• 30gru
          • Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

            Dnia 27 grudnia 2023 roku z okazji 105 rocznicy wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego delegacja Naszej Szkoły, którą stanowili przedstawiciele uczniów: Dominik Bartz, Jan Trzeciak, Jakub Tyzler, w towarzystwie Pani Wicedyrektor Lidii Nowak oraz nauczycieli historii, Panów Daniela Trzeciaka i Adama Tyzlera udała się na cmentarze w Rogowie i Lubczu, aby oddać hołd poległym bohaterom Powstania Wielkopolskiego z Naszej Gminy. 

            Po uczczeniu minutą ciszy, nastąpiło złożenie na grobach kwiatów oraz zapalenie zniczy.

             Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Nie zaskoczyło to mieszkańców Gminy Rogowo, którzy tylko czekali na sygnał i ruszyli do walki, aby Nasza Gmina, Powiat i cała Wielkopolska stała się częścią odrodzonego Państwa Polskiego.

            Autor tekstu: A. Tyzler

            Foto: A. Tyzler, D. Trzeciak

             

      • 31gru
          • Gwiazdkowe czytanie przy choinkach

            W niezwykłej atmosferze zbliżających się świąt, w szkole przystrojonej choinkami i bożonarodzeniowymi ozdobami, nie mogło zabraknąć czytania dzieciom opowiadań o Wigilii, choince, przygotowaniach prezentów, gwiazdkowych smakołykach, Świętym Mikołaju i Bożym Narodzeniu. Biblioteka szkolna do czytania najmłodszym uczniom z klas 1 - 3 zaprosiła znakomitych gości. Pan Wójt Tomasz Michalczak czytał w poniedziałek 18 grudnia w klasie 3a. Pani sołtys i jednocześnie kierownik gospodarczy szkoły Edyta Golczyk zainteresowała niezwykłymi historiami o dawnych świętach sprzed 200 lat pt. „Dziadek do orzechów” E.T.A. Hoffmanna słuchaczy z klasy 3b. Reprezentująca Uniwersytet Trzeciego Wieku Pani Elżbieta Błaczkowska odwiedziła klasę 1a już w środę 13 grudnia oraz klasę 1b w środę 20 grudnia.  Czytającą przy choince w klasie 2a - naszą niezapomnianą emerytowaną nauczycielkę Panią Grażynę Fedejko można było posłuchać także 20 grudnia. Przybyli „Mikołajowie” z iskierką dającą dzieciom moc czynienia chęci sięgania po książkę uczestniczyli w wydarzeniu czytelniczym pt. „Gwiazdkowe czytanie przy choince”. Mamy nadzieję, że wypełnili oni ważną misję propagowania czytelnictwa, gdyż najmłodsi słuchali ich jak zaczarowani, a wielu z nich potem biegło do biblioteki, aby wypożyczyć ciekawą książkę na czas świąteczno-noworoczny.

            Akcja ta zakończyła szkolny projekt „Wszyscy czytamy dzieciom”. Wierzymy, że idea rozpowszechniania mody na czytanie nie minie wraz z upływającym rokiem, a znakomici goście, którym serdecznie dziękujemy za wspaniałe czytanie, z pozytywnym efektem zechcą nadal czytać dzieciom młodszym i starszym - nie tylko historie świąteczne. Natomiast uczniowie będą chętnie czytać i namawiać do czytania członków swoich rodzin.

            Autor tekstu: Anna Duszyńska 

            Zdjęcia: Marlena Jasińska, Grażyna Pluta, Mirosława Żelek, Grażyna Spochacz, Karina Potocka-Dyro. 

      • 20gru
      • 20gru
          • Zakończenie Programu Ministerstwa Cyfryzacji „Laptopy dla uczniów klas 4” w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Rogowie

                 W połowie grudnia w naszej szkole zostały wydane rodzicom uczniów kl. 4a i 4b laptopy wspomagające naukę szkolną. Przekazano 32 laptopy do osobistego użytkowania przez uczniów w domu. Przygotowaniem realizacji przekazania laptopów pokierowała p. Daria Zgud wraz z wychowawcami p. Magdaleną Warda i p. Krzysztofem Kusiem. Organizację wręczenia sprzętu komputerowego przygotowała i nadzorowała kierownik gospodarczy szkoły P. Edyta Golczyk. Wręczenia przedstawicielom klas dokonały dyrektor szkoły p. Maria Machaj-Socha i wicedyrektor p. Lidia Nowak.

