• 29lis
          • Podsumowanie akcji OnkoMikołaje

            W listopadzie w naszej szkole trwała akcja OnkoMikołaje. Całe przedsięwzięcie organizowane było we współpracy z bydgoskim oddziałem onkologii w Szpitalu im. dr Jurasza oraz z Gminnym Przedszkolem w Rogowie.

            W trakcie trwania tej akcji zbierane były dary dla małych pacjentów. Również podczas trwania tej zbiórki zorganizowane zostały dwie inne imprezy: 13.11 kiermasz słodkości i 14.11 loteria fantowa. Łączny dochód w kwocie 1180 zł został przekazany również na wsparcie akcji OnkoMikołaje.

            Wszystkim osobom, które upiekły słodkości na kiermasz oraz sponsorom nagród fantowych - bardzo dziękujemy.

            Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszą akcję za okazane serducha.

            Sponsorzy loterii: Nadleśnictwo Gniezno, Nadleśnictwo Gołąbki, Wojskowe Koło Łowieckie 201 Czapla, Gmina Rogowo, Impostal Tuczno

            Opiekunowie akcji: szkoła- Ada Straube i Ania Kasprzak, przedszkole- Magdalena Tuczyńska

            Autor tekstu i foto: Anna Kasprzak i Adriana Straube

             

      • 27lis
          • Ochody Światowego Dnia Pluszowego Misia

                Dzisiaj w naszej szkole obchodziliśmy 121. urodziny Pluszowego Misia. Z tej okazji w hali widowiskowo-sportowej spotkały się wszystkie klasy 1-3 wraz z wychowawczyniami, aby wziąć udział w corocznej od 11 lat rywalizacji sportowej w formie wyścigów.  Turniej przygotowała pani Karolina Felkel, a do jego przeprowadzenia został zaproszony emerytowany nauczyciel wf - pan Stefan Fedejko.

                Imprezę otworzyła wicedyrektor szkoły - Pani Lidia Nowak, która przedstawiła dzieciom swojego misia Marcina. Całą uroczystość uświetnił swoją osobą Wójt Gminy Rogowo - Tomasz Michalczak oraz przewodnicząca Rady Rodziców - Pani Magdalena Tuczyńska. Dzieci otrzymały medale, dyplomy i słodkości. Dziękujemy wszystkim, którzy przyszli kibicować naszym najmłodszym zawodnikom, zwłaszcza Rodzicom. Zapraszamy za rok.

            Autor tekstu: K. Felkel

            Foto: Kinga Bykowska

      • 27lis
          • Zajęcia z dogoterapii

                21 listopada 2023 r. odbyły się pierwsze w tym roku szkolnym zajęcia z dogoterapii dla uczniów niepełnosprawnych naszej szkoły.

                   O godzinie 16.00 uczniowie oraz członkowie Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych "Pałuki" zgromadzili się w świetlicy szkolnej na jesiennych warsztatach plastycznych. Dzieci miały do wykonania jesienne drzewo za pomocą farb, ale bez użycia pędzla. Ich prace można podziwiać na tablicy w świetlicy szkolnej.

                    Następnie o godzinie 17.00 w sali gimnastycznej rozpoczęły się zajęcia z psami. Przyjechały do nas trzy psy wraz ze swoimi opiekunami z bydgoskiej fundacji. Dzieci miały okazję pogłaskać psy, pobawić się z nimi, zobaczyć je przy pracy, a nawet sami mogli "być jak psy", naśladując ich pozy i sztuczki. Uśmiechy na twarzach podopiecznych świadczyły o tym, że zajęcia przyniosły im wiele radości i pozytywnych emocji. Po zajęciach na uczniów czekał słodki poczęstunek, a na "psich trenerów" upominki w postaci zestawów karmy i smakołyków dla psów.

                  Dziękujemy za liczne przybycie, aktywny udział w zajęciach i już dzisiaj zapraszamy na kolejne spotkanie w styczniu 2024 r. Podziękowania dla organizatorów: Dyrekcji szkoły podstawowej, pani Aleksandry Dąbrowskiej, pani Magdaleny Wardy, pani Elżbiety Stanisławskiej oraz pana Stefana Fedejki, a także członków Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych.

