• Wsparcie z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa dla szkół na lata 2021-2025

          •  

            Program Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

             

            Jest to jeden z największych programów wzmacniających czytelnictwo oraz wspierający modernizację bibliotek w Polsce.

            Kwota dofinansowania, którą otrzymała nasza szkoła to 12 000 zł plus 3 000 zł wsparcia ze środków organu prowadzącego Gminy Rogowo.

            Środki te zostaną wykorzystane na zakup książek, elementów wyposażenia biblioteki i promocję czytelnictwa wśród uczniów naszej szkoły. 

             

                


                                     
            Wieczór poetycko-muzyczny "Księga Życia"

            Zapraszamy na artystyczny wieczór poetycko-muzyczny, który przygotowaliśmy we współpracy z Teatrem OdNowa działającym przy Gminnym Domu Kultury, nieformalną grupą "Książkowe mole" z Gminnej Biblioteki Publicznej oraz przyjaciółmi naszego Domu Kultury. Wydarzenie odbędzie się 3 listopada 2023 roku o godzinie 19.00 w Gminnym Domu Kultury w Rogowie.
            Będzie muzyka na żywo, wiersze o przemijaniu i śmierci, wśród nich utwory poetyckie poświęone nauczycielom, których nie ma już wśród nas...
             
             


             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

                  

             




            Wieczór poetycko-muzyczny "Księga Życia"

            3 listopada 2023 roku w Gminnym Domu Kultury w Rogowie odbył się wieczór poetycko-muzyczny „Księga Życia”. Wydarzenie czytelnicze zrealizowano dzięki współpracy naszej szkoły z Gminnym Domem Kultury w Rogowie, Teatrem OdNowa działającym przy GDK, nieformalną grupą „Mole Książkowe” z Gminnej Biblioteki Publicznej w Rogowie.

            W tym szczególnym okresie refleksji, zadumy i wspomnień przedstawiciele lokalnej społeczności, a wśród niej wielu znakomitych gości m.in. wójt Gminy Rogowo pan Tomasz Michalczak, przewodnicząca Rady Powiatu w Żninie pani Józefa Błajet i dyrektor Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika pani Maria Machaj-Socha, usłyszeli wiersze o przemijaniu i śmierci czytane przez seniorów z Domu Kultury oraz nastolatki z naszej szkoły. Wśród utworów poetyckich pojawiły się także teksty poświęcone naszym zmarłym nauczycielom, a w szczególności śp. Mironowi Zyzakowi, którego jeszcze świeże ślady pozostały w pamięci uczniów i uczących nauczycieli. Piękne słowa o przemijaniu przeplatane były muzyką na żywo. Swą grą na skrzypcach urzekła zebranych Antonina Siwak z klasy IIIa. Wiersze czytały przygotowane przez panią Kamilę Dobrowolską uczennice z klas V, VI i VII: Weronika Brauza, Martyna Glapa, Natalia Kalota, Jagoda Kawka, Oliwia Kokocha, Maria Kubiak, Kinga Kurek, Sandra Lewandowska, Amelia Smoter, Martyna Stanisławska, Nina Walkowska, Dominika Werkowska, Zofia Zielińska.

            Celem wydarzenia była promocja czytelnictwa i zachęcanie zarówno uczniów, jak i społeczności gminnej do sięgania po poezję.


             

             





             


                                                  




            W poetyckim klimacie Animusa – spotkanie z Piotrem Pilarskim

              15 listopada 2023 r. w ramach obchodów Dni Biblioteki uczniowie klas V-VII naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu autorskim z aktorem, poetą Piotrem Pilarskim. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Gminną Biblioteką Publiczną w Rogowie we współpracy z biblioteką szkolną w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa..

                W imieniu społeczności szkolnej niezwykłego gościa z Ostrowa Wielkopolskiego serdecznie powitała Dyrektor szkoły p. Maria Machaj-Socha, która następnie zaprosiła uczniów do aktywnego uczestnictwa w niecodziennej lekcji teatralnej, j. polskiego, a zarazem wychowawczej.

               Uczniowie z uwagą i w skupieniu słuchali artysty deklamującego wiersze z cyklu poetyckiego pt.: " Animus - serce moje", które przeplatane subtelnymi dźwiękami muzyki Fryderyka Chopina, przeniosły ich w świat tytułowego bohatera lirycznego i wprowadziły w romantyczno-nostalgiczny nastrój.