            Jakie korzyści edukacyjne przyniosą przekazanie laptopy uczniom?

                 W klasie IV szkoły podstawowej uczeń rozpoczyna kolejny, II etap edukacji – jednego nauczyciela zastępuje wielu różnych nauczycieli, każdy z nich prowadzi nauczanie w ramach wyodrębnionych przedmiotów. Wtedy też uczeń rozpoczyna naukę informatyki.      Realizacja podstawy programowej z wykorzystaniem sprzętu komputerowego umożliwia nauczycielowi korzystanie z zasobów i narzędzi (wciąż jednak niedostępnych dla niektórych uczniów), w tym z bogatej oferty bezpłatnych cyfrowych materiałów edukacyjnych (z podziałem na poszczególne przedmioty), zamieszczonych m.in. na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej. 

                Od II etapu edukacyjnego rozpoczyna się rozwijanie umiejętności cyfrowych uczniów w ramach realizacji podstawy programowej na różnych zajęciach;im częściej w procesie nauczania nauczyciel w sposób prawidłowy i kreatywny proponuje uczniom korzystanie z technologii, takich jak Internet, laptopy, komputery, tym uczniowie lepiej zapamiętują materiał z lekcji, a dodatkowo zajęcia są dzięki temu ciekawsze. Realizacja zajęć z wykorzystaniem laptopów i przy użyciu metod angażujących uczniów powoduje, że zadania zlecone przez nauczyciela są chętniej przez ich realizowane, ale też pozwala to na monitorowanie przez nauczyciela postępów ucznia, a także skuteczniejszą diagnozę jego umiejętności.
            Z dużą radością składamy podziękowanie organowi prowadzącemu szkołę Wójtowi Tomaszowi Michalczakowi za możliwość przystąpienia do programu rządowego Ministerstwa Cyfryzacji.

            Autor tekstu: L. Nowak

            Foto: E. Golczyk

            ​​​​​​

      • 18gru
          • Kolędowanie 2023 „Pójdźmy wszyscy do stajenki...”

            Tegoroczne kolędowanie rozpoczęliśmy pod hasłem znanej kolędy ,,Pójdźmy wszyscy do stajenki...”.

                Na początku naszego świętowania druhna Alina Styperek z grupą harcerzy z drużyny „Szarego wilka”  przekazała Światełko Betlejemskie – znak pokoju Dyrektor szkoły Pani Marii Machaj-Socha. Idei tej patronują od 30 lat ludzie, którzy niosą wszystkim radosną nowinę, życząc powstrzymanie złości i gniewu wobec innych oraz krzewią wśród obdarowanych uniwersalne wartości braterstwa i pokoju. Skauci, niosąc lampion ze światełkiem do szkół, parafii, urzędów, szpitali i domów, są witani z dużym uznaniem i życzliwością.
            Następnie uczniowie w dwóch grupach wiekowych zaprezentowali własną interpretację wybranej kolędy. Przywdziali piękne stroje i wspaniałe wczuli się w role postaci z jasełek, wprowadzając świąteczny nastrój. Rodzice wsparli swoje dzieci przygotowując kostiumy, rekwizyty i wspierając dzieci podczas występu.
            Grupa wiekowa kl. 1-4:
            1a- Przybieżeli do Betlejem
            1b- Bosy pastuszek
            2a- Mizerna cicha, stajenka licha
            2b- Pójdźmy wszyscy do stajenki
            3a- Lulajże Jezuniu
            3b- Dzisiaj w Betlejem
            4a- Bóg się rodzi, moc truchleje
            4b- Wśród nocnej ciszy
            Grupa kl.5-8:
            5a- Oj, maluśki, maluśki
            5b- Wśród nocnej ciszy
            6a- Dzisiaj w Betlejem
            6b- Pójdźmy wszyscy do stajenki
            7a- Bóg się rodzi, moc truchleje
            7b- Gdy się Chrystus rodzi...
            8a- Przybieżeli do Betlejem
              Oto, gdy przyszliśmy wszyscy do stajenki... podczas prezentacji wybranej kolędy dla każdej z klas, był kręcony filmik, który oglądamy na profilu facebookowym szkoły. Po zakończeniu kolędy każdej z klas wykonano pamiątkowe zdjęcie z udziałem wychowawcy i dyrekcji szkoły pod kierunkiem Pana Waldemara Rychlewskiego.
              Wielką niespodzianką i uwieńczeniem wspólnego kolędowania był występ solowy Pani pedagog Danuty Kingi Bykowskiej, która przy akompaniamencie Pani Grażyny Spochacz i ks. Rafała Chareńskiego zaśpiewała kolędę ,,Nad Betlejem w ciemną noc”.
             Zapraszamy do obejrzenia relacji z dzisiejszej uroczystości. Na zakończenie Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Dominik Bartz podsumował konkurs na najładniej udekorowaną w świąteczne ozdoby salę lekcyjną i wręczył kl. 3b i 5b dyplomy wyróżnienia wraz ze słodkim upominkiem.

