• 27paź
      • 26paź
          • Wycieczka do Śmiełowa

            Na Rok Polskiego Romantyzmu klasy 8a i 8b pod opieką nauczycieli: Izabeli Plucińskiej, Kamili Dobrowolskiej oraz Anny Pańczak pojechali na wycieczkę przedmiotową do Muzeum im. Adama Mickiewicza w Śmiełowie. Uczestniczyli oni w lekcji muzealnej ,,W Śmiełowie jak w Soplicowie”. Zwiedzali też muzeum, poznając życie i twórczość wieszcza. Później spacerowali w parku, gdzie mogli podziwiać ogródek Zosi, Dąb Mickiewicza, pomnik wieszcza oraz odbyć sesje zdjęciowe w urokliwych zakamarkach śmiełowskiego parku.To wspaniałe preludium do lekcji języka polskiego, podczas których omawiać będą lekturę ,,Pan Tadeusz A. Mickiewicza. Uczniowie odkryli w naszej epopei narodowej wiele inspiracji wielkopolskimi obyczajami i krajobrazami, np. tzw. Szwajcarią Żerkowską. To wspaniałe doświadczenie w nastrojowej, bo jesiennej scenerii romantycznych i patriotycznych rozważań poetyckich i to w przededniu Święta Odzyskania Niepodległości.

      • 25paź
          • XXII Dzień Papieski

            Każdego roku w październiku skupiamy się na nauczaniu Ojca Świętego Jana Pawła II. Każdy rok, to inne hasło, inna tematyka. Tegoroczny Dzień Papieski obchodziliśmy pod hasłem „Blask Prawdy”, będący pierwszymi słowami i zarazem tytułem dziesiątej encykliki papieża Jana Pawła II (Veritatis splendor). Wartość tej encykliki polega przede wszystkim na przypomnieniu podstawowych prawd moralnych, którymi winien kierować się każdy człowiek. Ojciec Święty Jan Paweł II podkreślał, że człowiek powinien działać zgodnie ze swym sumieniem i należy kształtować je tak, by nawracało się ku prawdzie, dobru i miłości.

            Do refleksji nad tymi słowami i życiem Jana Pawła II zaprosili społeczność szkolną 24 października uczniowie klasy 5a, którzy pod kierunkiem p. Violetty Antkowiak przygotowali program poświęcony Wielkiemu Polakowi

            W zorganizowanej małej kawiarence przytaczali wspomnienia kolegów, znajomych o Karolu Wojtyle, późniejszym Ojcu Świętym. Były wśród nich także historie pełne humoru. Wspomnienia przeplatały piosenki śpiewane przez młodych artystów.

            Utwór pt. „Lolek” wykonali uczniowie klasy 5b, „Barkę” – ulubioną pieśń Karola Wojtyły- uczennice klasy 6a i 6b. Po nich dzieci z klas 2a i 2b zaśpiewały piosenkę „Kochamy Cię, Janie Pawle II”, natomiast dziewczynki z klas 4a i 4b „Chrześcijanin to ja”.

            Na koniec prowadzące akademię -Nina Walkowska i Weronika Piekarska- podkreśliły, żebyśmy nie poddawali się w trudnych sytuacjach, a starli się przemieniać nasz zwykły dzień na życie w prawdzie, wolności i miłości – bo to jest nasz „Blask Prawdy”.

            Pan dyrektor, Krzysztof Kuś podziękował wszystkim występującym za zaangażowanie w zorganizowaniu uroczystości Dnia Papieskiego w naszej szkole.

             

             

             

      • 14paź
          • Dzień Edukacji Narodowej i pasowanie na ucznia

             

            14 października obchodziliśmy Święto Edukacji, które zgodnie z tradycją połączone było z pasowaniem pierwszoklasistów na uczniów naszej szkoły.

