• Aktualności biblioteczne

        •                     ROK SZKOLNY 2023/2024

           

           

           


           

                               Spotkanie pisarki Katarzyny Keller z dziećmi 

          "Gdziekolwiek jest dziecko, które czyta, tam jest złote światło. Gdziekolwiek jest dziecko, które myśli, tam jest nasza nadzieja". (Cornelia Funke)

           

          10 kwietnia najmłodsi uczniowie z klas 1,2 i 3 wraz ze swoimi nauczycielami wzięli udział w spotkaniu autorskim pani Kasi Keller, która przyjechała do naszej szkoły już o godzinie 8.00. Ta poczytna pisarka przybyła do nas z Pomorza, gdzie mieszka i tworzy książki nie tylko dla dzieci. Historie zawarte w jej powieściach są pełne empatii, humoru, przygód i problemów młodszych oraz starszych.

          Zebranych powitała serdecznie Pani Dyrektor Maria Machaj- Socha, a następnie podziękowała pisarce za przybycie, a paniom z Gminnej Biblioteki Publicznej w Rogowie i szkolnej biblioteki - Alinie Rogowej, Kamili Dobrowolskiej i Annie Duszyńskiej  - za zorganizowanie tego wydarzenia czytelniczego.

          Na początku nasz niecodzienny gość zapytał, czy dzieci z Rogowa znają jej utwory, a mali czytelnicy okazali wspaniałe przygotowanie, wznosząc do góry przyniesione ze sobą książki autorstwa pani Kasi. Chętnie zadawali też pytania m.in. dotyczące tworzenia, przebiegu dnia pisarki, tego, co inspiruje ją do pisania. Młodzi czytelnicy znali takie tytuły jak "Tomasz Niefart", "Alek Łopot",  "Antykwariat dobrych życzeń"  i "Fajna ferajna", ale pytali też o inne. Potrafili odpowiedzieć, czym jest wyobraźnia, którą można rozwijać poprzez czytanie i uczestniczyli w zabawie obrazującej proces powstawania książki. Pani Katarzyna Keller niezwykle ciepło opowiadała o kreowanych przez nią bohaterach, dając się poznać jako normalna i serdeczna osoba. Sprawiła, że dzieci licznie ustawiły się w kolejce po jej autograf.

          Została nagrodzona kwiatami ufundowanymi przez Radę Rodziców, dzięki której również zostaną zakupione do biblioteki szkolnej książki tejże autorki, za co składamy ogromne podziękowania.

          Autor tekstu: K. Dobrowolska






           



          Wystawy z okazji Święta Patrona Szkoły Mikołaja Kopernika 



          Mobilna biblioteka 






           Nowości w bibliotece

          W styczniu nasz księgozbiór
          wzbogacił się o kolejne egzemplarze.
          Wszystkim darczyńcom składamy serdeczne podziękowania. 

                                            Gwiazdkowe czytanie przy choinkach

          W niezwykłej atmosferze zbliżających się świąt, w szkole przystrojonej choinkami i bożonarodzeniowymi ozdobami, nie mogło zabraknąć czytania dzieciom opowiadań o Wigilii, choince, przygotowaniach prezentów, gwiazdkowych smakołykach, Świętym Mikołaju i Bożym Narodzeniu. Biblioteka szkolna do czytania najmłodszym uczniom z klas 1 - 3 zaprosiła znakomitych gości.

          Pan Wójt Tomasz Michalczak czytał w poniedziałek 18 grudnia w klasie 3a. Pani sołtys i jednocześnie kierownik gospodarczy szkoły Edyta Golczyk zainteresowała niezwykłymi historiami o dawnych świętach sprzed 200 lat pt. „Dziadek do orzechów” E.T.A. Hoffmanna słuchaczy z klasy 2b i 3b. Reprezentująca Uniwersytet Trzeciego Wieku Pani Elżbieta Błaczkowska odwiedziła klasę 1a już w środę 13 grudnia oraz klasę 1b w środę 20 grudnia. Czytającą przy choince w klasie 2a - naszą niezapomnianą emerytowaną nauczycielkę Panią Grażynę Fedejko można było posłuchać także 20 grudnia. Przybyli „Mikołajowie” z iskierką dającą dzieciom moc czynienia chęci sięgania po książkę uczestniczyli w wydarzeniu czytelniczym pt. „Gwiazdkowe czytanie przy choince”. Mamy nadzieję, że wypełnili oni ważną misję propagowania czytelnictwa, gdyż najmłodsi słuchali ich jak zaczarowani, a wielu z nich potem biegło do biblioteki, aby wypożyczyć ciekawą na czas świąteczno-noworoczny.

          Akcja ta zakończyła szkolny projekt „Wszyscy czytamy dzieciom”. Wierzymy, że idea rozpowszechniania mody na czytanie nie minie wraz z upływającym rokiem, a znakomici goście, którym serdecznie dziękujemy za wspaniałe czytanie, z pozytywnym efektem zechcą nadal czytać dzieciom młodszym i starszym - nie tylko historie świąteczne. Natomiast uczniowie będą chętnie czytać i namawiać do czytania członków swoich rodzin.




          Właśnie ukazała się pierwsza publikacja prac I Gminnego Konkursu Literackiego w Rogowie

           

          W poniedziałek 11 grudnia przyjechały do naszej szkoły pierwsze egzemplarze wydane w specjalnym numerze szkolnego pisemka "Na Ostrzu Pióra". 20 książek złożonych z 15 prac nagrodzonych w I Gminnym Konkursie Literackim przywiózł pan Maciej Grzmiel - wydawca MAGRAF SP.J z Bydgoszczy. W skład pierwszej książki opublikowanej przez bibliotekę szkolną wchodzą również 2 prace pozakonkursowe. Egzemplarze trafiły już do biblioteki, która zadbała o promowanie czytelnictwa w tej właśnie formie i wkrótce będzie można je wypożyczać. Projekt edukacyjny miał na celu rozwijanie czytelnictwa wśród dzieci w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i z niego też współfinansowanym. Zachęcał uczniów do korzystania z księgozbiorów bibliotek, poszukiwania informacji o regionie z różnorodnych źródeł np. sięgania do istniejących już legend i zasobów języka Pałuk ze słowniczka gwary pałuckiej. Teraz, zgodnie z założeniami obu projektów - NPRC i I Gminnego Konkursu Literackiego propagującymi czytelnictwo, wydanie specjalne "Na Ostrzu Pióra" uzupełnia dział literatury z pozycjami o naszej małej Ojczyźnie.

          Przypomnijmy, jak i dlaczego doszło do tej publikacji, która stanowi efekt starań wielu osób.

          Konkurs pod patronatem Wójta Gminy Rogowo Pana Tomasza Michalczaka trwał od 17 kwietnia do 5 czerwca 2023 roku. Rozegrał się w czterech kategoriach wiekowych. Finaliści oraz laureaci otrzymali nagrody - książki i bony towarowe. Następna nagroda to zrealizowane już ukazanie się na stronicach specjalnego wydania "Na Ostrzu Pióra" twórczości uczniów naszej szkoły: Dominiki Tatar, Karoliny Rosińskiej, Piotra Krawczyka, Liliany Turonek, Jagody Pietrzak, Mileny Świszcz, Justyny Kowalskiej, Amelii Smoter, Darii Loskutovej, Amelii Przedwojskiej, Alexa Schittko, Wiktora Krawczyka, a także dorosłej społeczności z gminy: Marii Tralewskiej, Elżbiety Biniek i Aleksandra Sieniucia.

          W skład redakcji wchodzą nauczyciele poloniści, którzy pracowali nad sprawdzaniem i korektą tekstów: Adriana Straube, Izabela Plucińska, Kamila Dobrowolska, Anna Duszyńska. Okładkę zaprojektowała nauczycielka Anna Kasprzak.

                                       W poetyckim klimacie Animusa – spotkanie z Piotrem Pilarskim

            15 listopada 2023 r. w ramach obchodów Dni Biblioteki uczniowie klas V-VII naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu autorskim z aktorem, poetą Piotrem Pilarskim. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Gminną Biblioteką Publiczną w Rogowie we współpracy z biblioteką szkolną w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa..

              W imieniu społeczności szkolnej niezwykłego gościa z Ostrowa Wielkopolskiego serdecznie powitała Dyrektor szkoły p. Maria Machaj-Socha, która następnie zaprosiła uczniów do aktywnego uczestnictwa w niecodziennej lekcji teatralnej, j. polskiego, a zarazem wychowawczej.

             Uczniowie z uwagą i w skupieniu słuchali artysty deklamującego wiersze z cyklu poetyckiego pt.: " Animus - serce moje", które przeplatane subtelnymi dźwiękami muzyki Fryderyka Chopina, przeniosły ich w świat tytułowego bohatera lirycznego i wprowadziły w romantyczno-nostalgiczny nastrój.

              Jak wskazuje tytuł tomiku, Animus, kieruje się sercem, jednak jednocześnie bacznie obserwuje otaczającą go rzeczywistość, dzieląc się z czytelnikami swoimi przemyśleniami na jej temat. Wśród prezentowanych przez Piotra Pilarskiego utworów znalazły się m.in. wiersze inspirowane Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej oraz obecnymi konfliktami zbrojnymi na świecie, a także nawiązujące do wielkich postaci ze świata nauki, muzyki czy literatury. Ostatnim utworem wykonanym przez poetę był wiersz pt.: „Do zobaczenia”.