            Apel prowadziły/prowadzili:
            Kl.1-4 Natalka Sobczak i Ola Janka
            Kl.5-8 Amelia Smoter i Grzegorz Pałka
            Organizatorami kolędowania. Byli to:
            Pani Wicedyrektor Lidia Nowak, Ks. Rafał Chareński, Pani Grażyna Spochacz, Pani Anna Kasprzak i Pani Izabela Plucińska wraz z wychowawcami klas I-VIII.

            Autor tekstu: Izabela Plucińska

            Foto: Waldemar Rychlewski

             

      • 18gru
          • Adwokaci rozjaśniają prawo w naszej szkole

            11 grudnia w murach naszej szkoły gościliśmy panią adwokat Karolinę Wilamowską, która w ramach akcji Adwokaci rozjaśniają prawo spotkała się z uczniami klas VII i VIII.

            Tematem zajęć była obrona przed cyberhejtem, cyberstalkingiem, prawne przeciwstawianie się mowie nienawiści w wirtualnym świecie.

             

            W czasie zajęć pani adwokat opowiadała uczniom o odpowiedzialności, jaka spoczywa na każdym, kto dokonuje krzywdzących wpisów w internecie. Wyjaśniła także różnicę między hejtem a stalkingiem. W czasie spotkania nasz gość zwrócił szczególną uwagę na dwa przestępstwa: zniesławienie i znieważenie oraz przestrzegł uczniów przed konsekwencjami, z jakimi mogą się spotkać, dopuszczając się ich.

            Prowadząca ukierunkowała młodych ludzi na możliwe formy pomocy, z których mogą skorzystać, gdyby stali się kiedykolwiek ofiarami cyberhejtu lub cyberstalkingu.

             

            Swoje zajęcia pani adwokat wzbogaciła konkretnymi przykładami, opisującymi sytuacje, w których znaleźli się nastolatkowie, czym skłoniła naszych uczniów do refleksji.

             

            Mamy nadzieję, że spotkanie osiągnęło swój cel i świadomość prawna naszych uczniów w dziedzinie cyberprzemocy jest teraz znacznie większa.Autor tekstu: Anna Duszyńska

             

            Zdjęcia: Kamila Dobrowolska

             

             

      • 18gru
          • Właśnie ukazała się pierwsza publikacja prac I Gminnego Konkursu Literackiego w Rogowie

            W poniedziałek 11 grudnia przyjechały do naszej szkoły pierwsze egzemplarze wydane w specjalnym numerze szkolnego pisemka "Na Ostrzu Pióra".  20 książek złożonych  z 15 prac nagrodzonych w I Gminnym Konkursie Literackim przywiózł pan Maciej Grzmiel - wydawca MAGRAF SP.J z Bydgoszczy. W skład pierwszej książki opublikowanej przez bibliotekę szkolną wchodzą również 2 prace pozakonkursowe. Egzemplarze trafiły już do biblioteki, która zadbała o promowanie czytelnictwa w tej właśnie formie i wkrótce będzie można je wypożyczać. Projekt edukacyjny miał na celu rozwijanie czytelnictwa wśród dzieci w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i z niego też współfinansowanym. Zachęcał uczniów do korzystania z księgozbiorów bibliotek, poszukiwania informacji o regionie z różnorodnych źródeł  np. sięgania do istniejących już legend i zasobów języka Pałuk ze słowniczka gwary pałuckiej. Teraz, zgodnie z założeniami obu projektów - NPRC i I Gminnego Konkursu Literackiego propagującymi czytelnictwo, wydanie specjalne "Na Ostrzu Pióra" uzupełnia dział literatury z pozycjami o naszej małej Ojczyźnie.