                Jak wskazuje tytuł tomiku, Animus, kieruje się sercem, jednak jednocześnie bacznie obserwuje otaczającą go rzeczywistość, dzieląc się z czytelnikami swoimi przemyśleniami na jej temat. Wśród prezentowanych przez Piotra Pilarskiego utworów znalazły się m.in. wiersze inspirowane Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej oraz obecnymi konfliktami zbrojnymi na świecie, a także nawiązujące do wielkich postaci ze świata nauki, muzyki czy literatury. Ostatnim utworem wykonanym przez poetę był wiersz pt.: „Do zobaczenia”.

                Dyrektor szkoły p. Maria Machaj-Socha podziękowała gościowi za wspaniałą prezentację poezji, która stanowiła niezwykłą ucztę dla ducha, p. Alinie Rogowy – kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej oraz paniom z biblioteki szkolnej za inicjatywę zorganizowania spotkania. Jednocześnie Pani Dyrektor zwróciła uwagę uczniów na wzorcową recytację w wykonaniu poety, właściwą dykcję, intonację i melodię głosu. Następnie uczniowie jako wyraz wdzięczności za ciekawe spotkanie wręczyli artyście symboliczny bukiet kwiatów i stanęli do pamiątkowej fotografii.

                Na koniec nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu bibliotecznego na komiks na podstawie wybranej lektury, w którym dwa równorzędne pierwsze miejsca przyznano uczniom kl. 5a – Szymonowi Kaczmarczykowi i Karolinie Rosińskiej. Laureatów nagrodzono książkami i pamiątkowymi dyplomami. Bibliotekarka p. Kamila Dobrowolska poinformowała także o zakupionych do biblioteki ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa  nowych książkach, laptopie i ekranie.

                Po spotkaniu uczestnicy mieli możliwość zakupienia tomików poezji Piotra Pilarskiego z autografem oraz zrobienia sobie zdjęcia z artystą.






                                      

                               
              
                                                    Radosny Dzień Biblioteki

            14 listopada 2023 roku świętowaliśmy wraz z uczniami klas  I, II i III Dzień Biblioteki. Podczas uroczystości pierwszoklasiści zostali pasowani na pełnoprawnych czytelników biblioteki szkolnej.

            W małej sali gimnastycznej pani Kamila Dobrowolska i przewodniczący SU Dominik Bartz powitali przybyłych na uroczystość gości: Dyrekcję szkoły, grono pedagogiczne oraz uczniów.

            Na początku zostały ogłoszone wyniki konkursu czytelniczego "Ulubiony bohater literacki". Przewodniczący SU wraz z panią Anną Duszyńską wręczyli laureatom nagrody książkowe oraz dyplomy. Wyróżnione prace konkursowe stanowiły część scenografii.

            Następnie mali widzowie obejrzeli program artystyczny w wykonaniu uczniów klas V - inscenizację "Rzepki" J. Tuwima przygotowaną pod kierunkiem pań Anny Kasprzak i Adriany Straube oraz układ taneczny pod opieką pani Karoliny Felkel z nowo zakupionymi książkami. Książki zostały pozyskane
            w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i pierwszy raz zaprezentowane w tej formie zachęcającej zebrane dzieci do czytania. Widzowie obejrzeli filmiki muzyczne o tematyce czytelniczej wyświetlane na nowym ekranie ze środków NPRC. Występom artystycznym towarzyszyły spontaniczne reakcje najmłodszych, którzy czynnie włączali się w śpiewanie i taniec. 

            W kolejnym punkcie dzieci dowiedziały się, jak ważne w ich rozwoju jest czytanie, a pierwszoklasiści wzięli udział w krótkiej pogadance na temat zasad wypożyczania i poszanowania książek, w czym pomagali im starsi czytelnicy, udzielając licznych wskazówek.

            Ostatnim punktem programu było ślubowanie uczniów klas pierwszych na pełnoprawnych czytelników. Wzbogaceni o potrzebną wiedzę, podczas powtarzania tekstu, obiecywali szanować książki i przestrzegać zasad biblioteki. Pani Kamila pasowała każdego ucznia na wiernego czytelnika  pięknym nowym piórem od Koszałka Opałka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia czytelniczego każdy nowo pasowany czytelnik otrzymał pakiet złożony z prośby od książki i specjalnej wyprawki czytelniczej podarowanej przez Instytut Książki - przewodnika dla rodziców pierwszoklasisty oraz czytanki "Wnuczka antykwariusza" Justyny Bednarek.

