• 27kwi
          • Wycieczka do Poznania

            Dnia 26 kwietnia 2024 roku klasa 7a z wychowawcą p. Danutą Kingą Bykowską i p. Magdaleną Wardą udała się do poznańskiego Multikina w Starym Browarze na fantastyczny film pt: " Pogromcy duchów.  Imperium lodu". 

            Po uczcie dla kinomanów udaliśmy się do Jump Areny, gdzie przez dwie godziny młodzież próbowała swoich sił na trampolinach  i w parku linowym.

            Po tak intensywnie spędzonym czasie młodzież z chęcią posiliła się tradycyjnie w restauracji McDonald's  i z radosnymi uśmiechami,  cali i zdrowi wróciliśmy do szkoły.

            Tekst: D.K. Bykowska Zdjęcia: M. Warda  i D. K. Bykowska

      • 27kwi
      • 25kwi
          • Pokaż i szkolenie w zakresie samoobrony przed agresywnymi psami

             24 kwietnia 2024 r. w naszej szkole zostało przeprowadzone bardzo ciekawe szkolenie edukacyjno - profilaktyczne dla klas I-VIII z zakresu samoobrony przed atakującymi psami. 

            Zajęcia poprowadzili trenerzy behawioralni : Mirosław Różański i Piotr Danielewski. Panom towarzyszyły psy Laki i Daszka. Podczas szkolenia trenerzy uczyli dzieci i młodzież jak powinniśmy zachować się podczas kontaktu z niebezpiecznym psem. 

            Dzieci poznały mowę ciała psa. Panowie  uświadomili nas jak możemy rozpoznać, że pies przygotowuje się do ataku i dlaczego pies chce zaatakować. Poza tym uczniowie naszej szkoły poznali praktyczne metody obrony podczas ataku przez agresywnego psa a także   błędy popełniane podczas szkolenia własnego czworonoga.     

              Uczniowie podczas szkolenia mieli możliwość ćwiczyć postawy pozwalające ochronić ciało przed agresją psów. Dla uatrakcyjnienia szkolenia, przedstawiono również krótki pokaz tresury psa.     Było to interesujące i co najważniejsze, bardzo pożyteczne spotkanie.  Dla uczniów była to ciekawa  lekcja, na której dowiedzieli się jak postępować w sytuacji zagrożenia, gdy na swojej drodze spotkają agresywnego psa. 

             Mamy nadzieję, że uczniowie  naszej szkoły zapamiętali cenne  wskazówki przekazane przez doświadczonych trenerów i w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia będą potrafili je wykorzystać. 

            Tekst i foto:  D.K Bykowska

      • 25kwi
          • Bliskie spotkania z gwarą pałucką

            Klasa 7a wraz z Panią Izabelą Plucińską, podczas  lekcji języka polskiego, gościła Panią Marię Tralewską- propagatorkę gwary pałuckiej, pisarkę oraz miłośniczkę Małej Ojczyzny.

            Przy kawie i ciasteczkach, w towarzystwie Dyrekcji- Pani Marii Machaj- Socha, wicedyrektor Lidii Nowak oraz Pań Adriany Straube, Marzeny Brodeckiej i Kamili Dobrowolskiej, młodzież  przedstawiła przygotowaną recytację utworów autorstwa naszego szczególnego gościa, anegdoty zaczerpnięte z życia rodzinnego oraz liczne pytania dotyczące naszej gwary a także dzielenie się swoimi doświadczeniami związanymi ,, z naszym godaniym".

            Na początku wysłuchaliśmy tekstu autorstwa naszego gościa-Pani Marii Tralewskiej pt. ,,Emerytura" w wykonaniu Jagody Pietrzak.

            Następnie  Amelia Smoter recytowała nagrodzony w I Gminnym Konkursie Literackim  ,,Opowieści o rogowskiej treści" tekst Pani M. Tralewskiej pisany gwarą  pt.,,Rogowskie łogrody."Później nastąpił  długo oczekiwany moment, gdzie Pani Maria opowiedziała o swojej  przygodzie z gwarą i przeczytała kilka swoich utworów.