            Przypomnijmy, jak i dlaczego doszło do tej publikacji, która stanowi efekt starań wielu osób.
            Konkurs pod patronatem Wójta Gminy Rogowo Pana Tomasza Michalczaka trwał od 17 kwietnia do 5 czerwca 2023 roku. Rozegrał się w czterech kategoriach wiekowych. Finaliści oraz laureaci otrzymali nagrody - książki i bony towarowe. Następna nagroda to zrealizowane już ukazanie się na stronicach specjalnego wydania "Na Ostrzu Pióra" twórczości uczniów naszej szkoły: Dominiki Tatar, Karoliny Rosińskiej, Piotra Krawczyka, Liliany Turonek, Jagody Pietrzak, Mileny Świszcz, Justyny Kowalskiej, Amelii Smoter, Darii Loskutovej, Amelii Przedwojskiej, Alexa Schittko, Wiktora Krawczyka, a także dorosłej społeczności z gminy: Marii Tralewskiej, Elżbiety Biniek i Aleksandra Sieniucia.

            W skład redakcji wchodzą nauczyciele poloniści, którzy pracowali nad sprawdzaniem i korektą tekstów:  Adriana Straube, Izabela Plucińska, Kamila Dobrowolska, Anna Duszyńska. Okładkę zaprojektowała nauczycielka Anna Kasprzak.  

            W dalszych działaniach biblioteki, w celu rozpowszechniania pisemka dla szerszego odbiorcy, Rada Rodziców naszej szkoły sfinansowała dodruk kolejnych egzemplarzy. W imieniu organizatorów bardzo dziękujemy za zaangażowanie i przychylność oraz życzymy naszym czytelnikom miłej lektury.




            Autorki tekstu: Kamila Dobrowolska, Anna Duszyńska.
            Foto: Kamila Dobrowolska

             

      • 13gru
          • Czuwaj!

                 Od 10 października br. przy Szkole Podstawowej im. M. Kopernika Rogowie z inicjatywy Pani Aliny Styperek i przy przychylności Dyrekcji szkoły została utworzona Wielopoziomowa 7 Drużyna Szarego Wilka licząca 12 zuchów i 7 harcerzy. Drużynę prowadzi druhna A. Styperek, a jej zastępcą jest Jolanta Czerniejewska.

               Zuchy  i harcerze co tydzień uczestniczą w zbiórkach, podczas których ćwiczą się  w samodzielności,  uczą musztry, komend, współpracy i kreatywności, a przede wszystkim dobrze się bawią.  Choć działamy od niedawna, dwukrotnie gościliśmy już harcerki że Żnina, a także tatę Franka, który służył w kompanii reprezentacyjnej WP. W planie mamy jeszcze całą gamę przeróżnych atrakcji, a jedną z nich, z której nie tylko członkowie drużyny, ale też inni uczniowie naszej szkoły, będą mogli skorzystać w najbliższy czwartek, są kule do zorbingu.

                Zarówno zuchy, jak i harcerze poprzez zabawę, służbę i naukę przygotowują się do bycia świadomymi, prawowitymi obywatelami, dobrymi uczniami - wspaniałymi młodymi ludźmi.

               W ostatni poniedziałek reprezentacja naszej drużyny, tj.: Ignacy Berend, Julia Nowicka,Michalina Płucienniczak, Barbara Rymer, Marcel Junka i Szymon Smaruj pod opieką drużynowej Aliny Styperek uczestniczyła w przekazaniu Betlejemskiego Światła Pokoju w Barcinie, gdzie zjechało się ponad 200 harcerzy z całego województwa kujawsko-pomorskiego. Były to delegacje z poszczególnych hufców, które wchodzą w skład Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej Związku Harcerstwa Polskiego. Wcześniej przedstawiciele Chorągwi byli w Zakopanem, gdzie światło pochodzące z betlejemskiej groty przekazali druhom z Polski skauci ze Słowacji. W tym roku idei towarzyszy też hasło ”Czyńmy pokój”. Światełko powędrowało do każdej z delegacji hufców, skąd będzie trafiało za ich pośrednictwem do różnych instytucji oraz kościołów. W ten sposób każdy, kto będzie chciał mieć w domu na Boże Narodzenie takie światełko, może je pozyskać, przychodząc do kościoła.  

