• 29mar
      • 27mar
          • Warsztaty wielkanocne

            21 marca 2023r. kl. 1a i 1b wraz z wychowawcami A. Winiarską i M. Żelek uczestniczyły w warsztatach wielkanocnych w lokalu „Pasja” w Ośnie.

            W trakcie zajęć dzieci przygotowały koszyczki wielkanocne i kruche ciasteczka o różnorodnych kształtach. Następnie odbyło się spotkanie z wielkanocnym zającem, który każdemu uczestnikowi wręczył dyplom i cukierki. Później uczniowie wzięli udział w poczęstunku.

            Warsztaty były ciekawe i wszyscy miło spędzili czas.

      • 22mar
          • Tytuł laureata konkursu kuratoryjnego z chemii dla Justyny Kowalskiej

            13 marca 2023 r. odbył się wojewódzki etap przedmiotowego konkursu kuratoryjnego z chemii.

            Po pomyślnym przejściu szczebla szkolnego, a następnie rejonowego, do finału konkursu zakwalifikowała się uczennica naszej szkoły Justyna Kowalska z klasy 8a, która zdobyła tytuł laureata, uzyskując 100% punktów. Na każdym z pokonywanych etapów Justyna rozwiązywała test obejmujący zagadnienia z chemii nieorganicznej i organicznej, zadania stechiometryczne, z molami, stężeniem procentowym i molowym, reakcjami redoks. Zakres materiału znacznie wykraczał poza podstawę programową nauczania chemii w szkole podstawowej.

            Uczennicę do konkursu przygotowywała nauczycielka chemii p. Justyna Kamińska.

            Serdecznie gratulujemy wspaniałych osiągnięć i życzymy wielu kolejnych sukcesów.

             

             

      • 18mar
          • Wizyta w jednostce wojskowej w Inowrocławiu

            16 marca br. w ramach przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa uczniowie klas VIII wraz z opiekunami: p. Anną Pańczak, p. Hanną Wicińską – Andrejczak, p. Justyną Kamińską, p. Anną Stanisławską, p. Adamem Tyzlerem i ks. Rafałem Chareńskim udali się na zajęcia do 8 Kujawsko – Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Inowrocławiu.

            Po dotarciu na miejsce grupa z Rogowa została powitana przez dowódcę 821 Kompanii Lekkiej Piechoty 82 Batalionu Lekkiej Piechoty, który na wstępie zapoznał uczniów z komendami wojskowymi: ustawić się w dwuszeregu, kolejno odlicz, w lewo zwrot.

            Potem ósmoklasiści podzieleni na mniejsze grupy pod opieką instruktorów – żołnierzy mogli zobaczyć, jak wygląda i z czego się składa ekwipunek żołnierski, poznać instruktaż jego obsługi oraz podstawy posługiwania się bronią. Młodzież miała też okazję przekonać się, ile ważą kamizelka i hełm taktyczny, a także porozmawiać z żołnierzami o specyfice służby wojskowej

            Organizatorzy serdecznie dziękują dowódcy kompanii i żołnierzom za możliwość przeżycia pozytywnych i niezapomnianych emocji tego dnia.

             

      • 15mar
          • DZIEŃ LICZBY Π 14 MARCA 2023 r.

            Obchody Dnia Liczby Pi stały się częścią szkolnej tradycji i celebrowane są w naszej szkole od kilku lat.

            Z okazji tegorocznego święta matematycznego uczniowie przygotowali jak zwykle okrągłe ciasteczka i inne desery z napisem Pi, jej rozwinięciem dziesiętnym oraz prezentacje multimedialne zawierające podstawowe informacje oraz ciekawostki na ten temat.

            Poza tym od rana trwały gorączkowe poszukiwania liczb Pi umieszczonych w różnych sekretnych miejscach na terenie całej szkoły. Na znalazców czekały nagrody niespodzianki.

            Uczniowie brali też udział w konkursie matematycznym ”Jeden z dziesięciu”, dyskutowali na temat zastosowania i ciekawostek związanych z bohaterką dnia oraz rozwiązywali krzyżówki matematyczne.

            Wszyscy uczestnicy Święta Liczby Pi wzbogacili swoją wiedzę matematyczną o ciekawe informacje, a autorzy okolicznościowych prezentacji, wypieków za swą pracowitość oraz pomysłowość zostali dodatkowo nagrodzeni oceną celującą z matematyki.