            Autor tekstu: M. Warda

            Foto: M. Warda

      • 22lis
          • Większe bezpieczeństwo, funkcjonalność i wygoda dla uczniów naszej szkoły

                  Z inicjatywy Marii Machaj-Sochy - Dyrektor Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Rogowie na korytarzach i w klasach 1-3 rogowskiej podstawówki pojawiły się nowe, kolorowe szafki, z których będą mogli korzystać wszyscy uczniowie.

                W indywidualnych szafkach znajdzie się miejsce na podręczniki, zeszyty, przybory szkolne, czy obuwie zmienne, co znacznie odciąży przeładowane plecaki i tornistry naszych uczniów. Dzięki temu poprawią się warunki do edukacji, a także zwiększy się bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w szkole.

                 Ta duża inwestycja finansowa pokryta została w całości ze środków wygospodarowanych z budżetu szkoły. I choć była planowana dopiero na 2024 r. przy przychylności Wójta Gminy Rogowo Tomasza Michalczaka oraz organu prowadzącego szkołę została zrealizowana już w połowie listopada br.

                 Dzięki nowym szafkom szkoła stała się piękna, kolorowa i przyjazna dzieciom. Do takiej szkoły przychodzimy z uśmiechem i radością.

            Autor tekstu: J. Czerniejewska

            Foto: L. Nowak

      • 21lis
          • Podsumowanie XIII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia

                  W poniedziałek, 20 listopada na godzinach wychowawczych obyło się podsumowanie XIII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia, który obchodziliśmy w miniony piątek.

                 Apel rozpoczął się od przypomnienia przez Franka Styperka z kl. 6a , że ŚDTM stał się częścią tradycji naszej szkoły i obchodzony jest przez nas od wielu lat. Po nim wystąpiły Ola Wysocka, Karolina Kurek i Weronika Piekarska, które zaprezentowały zgromadzonym zabawny wierszyk o matematyku Szymonie Patyku.

                 Następnie prowadząca spotkanie p. Hanna Wicińska-Andrejczak przekonywała uczniów, że tabliczka mnożenia to domena nie tylko naukowców i geniuszy. Jest także niezbędna w naszym życiu codziennym, gdy chcemy kupić coś w sklepie, zaplanować podróż, podzielić pizzę czy zrobić ciasto. Pomaga nam oszczędzać czas, pieniądze i energię, a także rozwija nasze logiczne i kreatywne myślenie. „Dlatego warto uczyć się i ćwiczyć tabliczkę mnożenia, a także brać udział w takich inicjatywach jak ŚDTM” - przekonywała p. Hania. W tym roku do tej akcji edukacyjnej przystąpiło 7412 szkół z 44 krajów, w tym również uczniowie naszej szkoły, którzy wykazali się niezwykłym zaangażowaniem, zapałem i talentem.

                 Ci spośród nich, którzy dowiedli, że znakomicie znają tabliczkę mnożenia, otrzymali Certyfikaty Ekspertów w tej dziedzinie. Najwięcej zaświadczeń trafiło do klasy 3a (14 uczniów). Na drugim miejscu znalazła się klasa 6a (12 uczniów), a na trzecim kl. 3b (10 uczniów). W pozostałych klasach wyniki wyglądały następująco: 4a- 2 uczniów, 4b- 8 uczniów, 5a- 4 uczniów, 5b- 6 uczniów, 6b - 6 uczniów.

                Podczas apelu pamiątkowymi dyplomami i pudełkami z niespodzianką nagrodzono również klasy najbardziej aktywne podczas XIII ŚDTM:

            Najwięcej certyfikatów w naszej szkole zdobyła klasa 3a (14 certyfikatów)

            Najwięcej ciasteczek przygotowała klasa 4a (17 uczniów przygotowało ciasteczka z tabliczką mnożenia)

            Najwięcej uczniów w strojach matematycznych przyszło do szkoły z klasy 3b (100% uczniów, wszyscy przygotowali stroje)

            Najwięcej plakatów przygotowała klasa 5a (tj. 13 plakatów)

