• 13maj
      • 11maj
          • Jak zostać honorowym krwiodawcą

            W poniedziałek, 9 maja br. Szkolne Koło PCK zorganizowało spotkanie dla uczniów naszej szkoły z Prezesem Klubu Honorowych Dawców Krwi im. Św. Floriana i Rejonowego Oddziału PCK w Turku - Piotrem Dewickim oraz Urszulą Bylińską - Prezesem Klubu Honorowych Dawców Krwi w Rogowie.

            Zaproszeni goście wygłosili prelekcję połączoną z pokazem multimedialnym na temat honorowego oddawania krwi, której celem było promowanie tej szczytnej idei oraz zdrowego trybu życia, a także uzmysłowienie młodzieży, jak ważnym elementem dla ratowania ludzkiego życia są zapasy krwi. Uczniowie dowiedzieli się, m.in., iż idea honorowego krwiodawstwa opiera się na ratowaniu życia ludzkiego – głównie osób poszkodowanych w wypadkach, oczekujących na operacje chirurgiczne czy przeszczep szpiku kostnego. Poza tym poznali korzyści wynikające z bycia honorowym krwiodawcą i usłyszeli, kto może nim zostać, a kto nie. Podsumowaniem i uzupełnieniem wykładu był krótki film, a pamiątką ze spotkania gadżety promujące krwiodawstwo w postaci kubków, ołówków i magnesów.

            Pamiętajmy! Decyzja o oddaniu krwi, staniu się krwiodawcą, to początek drogi do zyskania ogromnej satysfakcji, wypływającej ze świadomości, że być może moja krew uratuje życie innego człowieka.

             

      • 09maj
          • Święto Konstytucji 3 Maja

            Środa 4 maja br. w naszej szkole była dniem obchodów Święta Konstytucji 3 Maja. Rozpoczął się on pochodem nauczycieli wraz z dyrekcją szkoły oraz uczniami na rynek w Rogowie. Na czele znajdowało się troje uczniów, którzy jechali bryczką. Uczniowie ci przebrani byli za króla i posła na sejm czteroletni oraz za damę dworu. Ich zadaniem było przypomnienie historii uchwalenia Konstytucji w 1791 roku, co uczynili po dotarciu wszystkich uczestników pochodu na rynek. Zanim odegrano scenkę historyczną, odśpiewano wszystkie zwrotki hymnu państwowego. Po powrocie do szkoły wszyscy uczniowie klas 1-3 udali się do sal na zajęcia plastyczno – techniczne, gdzie wykonywali prace pt.: „ Symbole narodowe” pod okiem wychowawców. Pozostali uczniowie utworzyli w hali sportowej żywą flagę oraz mapę granic naszego kraju również w barwach biało-czerwonych. Na ten dzień zaplanowano także tzw. grę miejską w czterech grupach wiekowych. Na zwycięzców czekała słodka nagroda oraz wspólne śpiewanie piosenek związanych z tym świętem przeplatanych układami ruchowymi z wykorzystaniem biało-czerwonych pomponów, szarf oraz flag Polski.

