• 29wrz
          • Niecodzienne warsztaty plastyczne

            Dziś pod kierunkiem profesora Mariana Stępaka, artysty plastyka, malarza, wykładowcy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu uczniowie klas 6b, 7a i 8a mogli przeżyć wspaniałą lekcję plastyki, połączoną z zajęciami w plenerze. Profesor Stępak pracujący w katedrze intermediów przyjechał do Rogowa z grupą swoich studentów na zaproszenie pana Sylwestra Siejny, taty Janka, ucznia klasy 1a. Serdecznie dziękujemy za wspaniałe zajęcia i fantastyczną możliwość obcowania ze sztuką współczesną.

             

             

            Autor tekstu/Foto: Danuta Kinga Bykowska 

      • 26wrz
          • Dzień Języków Obcych

            Głównym założeniem święta, które w tym roku odbywało się pod hasłem: „Dzień Języków Obcych – poznajemy świat”, jest promowanie wśród uczniów różnorodności kulturowej i językowej jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować. Nasi uczniowie, reallizując ten cel, wykazali się niemałą odwagą i pomysłowością.

            Na parterze szkoły widniały plakaty przedstawiające różne kraje anglo- i niemieckojęzyczne, a także prace uczniów stanowiące odpowiedź na pytanie: „Dlaczego warto uczyć się języków obcych?”.

            Podczas przerw lekcyjnych społeczność szkolna mogła usłyszeć muzykę charakterystyczną dla prezentowanych państw. Były hymny narodowe, muzyka rockowa, pop i folk. Wtedy też ochotnicy przedstawiali najciekawsze informacje dotyczące takich krajów, jak: Anglia, Szkocja, Walia, Irlandia, Niemcy, Austria, Szwajcaria, USA, Australia i Nowa Zelandia.

            Oprócz ciekawostek można było podziwiać postacie, za które przebrali się uczniowie. Wśród licznych przebierańców przechadzających się po szkolnych korytarzach zobaczyliśmy, m.in.: królową Anglii i jej męża Edwarda, słynnego potwora z Loch Ness, królową Szkocji – Marię Stuart, Jasia Fasolę, Sherlocka Holmesa, Pocahontas oraz wiele postaci z „Harrego Pottera”.

            W ramach lekcji języka angielskiego i języka niemieckiego uczniowie mogli obejrzeć różne filmy kulturowe oraz rozwiązać quizy dotyczące wiedzy ogólnej o poznanych państwach. Siódmoklasiści z kolei wzięli udział w konkursie matematyczno – językowym, pt.: „Maths in English is easy”.

            W piątek 29 września, dodatkowo chętni uczniowie klas siódmych i ósmej sprawdzą swoją wiedzę dotyczącą państw anglojęzycznych w quizie kulturowym na platformie Quizizz. Życzymy im powodzenia.

            Good luck!

            Pragnę podziękować wszystkim Uczniom, Rodzicom i Nauczycielom, którzy zaangażowali się w ten projekt, w szczególności przedstawicielom Samorządu Uczniowskiego oraz tym, którzy mieli odwagę wystąpić publicznie.

            Tekst: Aneta Kuś

            Foto: Danuta Kinga Bykowska

             

            Dzień Języków Obcych

            w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika

            w Rogowie

            26 września 2023 r.

             


      • 25wrz
          • Zajęcia proekologiczne z udziałem pierwszoklasistów

                25 września uczniowie klas 1a i 1 b wraz z opiekunami: Grażyną Plutą, Ewą Grotowską, Danielem Trzeciakiem i Kariną Potocka-Dyro wzięli udział w projekcie "Edukacja dzieci i młodzieży z terenu gminy Rogowa z zakresu ochrony przyrody i środowiska ", którego autorem jest Urząd Gminy Rogowo referat gospodarki komunalnej i nieruchomości oraz ochrony środowiska przy współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

                  Podczas zajęć prowadzonych w Domu Rybaka przez panie: Justynę Mierzejewską, Katarzynę Królikowską i Monikę Woźniak uczniowie poznali zasady segregowania śmieci, kolory odpowiednich worków i pojemników oraz dowiedzieli się, dlaczego segregowanie nieczystości i kompostowanie bio odpadów jest tak ważne. Na koniec mali słuczacze musieli wykorzystać zdobyte informacje w praktyce, segregując śmieci do odpowiednich worków oraz udzielić odpowiedzi na kilka pytań. Dzieci poradziły sobie z tymi zadaniami bardzo dobrze.Uczniów odwiedził też miły gość - prezes Związku Wędkarskiego Wełna Rogowo pan Karol Królikowski, który zaprosił ich do budynku związku i pokazał 100-letnie wędki oraz zdjęcia ryb zamieszkałych w Jeziorze Rogowskim.