            Największą aktywnością w organizacji ŚDTM w naszej szkole wykazała się klasa 4b (łącznie 41 aktywności)

                 Pozostało jeszcze ogłoszenie wyników konkursu matematycznego dla uczniów klas piątych i szóstych „Głowołamacze”. Dyplomy i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców wręczyły laureatom: Pani Wicedyrektor - Lidia Nowak oraz Przewodnicząca Rady Rodziców p. Magdalena Tuczyńska. A oto lista nagrodzonych:

            I miejsce klasa 6a (dyplom, bon 300zł)

            II miejsce klasa 6b (dyplom, bon 200zł)

            III miejsce zajęła klasa 5a (dyplom, bon 100zł)

            IV miejsce zajęła klasa 5b (dyplom i słodycze)

                 Na koniec p. H. Wicińska-Andrejczak zachęcała wszystkich uczniów do kontynuowania nauki i doskonalenia tabliczki mnożenia, a także wiedzy z innych dziedzin matematycznych. Słowa podziękowania skierowała do nauczycieli, którzy wspierali i motywowali uczniów do nauki tabliczki mnożenia i udziału w ŚDTM.

                 Specjalne ukłony organizatorzy skierowali w stronę Rodziców, którzy również doskonale znają się na tabliczce mnożenia i w tym dniu rozmnożyli słodkości dla każdego uczestnika udanej matematycznej imprezy. Dziękujemy za to, że zawsze możemy liczyć na Wasze pomnożone przez 1000 zaangażowanie i pomoc. Już czekamy na kolejną edycję ŚDTM za rok.

             

             

             

            Autor tekstu: J. Czerniejewska

            Foto: W. Rychlewski

      • 19lis
          • Z tabliczką mnożenia za pan brat

            W piątek - 17 listopada - obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Było to prawdziwe święto Królowej Nauk, do którego uczniowie starannie się przygotowali.

            Cała szkoła ozdobiona została plakatami i hasłami promującymi matematykę, a ochotnicy upiekli różne słodkości z działaniami, których można było skosztować dopiero po podaniu prawidłowej odpowiedzi. Uczniowie mogli się przekonać, że matematyka to nie tylko liczby, wzory i trudne zadania, ale również znakomita przygoda i mnóstwo zabawy. Począwszy od klas 3 poprzez 4, 5 i 6, każdy uczeń tego dnia miał możliwość wykazania się znakomitą znajomością tabliczki mnożenia i zdobycia certyfikatu Eksperta Tabliczki Mnożenia.

            Poza tym podczas lekcji uczniowie rozwiązywali łamigłówki, wykonywali tabliczki z wizerunkiem sowy- symbolem ŚDTM, pokonywali kolejne stacje zadaniowe rozmieszone na korytarzu szkolnym w grupach.

            Ponadto uczniowie klas 5 i 6 wzięli udział w konkursie matematycznym Głowołamacze przygotowanym przez nauczycielkę matematyki p. Hannę Wicińską-Andrejczak z jury w składzie: przewodnicząca -p. Marzena Brodecka oraz członkowie- p. Wicedyrektor Lidia Nowak i p. Łukasz Chojnacki. Konkurs, w którego przeprowadzeniu pomagały Jagoda Pietrzak i Jagoda Kawka z kl.7a, składał się z 10 konkurencji, w tym: rebusów matematycznych, zadań matematyczno-logicznych, tangramów, łamigłówek liczbowych, portretu swojego nauczyciela matematyki, skojarzeń matematycznych, zagadek zapałczanych, przygotowania i prezentacji hasła promującego matematykę itp. W przerwie pomiędzy konkurencjami zgromadzona w sali gimnastycznej publiczność wysłuchała humorów matematycznych oraz odpytywana była z tabliczki mnożenia. Na koniec uczniowie mieli czas na zasłużony, słodki ale tematyczny, bo związany oczywiście z tabliczką mnożenia, poczęstunek.