            Uczniom tak się spodobało święto biblioteki, że nie chcieli opuszczać sali i wracać na lekcje.

             


             

            Zakupy w ramach dotacji z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa są już w szkole!

                 W ostatnich tygodniach dotarły do nas w ramach NPRC zakupione książki oraz sprzęt w postaci laptopa, lamp biurkowych (w tym jedna z lupą), słuchawek, ekranu oraz mebli.
              Książki, wcześniej będące propozycjami uczniów do zakupów, to nowości czytelnicze zgodne z zainteresowaniami dzieci i młodzieży, a także lektury, których stan został uzupełniony i wymieniony. Są już wyeksponowane w czytelni na złożonym właśnie regale-wózku i częściowo owinięte. Wkrótce będzie mnożna je wypożyczać.
                Czytelnicy korzystają już w czytelni ze słuchawek i lamp. Na zamontowanym ekranie będą wyświetlane filmy edukacyjne. Pracownicy obsługi składają też meble, które uatrakcyjnią wyposażenie wnętrz w bibliotece szkolnej - czytelni i wypożyczalni.
                Projekt przygotowali i koordynują nauczyciele: Agnieszka Sytek, Anna Duszyńska, Kamila Dobrowolska , Waldemar Rychlewski i Jolanta Czerniejewska.
             





             

             



            Właśnie ukazała się pierwsza publikacja prac I Gminnego Konkursu Literackiego w Rogowie

             

            W poniedziałek 11 grudnia przyjechały do naszej szkoły pierwsze egzemplarze wydane w specjalnym numerze szkolnego pisemka "Na Ostrzu Pióra". 20 książek złożonych z 15 prac nagrodzonych w I Gminnym Konkursie Literackim przywiózł pan Maciej Grzmiel - wydawca MAGRAF SP.J z Bydgoszczy. W skład pierwszej książki opublikowanej przez bibliotekę szkolną wchodzą również 2 prace pozakonkursowe. Egzemplarze trafiły już do biblioteki, która zadbała o promowanie czytelnictwa w tej właśnie formie i wkrótce będzie można je wypożyczać. Projekt edukacyjny miał na celu rozwijanie czytelnictwa wśród dzieci w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i z niego też współfinansowanym. Zachęcał uczniów do korzystania z księgozbiorów bibliotek, poszukiwania informacji o regionie z różnorodnych źródeł np. sięgania do istniejących już legend i zasobów języka Pałuk ze słowniczka gwary pałuckiej. Teraz, zgodnie z założeniami obu projektów - NPRC i I Gminnego Konkursu Literackiego propagującymi czytelnictwo, wydanie specjalne "Na Ostrzu Pióra" uzupełnia dział literatury z pozycjami o naszej małej Ojczyźnie.

            Przypomnijmy, jak i dlaczego doszło do tej publikacji, która stanowi efekt starań wielu osób.

            Konkurs pod patronatem Wójta Gminy Rogowo Pana Tomasza Michalczaka trwał od 17 kwietnia do 5 czerwca 2023 roku. Rozegrał się w czterech kategoriach wiekowych. Finaliści oraz laureaci otrzymali nagrody - książki i bony towarowe. Następna nagroda to zrealizowane już ukazanie się na stronicach specjalnego wydania "Na Ostrzu Pióra" twórczości uczniów naszej szkoły: Dominiki Tatar, Karoliny Rosińskiej, Piotra Krawczyka, Liliany Turonek, Jagody Pietrzak, Mileny Świszcz, Justyny Kowalskiej, Amelii Smoter, Darii Loskutovej, Amelii Przedwojskiej, Alexa Schittko, Wiktora Krawczyka, a także dorosłej społeczności z gminy: Marii Tralewskiej, Elżbiety Biniek i Aleksandra Sieniucia.

            W skład redakcji wchodzą nauczyciele poloniści, którzy pracowali nad sprawdzaniem i korektą tekstów: Adriana Straube, Izabela Plucińska, Kamila Dobrowolska, Anna Duszyńska. Okładkę zaprojektowała nauczycielka Anna Kasprzak.

             

             



             

                                              Gwiazdkowe czytanie przy choinkach

            W niezwykłej atmosferze zbliżających się świąt, w szkole przystrojonej choinkami i bożonarodzeniowymi ozdobami, nie mogło zabraknąć czytania dzieciom opowiadań o Wigilii, choince, przygotowaniach prezentów, gwiazdkowych smakołykach, Świętym Mikołaju i Bożym Narodzeniu. Biblioteka szkolna do czytania najmłodszym uczniom z klas 1 - 3 zaprosiła znakomitych gości.