                Na koniec spotkania każdy uczeń otrzymał upominek- gry i przybory szkolne. Była to bardzo pouczająca wycieczka, która sprawiła uczniom wiele radości.

             

             

             

            Tekst: Jolanta Czerniejewska

            Foto: Karina Potocka-Dyro, Daniel Trzeciak

      • 24wrz
          • Rocznica katastrofy lotniczej

            Jak co roku, w rocznicę katastrofy lotniczej pod Rogowem, Samorząd Uczniowski wraz z wicedyrektor szkoły, p. Lidią Nowak oraz opiekunem p. Jackiem Frelichem udał się na miejsce, gdzie znajduje się pomnik tragicznie zmarłego pilota - kapitana Stanisława Pawlaka. Przedstawiciele RSU w imieniu społeczności szkolnej złożyli kwiaty oraz zapalili znicze na grobie lotnika.

            Tekst: Danuta Kinga Bykowska

            Foto: Lidia Nowak

      • 19wrz
          • Obchody 84 rocznicy agresji sowieckiej na Polskę

             

            15 września br. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Rogowie Maria Machaj-Socha wzięła udział w obchodach 84 rocznicy agresji sowieckiej na Polskę. Jak co roku, uroczystości odbyły się przed budynkiem Nadleśnictwa Gołąbki w pobliżu obelisku upamiętniającego żołnierzy samodzielnego oddziału Armii Krajowej Obwodu Pałuk 315, partyzantów lasów Nadleśnictwa Gołąbki oraz współdziałających z nimi mieszkańców. Licznie przybyli na uroczystości zaproszeni goście, kombatanci, pracownicy i okoliczni mieszkańcy oddali hołd bohaterom walczącym o wolność ojczyzny. Po wspólnej modlitwie w intencji poległych delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem.

             

            Autor tekstu: Jolanta Czerniejewska

            Foto: Pałuki

      • 19wrz
          • Akcja „Sprzątanie świata” – 15 września

            „Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Finał akcji przypada na trzeci weekend września.
            W tym roku łączymy nasze siły pod hasłem: „Sprzątanie świata łączy ludzi”.

            Jak co roku, uczniowie naszej szkoły licznie wzięli udział w kampanii na rzecz poprawy środowiska.

            Grupa 24 uczniów wraz z opiekunami p. Justyną Kamińską, p. Anną Stanisławską oraz p. Jackiem Frelichem wyruszyła spod szkoły, udając się ulicami Rogowa, a następnie w kierunku Niedźwiad w poszukiwaniu śmieci. Na koniec udaliśmy się na plażę w Rogowie, gdzie czekali na nas: Sołtys Sołectwa Rogowo p. Edyta Golczyk oraz p. Piotr Tuczyński ze Związku Wędkarskiego „Wełna” Rogowo, z kiełbaskami, słodkościami i napojami.

             Dziękujemy bardzo p. Sołtys za ufundowanie niespodzianki oraz Gminie Rogowo                                          za wsparcie akcji.

                Następnie spędziliśmy czas na plaży w miłej atmosferze,  po czym rozeszliśmy się do domów z poczuciem, że coś dobrego zrobiliśmy dla naszej planety.
                Organizatorzy szkolnej akcji ,,Sprzątania świata” bardzo dziękują wszystkim uczestnikom                     za udział.




            Autor tekstu: Justyna Kamińska
            Foto: Justyna Kamińska, Jacek Frelich, Anna Stanisławska

      • 18wrz
          • Piknik integracyjny przy ognisku

            15 września br. uczniowie klasy VI a pod opieką wychowawczyni Jolanty Czerniejewskiej i nauczycielki matematyki p. Hanny Wicińskiej-Andrejczak spotkali się nad Jeziorem Rogowskim na pikniku integracyjnym.

            W przygotowaniu spotkania pomogli rodzice, dowożąc opał oraz kiełbaski, pieczywo i napoje, a także Gmina Rogowo, która udostępniła „Chatę Rybaka”. Piękny, słoneczny dzień wprawił uczestników w znakomite nastroje, a czas upływał im na wspólnej zabawie, grach oraz długich rozmowach przy ognisku. Wszystkich połączył wspólny cel: dobra zabawa i integracja.