            W organizację tego święta włączyli się nauczyciele matematyki: H.Wicińska-Andrejczak, Krzysztof Kuś, Waldemar Rychlewski oraz wychowawczynie klas 3: Irena Borlik oraz Marlena Jasińska. Wojciech Berend i Hubert Ratajczak z klasy 7b ze szkolnego radiowęzła zadbali o obsługę techniczną.

            Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu matematycznego i zdobywców certyfikatów oraz wręczenie nagród ufundowanych przez Radę Rodziców nastąpi w poniedziałek na godzinie wychowawczej w głównym holu przed sekretariatem szkoły.

             

            Autor tekstu: J. Czerniejewska

            Foto: W. Rychlewski

      • 17lis
          • Muzyczna podróż po Europie

                 16.11.2023 r. uczniowie klas I-IV wzięli udział w bajce muzycznej pt.: "Jesienna podróż po Europie". Było to kolejne spotkanie z cyklu "Poznaj świat baśni pisany muzyką" przygotowany przez Agencję Artystyczną "Pro Musica". 

              Tym razem dzieci wybrały się na niecodzienną wycieczkę po krajach Europy z detektywem Sherlockiem Holmsem. W podróży towarzyszyły im następujące instrumenty: gitara akustyczna, saksofon i kastaniety. Uczniowie poznali ich brzmienie oraz budowę. Niecierpliwie czekamy na kolejną podróż instrumentalną! Dla wszystkich dzieci była to świetna zabawa połączona z nauką.

            Autor tekstu: J. Czerniejewska

            Foto: D. Zgud

      • 15lis
          • W poetyckim klimacie Animusa – spotkanie z Piotrem Pilarskim

              15 listopada 2023 r. w ramach obchodów Dni Biblioteki uczniowie klas V-VII naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu autorskim z aktorem, poetą Piotrem Pilarskim. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Gminną Biblioteką Publiczną w Rogowie we współpracy z biblioteką szkolną w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa..

                W imieniu społeczności szkolnej niezwykłego gościa z Ostrowa Wielkopolskiego serdecznie powitała Dyrektor szkoły p. Maria Machaj-Socha, która następnie zaprosiła uczniów do aktywnego uczestnictwa w niecodziennej lekcji teatralnej, j. polskiego, a zarazem wychowawczej.

               Uczniowie z uwagą i w skupieniu słuchali artysty deklamującego wiersze z cyklu poetyckiego pt.: " Animus - serce moje", które przeplatane subtelnymi dźwiękami muzyki Fryderyka Chopina, przeniosły ich w świat tytułowego bohatera lirycznego i wprowadziły w romantyczno-nostalgiczny nastrój.

                Jak wskazuje tytuł tomiku, Animus, kieruje się sercem, jednak jednocześnie bacznie obserwuje otaczającą go rzeczywistość, dzieląc się z czytelnikami swoimi przemyśleniami na jej temat. Wśród prezentowanych przez Piotra Pilarskiego utworów znalazły się m.in. wiersze inspirowane Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej oraz obecnymi konfliktami zbrojnymi na świecie, a także nawiązujące do wielkich postaci ze świata nauki, muzyki czy literatury. Ostatnim utworem wykonanym przez poetę był wiersz pt.: „Do zobaczenia”.

                Dyrektor szkoły p. Maria Machaj-Socha podziękowała gościowi za wspaniałą prezentację poezji, która stanowiła niezwykłą ucztę dla ducha, p. Alinie Rogowy – kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej oraz paniom z biblioteki szkolnej za inicjatywę zorganizowania spotkania. Jednocześnie Pani Dyrektor zwróciła uwagę uczniów na wzorcową recytację w wykonaniu poety, właściwą dykcję, intonację i melodię głosu. Następnie uczniowie jako wyraz wdzięczności za ciekawe spotkanie wręczyli artyście symboliczny bukiet kwiatów i stanęli do pamiątkowej fotografii.

                Na koniec nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu bibliotecznego na komiks na podstawie wybranej lektury, w którym dwa równorzędne pierwsze miejsca przyznano uczniom kl. 5a – Szymonowi Kaczmarczykowi i Karolinie Rosińskiej. Laureatów nagrodzono książkami i pamiątkowymi dyplomami. Bibliotekarka p. Kamila Dobrowolska poinformowała także o zakupionych do biblioteki ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa  nowych książkach, laptopie i ekranie.