            W dalszej części spotkania przedstawiono gościom uzdolnioną  uczennicę kl.7a,  która  tworzy teksty  w gwarze pałuckiej- Amelię Smoter. Wiersz Amelii recytowały:  jej  siostra- Maja Smoter oraz  koleżanka z klasy 4b  Anna Lewandowska.  Był to wiersz pt. ,,Pani Pjurduśnica"

            Potem uczniowie chwalili się swoimi aktorskimi talentami w przedstawieniu wybranych utworów Mirosława Binkowskiego. Monolog "Mój downiejszy Żnin" w  swojej interpretacji  przedstawiła Julia Miłoszewska . A na ,,Sprawunki" się wybrały: Marika Grzechnik, Weronika Kanigowska i Anna Lewandowska.Nie byłoby Pałuk i Poznania, gdyby nie ona- pyra! Odę do pyrki wygłosił Kacper Tokarczyk. Nauczyciele, pochodzący z różnych regionów Polski:  Janowca Wlkp., Szubina, Charzykowy (Bory Tucholskie) i Malborka opowiadali o swoim zetknięciu z "naszym godaniym".

            Na koniec uczniowie opowiedzieli  swoje  rodzinne anegdoty związane z gwarą.A o historii słowniczka gwary rogowskiej i  opowiedziała Pani Izabela Plucińska.

            Spotkanie, w iście teatralnym i pałuckim  klimacie prowadziły uczennice z kl.4b: Natalia Sobczak i Aleksandra Janka.

            To był miły dzień. Dziękujemy 

            Tekst i foto: I. Plucińska

      • 22kwi
          • Szkolne eliminacje do ogólnopolskiego konkursu gramatyczno-ortograficznego

            17 kwietnia odbyły się w naszej szkole eliminacje do XII Ogólnopolskiego Konkursu Gramatyczno-Ortograficznego im. ks. Onufrego Kopczyńskiego, którego organizatorem jest Szkoła Podstawowa w Czerniejewie. 

            W szkolnych eliminacjach udział wzięło 19 uczniów z klas IV – VI oraz 12 uczniów z klas VII – VIII. W skład Szkolnej Komisji Konkursowej weszli: pani Jolanta Czerniejewska, pani Kamila Dobrowolska, pani Anna Duszyńska oraz pan Waldemar Rychlewski. Za przygotowanie testów ortograficzno-gramatycznych z podziałem na dwie kategorie wiekowe (kl. IV – VI, kl. VII – VIII) odpowiedzialne były panie: Jolanta Czerniejewska oraz Anna Duszyńska. Zadania konkursowe obejmowały zagadnienia z kształcenia językowego przeznaczone dla uczniów szkoły podstawowej, nie wykraczały poza ich zakres.

             

            Szkolna Komisja Konkursowa dokonała oceny prac. Poniżej prezentujemy wyniki:kl. IV – VI

            I miejsce – Oliwia Pracowiak kl. 5a

            II miejsce – Karolina Rosińska kl. 5a

            III miejsce – Ksawery Mielczarek kl. 6a

             

            kl. VII – VIII

            I miejsce – Maja Warzocha kl. 7b

            II miejsce – Jagoda Kawka kl. 7a

            Milena Świszcz kl. 8a

            III miejsce – Amelia Smoter kl. 7a

             

            Z każdej kategorii wiekowej Szkolna Komisja Konkursowa wyłoniła dwóch najlepszych uczestników, którzy będą reprezentować nasz szkołę wetapie ogólnopolskim. Spośród uczniów klas IV – VI to: Oliwia Pracowiak oraz Karolina Rosińska, natomiast z klas VII – VIII: Maja Warzocha oraz Milena Świszcz, która zwyciężyła po dogrywce z Jagodą Kawką. Z dodatkowymi zadaniami mającymi na celu wyłonienie drugiej uczestniczki etapu finałowego dziewczęta zmierzyły się 19 kwietnia.