            Pan Wójt Tomasz Michalczak czytał w poniedziałek 18 grudnia w klasie 3a. Pani sołtys i jednocześnie kierownik gospodarczy szkoły Edyta Golczyk zainteresowała niezwykłymi historiami o dawnych świętach sprzed 200 lat pt. „Dziadek do orzechów” E.T.A. Hoffmanna słuchaczy z klasy 2b i 3b. Reprezentująca Uniwersytet Trzeciego Wieku Pani Elżbieta Błaczkowska odwiedziła klasę 1a już w środę 13 grudnia oraz klasę 1b w środę 20 grudnia. Czytającą przy choince w klasie 2a - naszą niezapomnianą emerytowaną nauczycielkę Panią Grażynę Fedejko można było posłuchać także 20 grudnia. Przybyli „Mikołajowie” z iskierką dającą dzieciom moc czynienia chęci sięgania po książkę uczestniczyli w wydarzeniu czytelniczym pt. „Gwiazdkowe czytanie przy choince”. Mamy nadzieję, że wypełnili oni ważną misję propagowania czytelnictwa, gdyż najmłodsi słuchali ich jak zaczarowani, a wielu z nich potem biegło do biblioteki, aby wypożyczyć ciekawą książkę na czas świąteczno-noworoczny.

            Akcja ta zakończyła szkolny projekt „Wszyscy czytamy dzieciom”. Wierzymy, że idea rozpowszechniania mody na czytanie nie minie wraz z upływającym rokiem, a znakomici goście, którym serdecznie dziękujemy za wspaniałe czytanie, z pozytywnym efektem zechcą nadal czytać dzieciom młodszym i starszym - nie tylko historie świąteczne. Natomiast uczniowie będą chętnie czytać i namawiać do czytania członków swoich rodzin.

             

            Spotkanie pisarki Katarzyny Keller z dziećmi 

            "Gdziekolwiek jest dziecko, które czyta, tam jest złote światło. Gdziekolwiek jest dziecko, które myśli, tam jest nasza nadzieja". (Cornelia Funke)

             

            10 kwietnia najmłodsi uczniowie z klas 1,2 i 3 wraz ze swoimi nauczycielami wzięli udział w spotkaniu autorskim pani Kasi Keller, która przyjechała do naszej szkoły już o godzinie 8.00. Ta poczytna pisarka przybyła do nas z Pomorza, gdzie mieszka i tworzy książki nie tylko dla dzieci. Historie zawarte w jej powieściach są pełne empatii, humoru, przygód i problemów młodszych oraz starszych.

            Zebranych powitała serdecznie Pani Dyrektor Maria Machaj- Socha, a następnie podziękowała pisarce za przybycie, a paniom z Gminnej Biblioteki Publicznej w Rogowie i szkolnej biblioteki - Alinie Rogowej, Kamili Dobrowolskiej i Annie Duszyńskiej  - za zorganizowanie tego wydarzenia czytelniczego.

            Na początku nasz niecodzienny gość zapytał, czy dzieci z Rogowa znają jej utwory, a mali czytelnicy okazali wspaniałe przygotowanie, wznosząc do góry przyniesione ze sobą książki autorstwa pani Kasi. Chętnie zadawali też pytania m.in. dotyczące tworzenia, przebiegu dnia pisarki, tego, co inspiruje ją do pisania. Młodzi czytelnicy znali takie tytuły jak "Tomasz Niefart", "Alek Łopot",  "Antykwariat dobrych życzeń"  i "Fajna ferajna", ale pytali też o inne. Potrafili odpowiedzieć, czym jest wyobraźnia, którą można rozwijać poprzez czytanie i uczestniczyli w zabawie obrazującej proces powstawania książki. Pani Katarzyna Keller niezwykle ciepło opowiadała o kreowanych przez nią bohaterach, dając się poznać jako normalna i serdeczna osoba. Sprawiła, że dzieci licznie ustawiły się w kolejce po jej autograf.

            Została nagrodzona kwiatami ufundowanymi przez Radę Rodziców, dzięki której również zostaną zakupione do biblioteki szkolnej książki tejże autorki, za co składamy ogromne podziękowania.

            Autor tekstu: K. Dobrowolska