                Po spotkaniu uczestnicy mieli możliwość zakupienia tomików poezji Piotra Pilarskiego z autografem oraz zrobienia sobie zdjęcia z artystą.

            Autor tekstu: J. Czerniejewska

            Foto:J. Czerniejewska

      • 15lis
          • Radosny Dzień Biblioteki

            14 listopada 2023 roku świętowaliśmy wraz z uczniami klas  I, II i III Dzień Biblioteki. Podczas uroczystości pierwszoklasiści zostali pasowani na pełnoprawnych czytelników biblioteki szkolnej.

            W małej sali gimnastycznej pani Kamila Dobrowolska i przewodniczący SU Dominik Bartz powitali przybyłych na uroczystość gości: Dyrekcję szkoły, grono pedagogiczne oraz uczniów.

            Na początku zostały ogłoszone wyniki konkursu czytelniczego "Ulubiony bohater literacki". Przewodniczący SU wraz z panią Anną Duszyńską wręczyli laureatom nagrody książkowe oraz dyplomy. Wyróżnione prace konkursowe stanowiły część scenografii.

            Następnie mali widzowie obejrzeli program artystyczny w wykonaniu uczniów klas V - inscenizację "Rzepki" J. Tuwima przygotowaną pod kierunkiem pań Anny Kasprzak i Adriany Straube oraz układ taneczny pod opieką pani Karoliny Felkel z nowo zakupionymi książkami. Książki zostały pozyskane
            w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i pierwszy raz zaprezentowane w tej formie zachęcającej zebrane dzieci do czytania. Widzowie obejrzeli filmiki muzyczne o tematyce czytelniczej wyświetlane na nowym ekranie ze środków NPRC. Występom artystycznym towarzyszyły spontaniczne reakcje najmłodszych, którzy czynnie włączali się w śpiewanie i taniec. 

            W kolejnym punkcie dzieci dowiedziały się, jak ważne w ich rozwoju jest czytanie, a pierwszoklasiści wzięli udział w krótkiej pogadance na temat zasad wypożyczania i poszanowania książek, w czym pomagali im starsi czytelnicy, udzielając licznych wskazówek.

            Ostatnim punktem programu było ślubowanie uczniów klas pierwszych na pełnoprawnych czytelników. Wzbogaceni o potrzebną wiedzę, podczas powtarzania tekstu, obiecywali szanować książki i przestrzegać zasad biblioteki. Pani Kamila pasowała każdego ucznia na wiernego czytelnika  pięknym nowym piórem od Koszałka Opałka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia czytelniczego każdy nowo pasowany czytelnik otrzymał pakiet złożony z prośby od książki i specjalnej wyprawki czytelniczej podarowanej przez Instytut Książki - przewodnika dla rodziców pierwszoklasisty oraz czytanki "Wnuczka antykwariusza" Justyny Bednarek.

            Uczniom tak się spodobało święto biblioteki, że nie chcieli opuszczać sali i wracać na lekcje.

             

             Autorki tekstu: Kamila Dobrowolska i Anna Duszyńska

            Foto: W. Berend   

             

      • 10lis
          • Święto Niepodległości Polski

            7 listopada w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyła się uroczysta akademia z okazji przypadającego w sobotę narodowego Święta Niepodległości Polski, w której udział wzięli: zaproszeni goście - kierownik SAPOK-u p. Roman Bereźnicki oraz przewodnicząca RR p. Magdalena Tuczyńska, a także Dyrekcja, grono pedagogiczne i uczniowie. Z powodu pilnych obowiązków służbowych w obchodach nie mogli uczestniczyć przedstawiciele władz samorządowych Wójt Gminy Rogowo p. Tomasz Michalczak oraz przewodniczący Rady Gminy p. Dariusz Kośmider, a także ks. Proboszcz Tomasza Głuszak. Program koncertu w formie opracowanego śpiewnika został podarowany gościom na miłe wspomnienie wspólnego świętowania

            Akademia rozpoczęła się od powitania zgromadzonych w sali gimnastycznej  przez przewodniczącego SU Dominika Bartza, wspólnego odśpiewania hymnu państwowego oraz okolicznościowego przemówienia Pani Dyrektor Marii Machaj-Sochy.