            Finał konkursu odbędzie się 24 maja 2024 r. w Szkole Podstawowej w Czerniejewie.

            Będzie mieć charakter pracy pisemnej – uczestnicy będą rozwiązywać test ortograficzno-gramatyczny.Uczniów do konkursu przygotowywały panie: Jolanta Czerniejewska, Kamila Dobrowolska, Anna Duszyńska, Izabela Plucińska, Adriana Straube.

             

            Autor tekstu: A.Duszyńska/J. Czerniejewska

            Foto: W. Rychlewski

             

             

      • 18kwi
          • Ogólnopolski Konkurs "Orzeł Matematyczny"

            18 kwietnia 2024r. w naszej szkole odbył się Ogólnopolski Konkurs „Orzeł Matematyczny”. Wzięło w nim udział 16 uczniów z klas IV-VII. Uczniowie przez 60 minut rozwiązywali testy składające się z 21 zadań o różnym stopniu trudności. Z niecierpliwością oczekujemy na wyniki konkursu.

            Za wszystkich uczestników trzymamy kciuki i życzymy jak najlepszych wyników.

             

            Autor tekstu: H. Wicińska

            Foto: W. Rychlewski

             

      • 17kwi
          • Ósmoklasiści na Drzwiach Otwartych w żnińskich szkołach

            W dniu 16 kwietnia br. uczniowie klasy VIIIa pod opieką p. Anny Stanisławskiej i p. Justyny Kamińskiej wybrali się na Drzwi Otwarte do szkół ponadpodstawowych w Żninie. Spotkanie rozpoczęli od Zespołu Szkół Technicznych następnie odwiedziliśmy Liceum Ogólnokształcące im. Braci Śniadeckich i Zespół Szkół Ekonomiczno - Handlowych.

            Uczniowie poznali ofertę edukacyjną szkół ponadpodstawowych na rok 2024/2025, uczestniczyli w quizach i pokazach, rozmawiali z uczniami i nauczycielami w poszczególnych szkołach, dowiedzieli się, jak wyglądają zajęcia na różnych profilach.

            Następnie udaliśmy się na spotkanie doradcze do Powiatowego Urzędu Pracy w Żninie. Dowiedzieliśmy się podstawowych informacji dotyczących rynku pracy, Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji oraz o planowaniu ścieżki edukacyjnej.

            Mamy nadzieję, że te spotkania pomogą ósmoklasistom w dokonaniu właściwego wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej i zmotywują ich do systematycznej pracy tak, aby osiągając wysokie wyniki, dostali się do wymarzonej szkoły .

            Autor tekstu/foto: A. Stanisławska 

             

      • 16kwi
          • Kurs pierwszej pomocy dla wolontariuszy Szkolnego Koła PCK

            W dniach 12 – 13 kwietnia br. wolontariusze Szkolnego Koła PCK ze Szkoły Podstawowej w Rogowie pod opieką p. Anny Stanisławskiej i p. Justyny Kamińskiej skorzystali z zaproszenia opiekuna SK PCK przy Zespole Szkół w Łabiszynie pani Janiny Balcerzak biorąc udział w kursie pierwszej pomocy w Harcerskim Ośrodku Wypoczynkowym w Smerzynie. 

            W kursie wzięło udział 21 uczniów z klas 7a, 7b i 8a naszej szkoły oraz 30 wolontariuszy ze SK PCK w Łabiszynie. Uczniowie zdobyli solidną dawkę wiedzy z podstawowych zasad pierwszej pomocy, reanimacji, pozycji bocznej bezpiecznej, ewakuacji oraz urazów, pod okiem wykwalifikowanej kadry i instruktorek z Okręgowego Oddziału PCK w Bydgoszczy.