            Piknik zakończył się malowniczym i pięknym zachodem słońca, który mogliśmy podziwiać na tle różowego nieba.

            Szczególne podziękowania za wsparcie kierujemy do Rodziców oraz Gminy Rogowo.

             

             

             

            Autor tekstu: Jolanta Czerniejewska

            Foto: Hanna Wicińska-Andrejczak, Jolanta Czerniejewska

             

      • 16wrz
          • Obchody Międzynarodowego Dnia Kropki w naszej szkole

            Uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się w obchody Międzynarodowego Dnia Kropki, który przypada 15 września. Jest to święto kreatywności, odwagi, talentu, wiary i zabawy. Motywem przewodnim jest kropka.

            Zostały ozdobione sale lekcyjne, uczniowie założyli ubrania w kropki, pomalowali twarze, pojawiły się kropkowane dzieła sztuki. Wszyscy wykazali się kreatywnością i pomysłowością.

            Serdecznie dziękujemy Pani dyrektor Marii Machaj - Socha oraz wicedyrektor Pani Lidii Nowak za włączenie się do zabawy i zaproszenie do wspólnego zdjęcia szczególnego gościa, starszej wizytator Kuratorium Oświaty z Bydgoszczy, Pani Grażyny Szymańskiej. Kochani Uczniowie, niech ten dzień przypomina Wam, że każdy z Was ma jakiś talent, że jesteście zdolni i kreatywni. JESTEŚCIE WSPANIALI❤️!

             

             

            Tekst: Danuta Kinga Bykowska

            Foto: Karina Potocka-Dyro

      • 14wrz
          • Pierwszaki z wizytą u Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego

            Uczniowie klasy Ia za pośrednictwem strony internetowej swojego kolegi - Jana Jankowskiego, na której dzieli się swoim hobby, jakim jest tenis ziemny, zostali zaproszeni przez Prezydenta Miasta Bydgoszczy Pana Rafała Bruskiego.

            Dzięki bardzo dobrej współpracy Dyrektor Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Rogowie Pani Marii Machaj-Sochy i wychowawcy klasy pani Grażyny Pluty, przy wsparciu Wójta Gminy Rogowo Tomasza Michalczaka oraz Urzędu Miasta Bydgoszczy wycieczka klasy I a zostala szybko i świetnie zorganizowana, a jej uczestnicy bawili się wyśmienicie.

            13 września zwiedzili cały Ratusz oraz Wyspę Młyńską, a następnie udali się z wizytą do Pana Prezydenta, przekazując mu list z podziękowaniami, herb Rogowa wykonany techniką wydzieranki plastycznej oraz pamiątkową piłeczkę tenisową, symbolizującą pasję sportową ucznia Janka. Chłopiec w tenisie ziemnym odnosi sukcesy, którymi podzielił się ze swoimi rówieśnikami z klasy. Włodarz miasta odwdzięczył się, odpowiadając na mnóstwo pytań pierwszoklasistów, a także wręczając im upominki z logo Bydgoszczy. Była to doskonała okazja do promocji naszej szkoły, Gminy Rogowo oraz Bydgoszczy.

            Uczniowie wrócili do Rogowa pełni uśmiechów, zadowolenia i niezapomnianych wrażeń. Żywimy nadzieję, że zamiłowanie do sportu będzie rozwijało pasję naszych uczniów.

             

             

             

             

             

            Tekst: Jolanta Czerniejewska

            Foto: Paweł Jankowski

      • 06wrz
          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 z nową Dyrekcją

            W poniedziałek, 4 września o godzinie 8.15 spotkaliśmy się w Hali Widowiskowo-Sportowej na inauguracji roku szkolnego 2023/2024. Wraz z nowym rokiem szkolnym nastąpiły zmiany w kadrze kierowniczej Szkoły Podstawowej im. M.Kopernika w Rogowie, której od 1 września br. dyrektorem została p. Maria Machaj-Socha, a jej zastepczynią p. Lidia Nowak. Obie panie nie były dotąd związane z naszą szkołą, jednak mają doświadczenie w zarządzaniu oświatą.