            Następnie rozpoczęła się część artystyczna – koncert pieśni patriotycznych - przygotowany przez uczniów klas 1-7 pod kierunkiem pań J. Czerniejewskiej i G. Spochacz. Słowa pieśni i piosenek, które dodawały naszym przodkom sił, otuchy i nadziei, zawierających opowieść o naszej ojczyźnie wyświetlone były na  ekranie i każdy z obecnych  mógł wziąć aktywny udział w koncercie.

            Na początku wystąpiły uczennice kl. 4b Maja Smoter i Ola Janka ze współczesną piosenką zatytułowaną „Co to jest niepodległość”, do której układ taneczny z szarfami w barwach narodowych wykonały szóstoklasistki: Zosia Kozłowska, Ola Wysocka, Karolina Kurek, Sandra Bratkowska, Maja Ińska, Julia Gzubicka, Tosia Bąkowska, Zosia Zielińska

             Następnie Nina Walkowska i Franek Bielicki z kl. 6a w roli konferansjerów zaprosili wszystkich uczestników apelu do wspólnego, radosnego uczczenia 105 rocznicy odzyskania  niepodległości poprzez wspólne śpiewanie przy ognisku znanych utworów towarzyszących Polakom w drodze do wolności.

                W kameralnej scenerii wybrzmiały utwory znanych i mniej znanych twórców. Koncert rozpoczęła „Rota” Marii Konopnickiej, która przez pokolenia Polaków żyjących w XIX wieku traktowana była jako hymn narodowy.

            Piosenkę „Pierwsza kadrowa” zaprezentowała Jagoda Prętka z kl. 3b, która wprowadziła nas w atmosferę krwawych walk Legionów Polskich w czasie pierwszej wojny światowej.

            Natomiast przepiękną żołnierską pieśń pt.: „O mój rozmarynie” zagrała na skrzypcach Tosia Siwak z kl. 3a, która oddała  ducha epoki legionowej, kiedy to żołnierze marszałka Józefa Piłsudskiego szablą i bagnetem budowali zręby odrodzonej Rzeczypospolitej.

            Z kolei Zosia Warzocha z kl. 3a i Błażej Kasprzak z kl. 5a zaśpiewali jedną z najpopularniejszych piosenek I wojny światowej pt.: „Przybyli ułani pod okienko”.

            Pochodzącą z tego samego okresu wesołą pieśń wojskową pt.: „Ej dziewczyno” wykonała Lilana Turonek z kl. 3a

            Po niej rozległy się dźwięki ulubionej pieśń Józefa Piłsudskiego pt.: Jak długo w sercach naszych” przypomnianej przez uczennice kl. 4b: Weronikę Kanigowską, Michalinę Płucienniczak oraz Marikę Grzechnik.

             „Wojenko, wojenko” - kolejny spośród najpiękniejszych utworów w historii pieśni żołnierskich wykonała Zosia Hyla z kl. 1b.

            Po niej nigdy niezapomnianą żołnierską pieśń o miłości i śmierci powstałą w czasach, gdy Polska odzyskiwała niepodległość pt.: "Rozkwitały pąki białych róż”, zaśpiewała Oliwia Pracowiak z kl. 5a wraz z Weronik Brauzą, Dominik Werkowską i Sandrą Lewandowską z kl. 7a, które następnie wykonały utwór z 1917 r. pt.: „My, pierwsza brygada”.

            Najwięcej entuzjazmu wzbudziła jednak piosenka pt.: „Piechota”, którą wraz z Aleksandrem Biskupskim, Krystianem Perkiem, Filipem Kaszakiem i Miłoszem Grzechowiakiem z kl. 6a zaśpiewała cała sala.

            Kolejny utwór wykonany przez Julię Żeleźniak i Izabelę Dobersztyn z kl. 3b pt.: „Modlitwa obozowa” powstał na początku II wojny światowej i zawiera prośbę skierowaną do Boga o powrót do wolnej ojczyzny.