      • 04maj
          • "Noc w szkole. Wieczór z książką",

            Uczniowie klas 7-8 wzięli udział w wydarzeniu "Noc w szkole. Wieczór z książką", które odbyło się w czwartek, 28.04.2022 Pierwotnie miała zostać utworzona jedna 20- osobowa grupa. Jednak liczba osób zainteresowanych tym wydarzeniem przeszła najśmielsze oczekiwania i osiągnęła liczbę 75 uczestników, ale  chętnych było znacznie więcej. W czasie zajęć pozalekcyjnych, w specjalnie przygotowanych salach, miało miejsce wspólne czytanie książki ,,Dlaczego warto czytać?" Jacka Łapińskiego, a podczas plotek przy herbatce, dyskutowano i omawiano przeczytany tekst. Było to przygotowanie do spotkania z pisarzem, które ma się odbyć 6 maja, gdyż uczniowie i nauczyciele chcą godnie przyjąć swojego gościa. Później miały miejsce zabawy integracyjne: studio makijażu, święto kapelusza, piżama party, gdzie  fotografowano i filmowano najlepsze  kompozycje artystyczne. W finale odbyła się bitwa na poduszki i konkurs karaoke. Następnego dnia, w  piątek, 29.04.2022, decyzją Dyrekcji szkoły, uczniowie uczestniczący w tej formie zabawy byli zwolnieni z kartkówek, zadań domowych i odpowiedzi. Uczniowie zachowali  się odpowiedzialnie i  na tę noc, obowiązkowo, zgodnie z obietnicą, zabrali ze sobą dobry humor i pozytywne nastawienie. Już nie mogą się doczekać kolejnej zabawy, którą zaplanowano na jedną z czerwcowych nocy. Organizatorami wydarzenia byli : Agnieszka Sytek, Adriana Straube, Marzena Brodecka, Magdalena Warda, Anna Duszyńska, Danuta Kinga Bykowska, Zyta Łubecka, Karol Nojgebauer, Izabela Plucińska 

             

      • 04maj
          • Ósmoklasiści reprezentowali naszą szkołę w konkursach

            W dniach 21 i 26 kwietnia br. nasi uczniowie wraz ze szkolnym opiekunem p. Justyną Kamińską wybrali się do Inowrocławia, aby wziąć udział w konkursach organizowanych przez II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej. Łącznie przystąpiło do nich 18 czteroosobowych zespołów ze szkół podstawowych województwa kujawsko-pomorskiego. Naszą placówkę reprezentowali: Oktawia Brodecka, Antonina Pańczak, Jakub Pochylski i Bartosz Strzelecki.

            Pierwszego dnia odbył się konkurs chemiczny, w którym: Oktawia Brodecka, Antonina Pańczak i Jakub Pochylski, zmagali się z testem zawierającym zadania zamknięte i otwarte.

            Natomiast 26 kwietnia przeprowadzono Interdyscyplinarny Konkurs Matematyczno – Chemiczny pod Patronatem Rektora Politechniki Bydgoskiej składający się z czterech etapów: pierwszego– indywidualnego i pozostałych części – zespołowych. Najpierw uczniowie musieli wykazać się wiedzą matematyczną i chemiczną oraz praktyczną poprzez doświadczenia, m.in. badanie odczynu roztworów czy układanie tangramu. Następnie prezentowali przed komisją konkursową własne doświadczenie chemiczne.

            Wszystkim towarzyszyła naukowa atmosfera, zdrowa rywalizacja, a także świetna zabawa. Czekamy na wyniki, które już niebawem.

             

      • 28kwi
          • Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej

             27 kwietnia w GDK w Rogowie odbył się etap gminny Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Do rozwiązywania testu, składającego się z 30 pytań przystąpili uczniowie i uczennice ze szkół w Rogowie, Gościeszynie i Mięcierzynie. Rywalizowano w dwóch kategoriach wiekowych, a stawką był awans trójki najlepszych uczestników do etapu powiatowego OTWP, który odbędzie się 11 maja w Lubostroniu.

            Naszą szkołę z wysokim wynikami reprezentowali:

            z klas 1-4:

            Zofia Zielińska - I miejsce Weronika Piekarska- III miejsce Nina Walkowska - IV miejsce

            z klas 5-8:

            Oliwia Wrzesińska- I miejsce Michał Substyk- II miejsce Bartosz Glapa - VII miejsce

                Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy, a zwycięzcom życzymy powodzenia w kolejnym etapie konkursu. Uczniów do turnieju przygotowywał p. Maciej Michalczak.