            Kurs zakończył się egzaminem potwierdzającym zdobyte umiejętności i kwalifikacje. Po intensywnych zajęciach, mieliśmy okazję do integracji z członkami SK PCK w Łabiszynie. Spacer po najbliżej okolicy, zabawy na świeżym powietrzu, muzyka i wieczorne ognisko sprzyjały bliższemu poznaniu się nawzajem. Pobyt przebiegł nam w miłej, przyjaznej atmosferze i sprzyjającej słonecznej pogodzie. Zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia i wiedzę wróciliśmy bezpiecznie do domu.

            Autor tekstu: A. Stanisławska

            Foto: A. Stanisławska/J. Kamińska

      • 12kwi
          • Spotkanie pisarki Katarzyny Keller z dziećmi, które czytają

            "Gdziekolwiek jest dziecko, które czyta, tam jest złote światło. Gdziekolwiek jest dziecko, które myśli, tam jest nasza nadzieja". (Cornelia Funke)

             

            10 kwietnia najmłodsi uczniowie z klas 1,2 i 3 wraz ze swoimi nauczycielami wzięli udział w spotkaniu autorskim pani Kasi Keller, która przyjechała do naszej szkoły już o godzinie 8.00. Ta poczytna pisarka przybyła do nas z Pomorza, gdzie mieszka i tworzy książki nie tylko dla dzieci. Historie zawarte w jej powieściach są pełne empatii, humoru, przygód i problemów młodszych oraz starszych.

            Zebranych powitała serdecznie Pani Dyrektor Maria Machaj- Socha, a następnie podziękowała pisarce za przybycie, a paniom z Gminnej Biblioteki Publicznej w Rogowie i szkolnej biblioteki - Alinie Rogowej, Kamili Dobrowolskiej i Annie Duszyńskiej  - za zorganizowanie tego wydarzenia czytelniczego.

            Na początku nasz niecodzienny gość zapytał, czy dzieci z Rogowa znają jej utwory, a mali czytelnicy okazali wspaniałe przygotowanie, wznosząc do góry przyniesione ze sobą książki autorstwa pani Kasi. Chętnie zadawali też pytania m.in. dotyczące tworzenia, przebiegu dnia pisarki, tego, co inspiruje ją do pisania. Młodzi czytelnicy znali takie tytuły jak "Tomasz Niefart", "Alek Łopot",  "Antykwariat dobrych życzeń"  i "Fajna ferajna", ale pytali też o inne. Potrafili odpowiedzieć, czym jest wyobraźnia, którą można rozwijać poprzez czytanie i uczestniczyli w zabawie obrazującej proces powstawania książki. Pani Katarzyna Keller niezwykle ciepło opowiadała o kreowanych przez nią bohaterach, dając się poznać jako normalna i serdeczna osoba. Sprawiła, że dzieci licznie ustawiły się w kolejce po jej autograf.

            Została nagrodzona kwiatami ufundowanymi przez Radę Rodziców, dzięki której również zostaną zakupione do biblioteki szkolnej książki tejże autorki, za co składamy ogromne podziękowania.

            Autor tekstu: K. Dobrowolska

            foto: K. Dobrowolska / A. Duszyńska

             

             

      • 10kwi
          • Za nami eliminacje szkolne do XII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. ks.Onufrego Kopczyńskiego

            10 kwietnia 2024 r. W Szkole Podstawowej im. M. Kopernika w Rogowie odbył się szkolny etap XII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. ks. Onufrego Kopczyńskiego organizowanego przez Szkołę Podstawową w Czerniejewie. Jest to konkurs , do którego nasza szkoła przystąpiła po raz pierwszy. Tym bardziej uznanie należy się 5 odważnym uczniom, którzy wzięli udział w szkolnych eliminacjach.

            Uczestnicy zaprezentowali wystąpienia w dwóch kategoriach wiekowych IV-VI i VII-VIII.

            W I kategorii wiekowej temat związany był z treścią dowolnych baśni, mitów i legend. W II kategorii wiekowej dotyczył turystyki, krajoznawstwa i historii własnego regionu.