              Dyrektor szkoły p. Maria Machaj-Socha podziękowała gościowi za wspaniałą prezentację poezji, która stanowiła niezwykłą ucztę dla ducha, p. Alinie Rogowy – kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej oraz paniom z biblioteki szkolnej za inicjatywę zorganizowania spotkania. Jednocześnie Pani Dyrektor zwróciła uwagę uczniów na wzorcową recytację w wykonaniu poety, właściwą dykcję, intonację i melodię głosu. Następnie uczniowie jako wyraz wdzięczności za ciekawe spotkanie wręczyli artyście symboliczny bukiet kwiatów i stanęli do pamiątkowej fotografii.

              Na koniec nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu bibliotecznego na komiks na podstawie wybranej lektury, w którym dwa równorzędne pierwsze miejsca przyznano uczniom kl. 5a – Szymonowi Kaczmarczykowi i Karolinie Rosińskiej. Laureatów nagrodzono książkami i pamiątkowymi dyplomami. Bibliotekarka p. Kamila Dobrowolska poinformowała także o zakupionych do biblioteki ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa  nowych książkach, laptopie i ekranie.

              Po spotkaniu uczestnicy mieli możliwość zakupienia tomików poezji Piotra Pilarskiego z autografem oraz zrobienia sobie zdjęcia z artystą.



           

                                                              


                                                                             Radosny Dzień Biblioteki

          14 listopada 2023 roku świętowaliśmy wraz z uczniami klas  I, II i III Dzień Biblioteki. Podczas uroczystości pierwszoklasiści zostali pasowani na pełnoprawnych czytelników biblioteki szkolnej.

          W małej sali gimnastycznej pani Kamila Dobrowolska i przewodniczący SU Dominik Bartz powitali przybyłych na uroczystość gości: Dyrekcję szkoły, grono pedagogiczne oraz uczniów.

          Na początku zostały ogłoszone wyniki konkursu czytelniczego "Ulubiony bohater literacki". Przewodniczący SU wraz z panią Anną Duszyńską wręczyli laureatom nagrody książkowe oraz dyplomy. Wyróżnione prace konkursowe stanowiły część scenografii.

          Następnie mali widzowie obejrzeli program artystyczny w wykonaniu uczniów klas V - inscenizację "Rzepki" J. Tuwima przygotowaną pod kierunkiem pań Anny Kasprzak i Adriany Straube oraz układ taneczny pod opieką pani Karoliny Felkel z nowo zakupionymi książkami. Książki zostały pozyskane
          w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i pierwszy raz zaprezentowane w tej formie zachęcającej zebrane dzieci do czytania. Widzowie obejrzeli filmiki muzyczne o tematyce czytelniczej wyświetlane na nowym ekranie ze środków NPRC. Występom artystycznym towarzyszyły spontaniczne reakcje najmłodszych, którzy czynnie włączali się w śpiewanie i taniec. 

          W kolejnym punkcie dzieci dowiedziały się, jak ważne w ich rozwoju jest czytanie, a pierwszoklasiści wzięli udział w krótkiej pogadance na temat zasad wypożyczania i poszanowania książek, w czym pomagali im starsi czytelnicy, udzielając licznych wskazówek.

          Ostatnim punktem programu było ślubowanie uczniów klas pierwszych na pełnoprawnych czytelników. Wzbogaceni o potrzebną wiedzę, podczas powtarzania tekstu, obiecywali szanować książki i przestrzegać zasad biblioteki. Pani Kamila pasowała każdego ucznia na wiernego czytelnika  pięknym nowym piórem od Koszałka Opałka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia czytelniczego każdy nowo pasowany czytelnik otrzymał pakiet złożony z prośby od książki i specjalnej wyprawki czytelniczej podarowanej przez Instytut Książki - przewodnika dla rodziców pierwszoklasisty oraz czytanki "Wnuczka antykwariusza" Justyny Bednarek.

          Uczniom tak się spodobało święto biblioteki, że nie chcieli opuszczać sali i wracać na lekcje.

           


           






                                                                      Mała książka - wielki człowiek 

          Instytut Książki rozpoczął kolejną edycję kampanii "Mała książka - wielki człowiek", której celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych. Aby zachęcić najmłodszych uczniów, którzy dopiero zaczynają naukę w szkole podstawowej, Instytut Książki przekazał naszej szkole, dla każdego ucznia klasy pierwszej, specjalne wyprawki czytelnicze. W skład każdej wyprawki wchodzi:

          "Wnuczka antykwariusza" - książka znanej i niezwykle cenionej pisarki Justyny Bednarek,

          "Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!" - broszura, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów, mówiącym o krzyściach wynikających ze wspólnego rodzinnego cztania.

          Dzięki wyprawce czyteniczej, którą nasi uczniowie otrzymają w Dniu Pasowania na Czytelnika, nauka czytania może stać się prawdziwą przyjemnością.




                                                                       Wyniki konkursów czytelniczych

          Rozstrzygniecie konkursu pt. „Ulubiony bohater literacki”

          KLASA I

          I miejsce: Amelia Nymś - kl. 1a, Emilia Rosołowska - kl. 1a i Lena Wrzesińska z kl. 1b

          II miejsce: Jan Jankowski z kl. 1a

          III miejsca: Hanna Małolepsza z kl. 1b

          Wyróżnienie: Marta Szymańska kl. 1b


          KLASA II

          I miejsce: Piotr Blejwas kl. 2a

          II miejsce: Blanka Bierońska kl. 2b


          KLASA III

          I miejsce: Lena Kalczyńska kl. 3b i Antonina Siwak kl. 3a

          II miejsce: Julia Korycińska kl. 3a

          III miejsce: Marcelina Wrzesińska kl. 3a i Natasza Cabała kl. 3a

          Wyróżnieni: Kornelia Michalska, Zuzanna Starczewska i Zofia Warzocha z kl. 3a

           

          Rozstrzygniecie konkursu plastyczno-polonistycznego na komiks dla uczniów klas IV – VIII Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Rogowie pt. „Moja ulubiona lektura jako komiks”

          I miejsce: Karolina Rosińska i Szymon Kaczmarczyk z kl. 5a

          Rozdanie nagród i dyplomów odbędzie się w dniach 14 i 15 listopada. Laureaci z klas 1,2,3 zostaną nagrodzeni podczas obchodów Dnia Biblioteki 14 listopada, a z klasy 5a po spotkaniu z aktorem i poetą Piotrem Pilarskim 15 listopada w małej sali gimnastycznej.


                                                                      Konkurs plastyczny dla uczniów klas I - III
           

                 Zapraszamy uczniów naszej szkoły z klas I - III do wzięcia udziału w konkursie plastycznym "Ulubiony bohater literacki", którego organizatorem jest biblioteka szkolna.
                Zadaniem uczestników konkursu jest namalowanie, stworzenie dowolną techniką swojego ulubionego bohatera książki (format A4) i podpisanie go poprawnie swoim imieniem, nazwiskiem oraz tytułem i autorem książki, z której wybrana postać literacka pochodzi.
                Prace będą oceniane według następujących kryteriów: poprawność pisowni, walory plastyczne (umiejętności plastyczne, technika plastyczna, estetyka pracy), kreatywność, oryginalność oraz pomysłowość pracy, samodzielność wykonania.
                 Prace należy oddać do biblioteki szkolnej do 27 października 2023 r.
                 Zwycięzcy otrzymają nagrody książkowe i dyplomy.



                                                    Konkurs plastyczno-polonistyczny na komiks dla uczniów klas IV - VIII 

           

                 Zapraszamy uczniów naszej szkoły z klas IV - VIII do wzięcia udziału w konkursie plastyczno-polonistycznym "Moja ulubiona lektura jako komiks", którego organizatorem jest biblioteka szkolna.
                Zadaniem uczestników konkursu jest przygotowanie indywidualnie pracy plastycznej w postaci komiksu stanowiącego kompletną historię lub jej fragment (np. wydarzenie, przygoda bohatera) na podstawie wybranej lektury obowiązkowej lub uzupełniającej dostępnej w naszej bibliotece, w której występują ulubieni bohaterowie. Przygotowanie komiksu ma się opierać na przedstawieniu opowieści wyrażonej za pomocą środków graficznych.
          Fabuła musi nawiązywać do tematu przewodniego konkursu.
               Technika wykonania pracy plastycznej jest dowolna: rysunek, malarstwo, wydzieranka. Prace należy pokolorować i wykonać w formie książeczek. 
                Oceniane będą walory artystyczne, pomysłowość i oryginalność prac oraz strona merytoryczna komiksu (przedstawiona w jasny, zrozumiały sposób, ciekawa, zgodna z fabułą książki; a także poprawność językowa i ortograficzna). Mile widziane będzie kreatywne podejście do tematu, podobnie jak humorystyczne akcenty.
                  Prace należy składać w bibliotece szkolnej do 27 października 2023 r.
                 Najlepsze prace wybierze i oceni Komisja Konkursowa. Ogłoszenie wyników nastąpi poprzez dziennik Librus, na szkolnym FB i na szkolnej stronie internetowej. Prace zostaną zaprezentowane na ekspozycjach biblioteki szkolnej i Gminnej Biblioteki Publicznej.
           





