształtowanie odpowiednich  postaw sportowych, zajęli się nauczyciele wychowania fizycznego, tj.: Karolina Felkel, Stefan fedejko, Łukasz Chojnacki, Maciej Michalczak.

  Uroczystość uświetnili swą obecnością zaproszeni goście: sekretarz gminy – p. Bożena Kapuścińska (w zastępstwie Wójta Gminy Rogowo), radna powiatowa – p. Izabela Błajet, przewodnicząca Rady Rodziców- p. Kamila Nowak-Gzubicka, dyrektor SPSR w Mięcierzynie – p. Tomasz Rogacz, dyrektor Gminnego Przedszkola w Rogowie – p. Beata Kabacińska oraz wieloletni współorganizator wcześniejszych edycji Pluszowego Misia – p. Grażyna Fedejko.

  Choć poszczególne konkurencje, do których przystąpili mali zawodnicy, przebiegały w duchu sportowej rywalizacji, to nie punkty i zdobyte miejsca były najważniejsze. Liczył się przede wszystkim sam udział i dobra zabawa. Wszyscy zawodnicy zostali zwycięzcami i z rąk zaproszonych gości, jak również nauczycieli wychowania fizycznego, odebrali złote medale, dyplomy, pluszowe misie, nagrody i słodycze ufundowane przez: Wójta Gminy Rogowo- p. Tomasza Michalczaka, UKS „Koziki” oraz Bibliotekę Publiczną w Rogowie. Podczas turnieju nagrodzono także zwycięzców konkursu plastycznego związanego tematycznie z Urodzinami Pluszowego Misia, którego organizatorem była Biblioteka Gminna.

  Na koniec każda z drużyn wraz z zaproszonymi gośćmi stanęła do pamiątkowego zdjęcia na tle urodzinowej dekoracji „Pluszowego Misia”.

  Organizatorzy zapraszają na kolejną udaną imprezę urodzinową w przyszłym roku.

   

  Wyniki turnieju w poszczególnych kategoriach wiekowych:

   

  PRZEDSZKOLE:

  1.”Smerfne Ludki” Rogowo

  2. „Elfy” Rogowo

  3. Przedszkole Mięcierzyn

   

  Kl. I

  1. 1b SP Rogowo

  2. 1a SP Rogowo

  3. SPSK Mięcierzyn

   

  Kl.II

  1. 2a i 2b Rogowo

  2. SPSK Mięcierzyn

   

  Kl. III

  1. 3a

  2. SPSR Mięcierzyn

 • Podsumowanie kuratoryjnych konkursów przedmiotowych na szczeblu szkolnym listopad 2018 r.

  Podsumowanie kuratoryjnych konkursów przedmiotowych na szczeblu szkolnym listopad 2018 r.

  Za nami I etap kuratoryjnych konkursów przedmiotowych. Dwojgu uczniom naszej szkoły - Patrycji Paluch (VIII A) oraz Erykowi Konowalskiemu (III B) – udało się przejść szkolne eliminacje bardzo pomyślnie.

  Patrycja zakwalifikowała się do II etapu aż z czterech przedmiotów, tj.: biologii (opiekun M. Spochacz), matematyki (opiekun Waldemar Rychlewski), fizyki i chemii (opiekun Justyna Kamińska), a Eryk z dwóch – biologii (opiekun Marek Spochacz) i chemii (opiekun Justyna Kamińska).

  Etapy rejonowe konkursów z poszczególnych przedmiotów odbędą się w grudniu.

  Serdecznie gratulujemy, trzymamy kciuki i życzymy dalszych sukcesów!

   

strona:

Galeria zdjęć

Wiadomości