      • 27kwi
      • 15kwi
      • 10kwi
      • 04kwi
          • Ósmoklasiści na Drzwiach Otwartych w gnieźnieńskich szkołach

            W dniach 26 marca i 2 kwietnia br. uczniowie klas VIII naszej szkoły wraz ze szkolnym doradcą zawodowym i opiekunami wybrali się na Drzwi Otwarte do szkół ponadpodstawowych w Gnieźnie. Odwiedzili: III Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego, Zespół Szkół Ekonomicznych im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia oraz II Liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki. Uczniowie poznali ofertę edukacyjną szkół ponadpodstawowych na rok 2022/2023, uczestniczyli w quizach i pokazach, rozmawiali z uczniami i nauczycielami w poszczególnych szkołach, dowiedzieli się, jak wyglądają zajęcia na różnych profilach. Mamy nadzieję, że te spotkania pomogą ósmoklasistom w dokonaniu właściwego wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej i zmotywują ich do systematycznej pracy tak, aby osiągając wysokie wyniki, dostali się do wymarzonej szkoły .

      • 04kwi
      • 29mar
          • Świętowali Dzień Teatru! 

             

            28.03.2022, o godz. 17:00 aktorzy naszego szkolnego Teatru 213,  wraz ze swoimi rodzicami i opiekunem zespołu - Izabelą Plucińską obejrzeli spektakl w Miejsko- Gminnym Ośrodku Kultury w Janowcu Wlkp. pt. "Rok 2040" grupy teatralnej Verum,  licealistów z Krotoszyna, by w ten sposób  świętować Międzynarodowy  Dzień Teatru.

            Tym razem byli widzami i  miło spędzili czas w iście artystycznym klimacie, gdyż obserwując swoich starszych kolegów na scenie, mogli nie tylko zdobyć wiedzę, ale  przede wszystkim czerpać inspirację dla własnych doświadczeń scenicznych. 

            Młodzi krotoszyńscy aktorzy mieli bezpośredni kontakt z widzem poprzez dialogi i świetne promocyjne przygotowanie. Z udostępnionych  prospektów widzowie mogli się dowiedzieć o podejmowanych w sztuce  tematyce i problematyce. Wspaniałe sceny futurystycznej i wręcz demonicznej wizji przyszłości zrobiły ogromne wrażenie na wszystkich oglądających, którzy licznie przybyli do MGOK w Janowcu Wlkp. 

            Obchody Święta Teatru uważają za udany i pełen artystycznych doznań.

            Uczestnicy tej teatralnej uczty składają specjalne podziękowania dla Dyrekcji MGOK w Janowcu Wlkp. 

      • 23mar
          • REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE 23 marca 2022 r.

            Tegoroczne rekolekcje wielkopostne odbyły się w naszej szkole 23 marca br.. Ze względu na wojnę za wschodnią granicą i szukających schronienia w Polsce uchodźców z Ukrainy miały szczególny wymiar. Ich hasło przewodnie brzmiało: „Pokój mój daję wam”.

            Wszyscy uczniowie podzieleni na grupy z uwagą i w skupieniu wysłuchali nauk rekolekcyjnych wygłoszonych przez ks. Marcina Przybylskiego- wikariusza par. pw. św. Wojciecha w Wągrowcu.

            W najstarszej grupie wiekowej duszpasterz, mówiąc o niespokojnych czasach, w których obecnie żyjemy i związanej z tym szczególnej potrzebie nadziei oraz wybaczania, zwrócił się do młodzieży tymi słowami:

            Przykładem dla nas powinien być Jezus, który zawsze nam wybacza. Wybaczanie wymaga odwagi. Jednak tylko przebaczenie jest skuteczną szczepionką przeciw nienawiści, agresji, złu tego świata. Lepiej jest doświadczać zła, niż zło czynić. A ci, którzy czynią zło, zasługują na nasze współczucie. [...] Pokój Chrystusowy, to pokój trwały. Przyjmijcie więc postawę Chrystusa. Bądźcie ambasadorami pokoju w waszej szkole. Nie zgadzajcie się na poniżanie, gnębienie, pozbawianie innych poczucia własnej wartości!”.

            Podobne przesłanie dotyczące przebaczania bliźniemu zawierał film animowany pt. „Józef Egipski”, który obejrzeli uczniowie z klas IV-VI.