                               ROK SZKOLNY 2022/2023

                                        

          Czerwiec 2023
           

          Uczennice klas 8 czytały dzieciom
          z Gminnego Przedszkola w Rogowie

           

          Maluchy z zerówki przybyły na zaproszenie pani Izabeli Plucińskiej, która prowadzi Teatr 213 i nauczycielek z biblioteki szkolnej. Spektakl "Tatusiu, mamusia się zepsuła!" (przygotowany przez panią Izabelę Plucińską i Teatr 213), który obejrzały, aktorzy z najstarszej klasy przygotowali w ramach programu "Odważ się być odważnym" i został zrealizowany w ramach współpracy naszej szkoły z Gminnym Przedszkolem w Rogowie. W czasie przerw dzieci spędzały czas na różnych zabawach, w tym na czytaniu przy bibliotece, które prowadziły ósmoklasistki.
           

                                           Maj 2023

                  
          Rozstrzygnięcie plastyczno-literackich konkursów

                             "Portret mojej mamy" i "Laurka dla mamy"

           

          26 maja komisja w składzie pań K. Dobrowolska, A. Duszyńska i A. Sytek spośród prac plastycznych dostarczonych do biblioteki naszej szkoły, w oparciu o zasady konkursów i kryteria ich oceniania, przyznała miejsca i wyróżnienia następującym uczniom:

           

          "Portret mojej mamy"

          I miejsce Natalia Kalota z kl. 4b

           

          "Laurka dla mamy"

           

           

           

          I miejsce (równorzędnie) Piotr Blejwas kl. 1a, Radosław Kominiarek kl. 2a, Lena Kalczyńska kl. 2b

           

           

          II miejsce (równorzędnie) Antonina Siwak kl. 2 i Emilian Tuczyński kl. 3b

          III miejsce (równorzędnie) Mateusz Duszyński kl. 1a i Zuzanna Starczewska kl. 2a

           

          wyróżnienia: Klaudia Kaszak kl. 1a i Nela Machowska kl. 1a

           

          Nagrody zostaną wręczone w najbliższy poniedziałek tj. 29 marca na 3 godzinie lekcyjnej. Prosimy wymienione osoby o stawienie się w tym terminie w szkolnej bibliotece.


                Terminarz zwrotów książek i podręczników w roku 2023

          Przypominamy o zwrotach wypożyczonych książek (bez podręczników) do biblioteki szkolnej do 5 czerwca;

          Podręczniki należy zwracać wraz z wypełnionymi przez siebie kartami obiegowymi:
          13 czerwca - klasy 8
          14 czerwca - klasy 6 i 7
          15 czerwca - klasy 4 i 5
          16 czerwca - klasy 2 i 3
          19 czerwca - klasy 1

          Uczniowie powinni też zdjąć owijacze (jeśli nie są przyklejone) i wymazać notatki, wyjąć wszelką własną zawartość, która nie stanowi części podręcznika. Warto przypomnieć zasady ujęte w regulaminie wypożyczania dostępnego na szkolnej stronie internetowej  https://liblink.pl/utqVb1jpbR



                                                       Spotkanie z pisarką

          12 maja po godzinie 11.00 w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyło się spotkanie z autorką książek dla najmłodszych, pisarką Agatą Widzowską. Dzieci wysłuchały czytanych wierszy, odgadywały zagadki i poznały niektóre słowa w psim języku, którymi posługują się bohaterowie cyklu ,,Psierociniec” . Spotkanie w naszej szkole odbyło się z inicjatywy Gminnej Biblioteki Publicznej. Autorka ,,Konia na receptę”, na którym złożyła dedykację dla czytelników szkolnej biblioteki, otrzymała na zakończenie, w podziękowaniu z rąk pani Aliny Rogowej i naszych uczennic, przepiękne kwiaty oraz gorące brawa.




                                        Kwiecień 2023

                                Regulamin konkursu plastycznego "Laurka dla mamy"

          1. Organizatorami konkursu są biblioteka szkolna i świetlica SP im. Mikołaja Kopernika w Rogowie.

          2. Tematyka prac: Laurka z okazji Dnia Matki.

          3. Konkurs polega na wykonaniu pracy w formacie A4 (złożonej na pół), której głównymi elementami będą:

          • Portret plastyczny swojej mamy wykonany samodzielnie dowolną techniką;

          • Życzenia dla mamy (napisane własnoręcznie, starannie i bezbłędnie, a ponadto ozdobione kwiatkami).

          1. Uczestnicy - uczniowie klas I -III SP im. Mikołaja Kopernika w Rogowie powinni podpisać się z tyłu (na odwrocie życzeń) imieniem, nazwiskiem oraz klasą.

          2. Prace będą oceniane po względem samodzielności, oryginalności i estetyki.

          3. Laurki oceni komisja powołana przez organizatorów konkursu, a wyróżnione prace zostaną nagrodzone w Dniu Matki.

          4. Termin: do 24 maja 2023 r.

          5. Miejsce składania prac: biblioteka szkolna.

          6. Zgłoszenie do konkursu jest jednoznaczne z akceptacją powyższego regulaminu oraz wyrażeniem zgody na prezentację prac w szkole.

          Serdecznie zapraszamy!
           

          Regulamin konkursu plastyczno-literackiego
          "Portret mojej mamy"

          1. Organizatorami konkursu są biblioteka szkolna i świetlica SP im. Mikołaja Kopernika w Rogowie.

          2. Tematyka prac: "Portret mojej mamy".

          3. Konkurs polega na samodzielnym wykonaniu prac w formacie A4 (dwie kartki), których głównymi elementami będą:

          • Portret plastyczny swojej mamy wykonany dowolną techniką;

          • Opis mamy (napisany własnoręcznie, starannie i bezbłędnie, a ponadto ozdobiony wg uznania np. kwiatkami, serduszkami itd.).

          1. Uczestnicy, czyli uczniowie klas 4 - 8 SP im. Mikołaja Kopernika
            w Rogowie, powinni podpisać się dwa razy (raz - na odwrocie pracy plastycznej oraz ponownie z tyłu opisu) imieniem, nazwiskiem oraz klasą.

          2. Prace będą oceniane po względem samodzielności, oryginalności, estetyki, stylu, kompozycji oraz poprawności językowej, ortograficznej
            i interpunkcyjnej.

          3. Komisja oceniająca zostanie powołana przez organizatorów konkursu,
            a wyróżnione prace nagrodzone w Dniu Matki.

          4. Termin: do 24 maja 2023 r.

          5. Miejsce składania prac: biblioteka szkolna.

          6. Zgłoszenie do konkursu jest jednoznaczne z akceptacją powyższego regulaminu oraz wyrażeniem zgody na prezentację prac w szkole.

          Serdecznie zapraszamy!



                                     MARZEC 


                                                          Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 

          Z radością informujemy, że nasza szkoła otrzymała dofinansowanie w wysokości 12 000 zł na realizację Priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0: Zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych.

          Otrzymane środki finansowe będą przeznaczone na zakup nowości wydawniczych, elementów wyposażenia biblioteki szkolnej i realizację działań promujących czytelnictwo.

             






           

                                           Rozstrzygnięcie konkursu "Projekt Graficzny Okładki Książki"
           

          21 marca komisja w składzie pań K. Dobrowolska, A. Duszyńska i M. Warda spośród prac plastycznych dostarczonych do biblioteki naszej szkoły, w oparciu o zasady konkursu i kryteria oceniania, przyznała miejsca i wyróżnienia następującym uczniom:

          • w kategorii bajkowo-wielkanocnej

          I miejsca (równorzędne) Nikola Ligman i Lena Kalczyńska kl. 2b

          II miejsca Antonina Siwak kl. 2a i Emilian Tuczyński kl. 3b

          III miejsce Blanka Bierońska kl. 1b

          wyróżnienia: Natasza Cabała i Zofia Warzocha z kl. 2a
           

          • w kategorii przygodowej

          I miejsce Nataniel Borlik  kl. 4a

          II miejsce Karolina Rosińska kl. 4a

          III miejsce Szymon Kaczmarczyk kl. 4a

          wyróżnienie: Natalia Kalota 4b
           

          • w kategorii fantastycznej

          I miejsce Szymon Glapa kl. 8b

          II miejsce Vanessa Sikorska kl. 8b

          III miejsca (równorzędnie) Agata Liskowska kl. 7 i Alex Schitko kl. 8a

           

          Nagrody zostaną wręczone w najbliższy poniedziałek tj. 27 marca na 4 godzinie lekcyjnej w holu szkolnym na parterze.

          Wymienione osoby prosimy o stawienie się w tym terminie przed sekretariatem.
           

                                          LUTY

                                                                       SPOTKANIE Z PISARKĄ 

          21 lutego w ramach realizacji innowacji pedagogicznej pani Izabeli Plucińskiej ,,Odważ się być odważnym" i projektu "Na Ostrzu Pióra" pani Kamili Dobrowolskiej z biblioteki szkolnej odbyły się w naszej szkole, w dwóch grupach wiekowych, spotkania z pisarką, panią Katarzyną Michalak-Duszyńską, mieszkanką naszej gminy i  autorką książki ,,Zatańcz ze mną". Pani Kasia opowiadała dzieciom o swojej książce i podejmowanym w niej temacie choroby genetycznej - pląsawicy Huntingtona. Poruszyła także problematykę trudnej drogi spełniania swoich marzeń i konsekwencji w dążeniu do celu. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali pierwszej w naszym regionie pisarki, zadawali pytania dotyczące jej twórczości, np. Jak wpadła na pomysł napisania książki? Czy miała chwilę zwątpienia? Jak wyglądała współpracą z wydawnictwem? Nasz gość może być dowodem na to, że warto być odważnym i dążyć, choćby małymi kroczkami, do realizacji zamierzeń, nie zważając na przeszkody.