            Uroczystość rozpoczęcia poprowadziła pani wicedyrektor, która powitała wszystkich obecnych, a w szczególności uczniów klas I, ich rodziców oraz zaproszonych gości, tj.: Wójta Gminy Rogowo – p. Tomasza Michalczaka, ks. Rafała Chareńskiego (w zasępstwie księdza dziekana Tomasza Głuszaka), Kierownika SAPOK-u – p. Romana Bereźnickiego, Przewodniczącą Rady Rodziców – p. Kamilę Nowak-Gzubicką. Następnie przesłała specjalne pozdrowienia dla nauczycieli emerytów, nowej pani dyrektor oraz nauczyciela katechezy rozpoczynającego pracę w naszej szkole – p. Karola Nojgebauera.

            Po gromkich brawach głos zabrał włodarz gminy, który życzył członkom społeczności uczniowskiej pomyślnego, pełnego sukcesów nowego roku szkolnego, zwłaszcza najmłodszym ropoczynającym naukę w klasie I. Tomasz Michalczak powiedział także o zmianach związanych z zarządzaniem rogowską szkołą i serdecznie powitał bukietem kwiatów p. Marię Machaj-Sochę - nową dyrektor szkoły oraz p. Lidię Nowak - wicedyrektor. Były też kwiaty i podziękowania za dotychczasową pracę i wkład włożony w rozwój szkoły dla ustepujących ze stanowiska dyrektora Krzysztofa Kusia oraz Magdaleny Wardy - wicedyrektor. Na zakończenie wójt przekazał informacje o wybudowanej podczas wakacji przed szkołą zatoczce autobusowej, której celem jest poprawa wygody i bezpieczeństwa dojeżdżających uczniów z całego obwodu szkoły.

            Następnie wystapiła dyrektor Maria Machaj-Socha, która podziękowała organowi prowadzącemu za obdarzenie jej zaufaniem, a byłej dyrekcji za przygowtowanie szkoły do nowego roku szkolnego. Wskazała także priorytety w pracy szkoły, tj. kontynuację zadań oświatowych wyznaczonych przez ministra edukacji i wojewódzkiego kuratora oświaty, właściwe zarządzanie skierowane na uczniów, rodziców i ich bezpieczeństwo, pozytywną energię, zachowanie wzajemnego szacunku oraz wysokiej kultury osobistej. W wyjątkowy i szczególny sposób zostali powitani przez panią dyrektor pierwszoklasiści, dla których po raz kolejny rozległy się głośne oklaski. Na koniec pani Maria Machaj-Socha w imieniu społeczności szkolnej podziękowała organowi prowadzącemu za wybudowanie zatoczki i podkreśliła, że zdrowie i bezpieczeństwo dzieci jest priorytetowe.

            Na tym zakończyła się część oficjalna, po której nastąpiła część arystyczna porowadzona przez p. wicedyrektor Lidię Nowak w asyście dwojga piątoklasistów: Oliwii Pracowiak i Dominika Jasińskiego. Pani wicedyrektor przypomniała zgromadzonym o ważnym wydarzeniu historycznym zbiegającym się z początkiem roku szkolnego - 84 rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz o bohaterach walczących o naszą wolność i wdzięczności dla nich za poświęcenie i za to, że dzięki nim możemy dziś żyć w wolnym kraju. Przytoczyła też nastepujące słowa wybitnego Polaka -Janusza Korczaka, który kochał i nauczał dzieci: "Dzieci rodzą się ze skrzydłami, nauczyciele pomagają im je rozwijać", a następnie poprosiła Oliwię i Dominika o uwolnienie motyli zamkniętych w słoiku.

            Pierwszy z nich pofrunął do pana wójta Tomasza Michalczaka, drugi do kierownika SAPOK-u -Romana Bereźnickiego, trzeci do księdza wikariusza - Rafała Chareńskiego, czwarty do Rady Rodziców, trzy kolejne do Samorządu Uczniowskiego, grona pedagogicznego i nauczycieli wspomagania psychologiczno-pedagogicznego, a następne poleciały do: pań z biblioteki, kuchni i sekretariatu. Był też specjalny motylek dla p. Edyty Golczyk, która pierwsza wstaje i otwiera drzwi naszej szkoły dla uczniów. Motyle zostały wysłane w wiele miejsc, aby o nas przypominały.

            Kolejnym punktem akademii było odczytanie przydziału wychowawstw i sal dydaktycznych. Kiedy wychowacy podeszli do swoich uczniów, pani wicedyrektor poprosiła Oliwię i Dominika o rozpakowanie prezentu, a chętnych uczniów z widowni o ułożenie i przeczytanie hasła, które przygotował krasnoludek z biblioteki Koszałek Opałek: "Witamy!". Na jego tle wykonano pamiątkową fotografię, do której zaproszono przybyłych na uroczystość gości.