              Informujemy, że w piątek podczas wspólnego kolędowania Światełko zostanie przekazane przez harcerzy Dyrektor naszej szkoły Pani Marii Machaj- Sosze, jak również wszystkim, którzy będą chcieli zabrać je do swoich domów. W tym celu prosimy o przyniesienie zniczy są lub lampionów.   

               Zapraszamy wszystkich chętnych do wstąpienia w szeregi naszej drużyny i dziękujemy Dyrekcji szkoły za wsparcie i życzliwość.

            Autor tekstu: J. Czerniejewska

            Foto: A. Styperek

      • 13gru
          • Warsztaty bożonarodzeniowe

              11 grudnia klasy 1a i 1b wraz z wychowawcami G. Spochacz i G. Pluta oraz p. E. Grotowską i p. K. Potocką- Dyro, a także mamą Fabiana i babcią Hani odwiedzili Ośrodek Wypoczynkowy w Oćwiece.

              Celem wyjazdu były warsztaty b boożonarodzeniowe. Po powitaniu, dzieci przy kominku wysłuchały opowieści  na temat dawnych staropolskich zwyczajów i obrzędów wigilijnych. Następnie uczestnicy własnoręcznie przygotowali do pieczenia pierniki, które potem ozdabiały. Po piernikach przyszedł czas na wykonanie bułeczek drożdżowych. Po tych kulinarnych wyczynach dzieci przeszły do sali, gdzie z zapałem robiły stroiki świąteczne.

               Po wyczerpującej pracy nadszedł czas na wspólny poczęstunek. Na stole pojawiły się pierogi, groch z kapustą, kapusta z grzybami, barszcz, ryba, suszone owoce i orzechy oraz bułeczki zrobione wcześniej przez dzieci.

               Po poczęstunku, odśpiewano kilka kolęd i pojawił się święty Mikołaj, który obdarował uczestników cukierkami i ochoczo pozował do wspólnych zdjęć.                             

            Tekst i fot. G. Pluta

      • 18gru
          • Piernikowo i świątecznie

            7 grudnia br. klasa 2b z rodzicami spotkała się w Grochowiskach Szl. na wspólnym pieczeniu pierników.

            Przy niewielkiej pomocy mam dzieci poradziły sobie z wałkowaniem i wykonaniem ciastek, a w czasie, gdy pierniki się piekły, przystąpiły do wykonania ozdób świątecznych. Piękne, kolorowe bombki ozdobią naszą salę.

            Wreszcie przyszedł czas na lukrowanie pierników i wspólny słodki poczęstunek. Nagle jedna z mam powiedziała, że pod drzwiami jest karton. Okazało się, że to Mikołaj zostawił słodkości i list do dzieci.

            Pani Alinka przeczytała go wszystkim i okazało się, że Mikołaj dużo wiedział o naszej klasie. Przy wspólnie zaśpiewanej kolędzie "Pójdźmy wszyscy do stajenki" rozeszliśmy się do naszych domów.

            Czas minął szybko, ale było wspaniale i radośnie.

            Tekst: A. Winiarska

            Foto: A. Bierońska

      • 08gru
          • Większe bezpieczeństwo, funkcjonalność i wygoda dla uczniów Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Rogowie

                   7 grudnia Szkołę Podstawową im. Mikołaja Kopernika odwiedził wójt Gminy Rogowo Pan Tomasz Michalczak. Celem wizyty przedstawiciela organu prowadzącego szkołę w okresie przedświątecznym m.in. było przekazanie daru w postaci inwestycji w szatnie szkolne.

                    Nowoczesne, kolorowe, indywidualne szafki, które pojawiły się w klasach 1-3 i na korytarzach szkoły z inicjatywy Dyrektor Szkoły - Pani Marii Machaj-Sochy, przy pełnej aprobacie Rady Rodziców, sprawiły uczniom ogromną radość. Znajdzie się w nich miejsce na podręczniki, zeszyty, przybory szkolne, czy obuwie zmienne, co znacznie odciąży przeładowane plecaki i tornistry dzieci i młodzieży uczęszczających do rogowskiej podstawówki. Dzięki temu przedsięwzięciu poprawią się warunki do edukacji, a także zwiększy się bezpieczeństwo uczniów w szkole.

                    Ta duża inwestycja finansowa ok 60 tys. zł pokryta została w całości ze środków wygospodarowanych z budżetu szkoły. I choć była planowana dopiero na 2024 r. przy przychylności Wójta Gminy Rogowo Tomasza Michalczaka organu prowadzącego szkołę, została zrealizowana już w połowie listopada bieżącego roku.