           

          SERDECZNIE  ZAPRASZAMY 
          DO  WZIĘCIA  UDZIAŁU  W KONKURSIE!

           

          REGULAMIN SZKOLNEGO KONKURSU
          „PROJEKT GRAFICZNY OKŁADKI KSIĄŻKI"

          1. Organizatorami konkursu są biblioteka szkolna i świetlica Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Rogowie.

          2. Konkurs przeznaczony jest dla chętnych uczniów naszej szkoły i obejmuje trzy poziomy wiekowe.

          3. Uczestnicy mają za zadanie przygotować projekt okładki książki
          o zróżnicowanej tematyce:

          • z klas od 1 do 3 o tematyce bajkowo-wielkanocnej
          • z klas od 4 do 6 o tematyce przygodowej
          • z klas 7 i 8 o tematyce fantastycznej

           4. Cele konkursu:

          - rozwijanie kreatywności, uzdolnień plastycznych, wrażliwości artystycznej;

          - pogłębianie znajomości treści książek wchodzących w skład zasobów biblioteki naszej szkoły;

          - wzbogacenie warsztatu plastycznego i rozwijanie różnorodnych form i technik plastycznych.

          5. Zasady konkursu:

          - zadaniem uczestników konkursu będzie wykonanie projektu okładki wybranej książki z określonego tematycznie działu, zatem okładka powinna zawierać tytuł oraz imię i nazwisko autora książki;

          - technika wykonania pracy: dowolna forma płaska (np. kredka, farby, wyklejanka, collage);

          - format pracy A4;

          - praca powinna zawierać na odwrocie dane uczestnika konkursu (imię, nazwisko, klasa);

          - prace należy składać w bibliotece szkolnej od 1 do 20 marca 2023r.

          6. Kryteria oceniania:

          - zgodność z tematem konkursu;

           

           

           

           

           

          - piękna szata graficzna nawiązująca do treści ilustrowanej książki;

           

          - poprawność pod względem kompozycji i operowania wybranymi technikami graficznymi;

          - samodzielność, kreatywność, oryginalność;           

          7. Najładniejsze, zdaniem komisji konkursowej, prace spełniające warunki zawarte w regulaminie zostaną wyeksponowane na gazetce przed biblioteką szkolną.

          8. O ogłoszeniu wyników i terminie wręczenia nagród poinformujemy do 31 marca poprzez dziennik LIBRUS, na szkolnym FB oraz w zakładce "Biblioteka"
          na szkolnej stronie internetowej.

          9. Autorzy nagrodzonych prac otrzymają nagrody książkowe.

           

                                    STYCZEŃ
                            
                            
          Podaruj naszej bibliotece książkę

          W październiku w ramach Tygodnia z Biblioteką rozpoczęliśmy akcję "Podaruj naszej bibliotece książkę". Dzięki Wam, Drodzy Uczniowie, księgozbiór biblioteki szkolnej wzbogacił się o niezwykle ciekawe tytuły skierowane zarówno do tych najmłodszych, jak i starszych czytelników.
          Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w to przedsięwzięcie.  Przypominamy, że akcja trwa do końca roku szkolnego.

                                                               Książka czytana żyje dalej!

           

                                      GRUDZIEŃ

           


          By doświadczyć piękna w teatrze i odnaleźć w przedstawionej opowieści ducha świąt
           

           12 grudnia chętni uczniowie z klas od 3 do 8 uczestniczyli wraz z paniami A. Dąbrowską,

          K. Dobrowolską, J. Chmielewską, A. Straube i K. Bereźnicką w wyjeździe do Teatru Muzycznego w Poznaniu zorganizowaną przez szkolną bibliotekę.

          Uczestnicy obejrzeli nie tylko spektakl będący teatralną adaptacją "Opowieści wigilijnej" Charlesa Dickensa, ale również zobaczyli niezwykłe show przedstawiające sztukę malowania piaskiem, światłem i śniegiem w wykonaniu Teatru Piasku Tetiany Galitsyny.

          Wszyscy dali się ponieść bożonarodzeniowej atmosferze i wraz z bohaterami zrozumieli, że w życiu ważne jest być dobrym dla innych. Malowane, ciągle zmieniające się obrazy, dostarczyły wielu niezapomnianych, pięknych emocji.



                                    
                                     PAŹDZIERNIK

                                 
          Tydzień z biblioteką


          Od 24 do 28 października w naszej placówce odbywały się Szkolne Dni Biblioteki. W tym czasie miały miejsce różne wydarzenia promujące czytelnictwo. Każdy dzień nosił inną nazwę.

          Dzień 1. "Dzień Czytelnika"

          Tego dnia na lekcje z wychowawcą uczniowie przynieśli ulubione książki, które zaprezentowali swoim kolegom i koleżankom. Dzieci zachęciły rówieśników do ich przeczytania. Podczas godzin wychowawczych (i nie tylko) uczniowie sporządzali listę propozycji książek do zakupu dla naszej biblioteki.Na szkolnym Facebooku rozpoczął się konkurs "Kto i co czyta?". Zadaniem uczniów było odsłuchanie w domu zamieszczonych tam nagrań. Każde nagranie zawierało fragment książki czytanej przez nauczyciela naszej szkoły. Zespół klasowy, który zdecydował się wziąć udział w konkursie, musiał rozpoznać, czyj to głos oraz jaki utwór jest czytany. Uczniowie konsultowali odpowiedzi w klasie, a następnie dostarczali odpowiedzi do nauczycieli bibliotekarzy. Niestety, żadnej klasie nie udało się bezbłędnie wykonać tego zadania. Jednak najwięcej poprawnych tytułów książek i ich autorów wskazali uczniowie z klasy 6a, za co otrzymali dyplom i słodkości.

          Dzień 2. ”Dzień Książki”

          Od samego rana uczniowie mogli nadać nowe, wolne życie książkom, których już nie chcą w domu. Akcja trwa nadal i ma nazwę Bookcrossing. Oznacza to wędrującą książkę lub książkę w podróży i polega na włożeniu przyniesionych książek do specjalnej szafy ustawionej na parterze szkoły. Uczniowie mogą z niej wybrać egzemplarz, którym są zainteresowani i zabrać ze sobą do domu. Po przeczytaniu książki należy pamiętać o tym, aby ponownie ją uwolnić po jakimś czasie, pozostawiając w szafie.

          Dzień 3. "Dzień Nauczycieli Bibliotekarzy"

          W tym dniu odbył się konkurs recytacji i inscenizacji wybranego przez ucznia utworu literackiego. W konkursie wzięło udział 13 uczestników. Komisja w składzie: pani Izabela Plucińska oraz pani Kamila Dobrowolska, wyłoniła zwycięzców.I miejsce - Patrycja Mierzejewska kl. 8aII miejsce - Amelia Smoter kl. 6aIII miejsce Justyna Kowalska kl. 8aRozpoczęliśmy również akcję „Podaruj bibliotece książkę”, która trwać będzie do końca roku szkolnego. Biblioteka szkolna chętnie przyjmuje dary w postaci lektur, które mogą służyć do wypożyczania.

          Dzień 4. "Dzień Biblioteki"

          W tym dniu zorganizowany został Kiermasz Książek. Uczniowie mogli znaleźć ciekawą lekturę dla siebie lub najbliższych.

          Punktem kulminacyjnym Szkolnych Dni Biblioteki był „Wieczór w bibliotece”, w którym mogli wziąć udział uczniowie z klas od 6 do 8. Nauczyciele wraz z uczniami przyłączyli się do organizowanej po raz 11. akcji Narodowe Czytanie. W tym roku  z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru pt. „Ballady i romanse” A. Mickiewicza nasi wychowankowie czytali ballady, do których następnie wykonywali prace plastyczne. W drugiej części pt. "Romantyczna kolacja we dwoje" uczestnicy wraz opiekunami czytali fragmenty z kanonu lektur młodzieżowych o miłości oraz wierszy miłosnych.Tego wieczoru biblioteka szkolna stała się pokojem zagadek. Uczestnicy zabawy rozwiązywali różnorodne zagadki logiczne, tematycznie związane z literaturą oraz inne np. sprawdzające umiejętność wyszukiwania książek w bibliotece. Celem było odnalezienie klucza do wyjścia. W najkrótszym czasie z zadaniami poradziły sobie uczennice klasy 8c (Kalina Simińska, Roksana Sztange, Jessica Szymańska, Vanessa Szymańska).

          Na zakończenie uczniowie wzięli udział w bitwie na poduszki. Mogli także sprawdzić swoje umiejętności wokalne w karaoke, wykonując piosenki tematycznie związane z książkami.

          Dzień 5. "Dzień Czytania"

          Na przerwach od samego rana w ramach akcji „Starsi czytają młodszym” uczniowie z klas ósmych czytali dzieciom z klas 1 – 3 fragmenty wybranych bajek i baśni.