            Pochodzącą również z tego okresu skoczną piosenkę pt.: „Pałacyk Michla” przypomniały uczennice kl. 3a: Tosia Siwak, Marta Jelonek i Lilana Turonek.

            Natomiast powstańczą pieśń pt.: „ Hej, chłopcy, bagnet na broń!” usłyszeliśmy w wykonaniu Wojtka Michalczaka  i Janka Zielińskiego z kl 3a.

            Opiewającą waleczność polskiego oręża w bitwie pod Monte Cassino piękną pieśń pt. „Czerwone maki na Monte Cassino” odśpiewały uczennice z kl.4b: Weronika Kanigowska, Marika Grzechnik i Michalina Płucienniczak.

            Przedostatni  utwór koncertu pt.: „Warszawskie dzieci” pochodzący z czasu powstania warszawskiego wykonały: Michalina Pudłowska i Antonina Koperska z kl. 3b.

            Na koniec wystąpił Błażej Kasprzak z kl. 5a z pieśnią śpiewaną na wszystkich frontach II wojny światowej pt.: „Serce w plecaku”

            Na tym zakończyło się wspólne śpiewanie upamiętniające 105 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

            Podziękowania za pomoc w przygotowaniu akademii dla: p. Anny Stanisławskiej za wykonanie dekoracji, p. Waldemara Rychlewskiego za oprawę fotograficzną, SU i jego opiekuna p. Jacka Frelicha za oprawę techniczną.

            Dziękujemy również uczniom pocztu sztandarowego: Michalinie Petrykowskiej, Julii Szymańskiej i Wojciechowi Berendowi pod kierunkiem p. Adama Tyzlera.

            Cieszymy się wszyscy z wolności odzyskanej przez naszych przodków. Będziemy im za to zawsze wdzięczni!

            Autor tekstu: J. Czerniejewska

            Foto:  W. Rychlewski, J. Czerniejewska

      • 10lis
      • 10lis
          • Uczniowie poznają świat baśni pisany muzyką

              6 listopada br. uczniowie kl. I-VI wysłuchali pierwszego z cyklu dziesięciu  koncertów w wykonaniu muzyków z agencji muzycznej Pro Musica pt.: Baśnioludek w krainie muzyki”.

              W trakcie występu zawierającego elementy edukacyjne i ruchowe dzieci poznały wygląd, budowę i brzmienie takich instrumentów jak skrzypce i wiolonczela.

             Dla wszystkich dzieci była to świetna zabawa połączona z nauką.

            Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania, które odbędą się 16 listopada, 4 grudnia i 22 stycznia.

            Autor tekstu: J. Czerniejewska

            Foto: D. Zgud

      • 10lis
          • Wieczór poetycko-muzyczny

            3 listopada 2023 roku w Gminnym Domu Kultury w Rogowie odbył się wieczór poetycko-muzyczny „Księga Życia”. Wydarzenie czytelnicze zrealizowano dzięki współpracy naszej szkoły z Gminnym Domem Kultury w Rogowie,  Teatrem OdNowa działającym przy GDK, nieformalną grupą „Mole Książkowe” z Gminnej Biblioteki Publicznej w Rogowie.

            W tym szczególnym okresie refleksji, zadumy i wspomnień przedstawiciele lokalnej społeczności, a wśród niej wielu znakomitych gości, m.in. wójt Gminy Rogowo pan Tomasz Michalczak, przewodnicząca Rady Powiatu w Żninie pani Józefa Błajet i dyrektor Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika pani Maria Machaj-Socha,  usłyszeli wiersze  o przemijaniu i śmierci  czytane przez seniorów z Domu Kultury oraz nastolatki z naszej szkoły. Wśród utworów poetyckich pojawiły się także teksty poświęcone naszym zmarłym nauczycielom, a w szczególności śp. Mironowi Zyzakowi, którego jeszcze świeże ślady pozostały w pamięci uczniów i uczących nauczycieli.