                  Dzięki nowym szafkom szkoła stała się piękna, kolorowa i przyjazna dzieciom. Do takiej szkoły przychodzimy z uśmiechem i radością.

                  Na zdjęciu przedstawiciele Braci Uczniowskiej z Samorządu Uczniowskiego i nauczycielka p. Hanna Wicińska-Andrejczak odbierają z rąk Wójta kluczyki do szafek.

            Autor tekstu: Jolanta Czerniejewska

            Foto: Waldemar Rychlewski

      • 08gru
          • Zakupy w ramach dotacji z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa są już w szkole!

                 W ostatnich tygodniach dotarły do nas w ramach NPRC zakupione książki oraz sprzęt w postaci laptopa, lamp biurkowych (w tym jedna z lupą), słuchawek, ekranu oraz mebli.
              Książki, wcześniej będące propozycjami uczniów do zakupów, to nowości czytelnicze zgodne z zainteresowaniami dzieci i młodzieży, a także lektury, których stan został uzupełniony i wymieniony. Są już wyeksponowane w czytelni na złożonym właśnie regale-wózku i częściowo owinięte. Wkrótce będzie mnożna je wypożyczać.
                Czytelnicy korzystają już w czytelni ze słuchawek i lamp. Na zamontowanym ekranie będą wyświetlane filmy edukacyjne. Pracownicy obsługi składają też meble, które uatrakcyjnią wyposażenie wnętrz w bibliotece szkolnej - czytelni i wypożyczalni.
                Projekt przygotowali i koordynują nauczyciele: Agnieszka Sytek, Anna Duszyńska, Kamila Dobrowolska , Waldemar Rychlewski i Jolanta Czerniejewska.

            Tekst i foto: K. Dobrowolska

      • 08gru
          • Zakończenie AKCJI CHARYTATYWNEJ - I TY ZOSTAŃ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM...

            Kolejny rok w naszej szkole miesiąc listopad był czasem trwania pięknej akcji charytatywnej I TY ZOSTAŃ MIKOŁAJEM.
            Celem zbiórki była pomoc rodzinie uczennicy Ninie Głowackiej i uczniowi Szymonowi Kozioł. Zbieraliśmy środki czystości, chemię gospodarczą, artykuły spożywcze, artykuły szkolne, odzież, słodycze, upominki na Mikołaja.
            Wczoraj tj. 6 grudnia oficjalnie zakończyliśmy akcję. Serca organizatorów akcji przepełnione zostały radością i ogromną wdzięcznością. Sukces naszej akcji jest świadectwem tego, jakie dobro tkwi w naszych uczniach. Dzięki Wam możliwe było przekazanie zgromadzonych prezentów RODZINIE NINY I SZYMONA. W podziękowaniu otrzymaliśmy szczery, prawdziwy uśmiech.
            Kolejny raz uczniowie naszej szkoły pokazali, że można na Nich liczyć!!!
            Jesteście wspaniali!!! Tylko dzięki takim ludziom jak WY - KOCHANI UCZNIOWIE I RODZICE takie akcje kończą się sukcesem!!! Niech przekazane dobro do Was wraca!!!
            Wszystkim życzymy zdrowych i rodzinnych świąt Bożego Narodzenia!!!

            Organizatorzy akcji:
            wolontariusze ze Szkolnego Koła PCK
            I.Borlik, M.Jasińska, A. Stanisławska

      • 08gru
          • Z wizytą u Świętego Mikołaja

              6 grudnia uczniowie klas IIIa, IIIb i IVb odwiedzili Silverado City w Bożejewiczkach. Celem wycieczki były warsztaty bożonarodzeniowe.

                 Program spotkania był bardzo bogaty m.in.: przejazd pociągiem Św. Mikołaja i spotkanie z nim, otwieranie kalendarza adwentowego, zabawy ruchowe z Elfami, zimowe ciepłe kakao, posiłek wigilijny, dekorowanie drewnianych choinek, ugniatanie oraz faszerowanie pierogów, żywa szopka bożonarodzeniowa ze zwierzętami, możliwość zakupu  pamiątek.

                 Uczniowie po 4 godzinach pełnych atrakcji wrócili do szkoły z uśmiechami na twarzach... Wszyscy poczuli już magię świąt.