            Z kolei w najmłodszej grupie (I-III) katecheza miała formę bajki o krasnoludku Mikołajku bezskutecznie poszukującym towarzyszy podróży, których ostatecznie, mimo przeszkód, udało mu się znaleźć. Dzieci poznały morał płynący z tej opowieści: W pojedynkę nie osiągnie się tyle, co razem. Choć każdy z nas jest inny, to posiada różne talenty, które pozwalają nam się wzajemnie uzupełniać, wspólnie działać, a dzięki temu więcej osiągnąć.

            Nauki rekolekcyjne przeplatane były piosenkami z gimnastyką chrześcijańską. Zarówno młodsi, jak i starsi uczniowie śpiewali i „ćwiczyli” z dużym zaangażowaniem.

            Na koniec spotkania ks. Marcin podziękował uczniom naszej szkoły za włączenie się w akcje pomocowe dla Ukrainy oraz zaapelował o wsparcie zbiórki przyborów szkolnych i zabawek na rzecz dzieci afgańskich przebywających w obozie dla uchodźców we Włoszech.

            Tego dnia wszyscy uczniowie przygotowywali też pod okiem swoich wychowawców pisanki wielkanocne przeznaczone na świąteczny kiermasz charytatywny. Uczniowie klas IV-VIII tworzyli dodatkowo plakaty oraz spoty o pokoju zawierające przesłanie solidarności i słowa wsparcia dla Ukraińców.

            Młodzież z klas VII-VIII po tych zajęciach spotkała się z przedstawicielami policji: asp. sztab. Romanem Błaszczykiem i asp. sztab. Krzysztofem Kędziorą, którzy wygłosili pogadankę na temat odpowiedzialności prawnej i konsekwencji niewłaściwych zachowań w społeczności szkolnej. Podczas prelekcji uczniowie dowiedzieli się m.in., jak we właściwy sposób reagować na różnego rodzaju przejawy przemocy rówieśniczej, cyberprzemocy oraz jakie są konsekwencje prawne tego typu zachowań.                                                                                                                                                                                      Na tym zakończyły się tegoroczne rekolekcje w naszej szkole przygotowane przez Violettę Antkowiak, ks. Rafała Chareńskiego i Rafała Nojgebauera.

      • 15mar
          • Tytuły laureatów i finalistów konkursów kuratoryjnych dla uczniów naszej szkoły!!! marzec 2022r.

            Niezmiernie miło nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły zdobyli tytuły laureatów i finalistów Przedmiotowych Konkursów Kuratoryjnych z Chemii i Biologii. Są to:

             

            Antonina Pańczak kl. 8d - laureatka konkursu z chemii i finalistka konkursu z biologii;

            Oktawia Brodecka kl. 8a - laureatka konkursu z chemii;

            Jakub Pochylski kl. 8c - finalista konkursu z chemii

            Ósmoklasiści włożyli dużo pracy i wysiłku, aby znaleźć się w gronie najlepszych, przechodząc przez trzy trudne szczeble: szkolny, powiatowy i wojewódzki. W przygotowaniach do poszczególnych etapów pomagały im nauczycielki: chemii- p. Justyna Kamińska i biologii- p. Anna Pańczak. Cieszymy się z wyników uzyskanych przez naszych uczniów, tym bardziej, iż jest to pierwsze tak wielkie osiągnięcie w historii naszej szkoły! Przypominamy, że Tosia Pańczak w ubiegłym roku szkolnym również zdobyła tytuł finalistki Przedmiotowego Konkursu Przedmiotowego z Biologii.

            Serdecznie gratulujemy wspaniałych osiągnięć i życzymy wielu kolejnych sukcesów.

             

             

             

             

             

             

             

      • 15mar
          • DZIEŃ LICZBY Π 14 MARCA 2022 R.

                   Święto liczby Pi przypadające w tym roku w poniedziałek - 14 marca, wywodzi się z amerykańskich kręgów akademickich i szkolnych, w których obchodzone jest corocznie od 1988 roku. Datę święta wybrano właśnie tego dnia z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby pi, jako że data „14 marca” zapisywana jest w USA jako „3.14”.

            Obchody Dnia Liczby Pi stały się częścią szkolnej tradycji i celebrowane są w naszej szkole od kilku lat.

