• 26lis
          • Patryk Szykowny laureatem XIV Powiatowego Konkursu Gwary Pałuckiej!

            24 listopada 2022 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbył się XIV Powiatowy Konkurs Gwary Pałuckiej „Ocalić od zapomnienia - gwara pałucka”. W tegorocznych zmaganiach recytatorskich wzięło udział 49 osób. Byli to uczniowie szkół podstawowych w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-III oraz IV-VIII. Poziom tegorocznego konkursu, jak przyznają sami organizatorzy, był bardzo wysoki. Naszą szkołę godnie reprezentowali w Barcinie:

            Patryk Szykowny z kl. 4a, Kacper Kuś z kl. 4a, Amelia Smoter z kl. 6b i Aleksander Bosacki z kl. 8c.

            Jurorzy w składzie: przewodniczący pan Mirosław Binkowski oraz członkowie: pani Teresa Wilk oraz pani Grażyna Szafraniak, oceniając uczestników, brali pod uwagę umiejętność posługiwania się gwarą, poprawność i staranność interpretacji, opanowanie pamięciowe tekstu, intonację i dykcję oraz ogólny wyraz artystyczny.

            Jurorom najbardziej spodobał się Patryk Szykowny (opiekun p. Jolanta Czerniejewska), który tym samym zajął I miejsce w kategorii uczniów klas 4-8. Komisja doceniła też Amelię Smoter (opiekun p. Izabela Plucińska), przyznając jej wyróżnienie. Nasi uczniowie popisali się znajomością i przepiękną recytacją wierszy gwarą pałucką. W nagrodę otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Nagrodzono również nauczycielkę – opiekunkę laureata – panią Jolantę Czerniejewską. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu za rok.

      • 17lis
          • Udział w projekcie „Pozwólmy Ziemi oddychać”

            16 listopada br. klasa 6a z wychowawczynią p.Kingą Bykowską oraz Gminną Biblioteką w Rogowie i grupą wolontariuszy- przyjaciół biblioteki sadziła drzewa w Niedźwiadach. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych i trudnego terenu praca poszła szybko i sprawnie. Uczniowie posadzili 100 sztuk brzozy, 300 sadzonek sosny i 150 drzewek owocowych dla zwierząt leśnych ( gruszę, czereśnię, czeremchę i jabłonie). Na zakończenie, w Chacie Rybackiej na plaży w Rogowie, czekała na nich ciepła zupa i herbata. Szóstoklasiści dziękują Nadleśnictwu Gołąbki za podarowanie sadzonek drzew, a Bibliotece Gminnej za zaproszenie do tego wspaniałego przedsięwzięcia. Nasadzenia odbyły się w ramach projektu ,,Pozwólmy Ziemi oddychać''. Partnerem akcji jest Fundacja PKO.

             

      • 14lis
          • Ta, co nie zginęła!

            W czwartek, 10.11.2022r. odbyły się apele z okazji 104. rocznicy rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszyscy uczestnicy wspólnie śpiewali przygotowane przez kl.6a i 6b pieśni i piosenki patriotyczne, m.in.: „Rotę”, „Biały krzyż”, „Polskie kwiaty”, „Czerwone słoneczko”, „Żeby Polska była Polską” oraz słuchali recytowanych przez uczniów z kl.8a i 8b wierszy polskich poetów romantycznych, np.: „Na Sybir!” Z.Krasińskiego, „Moja piosnka II” C. K. Norwida; „Inwokacji” A. Mickiewicza, „Testament mój” J. Słowackiego. Treści utworów ilustrowano pokazem multimedialnym. Za przygotowanie programu artystycznego odpowiadali nauczyciele:- Izabela Plucińska (część poetycko- historyczna, scenariusz i reżyseria)- Grażyna Spochacz (oprawa muzyczna)- Jacek Marosz (pokaz multimedialny)- Anna Kasprzak (dekoracje)

      • 14lis
      • 13lis
          • Działania szkoły w zakresie bezpieczeństwa

            W dniu 07.11.2022r. w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Rogowie odbyło się spotkanie z przedstawicielem służb mundurowych - st.sierż. szt. Pawłem Wiśniewskim z Komisariatu Policji w Janowcu. W spotkaniu, którego teamtem była cyberprzepoc, wzięli udział uczniowie klas 4-8. Poruszono następujące zagadnienia:1. Naruszenie dóbr osobistych.2. Nękanie, stalking.3. Wulgaryzmy.4. Groźby.5. Włamanie, kradzież tożsamości.6. Zniewaga, zniesławienie.7. Szkodliwe i niebezpieczne challenge.8. Sexting.Spotkanie zostało zorganizowane przez pedagoga szkolnego Urszulę Różańską.