            Dzień Liczby Pi zorganizowali nauczyciele matematyki.

      • 27lut
          • Święto Patrona

            24 i 27 lutego br., obchodziliśmy Święto Patrona.

               Z tej okazji już w piątek do naszej szkoły zawitało Mobilne Planetarium, dzięki któremu młodsi i starsi uczniowie mogli uczestniczyć w niezwykłej lekcji astronomii. Pod wielką, przenośną kopułą podziwiali niebo, gwiazdy, planety oraz przyswajali wiedzę o kosmosie przy wykorzystaniu technik multimedialnych oraz audiowizualnych.

               Główne obchody Dnia Patrona odbyły się jednak w poniedziałek 27 lutego. I choć tego dnia nie było typowych lekcji, to uczniowie w godzinach od 8.00 do 11.00 mieli okazję do rozwijania swoich zainteresowań i wiedzy w innej formie.

                Dzieci z klas I-III od godziny 8.00 pod opieką swoich wychowawców uczestniczyły w zajęciach przybliżających im sylwetkę Mikołaja Kopernika. Po obejrzeniu filmu o patronie ochotnicy mogli sprawdzić swoją wiedzę w quizie. Największą rozrywkę stanowiły jednak ulubione gry planszowe, które dzieci przyniosły z domu.

            W tym samym czasie uczniowie z klas VII-VIII wzięli udział w szkolnym teleturnieju Familiada, gdzie w rolę prowadzącego wcielił się p. Adam Tyzler. W świetlicy szkolnej spotkały się cztery rywalizujące ze sobą rodziny: Kopierniki (kl. 8b), Kamraci (kl. 8c), Czitosy (kl. 8a) i Szreki (kl. 7a) oraz publiczność dopingująca swoich reprezentantów. Na wzór Karola Strasburgera z telewizyjnego programu Familiada p. Adam rozśmieszał uczestników opowiadanymi przez siebie dowcipami. Ostatecznie I miejsca przypadły w udziale drużynom Kopierników i Kamratów, które w nagrodę dostały gry planszowe oraz słodycze i dyplomy. Natomiast przegrani na pocieszenie otrzymali słodki upominek dla całej klasy.

                Po teleturnieju na II piętrze na młodzież czekały już p. Anna Pańczak i Justyna Kamińska z pokazami biologiczno-chemicznymi. Ich celem było przybliżenie uczniom zagadnienia, które na lekcjach biologii czy chemii wydają się bardzo trudne, w atrakcyjnej formie, dzięki czemu nauka staje się ciekawą zabawą. Uczniowie klas ósmych, którzy przeprowadzali pokazy, udowodnili, że możemy biologię i chemię poznawać, obserwując codzienne życie. Łatwe i możliwe do samodzielnego przeprowadzenia eksperymenty zachęcają do własnych poszukiwań i poszerzania wiedzy.

               O godzinie 11.00 społeczność szkolna zgromadziła się w Hali Widowiskowo-Sportowej na uroczystej akademii, którą swą obecnością uświetnili przybyli na nią goście: Wójt Gminy Rogowo – Tomasz Michalczak, kierownik SAPOK- Roman Bereźnicki, przewodnicząca Rady Rodziców- Kamila Nowak-Gzubicka oraz rodzice. Po odśpiewaniu hymnu szkolnego i przemówieniach Wójta Gminy oraz Dyrektora nadszedł czas na podsumowanie I semestru i nagrodzenie uczniów wyróżniających się w nauce i zachowaniu oraz sporcie stypendiami ufundowanymi przez Gminę Rogowo. Wręczenia stypendiów i listów gratulacyjnych dla rodziców dokonali włodarz gminy oraz dyrektor szkoły. Nagrodzeni zostali:

            Stypendia naukowe:

            Nina Walkowska kl. Va,Maja Budniak kl. Vb, Magdalena Jeżewska kl. Vb, Michał Szymczak kl. Vb, Amelia Smoter kl. VIa, Hanna Warda kl. VIb, Justyna Kowalska kl. VIIIa, Franciszek Szymczak kl. VIIIa, Szymon Glapa kl. VIIIb,Vanessa Kałasz kl. VIIIb Vanessa Sikorska kl. VIII b, Sławomir Kubera kl. VIIIc, Hanna Nowak kl. VIIIc, Kalina Simińska kl. VIIIc

            Stypendia sportowe:

            Zofia Kozłowska kl. Va, Sandra Bartkowska kl. Va, Nadia Hałajczak kl. Vb, Dobrochna Szymczak kl. VIb, Jagoda Szczuryk kl. VIb, Julia Szymańska kl. VIb, Michalina Petrykowska kl. VIb

             

            Po części oficjalnej uczniowie klas IVa, Va i VIa zaprezentowali program artystyczny pt.: „Kopernik przedstawia planety” przygotowany pod kierunkiem p. Jolanty Czerniejewskiej.