            Na uroczystość licznie przybyli Rodzice oraz zaproszeni goście: Wójt Gminy Rogowo p. Tomasz Michalczak, przewodnicząca Rady Rodziców p. Kamila Nowak-Gzubicka, kierownik SAPOK p. Roman Bereźnicki.

            Część oficjalna akademii rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego, wygłoszenia okolicznościowych przemówień, życzeń i wręczenia kwiatów Dyrekcji szkoły od uczniów i władz samorządowych dla grona pedagogicznego oraz pracowników niepedagogicznych. Święto Edukacji stało się też okazją do nagrodzenia przez Dyrektora wszystkich nauczycieli naszej szkoły za ich zaangażowanie i trud włożony w nauczanie i wychowanie młodych pokoleń. Natomiast szczególne wyróżnienie w postaci Nagrody Wójta otrzymały w tym roku p. Aleksandra Dąbrowska oraz p. Justyna Kamińska.

            W drugiej części apelu zgromadzeni w Hali Widowiskowo-Sportowej obejrzeli program artystyczny przygotowany pod okiem wychowawczyń: p. M. Żelek i p. A Winiarskiej przez głównych bohaterów dzisiejszego święta z klas Ia i Ib . Po nim nastąpiło uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły oraz pasowanie uczniów klas pierwszych na pełnoprawnych członków społeczności szkolnej. Pasowania dokonali dokonali Włodarz naszej gminy wraz z Dyrektorem Krzysztofem Kusiem. Na pamiątkę tego podniosłego i ważnego wydarzenia każdy pierwszoklasista otrzymał dyplom oraz słodki upominek.

            Na tym zakończono obchody Dnia Edukacji w naszej szkole.

             

             

             

      • 12paź
      • 11paź
          • Mistrzostwa Powiatu w Sztafetowych Biegach Przełajowych

             

            11 października br. na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Żninie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Naszą szkołę reprezentowały cztery drużyny- dziewcząt i chłopców z kl. 4- 6 oraz z klas 7-8. Chłopcy z klas młodszych wywalczyli po zaciętej rywalizacji drugie miejsce w powiecie, dziewczęta uplasowały się na miejscu czwartym. Natomiast drużyny dziewcząt i chłopców z klas starszych ukończyły bieg na trzecim miejscu. Na zwycięskie drużyny czekały dyplomy i puchary. Wszystkim zawodniczkom i zawodnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wspaniałą, sportową rywalizację.

      • 09paź
          • Spotkanie z pARTyzantem

            7 października w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Rogowie odbyło się muzyczne spotkanie z zespołem pARTyzant. Krzysztof Toczko -znany gitarzysta i pedagog, który od 25 lat występuje na scenie muzycznej- wraz z synem Mikołajem zaprezentowali program pt. ,,Pasja bez imitacji". Artysta, muzykując m.in. z zespołem Dżem, miał okazję obserwować zmagania wielu osób z nałogami. Dzięki tego typu doświadczeniom mógł podzielić się z młodzieżą swoją wiedzą, obserwacjami i przemyśleniami. W trakcie spotkania pARTyzant zwracał uwagę naszym uczniom, jak ważne jest rozwijanie swoich zainteresowań jako alternatywy dla podejmowania zachowań ryzykownych takich, jak np. sięganie po używki. Młodzież miała okazję przekonać się, jak dużą wartość niesie ze sobą życie, w którym pielęgnujemy pasje, gdzie nie ma nudy, a efekty swojej pracy możemy zaprezentować szerszemu gronu. Spotkanie było wspaniałą interakcją z publicznością, prawdziwą poezją dźwięku oraz - co najważniejsze - prezentacją pasji artysty oraz zebranej publiczności.

             

             

      • 09paź
          • ŚWIĘTO TABLICZKI MNOŻENIA

            7 października obchodziliśmy XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day). Jest to akcja edukacyjna odbywająca się od 12 lat każdego roku w pierwszy piątek tego miesiąca mająca na celu propagowanie zabawowej formy nauczania i uczenia się matematyki oraz utrwalenie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. To również doskonała okazja dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach.