      • 09lis
          • Szkolne eliminacje do konkursu gwary pałuckiej za nami

            We wtorek, 08.11.2022, odbyły się eliminacje do XIV Konkursu Gwary Pałuckiej "Ocalić od zapomnienia-gwara pałucka" w Barcinie. Brało w nich udział 16. uczniów z grupy wiekowej klas IV-VIII.

            Komisja w składzie:

            Magdalena Warda- przewodniczący

            Jolanta Czerniejewska- członek

            Izabela Plucińska-członek

            wyłoniła 4-osobową grupę, która będzie reprezentowała naszą szkołę 24.11.2022 w Barcinie.

            Są to:

            Amelia Smoter, 6a, ("Zocha Samocha")

            Patryk Szykowny, 4a ("Pódź łopowiym jo ci bajke")

            Kacper Kuś, 4a ("Nygus")

            Aleksander Bosacki, 8c ("Na podwyrku")

            Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym etapie konkursu!

             

      • 03lis
          • Pielęgnują pamięć o przodkach

             

            W piątek, 28 października, grupa uczniów z klas 8c i 8a udała się wraz z wychowawcą i nauczycielem historii p. Danielem Trzeciakiem na rogowski cmentarz, by uporządkować teren wokół dzwonnicy, gdzie znajdują się groby, m.in. powstańców wielkopolskich czy ponadstuletni grobowiec rodziny Schedlin-Czarlińskich. Jest to kolejna taka akcja z udziałem młodzieży naszej szkoły, która już od wielu lat przed uroczystością Wszystkich Świętych odwiedza i porządkuje miejsca pochówku zasłużonych mieszkańców gminy Rogowo. Na posprzątanych nagrobkach zapalane są znicze będące wyrazem hołdu i pamięci o zmarłych.

      • 02lis
          • Tydzień z biblioteką

            Od 24 do 28 października w naszej placówce odbywały się Szkolne Dni Biblioteki. W tym czasie miały miejsce różne wydarzenia promujące czytelnictwo. Każdy dzień nosił inną nazwę.

            Dzień 1. "Dzień Czytelnika"

            Tego dnia na lekcje z wychowawcą uczniowie przynieśli ulubione książki, które zaprezentowali swoim kolegom i koleżankom. Dzieci zachęciły rówieśników do ich przeczytania. Podczas godzin wychowawczych (i nie tylko) uczniowie sporządzali listę propozycji książek do zakupu dla naszej biblioteki.Na szkolnym Facebooku rozpoczął się konkurs "Kto i co czyta?". Zadaniem uczniów było odsłuchanie w domu zamieszczonych tam nagrań. Każde nagranie zawierało fragment książki czytanej przez nauczyciela naszej szkoły. Zespół klasowy, który zdecydował się wziąć udział w konkursie, musiał rozpoznać, czyj to głos oraz jaki utwór jest czytany. Uczniowie konsultowali odpowiedzi w klasie, a następnie dostarczali odpowiedzi do nauczycieli bibliotekarzy. Niestety, żadnej klasie nie udało się bezbłędnie wykonać tego zadania. Jednak najwięcej poprawnych tytułów książek i ich autorów wskazali uczniowie z klasy 6a, za co otrzymali dyplom i słodkości.

            Dzień 2. ”Dzień Książki”

            Od samego rana uczniowie mogli nadać nowe, wolne życie książkom, których już nie chcą w domu. Akcja trwa nadal i ma nazwę Bookcrossing. Oznacza to wędrującą książkę lub książkę w podróży i polega na włożeniu przyniesionych książek do specjalnej szafy ustawionej na parterze szkoły. Uczniowie mogą z niej wybrać egzemplarz, którym są zainteresowani i zabrać ze sobą do domu. Po przeczytaniu książki należy pamiętać o tym, aby ponownie ją uwolnić po jakimś czasie, pozostawiając w szafie.