            Pod kopułą rozgwieżdżonego nieba spotkali się sam astronom Kopernik oraz planety Układu Słonecznego wraz z Księżycem i Słońcem. Z muzycznych opowieści zaśpiewanych do znanych przebojów widownia mogła dowiedzieć się wiele szczegółów na temat ich właściwości i warunków panujących w przestrzeni kosmicznej.

            Po występie Dyrektor Szkoły p. Krzysztof Kuś pogratulował młodym artystom odwagi i udziału w przedstawieniu, a rodzicom podziękował za pomoc w przygotowaniu kostiumów oraz rekwizytów, które uświetniły występ.

             Na tym zakończyła się akademia, po której w stołówce szkolnej czekał na uczniów smaczny posiłek w postaci grilowanych kiełbasek przygotowanych przez panie kucharki.

             

      • 25lut
          • SPOTKANIE Z PISARKĄ Z NASZEGO REGIONU

            21 lutego w ramach realizacji innowacji pedagogicznej pani Izabeli Plucińskiej ,,Odważ się być odważnym" i projektu "Na Ostrzu Pióra" pani Kamili Dobrowolskiej z biblioteki szkolnej odbyły się w naszej szkole, w dwóch grupach wiekowych, spotkania z pisarką, panią Katarzyną Michalak-Duszyńską, mieszkanką naszej gminy i  autorką książki ,,Zatańcz ze mną". Pani Kasia opowiadała dzieciom o swojej książce i podejmowanym w niej temacie choroby genetycznej - pląsawicy Huntingtona. Poruszyła także problematykę trudnej drogi spełniania swoich marzeń i konsekwencji w dążeniu do celu. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali pierwszej w naszym regionie pisarki, zadawali pytania dotyczące jej twórczości, np. Jak wpadła na pomysł napisania książki? Czy miała chwilę zwątpienia? Jak wyglądała współpracą z wydawnictwem? Nasz gość może być dowodem na to, że warto być odważnym i dążyć, choćby małymi kroczkami, do realizacji zamierzeń, nie zważając na przeszkody.

             

      • 22lut
      • 02lut
          • Klasa 5a w Parku Trampolin

            W piątek uczniowie kl. 5a pod opieką p. Jolanty Czerniejewskaiej i Kariny Potockie-Dyro pojechali do Parku 17 w Bydgoszczy, gdzie wesoło i aktywnie spędzili czas. W drodze powrotnej zjedli smaczny posiłek w McDonald's, po czym wrócili do Rogowa. Tym miłym akcentem rozpoczęli ferie zimowe.

      • 02lut
          • Bezpieczne ferie

            Prelekcja "Bezpieczne ferie". Spotkanie z policjantem. W trosce o bezpieczeństwo naszych uczniów w czasie zbliżających się ferii zimowych, 27 stycznia odbyło się spotkanie profilaktyczno-edukacyjne z funkcjonariuszem policji sierż. szt. Pawłem Wiśniewskim z KP Janowiec Wlkp dla uczniów kl. I- III. Podczas prelekcji pan policjant przypomniał o zagrożeniach mogących pojawić się w trakcie ferii. Szczególnie skupił się na omówieniu zasad bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych oraz gier i zabaw na świeżym powietrzu. Uczniowie mogli przypomnieć sobie, jak należy się zachować, jeśli staną się świadkami zdarzeń, w których zagrożone jest ludzkie życie oraz pod jakie numery należy dzwonić, aby uzyskać potrzebną pomoc. Ważnym elementem spotkania była rozmowa o przestrzeganiu zasad poruszania się po drogach, szczególnie po zmroku, kiedy niezbędne stają się elementy odblaskowe. Uczniowie poznali również zasady bezpiecznego korzystania z sieci Internet oraz sposoby radzenia sobie ze zjawiskiem cyberprzemocy. Policjant zakończył spotkanie projekcją krótkiego filmu animowanego na temat bezpiecznych form spędzania wolnego czasu, życząc uczniom bezpiecznych i udanych ferii zimowych. Spotkanie zorganizowała pani pedagog Kinga Bykowska.