            Jury w składzie: przewodnicząca- Jolanta Czerniejewska , członkowie- Anna Duszyńska, Daniel Trzeciak przy ocenie brało pod uwagę następujące elementy:

            • dobór tematu i jego ogólną prezentację

            • dostosowanie tekstu do osobowości i wieku występującego

            • sugestywność wypowiedzi

            • jasność i logiczność formułowania myśli

            • konstrukcję wypowiedzi

            • płynność oraz poprawność formułowania myśli

            • płynność oraz poprawność wyrażania się

            • bogactwo języka i jego barwność

            • kontakt ze słuchaczami

            Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

            kategoria kl. IV-VI

            I miejsce : Nina Walkowska kl. 6a

            II miejsce: Aleksandra Wysocka kl. 6a

            III miejsce: Patryk Szykowny kl. Va

            Kategoria kl. VII-VIII

            I miejsce: Bartosz Nadolny kl. VII a

            W finałowym etapie konkursu szkołę reprezentować będą: Nina Walkowska, Aleksandra Wysocka oraz Bartosz Nadolny.
             Gratulujemy zwycięzcom i trzymamy kciuki w finale!
            Uczniów przygotowała J. Czerniejewska

            Autor tekstu: J. Czerniejewska

      • 06kwi
          • Zuchy, harcerze i uczniowie kl. 6a dbają o środowisko

               6 kwietnia zuchy i harcerze z wielopoziomowej drużyny Szarego Wilka oraz uczniowie kl. 6a pod opieką p. Aliny Styperek i p. Jolanty Czerniejewskiej przystąpili do w akcji sprzątania brzegów Jeziora Rogowskiego zorganizowanej przez Związek Wędkarski "Wełna" oraz Gminę Rogowo.

              Podzieleni na zespoły, wyposażeni w rękawice i worki po godz. 11 wyruszyliśmy sprzed Chaty Rybaka na sprzątanie przydzielonych nam rewirów wokół jeziora. Pogoda i humory dopisywały, a worki bardzo szybko zapełniały się śmieciami. Uczestnicy akcji z dużym poświęceniem docierali nawet w trudno dostępne miejsca i starali się swoją pracę wykonać jak najlepiej, aby nie pozostawić żadnych nieczystości.

              Około godziny 13.30 sprzątanie dobiegło końca i wróciliśmy na miejsce zbiórki, gdzie organizatorzy przygotowali dla wszystkich uczestników akcji ognisko, na którym upiekliśmy  pyszne kiełbaski. Wspólne biesiadowanie umilił nam swą grą na gitarze i pięknym śpiewem Kuba Kuleczka. który pobiera lekcje gry na tym instrumencie od niespełna trzech miesięcy. Gromkie oklaski, które rozległy się po występie naszego dzielnego zucha, świadczą o uznaniu dla jego wielkiego talentu.

                Swoją obecnością zaszczycił uczestników sprzątania także Wójt Gminy Rogowo Tomasz Michalczak, który podziękował wszystkim za poświęcenie wolnego czasu i zaangażowanie na rzecz środowiska. Na koniec prezes Związku Wędkarskiego "Wełna" p. Karol Królikowski wręczył wolontariuszom podziękowania i wyraził swoje zadowolenie z przebiegu akcji.

            Zuchy i harcerze zadeklarowali swój udział  w sprzątaniu Jeziora Rogowskiego również w przyszłym roku.

                

             

            Autor tekstu: J. Czerniejewska 

            Foto: J. Czerniejewska/ A.Styperek

      • 04kwi
          • Przekazanie sprzętu sportowego dla przyszłej klasy pierwszej o profilu sportowym

                Dzięki doskonałej współpracy Fundacji Familia Ludis z Urzędem  Gminy Rogowo, na czele z p. wójtem, Tomaszem Michalczakiem udało się zakupić dla nowo utworzonej klasy pierwszej ( rok szkolny 2024/2025) o profilu sportowym sprzęt hokejowy w postaci: kijów hokejowych, piłek i sprzętu bramkarskiego.