            Ze względu na organizację Dnia Patrona Szkoły 14.03.2022r. w tym roku klasy 7 i 8 świętowały to wydarzenie w piątek tj. 11.03.2021r. oraz wtorek 15.03.2022r. na lekcjach matematyki.

             Z tej okazji uczniowie: 

            - przygotowali okrągłe ciasteczka i inne desery z napisem Pi, jej rozwinięciem dziesiętnym,

            - plakaty, wyklejanki z liczbą Pi, ozdobili salę lekcyjną

            - prezentacje o liczbie Pi zawierające podstawowe informacje oraz ciekawostki na ten temat

             

            Poza tym uczniowie brali udział w konkursie matematycznym _”Jeden z dziesięciu”; wykonywali doświadczenie matematyczne – wyznaczali przybliżoną wartość liczby Pi; oglądali także prezentacje o niej, dyskutowali na temat zastosowania i ciekawostek z nią związanych oraz poznali sylwetkę Alberta Einsteina  urodzonego 14 marca1879 r.

            Wszyscy uczestnicy Święta Liczby Pi wzbogacili swoją wiedzę matematyczną o ciekawe informacje, a autorzy okolicznościowych prezentacji, wypieków za swą pracowitość oraz pomysłowość zostali dodatkowo nagrodzeni oceną celująca z matematyki.

             

             

      • 15mar
          • Dzień Patrona i Nauki Polskiej 14 marca 2022 r.

            W poniedziałek, 14 marca br., społeczność naszej szkoły świętowała Dzień Patrona połączony z Dniem Nauki Polskiej, nowym świętem obchodzonym w Polsce od trzech lat.

            Z tej okazji uczniowie, nauczyciele, dyrekcja szkoły oraz zaproszeni goście: Wójt Gminy Rogowo – Tomasz Michalczak, kierownik SAPOK- Roman Bereźnicki oraz przewodnicząca Rady Rodziców- Kamila Nowak-Gzubicka, wzięli udział w uroczystej akademii, która odbyła się w sali gimnastycznej. Jak co roku, święto było okazją do podsumowania I semestru i nagrodzenia uczniów wyróżniających się w nauce oraz zachowaniu stypendiami ufundowanymi przez Gminę Rogowo. Wręczenia stypendiów i listów gratulacyjnych dla rodziców dokonali włodarz gminy oraz dyrektor szkoły. Nagrodzeni zostali:

            Amelia Smoter kl. 5a, Michalina Petrykowska kl. 5b, Maja Warzocha kl. 5b, Milena Świszcz kl. 6a, Justyna Kowalska kl. 7a, Franciszek Szymczak kl. 7a, Szymon Glapa kl. 7b, Vanessa Sikorska kl. 7b, Sławomir Kubera kl. 7c, Hanna Nowak kl. 7c, Oktawia Brodecka kl. 8a, Zofia Pochylska kl. 8c, Jakub Pochylski kl. 8c, Bartosz Strzelecki kl. 8c, Antonina Pańczak kl. 8d, Urszula Szymczak kl. 8d, Zofia Tyzler kl. 8d

             

            Serdeczne gratulacje oraz słowa uznania skierowali do stypendystów w swych krótkich wystąpieniach, zarówno dyrektor szkoły, jak i włodarz gminy. Jednak poza okazjonalnymi życzeniami, tym razem zwrócono też uwagę na szczególną sytuację związaną z wojną na Ukrainie. Wójt Gminy zwrócił się do uczniów z apelem o udzielanie wsparcia i pomocy ukraińskim dzieciom, które rozpoczęły naukę w naszej szkole oraz włączanie się w akcje charytatywne na rzecz uchodźców zza wschodniej granicy.

            Korzystając z okazji, wójt Tomasz Michalczak ogłosił także wyniki gminnego konkursu zorganizowanego we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy w Rogowie pod hasłem „Stop przemocy!”, którego zwycięzcą została klasa VIIa. Uczniowie w nagrodę otrzymali bon o wartości 1500 zł.