            Na zakończenie akademii dyrektor szkoły p. Maria Machaj-Socha wręczyła symboliczne wiatraczki, wyrażając nadzieję na wsparcie różnorodnych działań podejmowanych przez szkołę i na dobrą współpracę z przedstawicielami: organów Rady Rodziców- p. Kamilą Nowak-Gzubicką, organu prowadzącego szkołę - p. Tomaszem Michalczakiem i samorządu uczniowskiego- Dominikiem Batrzem. Do pamiątkowej fotografii tym razem zaproszono pierwszoklasistów wraz z rodzicami, uczniów klasy 8 jako przyszłych absolwentów, zaproszonych gości, dyrekcję i nauczycieli niepełniących funkcji wychowawcy.

            Po apelu uczniowie uczestniczyli w krótkich spotkaniach z wychowawcami.

            Życzenia dla Uczniów i Rodziców na następny rok szkolny:

            Drodzy Uczniowie, życzymy Wam, aby nowy rok szkolny był dla Was czasem inspirujących wyzwań i wspaniałą przygodą w otoczeniu wspierających nauczycieli i życzliwych rówieśników. Uczcie się z zapałem, rozwijajcie swoje pasje i pamiętajcie, że „wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami...

            Wszystkim Rodzicom oraz Opiekunom z okazji rozpoczynającego się właśnie nowego roku szkolnego życzymy dużo cierpliwości i konsekwencji w wychowaniu dzieci, a także dużej satysfakcji z robionych przez nich postępów. Dobrej współpracy ze szkołą, wytrwałości i wyrozumiałości.

            Dyrekcja z Gronem Pedagogicznym Pracownikami

            Poniżej przedstawiamy sylwetki obecnych Pań Dyrektorek:

            Maria Machaj-Socha - ukończyła studia magisterskie na wydziale wychowania muzycznego, następnie studia podyplmowe na tym kierunku, a także w zakresie organizacji i zarządzania oświatą i nauk humanistycznych - języka polskiego, bibliotekoznawstwa, historii dla nauczycieli. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy pedagogicznej oraz w zarządzaniu oświatą - pełniła funkcję dyrektora zespołu szkół i szkoły w Niemczynie, jak również wicedyrektora szkoły w Damasławku. Ekspert z listy MeiN komisji egzaminacyjnych i kwalifikacyjnych nauczycieli ubiegających się o awans zawodowy, wizytator, przez 8 lat członek komisji dysyplinarnej dla nauczycieli przy Wojewodzie Wielkopolskim

             

            Lidia Barbara Nowak - nauczyciel dyplomowany edukacji wczesnoszkolnej z 33-letnim stażem pracy pedagogicznej oraz dużym doświadczeniem w pracy z dzieckiem z zespołem Aspergera i spektrum autyzmu. Menedżer oświaty, ukończyła studia podyplomowe z informatyki oraz organizacji i zarządzania w oświacie. Przez blisko 10 lat była dyrektorem szkoły w Rynarzewie. Zasłużona na rzecz propagowania tradycji Powstania Wielkopolskiego i zwyczajów regionalnych. Inicjatorka utworzenia Izby Pamięci, w której zgromadziła zbiór pamiątek z historii regionu oraz tradycji szkoły. Odznaczona m.in. przez Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Bydgoszczy Srebrną Odznaką Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej za kultywowanie wielopokoleniowej tradycji powstańczej. Jako pedagog szczególną wagę przywiązuje do bezpieczeństwa ucznia w szkole i poza nią, tworzenia miłej, przyjaznej atmosfery sprzyjającej pracy i nauce.

             

            Autor tekstu: Jolanta Czerniejewska

            Foto: Wakdemar Rychlewski

      • 04wrz
      • 02wrz
          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

            Inauguracja roku szkolnego 2023/2024 w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Rogowie

            Dyrekcja szkoły wraz z Gronem Pedagogicznym

            i Pracownikami administracji i obsługi

             

            serdecznie zapraszają Uczniów i Rodziców

            na rozpoczęcie roku szkolnego

            4 września 2023 r. o godz. 8:15

            na hali sportowej.

            Po spotkaniu na hali przejście do szkoły

            na spotkania uczniów z wychowawcami klas (ok. 15 minut).

            Planowane odwozy 9:10

            Świetlica pracuje od godz. 7:00.