          W tym dniu w naszej szkole było bardzo kolorowo i wesoło, ponieważ gościliśmy bohaterów ze świata literatury. Uczniowie przebrali się za wybrane postacie literackie. Wszystko za sprawą zorganizowanej w tym dniu zabawy „Jestem postacią literacką”. Ci, którzy najlepiej się przygotowali do tej zabawy kostiumowej i wytrwali w przebraniach do końca lekcji, byli niepytani oraz otrzymali pochwały w dzienniku.Prezentacja uczniów w kostiumach miała miejsce w sali gimnastycznej podczas przerw. Wszyscy przebrani otrzymali słodkości, a za najciekawsze kostiumy uczniowie z klasy 1 – 3 otrzymali dodatkowo książki o naszym patronie.

          Uczniowie z klas 2 i 3 wzięli w tym dniu udział w konkursie "Mistrz Czytania". Po wysłuchaniu 20 uczestników komisja w składzie: pani Anna Duszyńska, pani Kamila Dobrowolska, pani Agnieszka Sytek, wyłoniła zwycięzców.
          Mistrz Czytania wśród uczniów klas 2 – Zofia Warzocha kl. 2a
          Mistrz Czytania wśród uczniów klas 3 – Aleksandra Janka kl. 3b


           

                               ROK SZKOLNY 2021/2022
                                        CZERWIEC

                                  Pasowani na czytelników

          7 czerwca najmłodsi uczniowie z klas 1. złożyli uroczystą obietnicę, że będą dobrymi czytelnikami.

          Tego dnia na pierwszoklasistów w holu szkolnym na drugiej godzinie lekcyjnej czekała niespodzianka. Zostali tam przywitani przez panie z biblioteki: Kamilę Dobrowolską, Agnieszkę Sytek i Annę Duszyńską oraz starsze  czytelniczki z klasy 5b: Maję Warzochę, Hannę Wardę, Julię Szymańską i Dobrochnę Szymczak. Prowadząca wydarzenie czytelnicze pani Kamila powitała kolejno wszystkich obecnych: bohaterów dnia z klasy 1a, a potem z 1b, dyrektora szkoły pana Krzysztofa Kusia, wicedyrektor panią Magdalenę Wardę oraz  wychowawczynie: panią Marlenę Jasińską, panią Irenę Borlik oraz towarzyszącą im nauczycielkę religii panią Violettę Antkowiak.


          Na początku dziewczęta zadały dzieciom pytania o to, co najchętniej czytają i czy znają korzyści płynące z czytania. Uczniowie chętnie odpowiadali zarówno swoim starszym koleżankom, jak i paniom bibliotekarkom, aktywnie uczestnicząc w pogadance czytelniczej. Następnie powtórzyli tekst przysięgi pasowania na czytelnika, obiecując szanować książki i przestrzegać wszystkich obowiązków czytelnika, po czym zostali pasowani na pełnoprawnych czytelników biblioteki szkolnej. Na koniec otrzymali pamiątki pasowania w postaci wkładki z prośbą książki do dzieci oraz "Wyprawki Czytelniczej" nadesłanej z Instytutu Książki.



                                        

           

           

           

           

           

           

                                           MAJ



                                  Spotkanie z pisarzem 

           

          6 maja naszą szkołę odwiedził pisarz Jacek Łapiński, autor książek: „Dlaczego warto czytać książki”, „Jak być lepszym w życiu prywatnym i zawodowym” oraz „Z uśmiechem Ci do twarzy”. Podczas spotkania z naszym gościem uczniowie dowiedzieli się , dlaczego warto czytać, ile czasu przeciętnie marnujemy przed ekranem oraz co zrobić, aby być szczęśliwym człowiekiem. Autor podkreślał, jak ważne wżyciu jest posiadanie i rozwijanie swojej pasji, która może być kluczem do osiągnięcia sukcesu w życiu osobistym. Spotkanie z pisarzem zostało zorganizowane przez Bibliotekę Gminną w Rogowie.







           

          KWIECIEŃ
           

           

          Noc w szkole. Wieczór z książką
           

          Uczniowie klas 7-8 wzięli udział w wydarzeniu "Noc w szkole. Wieczór z książką", które odbyło się w czwartek, 28.04.2022 Pierwotnie miała zostać utworzona jedna 20- osobowa grupa. Jednak liczba osób zainteresowanych tym wydarzeniem przeszła najśmielsze oczekiwania i osiągnęła liczbę 75 uczestników, ale  chętnych było znacznie więcej. W czasie zajęć pozalekcyjnych, w specjalnie przygotowanych salach, miało miejsce wspólne czytanie książki ,,Dlaczego warto czytać?" Jacka Łapińskiego, a podczas plotek przy herbatce, dyskutowano i omawiano przeczytany tekst. Było to przygotowanie do spotkania z pisarzem, które ma się odbyć 6 maja, gdyż uczniowie i nauczyciele chcą godnie przyjąć swojego gościa. Później miały miejsce zabawy integracyjne: studio makijażu, święto kapelusza, piżama party, gdzie  fotografowano i filmowano najlepsze  kompozycje artystyczne. W finale odbyła się bitwa na poduszki i konkurs karaoke. Następnego dnia, w  piątek, 29.04.2022, decyzją Dyrekcji szkoły, uczniowie uczestniczący w tej formie zabawy byli zwolnieni z kartkówek, zadań domowych i odpowiedzi. Uczniowie zachowali  się odpowiedzialnie i  na tę noc, obowiązkowo, zgodnie z obietnicą, zabrali ze sobą dobry humor i pozytywne nastawienie. Już nie mogą się doczekać kolejnej zabawy, którą zaplanowano na jedną z czerwcowych nocy. Organizatorami wydarzenia byli : Agnieszka Sytek, Adriana Straube, Marzena Brodecka, Magdalena Warda, Anna Duszyńska, Danuta Kinga Bykowska, Zyta Łubecka, Karol Nojgebauer, Izabela Plucińska 

            



                               

           








                               
                            

           


                Zaproszenie na wydarzenie "Noc w szkole. Wieczór z książką"

          Z wielką przyjemnością zapraszamy uczniów klas VII - VIII oraz członków Teatru 213 na niezwykłe wydarzenie - "Noc z szkole. Wieczór z książką". Odbędzie się ono 28 kwietnia 2022 r. o godzinie 17.00 w budynku szkolnym. Podczas spotkania wspólnie przeczytamy książkę Jacka Łapińskiegio, który już w maju będzie gościem naszej placówki. Przygotujemy się do godnego przyjęcia pisarza. Czekają Was liczne atrakcje. 

          Zapisy u nauczycieli:   uczniowie klas VII - p. Izabela Plucińska
                                             uczniowie klas VIII - p. Agnieszka Sytek  
           
             
                                            
                                              Liczba miejsc ograniczona! 

                                                                                                                                                                  Organizatorzy 


                                       PAŹDZIERNIK

                                                                                       Szkolny Dzień Książki 

          "Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
          jaką sobie ludzkość wymyśliła"
                  

                                                                Wisława Szymborska

           

                  W dniu 25 października obchodziliśmy w naszej szkole święto książki. Już od pierwszych godzin najmłodsi uczniowie wraz z wychowawcami uczestniczyli w pogadankach na temat zalet czytania i rozmawiali o swoich ulubionych książkach. Niektórzy nauczyciele opowiadali o bohaterach literackich i ich przygodach, które utkwiły im w pamięci z czasów dzieciństwa.
                  Na przerwach międzylekcyjnych uczniowie z klasy 8c czytali pierwszo-, drugo- i trzecioklasistom wybrane w bibliotece szkolnej klasyczne baśnie i fragmenty opowiadań współczesnych pisarzy, którymi zachęcali do poznawania świata literatury.

                   Na godzinach wychowawczych odbyły się też pogadanki dla uczniów z klas 4-8 dotyczące zalet czytania i ulubionych pozycji książkowych zarówno wychowanków, jak i nauczycieli. Starsi uczniowie rozdawali ulotki z propozycjami tytułów dostępnych w naszej bibliotece.

                  

                                                                        Rozstrzygnięcie konkursu z okazji Szkolnego Dnia Książki 

                                                                                            25 października 

          21 października komisja konkursowa wytypowała zwycięzców w trzech kategoriach wiekowych:

          - na poziomie klas 1-3 SP:

          I miejsce: Lena Kalczyńska kl. 1b i Karolina Rosińska kl. 3a

          II miejsce: Wojciech Kaczmarek kl. 1a i Emilian Tuczyński kl. 2b

          III miejsce: Ignacy Berend 2b

          - na poziomie klas 4 - 6 SP:

          I miejsce: Jagoda Szczuryk  kl. 5b

          II miejsce: Amelia Smoter  kl. 5a

          III miejsce: Michalina Petrykowska kl. 5b

          wyróżnienie: Agata Liskowska  kl. 6a

          - na poziomie klas 7-8 SP:

          I miejsce: Vanessa Sikorska  kl. 7b

          II miejsce: Hanna Nowak  kl. 7c

          Komisji najbardziej w pracach konkursowych podobało się łączenie różnych materiałów i form, w jakich plakaty zostały wykonane. Zgodnie z kryteriami zawartymi w regulaminie plakaty zawierały zachętę do udziału w Szkolnym Dniu Książki oraz propozycję przebiegu tego święta. Najwyżej przez komisję zostały ocenione najładniejsze prace i te, które nie zawierały błędów językowych. Laureaci otrzymali dyplomy, nagrody książkowe i gry planszowe oraz edukacyjne, które wręczyły im na 4. godzinie lekcyjnej organizatorki: Magdalena Warda, Kamila Dobrowolska, Agnieszka Sytek i Anna Duszyńska. 
           