            Po części oficjalnej uczniowie klas IVb, VII a i VIIb zaprezentowali program artystyczny przygotowany pod kierunkiem p. A. Duszyńskiej, A. Straube oraz A.Sytek. Widownia zgromadzona w sali mogła uczestniczyć w niezwykłej lekcji języka polskiego, podczas której pojawił się niespodziewany gość- Mikołaj Kopernik. Zabrał on uczniów w niezwykłą podróż swoim wehikułem czasu, by przybliżyć widzom osiągnięcia wybitnych naukowców żyjących w XIX i XX w. Uczestnicy wyprawy przenieśli się w przeszłość, gdzie spotkali m.in. Ignacego Łukasiewicza i Marię Skłodowską-Curie.

            Poza udziałem w akademii uczniowie klas IV-VIII ten dzień spędzili na przygotowaniu prac na szkolny konkurs organizowany z okazji urodzin patrona pod tytułem „Jestem wynalazcą”. Zadanie polegało na wykonaniu modelu urządzenia mogącego udogodnić życie codzienne czy umilić wolny czas lub jego schematu wraz z opisem. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 21 marca br. Ponadto dzieci z klas I-III obejrzały kukiełkowe przedstawienie o „Rybaku i złotej rybce”. Dla wszystkich uczniów panie z kuchni przygotowały smaczny posiłek w postaci grilowanych kiełbasek, który serwowano w stołówce szkolnej.

             

             

      • 24lut
          • Uczniowie klasy 4 a obejrzeli najnowszą ekranizację „Mikołajka” 24 lutego 2022 r.

             

            Dzisiaj uczniowie klasy 4a pojechali do kina Helios w Gnieźnie na film pt.:„Skarb Mikołajka” oparty na motywach lektury szkolnej, którą niedawno omawiali na lekcjach j. polskiego. Wycieczka była uzupełnieniem programu nauczania tego przedmiotu i miała miejsce w czasie planowanych zajęć szkolnych. Uczestnicy wyjazdu doskonalili zdolności rozumienia utworów literackich i innych tekstów kultury, umiejętności dostrzegania prawdy, dobra, piękna i kierowania się nimi, a także postrzegania przyjaźni jako jednej z najważniejszych wartości w życiu każdego człowieka.

            Bohaterowie filmu należący do Gangu Niepokonanych stanowią zgraną paczkę i bez wahania postanawiają ratować Mikołajka przed przeprowadzką do innego miasta, a wypowiadane przez niego w końcowej scenie słowa: „Przyjaźnie są jak małe słońca. Nigdy się nie wypalają” są doskonałą puentą przygód chłopców i zawierają przesłanie płynące zarówno z książki, jak i filmu.

            Po seansie nie mogło oczywiście zabraknąć czasu na tak ważny punkt programu, jak... posiłek w restauracji McDonald's. Następnie posileni i zadowoleni z wycieczki czwartoklasiści wrócili do Rogowa. Opiekę nad uczniami sprawowały panie: J. Czerniejewska i K. Potocka-Dyro.

             

             

      • 22lut
      • 27sty
      • 02sty
          • Jasełka Bożonarodzeniowe 17 grudnia 2021r.

            17 grudnia 2021r. w  naszej szkole przygotowano przepiękną inscenizację z okazji świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie klasy IIIa i IIIb świetnie i z ogromnym zaangażowaniem wcielili się w swoje role, przypominając w ten sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Poza Maryją i Józefem w świątecznym przedstawieniu nie mogło zabraknąć pasterzy, śnieżynek, aniołów, a także dam, gospodarza, diabełka i trzech króli. Uczniowie przygotowali nastrojowe kolędy i wspaniałe piosenki świąteczne, które wzbogaciły jasełka. Piękna dekoracja oraz bardzo starannie przygotowane stroje również przyciągały uwagę oglądających. Wszyscy poczuliśmy magię zbliżających się świąt. O oprawę artystyczną i wystrój sali zadbały A. Winiarska, M. Żelek, A. Stanisławska i J. Kamińska.