            Piękne słowa o przemijaniu przeplatane były muzyką na żywo. Swą grą na skrzypcach urzekła zebranych Antonina Siwak z klasy IIIa. Wiersze czytały przygotowane przez panią Kamilę Dobrowolską uczennice z klas V, VI i VII: Weronika Brauza, Martyna Glapa, Natalia Kalota, Jagoda Kawka, Oliwia Kokocha, Maria Kubiak, Kinga Kurek, Sandra Lewandowska, Amelia Smoter, Martyna Stanisławska, Nina Walkowska, Dominika Werkowska, Zofia Zielińska.

            Celem wydarzenia była promocja czytelnictwa i zachęcanie zarówno uczniów, jak i społeczności gminnej do sięgania po poezję.

            Autor tekstu: K. Dobrowolska

            Foto: W. Rychlewski

             

             

      • 05lis
          • Opowieści o rogowskiej treści

            "Opowieści o rogowskiej treści" zostaną opublikowane w specjalnym wydaniu  pisemka szkolnego "Na Ostrzu Pióra". A w nim:

            Piętnastka nagrodzonych w I Gminnym Konkursie Literackim ,,Opowieści o rogowskiej treści ":

            -  Dominika Tatar - "Sen o Rogowie"

            -  Karolina Rosińska-  "Z pamiętnika prababci"

             - Piotr Krawczyk- "Nazwa naszej miejscowości" 

            - Liliana Turonek- "Tajemnicze miasteczko"

            - Jagoda Pietrzak - "Ten jeden z wielu"

             -Milena Świszcz -"Rogowski Klub Odkrywców "

            - Justyna Kowalska - ,,Powstanie" 

            - Amelia Smoter -  "Pani pjyrduśnica"

            -Daria Loskutowa - ,,Kiedyś w rogowskiej szkole",

             - Amelia Przedwojska - "Z laską na trawie"

            -Alex Schittko - "Gdybym złote pióro miał, to bym pisał o Rogowie"

            - Maria Tralewska - "Rogowskie łogrody"

            - Elżbieta Biniek - "Słoneczna strona Pałuk" -  Aleksander Sieniuć -  "Leszek Gołębiewski -ten, który Pałukom oddał swe serce"

             -Wiktor Krawczyk - "Nowa era gminy Rogowo".

            I Gminny Konkurs Literacki "Opowieści o rogowskiej treści" za nami! Cieszmy się owocami Państwa pracy. Już wkrótce zaprosimy do lektury.

            Autor tekstu: I. Plucińska 

      • 05lis
          • Grzeczne dzieci z wizytą w teatrze

            Grzeczne dzieci z wizytą w teatrze

                  W piątek, 28.10.2023 roku, uczniowie klas II a i II b wraz z wychowawcami p. Aliną Winiarską i p. Mirosławą Żelek oraz nauczycielami współorganizującymi p. Kingą Bereźnicką i p. Ewą Grotowską pojechali do Teatru Kameralnego w Bydgoszczy na spektakl pt.   "Bajki dla niegrzecznych dzieci".    

             Dzieci obejrzały pełne humoru, a zarazem grozy, przedstawienie opowiadające o czwórce dzieci, które nie chcą spać oraz ich zagadkowej, nieco ekscentrycznej ciotce Leokadii. Groteskowy tekst  "Bajek dla niegrzecznych dzieci"  okazał się nie tylko zabawny, ale przede wszystkim bardzo pouczający. Z jednej strony zachęcał do ciekawości i odwagi poznawczej, z drugiej przestrzegał przed pewnymi działaniami oraz piętnował zachowania krzywdzące czy po prostu złe. W trakcie spektaklu na scenie bardzo dużo się działo, aktorzy tańczyli i śpiewali, co bardzo podobało się żywo reagującej publiczności.

            Wszystkie dzieci doskonale bawiły się podczas tego pełnego magii i przygód widowiska, śpiewając wraz z aktorami piosenki. Dodatkową atrakcją, która czekała na dzieci po spektaklu było zwiedzanie teatru i spotkanie z aktorami.

            Drugoklasiści wrócili do Rogowa zadowoleni i pełni wrażeń.

            Autor tekstu: J. Czerniejewska

            Foto: K. Bereźnicka