      • 07sty
          • Sukces Justyny Kowalskiej

            Po grudniowych eliminacjach rejonowych konkursów kuratoryjnych z chemii i fizyki uczennica klasy 8a Justyna Kowalska zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego z chemii, a także osiągnęła wysoki wynik z fizyki. Serdecznie gratulujemy Justynie sukcesu i życzymy powodzenia w marcowych zmaganiach o tytuł laureata! Gratulacje należą się także uczniowi klasy 8b - Szymonowi Glapie, który w matematycznym konkursie kuratoryjnym również osiągnął wysoki wynik i zakwalifikował się do etapu rejonowego.

            Uczniów przygotowywały panie: Justyna Kamińska (chemia, fizyka) i Hanna Wicińska-Andrejczak (matematyka)

             

      • 22gru
      • 18gru
      • 13gru
      • 11gru
          • Wycieczka do Puszczykowa i Parku Trampolin Jump Arena w Poznaniu

            9 listopada uczniowie klasy VIa, VIb, VIIa i VIIIc wspólnie z nauczycielami: p. Marzeną Brodecką, p Kingą Bykowską oraz p. Danielem Trzeciakiem, wzięli udział w wycieczce. Odwiedzili starą willę rodziny Fiedlerów w Puszczykowie, w której obecnie mieści się Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera. Tam z zachwytem wysłuchali opowieści o licznych wyprawach w najdalsze zakątki świata, z których pamiątki mogli podziwiać. W Ogrodzie Kultur i Tolerancji otaczającym muzeum uczestnicy wyjazdu weszli do Piramidy, zbudowanej na wzór piramidy Cheopsa oraz kopii legendarnego statku Santa Maria, którym Krzysztof Kolumb wybrał się w 1492 roku na poszukiwanie morskiej drogi do Indii. Następnym punktem programu był Park Trampolin Jump Arena w Poznaniu oraz posiłek w McDonald's.

      • 07gru
          • I ty zostań świętym Mikołajem

            Miesiąc listopad był czasem trwania w naszej szkole pięknej akcji charytatywnej pod hasłem

            I TY ZOSTAŃ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM”. Cała społeczność szkolna włączyła się w świąteczną zbiórkę, której przyświecał szlachetny cel - pomoc rodzinie naszej uczennicy Natalki oraz schorowanej, samotnej pani – mieszkance Rogowa. Przez cztery tygodnie gromadzono środki czystości, chemię gospodarczą, artykuły spożywcze, słodycze i upominki na Mikołaja dla 10-latki.

            Właśnie w Mikołajki 6 grudnia oficjalnie i z sukcesem zakończono akcję, a dary przekazano jej adresatom. Serca organizatorów przepełniła radość i duma z powodu dobroci i szczodrości, jaką wykazali się uczniowie. To dzięki nim możliwe było przekazanie rodzinie Natalki i pani Ani tak wspaniałych prezentów, które wywołały wzruszenie i szczery uśmiech na ich twarzach.

            Kolejny raz uczniowie naszej szkoły pokazali, że można na Nich liczyć!!!

            Jesteście wspaniali!!! Tylko dzięki Wam, Kochani, takie akcje kończą się sukcesem!!! Niech przekazane dobro do Was wraca!!!

            Wszystkim życzymy zdrowych i rodzinnych świąt Bożego Narodzenia!!!

            Organizatorzy akcji: I.Borlik, A.Kasprzak, M.Jasińska

             

             

      • 06gru
          • Noc Mikołajów

            Ho ho ho...

            5 grudnia 2022, godz.17:00-21:00 w naszej szkole urządziliśmy noc Mikołajów.17:00-18:30 - Piżama Party, czyli karaoke, bitwa na poduszki, zocha, wyścigi w workach; słodka biesiada18:30-19:30 -Podchody (dwie grupy uciekinierów oraz dwie pościgowe)19:30- 20:00 -Pochód Mikołajów (przeszliśmy w kolorowym i hałaśliwym korowodzie ulicami Rogowa przebrani za elfy i Mikołaje) 20:00- 21:00 - Ognisko - zjedliśmy kiełbaski (sponsor pani Anna Lewandowska) siedzieliśmy przy ogniu w towarzystwie rogowskiej strażaków. Opiekę nad blisko 70-osobowym zespołem uczniów kl 6-8 sprawowali nauczyciele: Izabela Plucińska, Adriana Straube, Kinga Bykowska, Agnieszka Sytek, Anna Pańczak, Anna Kasprzak, Anna Stanisławska, Anna Duszyńska, Kamila Dobrowolska, Justyna Kamińska, Aleksandera Dąbrowska, ks. Rafał Chareński  i Daniel Trzeciak.Wszyscy dobrze się bawiliśmy bo zabraliśmy dobry humor, niezłe pomysły i pozytywne nastawienie,

            Było fajnie! Ho ho ho...