            Dzień 3. "Dzień Nauczycieli Bibliotekarzy"

            W tym dniu odbył się konkurs recytacji i inscenizacji wybranego przez ucznia utworu literackiego. W konkursie wzięło udział 13 uczestników. Komisja w składzie: pani Izabela Plucińska oraz pani Kamila Dobrowolska, wyłoniła zwycięzców.I miejsce - Patrycja Mierzejewska kl. 8aII miejsce - Amelia Smoter kl. 6aIII miejsce Justyna Kowalska kl. 8aRozpoczęliśmy również akcję „Podaruj bibliotece książkę”, która trwać będzie do końca roku szkolnego. Biblioteka szkolna chętnie przyjmuje dary w postaci lektur, które mogą służyć do wypożyczania.

            Dzień 4. "Dzień Biblioteki"W tym dniu zorganizowany został Kiermasz Książek. Uczniowie mogli znaleźć ciekawą lekturę dla siebie lub najbliższych.

            Punktem kulminacyjnym Szkolnych Dni Biblioteki był „Wieczór w bibliotece”, w którym mogli wziąć udział uczniowie z klas od 6 do 8. Nauczyciele wraz z uczniami przyłączyli się do organizowanej po raz 11. akcji Narodowe Czytanie. W tym roku  z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru pt. „Ballady i romanse” A. Mickiewicza nasi wychowankowie czytali ballady, do których następnie wykonywali prace plastyczne. W drugiej części pt. "Romantyczna kolacja we dwoje" uczestnicy wraz opiekunami czytali fragmenty z kanonu lektur młodzieżowych o miłości oraz wierszy miłosnych.Tego wieczoru biblioteka szkolna stała się pokojem zagadek. Uczestnicy zabawy rozwiązywali różnorodne zagadki logiczne, tematycznie związane z literaturą oraz inne np. sprawdzające umiejętność wyszukiwania książek w bibliotece. Celem było odnalezienie klucza do wyjścia. W najkrótszym czasie z zadaniami poradziły sobie uczennice klasy 8c (Kalina Simińska, Roksana Sztange, Jessica Szymańska, Vanessa Szymańska).

            Na zakończenie uczniowie wzięli udział w bitwie na poduszki. Mogli także sprawdzić swoje umiejętności wokalne w karaoke, wykonując piosenki tematycznie związane z książkami. Dzień 5. "Dzień Czytania"

            Na przerwach od samego rana w ramach akcji „Starsi czytają młodszym” uczniowie z klas ósmych czytali dzieciom z klas 1 – 3 fragmenty wybranych bajek i baśni.

            W tym dniu w naszej szkole było bardzo kolorowo i wesoło, ponieważ gościliśmy bohaterów ze świata literatury. Uczniowie przebrali się za wybrane postacie literackie. Wszystko za sprawą zorganizowanej w tym dniu zabawy „Jestem postacią literacką”. Ci, którzy najlepiej się przygotowali do tej zabawy kostiumowej i wytrwali w przebraniach do końca lekcji, byli niepytani oraz otrzymali pochwały w dzienniku.Prezentacja uczniów w kostiumach miała miejsce w sali gimnastycznej podczas przerw. Wszyscy przebrani otrzymali słodkości, a za najciekawsze kostiumy uczniowie z klasy 1 – 3 otrzymali dodatkowo książki o naszym patronie.

            Uczniowie z klas 2 i 3 wzięli w tym dniu udział w konkursie "Mistrz Czytania". Po wysłuchaniu 20 uczestników komisja w składzie: pani Anna Duszyńska, pani Kamila Dobrowolska, pani Agnieszka Sytek, wyłoniła zwycięzców.Mistrz Czytania wśród uczniów klas 2 – Zofia Warzocha kl. 2aMistrz Czytania wśród uczniów klas 3 – Aleksandra Janka kl. 3b