          W szkolnym holu można oglądać wszystkie plakaty, które brały udział w konkursie. 

           

           

                Akcja dla zaczytanych!     

                                     
          Rozpoczynamy akcję dla zaczytanych, którą zainicjuje Szkolny Dzień Książki,
          czyli 25 października. 
           

          Jest to całoroczna, fotograficzna akcja pt. "Przyłapani na czytaniu", z której będziemy publikować zdjęcia na stronie internetowej w zakładce "Biblioteka - aktualności" oraz na szkolnym facebooku. Przygotujcie się, że możecie zostać przyłapani na czytaniu i zostaniecie utrwaleni na pamiątkowej fotografii. 
          Prosimy, aby w tym dniu każdy uczeń przyniósł do szkoły swoją ulubioną książkę - godną plecenia innym. 


                                        WRZESIEŃ

          I Ty możesz współtworzyć z nami szkolne pisemko!

          W czwartek 30 września o godzinie 11.35

          w czytelni biblioteki szkolnej odbędzie się
          zebranie organizacyjne dla tych, którzy pragną działać

          w zespole redakcyjnym szkolnego pisemka "Na Ostrzu Pióra".

          Jeżeli jesteś spostrzegawczy, pełen pomysłów i energii do działania,

          potrafisz napisać o tym, co Ciebie interesuje,

          pragniesz uczestniczyć w życiu szkolnym nastolatków  - pamiętaj przyjść!

          Wpisz się w zeszyt naszego zespołu redagującego - sam wybierzesz temat!

           

          Można zgłaszać się też indywidualnie każdego dnia w godzinach nauki szkolnej
          w bibliotece u opiekunki pisemka pani Kamili Dobrowolskiej.

           

          Uwaga! Uczniowie! 

          Konkurs na plakat
          z okazji Szkolnego Dnia Książki

          Cele konkursu:

          - promowanie czytelnictwa w naszej szkole;

          - podkreślenie zalet czytania i roli książki w życiu każdego człowieka;

          - rozwijanie kreatywności i wyobraźni;

          - dbałość o estetykę, grafikę prac oraz poprawność językową;

          - rozwijanie umiejętności tworzenia plakatu promującego wydarzenie szkolne.

          Uczestnicy konkursu

          Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich uczniów naszej szkoły.

          Wymagania

          - wyeksponowanie nazwy Szkolnego Dnia Książki oraz daty, kiedy święto nastąpi
          (25 października) oraz miejsca (czyli nazwy naszej szkoły) gdzie będzie obchodzone;

          - format pracy A1 (wielkość dużej kartki brystolu);

          - technika dowolna (najlepiej łączenie różnych materiałów i form w jakich plakat zostanie wykonany);

          - na plakacie powinny być:

          • zachęta do udziału w tym święcie;
          • propozycje przebiegu.

          - pracę należy opatrzyć imieniem i nazwiskiem autora na jej odwrocie;

          Termin dostarczania prac: 21 października 2021r. do szkolnej biblioteki lub świetlicy.

          Organizatorzy: biblioteka i świetlica szkolna.

          Prace oceniać będzie jury w składzie pań: Kamila Dobrowolska, Anna Duszyńska, Agnieszka Sytek
          i Magdalena Warda.

          Jury dokonuje oceny po zamknięciu terminu dostarczania prac na konkurs.
          Spośród dostarczanych plakatów wybrane będą trzy najlepsze.
          Komisja konkursowa może dodatkowo wyróżnić inne prace lub nie przyznać wszystkich nagród
          w przypadku niespełnienia wymogów konkursowych.

          Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się podczas Szkolnego Dnia Książki
          (
          czyli 25 października).

                                                                               NOWOŚCI W NASZEJ BIBLIOTECE 

          Od nowego roku szkolnego nasza biblioteka wzbogaciła się o nowości z literatury
          dla dzieci i młodzieży. Pozyskaliśmy od różnych darczyńców 50 atrakcyjnych tytułów
          na łączną kwotę 650 zł. Wprowadzone do systemu e-biblio i owinięte czekają już
          na czytelników. Jak widać na zdjęciu są to: legendy, bajki, powieści fanastyczne
          i obyczajowe dla dzieci oraz książki popularnonaukowe dla najmłodszych. 

           

           

                                             ROK SZKOLNY 2020/2021

                                                           CZERWIEC

                                                  OBCHODY ŚWIĘTA DNIA BIBLIOTEKI I CZYTELNIKA - 14 CZERWCA 2021 R.

          14 czerwca obchodziliśmy szkolne święto Biblioteki i Czytelnika połączone z Dniem Dziecka. Uczniowie z klas 1 i 2 SP już o godzinie 8.00 zebrali się wraz ze swoimi wychowawczyniami na sali gimnastycznej, gdzie powitały ich panie A. Straube i K. Dobrowolska. W podjętej pogadance na temat nowości w bibliotece mali czytelnicy wykazali się bardzo dobrą znajomością gazetki szkolnej dla młodszych uczniów "Piórko", na którego łamach niektórzy z nich rozwiązywali w kwietniu konkurs czytelniczy. Dzieci chętnie odpowiadały na pytania zadane przez panią Kamilę dotyczące zawartości pisemka oraz biblioteki szkolnej.

          Po tym wstępie nastąpiło nagrodzenie laureatów konkursu szkolnej biblioteki pt. "Znam bibliotekę i czytam z ochotą". Zostały rozdane dyplomy oraz atrakcyjne książki za przyznane miejsca i wyróżnienia. Piękne prace plastyczne z uskrzydlonym kolorowym nosorożcem zostaną wyeksponowane w szkolnej bibliotece.

          Następnie pani Dobrowolska zwróciła się do pierwszoklasistów z zapytaniem, jak należy dbaćo książki. Po entuzjastycznych odpowiedziach pierwszoklasistów nastąpiło uroczyste pasowanie ich na pełnoprawnych czytelników. Po złożeniu ślubowania najmłodsi otrzymali przygotowane specjalnie dla nich "Wyprawki Czytelnicze" z Instytutu Książki, w skład których wchodzą: książka „Pierwsze abecadło”, broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet. Pakiet ten przysłano do naszej szkoły z myślą o uczniach klasy pierwszej w ramach projektu „Mała książka – wielki człowiek” realizowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.

          W nagrodę za aktywne uczestnictwo w wydarzeniach biblioteki, bardzo dobre odpowiedzi na temat obchodzenia się z książkami oraz zachowania w bibliotece panie Adriana i Kamila przekazały na ręce wychowawczyń obu klas pieski-roboty ufundowane przez gnieźnieńskiego sponsora.

          Po spotkaniu przed szkolną biblioteką klasy od 1 do 3 udały się do Parku Dinozaurów.

          Starsi uczniowie również uczestniczyli w święcie Biblioteki i Czytelnika. W klasach miało miejsce Wielkie Czytanie wybranych fragmentów z książek przez wychowawców, a potem panie A. Straube i K. Dobrowolska obdarowały obecnych laureatów nagrodami książkowymi za konkursy czytelnicze. Uczniowie otrzymali także dyplomy.

          Po punktach programu święta Biblioteki i Czytelnika uczniowie wszystkich klas uczestniczyli wraz z wychowawcami w piknikach i wycieczkach rowerowych.

           

           

           

           


                                                      

           

                                                    ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU CZYTELNICZEGO DLA KLAS 4 - 8

          W kwietniu uczniowie klas 4 - 8 naszej szkoły zostali zaproszeni do wzięcia udziału
          w konkursie czytelniczym. Konkurs skierowany został do czterech grup wiekowych:
          - uczniowie klas 4,
          - uczniowie klas 5,
          - uczniowie klas 6,
          - uczniowie klas 8.

          Poszczególnym oddziałom zostały przydzielone zadania do wykonania:
          - najmłodsi uczestnicy podjęli próbę napisania samodzielnie baśni;
          - uczniowie klasy 5 wykonywali literacki portret bohatera mitologicznego lub ilustrowany słowniczek mitologiczny;
          - stworzenie lapbooka dla wybranej lektury szkolnej - to wyzwanie dla szóstoklasistów,
          - ósmoklasiści wykonywali ilustracje na okładkę (projekt okładki) do lektury.

          Oto lista nagrodzonych:


          Klasy 4

          I miejsce: Amelia Smoter kl. 4a
          II miejsce: Julia Szymańska kl. 4b
                      Maja Warzocha kl. 4b
          III miejsce: Sandra Lewandowska kl. 4a

           

          Klasa 5

          I miejsce: Milena Świszcz

          II miejsce: Jan Skupiewski
          III miejsce: Grzegorz Pałka

           

          wyróżnienie: Michał Borowski

          Klasy 6

          I miejsce: Michał Owczarzak kl. 6b

          II miejsce: Konrad Skupiewski kl. 6a

          III miejsce: Vanessa Sikorska kl. 6b
                       Hanna Kotulska kl. 6b


          wyróżnienie: Martyna Wódczak z kl. 6b

          Klasy 8

           

          I miejsce: Justyna Ratajczak kl. 8a

          II miejsce: Agata Nadolna kl.8a

           

          Gratulujemy laureatom konkursu!


          Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród odbędzie się 14 czerwca 2021 roku w święcie szkolnym - Dniu Biblioteki i Czytelnika. 



                                                           KWIECIEŃ
                                                      ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU CZYTELNICZEGO DLA KLAS 1 - 3

          Uczniowie klas 1 - 3 naszej szkoły w II semestrze zostali zaproszeni do wzięcia udziału
          w konkursie ogłoszonym na łamach naszego szkolnego czasopisma pt. "Piórko" - redagowanego z myślą o najmłodszych czytelnikach. Konkurs pt. "Znam bibliotekę i czytam z ochotą" składał się z dwóch części:
          - I część - o charakterze plastycznym - zadaniem uczestników było pokolorowanie bohatera książki Leszka Kołakowskiego pt. "Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?"
          i dorysowanie mu wymyślonych przez siebie skrzydeł;
          - II część - o charakterze literackim - sprawdzała stopień znajomości literatury dziecięcej,
          a wśród utworów nie mogło zabraknąć wierszy Tuwima, baśni Andersena czy też bajki
          L. Kołakowskiego o nosorożcu, który chciał nauczyć się fruwać.


          Oto lista zwycięzców:


                                                                 Klasy 1

          I miejsce - Maja Smoter kl. 1b
          II miejsce - Emilian Tuczyński kl. 1b

                                                                       Klasy 2

          I miejsce - Szymon Kaczmarczyk kl. 2a
          II miejsce - Piotr Krawczyk kl. 2a


          Wyróżnienia za rysunki:
           

          Oliwia Mazurek kl. 1a


          Martyna Grajek kl. 2b

          Martyna Stanisławska kl. 2b

          Julia Kuster kl. 2b


          Gratulujemy laureatom konkursu!

          Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród odbędzie się 14 czerwca 2021 roku w święcie szkolnym - Dniu Biblioteki i Czytelnika. 

          MARZEC
          OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSU
          NA KRZYŻÓWKĘ CZYTELNICZĄ Z HASŁEM PROMUJĄCYM ZALETY CZYTANIA

          DLA UCZNIÓW KLAS 4-8

          Zwyciężczynią konkursu na krzyżówkę czytelniczą promującą zalety czytania została Justyna Ratajczak z klasy 8a. 

          "Kto książki czyta, łatwo świat zdobywa" - właśnie to hasło zapewniło uczennicy najwyższe miejsce na podium. Zanim jednak Justyna przystąpiła do układania krzyżówki, zgodnie z regulaminem szkolnego konkursu, musiała najpierw zapoznać się z trzema książkami: Agaty Christie "Śmierć na Nilu", Barbary Kosmowskiej "Pozłacana rybka" oraz Doroty Terakowskiej "Córka Czarownic".
          Sporządzając krzyżówkę, wykazała się znakomitą znajomością treści powyższych pozycji literatury młodzieżowej.
           


           


          GRUDZIEŃ

          BIBLIOTEKA SZKOLNA OGŁASZA KONKURS
          NA KRZYŻÓWKĘ CZYTELNICZĄ Z HASŁEM PROMUJĄCYM ZALETY CZYTANIA

          DLA UCZNIÓW KLAS 4-8

          Zachęcamy do zmierzenia się z zadaniem, wymagającym podjęcia wysiłku tworzenia krzyżówki,
          a nie do jej rozwiązania. Jednocześnie pragniemy namówić Was do poznania naprawdę ciekawych książek, dzięki którym wzbogacicie nie tylko swoją wiedzę. Sięgnijcie w Internecie, również
          na naszej szkolnej stronie w zakładce BIBLIOTEKA, do informacji na temat zalet czytania.

          Krzyżówkę, każdy zdecydowany do udziału w konkursie z podanych poniżej trzech grup wiekowych, musi ułożyć na podstawie podanych pozycji literackich. Praca konkursowa ma zawierać około
          18 pytań, a także odpowiedzi na osobnej stronie, oraz posiadać hasło zachwalające czytanie książek.

          Aby wziąć udział w konkursie, należy zapoznać się z trzema książkami.

          Uczniowie z klas 4. i 5. SP powinni poznać Ewy Nowak "Pajączka na rowerze", Joanny Olech "Dynastię Miziołków" oraz Anny Onichimowskiej "Ducha starej kamienicy".

          Dla szóstoklasistów wybrano następującą literaturę: Irena Jurgielewiczowa "Ten obcy", Małgorzata Musierowicz "Kłamczucha" i Marcin Kozioł "Skrzynia Władcy Piorunów", natomiast dla uczestników z klas 7. i 8. są to Agata Christie "Śmierć na Nilu", Barbara Kosmowska "Pozłacana rybka", Doroty Terakowskiej "Córka Czarownic".

          W załącznikach na Librus każdy uczeń otrzymał już regulamin konkursu, w którym zawarte są dodatkowe wytyczne.

          Krzyżówki należy przesłać do 26 lutego do organizatorek, czyli pań: A. Sytek, A. Duszyńskiej
          i K. Dobrowolskiej. Rozwiązanie konkursu nastąpi 2 marca 2021 roku. Wyniki konkursu zostaną umieszczone na stronie internetowej naszej szkoły oraz na szkolnym Facebooku, a najlepsze prace konkursowe zostaną opublikowanie w pisemku szkolnym dla uczniów "Na Ostrzu Pióra". Zwycięzcy zostaną nagrodzeni ciekawymi książkami. 



          PAŹDZIERNIK

          Pasowanie uczniów klas II na czytelników 

          Podczas obchodów Dnia Edukacji Narodowej w szkole drugoklasiści uczestniczyli też w swoim małym wydarzeniu. O godzinie 8.00 zostali poproszeni wraz z wychowawczyniami do sali gimnastycznej, gdzie powitała ich pani Kamila Dobrowolska - szkolny bibliotekarz. Dzieci po krótkiej rozmowie o zaletach czytania i o tym, jak należy zachować się w bibliotece, złożyły przysięgę czytelnika. Po pasowaniu przez panią bibliotekarkę otrzymały pamiątkowe książeczki z prośbą książki o to, aby ją szanowały i pozostały jej przyjaciółmi. 

          Zachęcamy do wzięcia udziału w Wirtualnym Kiermaszu Książek 

          Jeśli zechcesz, możesz pomóc naszej szkolnej bibliotece w zdobyciu nowości czytelniczych.
           

          Kilka prostych kroków w internecie i wspomagasz naszą bibliotekę szkolną:

          1. wejdź na stronę www.ksiegarnia-tuliszkow.pl

          2. zamów książki, których potrzebujesz,

          3. podczas finalizowania zamówienia zaznacz:

          – w polu Dostawa: „Odbiór osobisty w siedzibie firmy”

          – w polu Dodatkowe informacje wpisz kod naszej szkoły:

          K.ŻNI.ROGOW.ZGS

          – w Danych adresowych wpisz swoje imię, nazwisko i adres szkoły

          Księgarnia zrealizuje zamówienie zbiorcze, a swoje książki odbierzesz w bibliotece szkolnej.

          Możesz też zamówić dostawę do domu (przy zamówieniu powyżej 100 zł dostawa jest bezpłatna).

          Od każdego zamówienia z wpisanym kodem naszej szkoły naliczana jest kwota przeznaczona na książki do biblioteki szkolnej, które otrzymamy od Księgarni!

          GWARANCJA BEZPIECZEŃSTWA: książki zapakowane są oddzielnie dla każdego odbiorcy i docierają do szkoły już po 72-godzinnej kwarantannie.

          WRZESIEŃ

          Nowości w bibliotece

          W naszej bibliotece można oglądać w najbliższych dniach ekspozycję książęk, które pozyskaliśmy za darmo w wyniku współpracy z Księgarnią Tuliszków. Nowości zostały właśnie wprowadzone do programu bibliotecznego LIBRUS. Jest to m.in. literatura młodzieżowa, baśnie dla najmłodszych, lektury i albumy. Wartość otrzymanych gratisów to ponad 900 zł. Zainteresowanych uczniów zapraszamy do naszej biblioteki, gdzie w czytelni można je oglądać i wypożyczać.  

          Ogłoszenie dla twórczych uczniów

          Osoby, które chcą w nowym roku szkolnym 2020/2021 działać w szkolnym pisemku "Na Ostrzu Pióra", zapraszamy
          do biblioteki szkolnej na zebranie organizacyjne 22 września (wtorek) o 11.30. Można zgłaszać się też indywidualnie
          do opiekuna pani Kamili Dobrowolskiej. 

           

          ROK SZKOLNY 2019/2020

          MARZEC

          Biblioteka szkolna wzbogaciła się o nowe pomoce dydaktyczne. Otrzymaliśmy dar od Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy w postaci 15 książek z DVD pt. "Nie przegraj młodości", poradnika dla rodziców i wychowawców "Miłość, wolność i odpowiedzialność" oraz "Zapomniani patrioci" - książki z Fundacji "Będziem Polakami". Materiały zawierające projekt przeciwdziałający przestępczości, a także kształtujący proces wychowania oparty na wartościach, służyć będą wychowawcom  do pracy z uczniami na lekcjach wychowawczych.