             3 kwietnia 2024 r. odbyło się oficjalne przekazanie wspomnianego sprzętu sportowego przez prezesa Fundacji Familia Ludis, p. Piotra Wilkońskiego  Piotra Wilkońskiego w towarzystwie wójta p. Tomasza Michalczaka   na ręce dyrekcji Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Rogowie  p. Marii Machaj - Socha.

            Wartość przekazanego sprzętu wyniosła 8.500 zł. Serdecznie dziękujemy  za okazane serce i tak wspaniałe prezenty, które zapewne będą urozmaicać zajęcia wychowania fizycznego naszym małym sportowcom.

            Dziękujemy !!! 

            Tekst: D.K.Bykowska Foto: D. Zgud

      • 02kwi
          • Wycieczka klas 4

            26 marca 2024 r. uczniowie klas czwartych udali się na kulturalno - sportową wycieczkę do Gniezna. Na początku odwiedzili kino Helios, gdzie obejrzeli wzruszający film " Emma i czarny jaguar." Następnie uczniowie spędzili aktywnie czas w Jump Now - parku trampolin. Wycieczkę zakończyli posiłkiem w restauracji McDonald's. Uczestnicy wrócili do Rogowa w bardzo dobrych humorach.

            Tekst: M. Warda

            Foto: M. Warda. K. Bykowska

      • 02kwi
      • 02kwi
          • Klasa 8a z wizytą w zakładzie produkcyjnym VW Poznań

            26 marca br. uczniowie klasy 8a wraz z nauczycielkami p. Anną Stanisławską i p. Justyną Kamińską udali się na wycieczkę zawodoznawczą do zakładu produkującego samochody VW Poznań.

            To była fascynująca podróż w głąb nowoczesnej technologii, sprawnych procesów produkcyjnych i logistyki. Młodzież zapoznała się z rolą zakładu pracy w rozwoju gospodarczym oraz specyfiką pracy i różnorodności stanowisk pracy w firmie VW Poznań.

            Po wycieczce grupa udała się na trampoliny do Jump Arena, a następnie do restauracji McDonald’s, aby zaspokoić głód, nie tylko wiedzy.

            Miła atmosfera oraz ciekawe informacje przewodników z pewnością pozostawią trwałe wspomnienia, a w przyszłości, być może zaprocentują wyborem przez uczniów zawodu związanego z branżą samochodową. Tego typu wyjazdy niewątpliwie są ważnym elementem doradztwa zawodowego, co potwierdzają sami uczniowie.

             

            Autor tekstu/foto: A. Stanisławska

             

      • 27mar
      • 06kwi
      • 27mar
          • Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci

            Nasza szkoła kolejny raz przystąpiła do akcji "Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci ".

            Zachęcamy do włączenia się do tej szlachetnej akcji, dzięki której zadbamy o czystość naszej planety i przyczynimy się do posadzenia nowych lasów

            Koordynatorem akcji jest p. Danuta Kinga Bykowska . Akcja trwa od 03.04.24r do 17.04.24r.

            Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi zbiórki, które przedstawiają poniższe plakaty

      • 26mar
      • 26mar
          • Warsztaty babeczkowe

            25 marca w naszej szkole odbył się "warsztaty babeczkowe" z okazji Świąt Wielkanocnych. Uczestniczyli w nich uczniowie rewalidowani przez swoich nauczycieli na zajęciach terapeutycznych. Z przygotowanych kruchych spodów dzieci stworzyły piękne, słodkie dzieła sztuki. Posłużyła ku temu bita śmietana, pyszne brzoskwinie, owocowe musy i czekoladowa posypka.

            Warsztaty przygotowały- lider zespołu Rewalidacja- p. Grażyna Olszewska- Drwęcka i członkinie - p. Anna Kasprzak i p. Ada Straube.

            Tekst i foto: A. Straube