            ŚDTM od 7 lat w naszej szkole jest wielkim wydarzeniem, do którego uczniowie starannie się przygotowują. 6 oraz 7 października przystąpiliśmy do weryfikacji „tabliczkowej wiedzy” podczas egzaminów. Znajomość tabliczki mnożenia sprawdzaliśmy w klasach 4 i 5. Uczniowie w ciągu jednej minuty musieli poprawnie rozwiązać pięć działań z mnożenia i dzielenia.

            Zwycięzcy otrzymali odznakę Eksperta Tabliczki Mnożenia podczas XII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Poza tym na lekcjach matematyki uczniowie rozwiązywali łamigłówki, prezentowali przygotowane w domu stroje matematyczne oraz konsumowali ciasteczka, muffinki ozdobione działaniami z tabliczką mnożenia. Uczniowie zanim skonsumowali słodkości, musieli podać prawidłowy wynik działania.

            Koordynatorami akcji byli nauczyciele matematyki: Hanna Wicińska-Andrejczak, Marzena Brodecka oraz Waldemar Rychlewski

      • 04paź
          • Ósmoklasiści wzięli udział w Nocy Naukowców

            30 września br. uczniowie klas VIII wraz z opiekunami p. Justyną Kamińską, p. Anną Stanisławską i p. Anną Pańczak wybrali się do Poznania na Uniwersytet Adama Mickiewicza, aby uczestniczyć w Nocy Naukowców. Przesłaniem tegorocznego wydarzenia było hasło „Zielony ład”.

            Nasz pobyt na poznańskiej uczelni zaczęliśmy od zwiedzania Kampusu Morasko. Byliśmy na Wydziale Biologii, Chemii i Fizyki. Tam między innymi skorzystaliśmy z pokazów otwartych, np. o bioindykatorach jako skarbnicy informacji o środowisku. Uczestniczyliśmy w pokazach eksperymentów z wykorzystaniem głównych składników powietrza, m.in. zobaczyliśmy suchy lód, czyli zestalony dwutlenek węgla. Mieliśmy możliwość wykonać własne przypinki o tematyce przyrodniczej lub innej.

            Ostatnim punktem naszej wyprawy był Wydział Fizyki. Tam poznaliśmy działanie kolejki magnetycznej, zachowanie niektórych materiałów w ekstremalnie niskich temperaturach oraz obejrzeliśmy ciekawe eksperymenty z ciekłym azotem. Następnie udaliśmy się na wykład połączony z doświadczeniami pt. „Fizyka odnawialnych źródeł energii”. Na zakończenie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie przy wahadle Foucaulta.

            W drodze powrotnej ostatnim punktem naszej wycieczki była wizyta w McDonald’s, po czym pełni wrażeń i w dobrym humorze wróciliśmy do domu.

             

      • 01paź
          • Wizyta teatru profilaktycznego "Kurtyna" z Krakowa

            28 września uczniowie klas I-VI szkoły podstawowej obejrzeli przedstawienia teatru „Kurtyna”, który już po raz kolejny gościliśmy w naszej szkole.

            Najpierw odbył się spektakl dla grupy wiekowej IV-VI pt.: „Przesłuchanie", a następnie dla klas I-III pt.: „Zaczarowany eliksir". Oba widowiska poza walorami artystycznymi zawierały wartościowe i pouczające przesłanie. Najmłodsi widzowie mogli się przekonać, jak ważna jest umiejętność przestrzegania obowiązujących norm i reguł kultury osobistej, natomiast ich starsi koledzy o tym, jakie negatywne skutki niesie ze sobą cyberprzemoc i jakie są konsekwencje prawne cyberprzestępczości.

            Żywe reakcje publiczności, zwłaszcza tej najmłodszej, świadczą o tym, że były to udane przedstawienia, które zapadną uczniom na długo w pamięć.