           

           

          GRUDZIEŃ

          12 grudnia rozstrzygnęliśmy konkurs na świąteczną zakładkę

          Konkurs skierowany był do uczniów klas 1-3 i 4-6 SP. Organizatorzy - biblioteka i świetlica szkolna - zebrały wiele kolorowych, pięknie wykonanych dowolną techniką prac dzieci.

          Oto jego zwycięzcy:

          • w klasach 1 - 3

          1. miejsce:

                      - Amelia Smoter kl. 3a

                      - Weronika Brauza kl. 3a

                      - Nataniel Borlik kl. 1a

          2. miejsce:

                      - Maja Warzocha kl. 3b

                      - Hanna Warda kl. 3b

                      - Michał Szymczak kl. 2b

          3. miejsce:

                 - Natalia Kalota 1b

                 - Alan Konieczka 2b

          • w klasach 4 - 6

          1. miejsce:

          - Vanessa Sikorska kl. 5b

          - Michał Borowski kl. 4a

          2. miejsce:

          - Franciszek Szymczak kl. 5a

          - Bartosz Strzelecki kl. 6c

          3. miejsce:

          - Nadia Kamińska kl. 5a

          - Jan Skupiewski kl. 5a

          wyróżnienia:

          Nataniel Borlik kl. 1a

          Nadia Hałajczak  kl. 2b

          Daria Sztange kl. 2b

          Ineza Myller kl. 5a

          Weronika Hałajczak kl. 5c

          Milena Ratajczak kl. 6a

          Julia Lewandowska kl. 6c

          Julia Piekarska kl. 6c

           

          LISTOPAD

          Przygoda z teatrem

          22 listopada uczniowie z klas 6. wraz z paniami K. Dobrowolską, J. Chmielewską i A. Sytek uczestniczyli w wycieczce do Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie zorganizowanej przez nauczycieli biblioteki szkolnej.

          Wyjazd rozpoczął się od śniadania w McDonaldzie, a po wykonaniu zdjęć przed wejściem do teatru młodzi zwolennicy tej formy kultury obejrzeli spektakl "Królowa Śniegu", a następnie skorzystali z zaproszenia za kulisy, gdzie mogli doświadczać nowych artystycznych wrażeń w warsztatach teatralnych. Uczniowie pełni emocji obejrzeli garderoby aktorów, gdzie przymierzali niektóre elementy kostiumów, dotykali rekwizytów, uważnie słuchali i odpowiadali na pytania pań pedagogów teatralnych, dzięki którym poznali niektóre tajemnice i język teatru.

           

          PAŹDZIERNIK
           

          22 października w sali gimnastycznej nagrodzono najlepszych uczestników konkursu świetlicowo-bibliotecznego pt. "Portret mojego wychowawcy". Przystąpili licznie  do niego uczniowie z klas 1-3, którzy wykonali podobizny swoich wychowawczyń na kartach A4 .

          Dzieci mogły wykonać prace dowolną techniką. Wykonawcy popisali się niezwykłym talentem i fantazją, przedstawiając swoje panie rysowane, malowane i wyklejane za pamocą papieru, plasteliny, materiału, włóczki, a nawet drucików.

          Komisję w składzie pań: Magdaleny Wardy (inicjatorki konkursu), Agnieszki Sytek, Kamili Dobrowolskiej, Katarzyny Mazur i Anny Duszyńskiej ujęły także bogactwo kolorów i różnorodność kompozycyjna. Spośród 50 portretów 17 października wyłoniono 9, które zajęły od I do III miejsca oraz przyznano 7 wyróżnień. Oto zwycięzcy:

          • w klasach 1.:

           

          I miejsce - Igor Kubiak klasa 1a

          II miejsce - Kinga Kurek klasa 1b

          III miejsce - Karolina Rosińska kl. 1a  

          • WYRÓŻNIENIA: Nataniel Borlik 1a, Martyna Stanisławska 1b;

           

          • w klasach 2.:

          I miejsce - Nina Walkowska 2 a

          II miejsce - Julia Gzubicka 2a

          III miejsce - Michał Szymczak 2b

          • WYRÓŻNIENIA: Magdalena Jeżewska 2b, Zuzanna Swędrowska 2b, Norbert Szymaniak 2b, Weronika Wesołowska 2b, Emilia Zaremba 2b;

           

          • w klasach 3.:

                                   I miejsce - Bartosz Kurek 3a  

                                  II miejsce - Weronika Brauza 3a

                                  III miejsce - Amelia Smoter 3a

           

          Najlepsi otrzymali atrakcyjne nagrody książkowe i słodycze, ufundowane przez sklepik szkolny i bibliotekę.

          Uczestnicy i pozostali czytelnicy mogą ogladać niezwykłą galerię prac konkursowych na gazetce w czytelni biblioteki szkolnej.

           

          ROK SZKOLNY 2018/2019

           

          CZERWIEC

          Pasowani na czytelników podczas obchodów Dnia Dziecka połączonego
          z Dniem Biblioteki i Czytelnika

          3 czerwca najmłodsi z klas 1-3 uczestniczyli w wydarzeniu czytelniczym, które od wielu lat należy do tradycji szkoły. Podczas, gdy starsi koledzy i koleżanki, uczestniczyli w zabawach i grach, czytelnicy z klas 1,2 i 3 SP obchodzili aktywnie Dzień Biblioteki i Czytelnika. Święto dla nich prowadziła nauczycielka biblioteki Kamila Dobrowolska.

          Na początku zebrani uczniowie wraz z wychowawczyniami obejrzeli wesoły i interesujący program artystyczny, którego motywami były książki i wakacje. Przygotowały go dla wszystkich nauczycielki klas 3 wraz z wychowankami -
          panie Alina Winiarska i Mirosława Żelek. Artystów nagrodzono za występ gromkimi brawami, a panie kwiatami.

          Następnie pierwszoklasiści zdali egzamin odpowiadając na pytania, dotyczące postępowania z książkami i regulaminu biblioteki szkolnej, po czym Pani Kamila pasowała ich na pełnoprawnych czytelników biblioteki szkolnej. Mali bohaterowie tego święta otrzymali pamiątki pasowania i upominki w postaci książek, a najwierniejsi przyjaciele książek, którzy w ciągu roku dużo wypożyczali i dostarczali do biblioteki ilustracje przedstawiające ulubione bajki otrzymali dodatkowo nagrody książkowe.

          Rozstrzygnięto również plastyczno-literacki konkurs biblioteki szkolnej pt. "Bohaterowie naszych ulubionych książek". Najlepsze prace zostały zaprezentowane na dwóch tablicach włączonych w choreografię sceny, a wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody-książki, które wręczyła przewodnicząca jury pani Kamila Dobrowolska.

           

          MAJ

          Konkurs czytelniczy biblioteki szkolnej

          "Czytam, więc rozumiem"

          W konkursie czytelniczym, który odbył się w formie testu 13 maja, uczestniczyło 60 uczniów z klas 4,5,6,7,8 szkoły podstawowej i 3 gimnazjum.

          Nauczycielki, organizujące "zabawę czytelniczą", panie - K. Dobrowolska, A. Duszyńska i A. Sytek - wyłoniły najlepszych.

          Spośród czwartoklasistów wykazał się najlepszą znajomością treści "Ducha starej kamienicy" Anny Onichimowskiej uczeń klasy 4 c  - Sławomir Kubera - zdobywca 1. miejsca.   

          Z uczniów z klas piątych, piszących na temat "Dynastii Miziołków" Joanny Olech, 1. miejsce  ex aequo otrzymały Oktawia Brodecka z kl. 5a i Zofia Pochylska z kl. 5c z maksymalną ilością punktów i poprawnymi oraz interesującymi pracami pisemnymi.

          2.miejsce - Agnieszka Nowak z kl. 5a i Paulina Danielska z kl. 5c również z maksymalną ilością punktów i ładnymi pracami pisemnymi;

          3.miejsce - Zofia Tyzler z kl. 5d.

          Przyznano też dwa wyróżnienia za dużą ilość punktów dla Antoniny Pańczak i Urszuli Szymczak z klasy 5d.

          Spośród szóstoklasistów, na podstawie oceny znajomości książki "Inna" Ireny Jurgielewiczowej, 1. miejsca ex aequo zdobyły Agata Nadolna i Justyna Ratajczak z klasy 6a.

          Najlepiej napisała test z "Przygód Sherlocka Holmesa" siódmoklasistka Klaudia Kawka z kl. 7b, która też otrzymała 1. miejsce.

          Ogromnym dylematem było wytypowanie najlepszych z najwyżej punktowanych prac wśród uczniów klas ósmych. Pomogły umiejętności twórcze, którymi uczestnicy mogli się popisać, tworząc listy-pamiętniki podobnie jak bohaterka "Pozłacanej rybki" Barbary Kosmowskiej.

          1. miejsce - Patrycja Paluch - klasa - klasa 8 a

          2. miejsce - Natalia Kuś i Hubert Dorabiała - klasa 8 b

          3. miejsce - Luiza Łagódka - klasa 8 b

           

          W gimnazjum najlepsza z lektury "Córka czarownic" Doroty Terakowskiej okazała się

          Wiktoria Pomorska z kl. 3 A, zdobywczyni 1 miejsca.

                                                                                                                   

          Laureaci otrzymali nagrody książkowe 30 maja na "dużej przerwie" w szkolnej świetlicy z rąk pań Agnieszki Sytek
          i Kamili Dobrowolskiej.