            Tekst i foto: Irena Borlik

      • 06gru
          • Mikołajkowo i świątecznie

             

            Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami, a my już dziś - 6 grudnia- mogliśmy poczuć przedświąteczną atmosferę w naszej szkole.

            Od samego rana na szkolnych korytarzach rozlegał się dźwięk dzwonków, inny od tego, który uczniowie słyszą na co dzień po skończonych zajęciach. Okazało się, że zawitali do nas dwaj Mikołaje, którzy przynieśli dzieciom podarki. Mili goście zajrzeli do każdej klasy, złożyli świąteczne życzenia, a upewniwszy się, że wszystkie dzieci były grzeczne przez cały rok, wręczyli im słodkości.

            To wszystko wydarzyło się za sprawą Rady Rodziców - organizatora szkolnych mikołajek oraz Prezesa firmy MAKO - Pawła Koperskiego, na którego ofiarność mogliśmy liczyć nie pierwszy raz. Dziękujemy MAKO za słodycze, Radzie Rodziców za wspaniały pomysł, a naszym Mikołajom - Piotrowi Tuczyńskiemu i Sławomirowi Turonkowi - za sprawienie dzieciom dużej radości.

            Kolejnym świątecznym akcentem tego dnia było wspólne kolędowanie przy akompaniamencie akordeonu p. Grażyny Spochacz- nauczycielki muzyki w głównym holu szkoły, wokół pachnącej lasem, kolorowej choinki.

            Dziękujemy wszystkim, którzy sprawili, że ten dzień był niezwykły.

            Autor tekstu: J. Czerniejewska

            Foto: D. Zgud

      • 05gru
          • Gdzie zniknął Święty Mikołaj?

                5 grudnia uczniowie klas I-IV wysłuchali kolejnej muzycznej opowieści pt. "Tajemnicze zniknięcie Świętego Mikołaja".

                W trakcie przedstawienia dzieci poznały wygląd oraz brzmienie klarnetu i akordeonu, wspólnie zaśpiewały wiele kolęd i poszukiwały Świętego Mikołaja, którego porwała czarownica Dysharmonia przebrana za małą dziewczynkę. Na szczęście, jak to w bajkach bywa, wszystko dobrze się skończyło. Mikołaj został odnaleziony, a prezenty już niedługo trafią do wszystkich dzieci.

                Z niecierpliwością czekamy na następne spotkanie, które odbędzie się w styczniu.

             

            Autor tekstu: J. Czerniejewska

            Foto: D. Zgud

             

      • 01gru
          • Andrzejki

                 30 listopada uczniowie klas IV-VIII spotkali się na szkolnych andrzejkach.

                W klasach uczestniczyli we wróżbach oraz biesiadowali pod okiem swoich wychowawców, a na II piętrze tańczyli w rytm znanych i lubianych przebojów na dyskotece przygotowanej przez Samorząd Uczniowski i szkolny radiowęzeł. Wśród ponadczasowych hitów nie mogło zabraknąć utworów takich jak "Kaczuchy" czy "Jedzie pociąg z daleka", którym towarzyszyły wspólne pląsy i głośny śpiew.

                  Cieszymy się, że mogliśmy razem aktywnie i radośnie spędzić czwartkowe popołudnie, relaksując się po całym dniu nauki.

             

            Autor tekstu/Foto: J. Czerniejewska

      • 01gru
          • Warsztaty świąteczne klasy 2a

            30 listopada uczniowie klasy 2a pod opieką wychowawczyń p. Mirosławy Żelek i p. Ewy Grotowskiej oraz mamy Igora - p. Katarzyny Pracowiak - uczestniczyli w warsztatach świątecznych w gospodarstwie agroturystycznym Agrodeo w Godawach.

            Miejsce zachwycało świątecznym, magicznym wystrojem, a warsztaty prowadzili właściciele państwo Bogumiła i Jacek Sytkowie. Na milusińskich czekała moc atrakcji. Dzieci zdobiły bombki, piekły i dekorowały pierniki, stroiły wieńce bożonarodzeniowe, a także pisały listy do św. Mikołaja.

            Wiele radości sprawiło rodeo, strzelanie z łuku oraz gra w bilarda i piłkarzyki.

            Po wyczerpujących zabawach dzieci zjadły pyszny obiad oraz słodką watę cukrową. Uwieńczeniem warsztatów świątecznych było spotkanie ze świętym Mikołajem, który obdarował dzieci prezentami.

             

             

            Tekst/foto: Mirosława Żelek