      • 26lis
          • Patryk Szykowny laureatem XIV Powiatowego Konkursu Gwary Pałuckiej!

            24 listopada 2022 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbył się XIV Powiatowy Konkurs Gwary Pałuckiej „Ocalić od zapomnienia - gwara pałucka”. W tegorocznych zmaganiach recytatorskich wzięło udział 49 osób. Byli to uczniowie szkół podstawowych w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-III oraz IV-VIII. Poziom tegorocznego konkursu, jak przyznają sami organizatorzy, był bardzo wysoki. Naszą szkołę godnie reprezentowali w Barcinie:

            Patryk Szykowny z kl. 4a, Kacper Kuś z kl. 4a, Amelia Smoter z kl. 6b i Aleksander Bosacki z kl. 8c.

            Jurorzy w składzie: przewodniczący pan Mirosław Binkowski oraz członkowie: pani Teresa Wilk oraz pani Grażyna Szafraniak, oceniając uczestników, brali pod uwagę umiejętność posługiwania się gwarą, poprawność i staranność interpretacji, opanowanie pamięciowe tekstu, intonację i dykcję oraz ogólny wyraz artystyczny.

            Jurorom najbardziej spodobał się Patryk Szykowny (opiekun p. Jolanta Czerniejewska), który tym samym zajął I miejsce w kategorii uczniów klas 4-8. Komisja doceniła też Amelię Smoter (opiekun p. Izabela Plucińska), przyznając jej wyróżnienie. Nasi uczniowie popisali się znajomością i przepiękną recytacją wierszy gwarą pałucką. W nagrodę otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Nagrodzono również nauczycielkę – opiekunkę laureata – panią Jolantę Czerniejewską. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu za rok.

      • 17lis
          • Udział w projekcie „Pozwólmy Ziemi oddychać”

            16 listopada br. klasa 6a z wychowawczynią p.Kingą Bykowską oraz Gminną Biblioteką w Rogowie i grupą wolontariuszy- przyjaciół biblioteki sadziła drzewa w Niedźwiadach. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych i trudnego terenu praca poszła szybko i sprawnie. Uczniowie posadzili 100 sztuk brzozy, 300 sadzonek sosny i 150 drzewek owocowych dla zwierząt leśnych ( gruszę, czereśnię, czeremchę i jabłonie). Na zakończenie, w Chacie Rybackiej na plaży w Rogowie, czekała na nich ciepła zupa i herbata. Szóstoklasiści dziękują Nadleśnictwu Gołąbki za podarowanie sadzonek drzew, a Bibliotece Gminnej za zaproszenie do tego wspaniałego przedsięwzięcia. Nasadzenia odbyły się w ramach projektu ,,Pozwólmy Ziemi oddychać''. Partnerem akcji jest Fundacja PKO.

             

      • 14lis
          • Ta, co nie zginęła!

            W czwartek, 10.11.2022r. odbyły się apele z okazji 104. rocznicy rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszyscy uczestnicy wspólnie śpiewali przygotowane przez kl.6a i 6b pieśni i piosenki patriotyczne, m.in.: „Rotę”, „Biały krzyż”, „Polskie kwiaty”, „Czerwone słoneczko”, „Żeby Polska była Polską” oraz słuchali recytowanych przez uczniów z kl.8a i 8b wierszy polskich poetów romantycznych, np.: „Na Sybir!” Z.Krasińskiego, „Moja piosnka II” C. K. Norwida; „Inwokacji” A. Mickiewicza, „Testament mój” J. Słowackiego. Treści utworów ilustrowano pokazem multimedialnym. Za przygotowanie programu artystycznego odpowiadali nauczyciele:- Izabela Plucińska (część poetycko- historyczna, scenariusz i reżyseria)- Grażyna Spochacz (oprawa muzyczna)- Jacek Marosz (pokaz multimedialny)- Anna Kasprzak (dekoracje)