• 05mar
          • Teatr Kurtyna z Krakowa gościł w naszej szkole!

            Dnia 4 marca 2024 roku mieliśmy zaszczyt gościć Teatr Kurtyna z Krakowa w ramach niezwykłych zajęć edukacyjno-profilaktycznych. W trakcie wizyty, Pan Piotr Kołsut przeprowadził inspirujące warsztaty dotyczące problematyki "hejtu" w Internecie.

             

            Warsztaty, które odbyły się dla uczniów klas 6, 7 oraz 8, miały na celu zwiększenie świadomości na temat negatywnych aspektów internetowego środowiska. Pan Kołsut, doświadczony edukator, w sposób przystępny i angażujący przedstawił uczniom różne metody radzenia sobie z negatywnymi doświadczeniami.

             

            Działania te miały na celu nie tylko zwiększenie wiedzy uczniów na temat zagrożeń związanych z cyberprzemocą, ale również rozwijanie umiejętności empatii, szacunku i odpowiedzialności.

             

            Z przyjemnością możemy podkreślić, że warsztaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczniów, którzy aktywnie uczestniczyli w dyskusjach i zadawali pytania. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza pomoże naszym uczniom stawić czoło wyzwaniom związanym z korzystaniem z Internetu w sposób odpowiedzialny i bezpieczny.

             

            Serdecznie dziękujemy Teatrowi Kurtyna i Panu Piotrowi Kołsutowi za prowadzenie inspirujących warsztatów. Mamy nadzieję, że taka współpraca będzie się rozwijać, przynosząc korzyści naszej społeczności szkolnej.

             

            Autor tekstu/Foto: U. Różańska

      • 04mar
          • Święto Zucha w naszej szkole

            W miniony weekend z 2-3 marca zuchy z Próbnej Drużyny Szarego Wilka działającej przy Szkole Podstawowej im. M. Kopernika w Rogowie wraz z zaprzyjaźnionymi gromadami z Szubina i Łabiszyna spotkały się w naszej szkole z okazji Imienin Zucha.

            W Związku Harcerstwa Polskiego to szczególny dzień, który pojawia się tylko raz na cztery lata w kalendarzu – 29 lutego. To właśnie na ten dzień przypada to wyjątkowe święto dedykowane najmłodszym członkom organizacji. Jest to czas, kiedy Zuch staje się pępkiem świata, czyli kimś wyjątkowym i najważniejszym. Wszystkie zuchy celebrują swoje imieniny z radością i entuzjazmem.

            Tak się stało także w tym roku w naszej szkole, w której z okazji Imienin Zucha biwakowało blisko 50 zuchów z trzech gromad zuchowych:

            6. Próbnej Gromady Zuchowej Dwie Koniczyny z Łabiszyna z druhnami Angeliką Pawlicką i Danutą Lignowską, 13. Grunwaldzkiej Gromady Zuchowej Ogniste Pióra z Szubina z drużynową Katarzyną Grabowską i druhną Agnieszką Dubiel-Trzebiatowską oraz Próbnej Wielopoziomowej Drużyny Szare Wilki z Rogowa z druhnami Aliną Styperek i Jolantą Czerniejewską. W spotkaniu uczestniczył także harcerz Jakub Tracki z Łabiszyna, który pełnił na biwaku funkcję oboźnego.

            Zuchowe nocowanie obfitowało w liczne atrakcje i niespodzianki przygotowane dla najmłodszych przez ich drużynowe.

            Po zakwaterowaniu uczestników spotkaliśmy się na apelu porządkowym poprowadzonym przez Katarzynę Grabowską - komendantkę biwaku. Dla zuchów z rogowskiej gromady był to szczególny moment ze względu na uroczyste wręczenie chust, którego dokonała drużynowa Alina.

            Potem nadszedł czas na radosne zabawy integracyjne i zadania, które sprzyjały lepszemu poznaniu się oraz zacieśnianiu więzi: wspólne tańce, śpiewy, pląsy, pamiątkowe zdjęcia z rekwizytami w fotobudce, wykonanie tortu z różnorodnych materiałów. Dużą niespodzianką był dla wszystkich występ Kuby Kuleczki z gromady Szare Wilki, który zagrał na gitarze i pięknie zaśpiewał specjalnie na tę okazję przygotowaną piosenkę harcerską “Mój świat”, za co został nagrodzony “zuchowymi oklaskami”, czyli specjalnymi okrzykami.

            Następnie były życzenia od druhny Komendant Olgi Skotnickiej przesłane za pośrednictwem telefonu oraz upominki w postaci okolicznościowych butonów, a także wspólnie odśpiewane “100 lat” i pyszny imieninowy tort.

            Po podwieczorku czekała nas jeszcze olimpiada sportowa sprawdzająca kondycję fizyczną zuchów. Okazało się, że wszystkie gromady są zwinne, szybkie i niepokonane, dlatego każdej z nich przyznano równorzędne I miejsce, pamiątkowy dyplom i medale.

            Wieczorem zawitały do nas przemiłe gościnie: Podharcmistrzyni Katarzyna Wszelaki wraz z dh Karoliną Śmigielską z Barcina, które przywiozły ze sobą gitarę oraz inne instrumenty i poprowadziły świeczkowisko.

            Zgromadzeni w kręgu przy blasku świec wysłuchaliśmy gawędy o założycielu skautingu Robercie Baden-Powellu i do późnych godzin nocnych śpiewaliśmy harcerskie piosenki.

            Po całym dniu pełnym wrażeń najwytrwalsi obejrzeli kino nocne, podczas gdy inni udali się na spoczynek.

            Następnego dnia o godzinie 7.00 była poranna gimnastyka, po niej śniadanie i porządkowanie sal.

            I tak nasz biwak dobiegł końca.

            Wszystkim zuchom z okazji ich święta jeszcze raz życzymy dużo uśmiechu, rękawów pełnych sprawności, ciekawych odkryć, super zabawy i wspaniałych przygód!

            Uczestnicy Imienin Zucha dziękują Druhnie Komendant Harcmistrz Oldze Skotnickiej i Komendzie Hufca za życzenia oraz upominki - buttony.

            Harcerze i zuchy z gromady Szarego Wilka przy SP w Rogowie specjalne podziękowania składają Wójtowi Gminy Panu Tomaszowi Michalczakowi za ufundowanie chust i getrów dla wszystkich członków drużyny.

            Organizatorzy składają serdeczne podziękowania: Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Rogowie oraz pracownikom obsługi - za udostępnienie szkoły i pomoc w organizacji biwaku,

            Firmie “Mako” Pawła Koperskiego za ufundowanie słodyczy,

            Pani Sołtys - Edycie Golczyk i Paniom z KGW “Rogowskie Ziółka”- za przygotowanie smacznego obiadu.

            Wszystkim wspierającym działania naszej drużyny przesyłamy serdeczne podziękowania.

            Czuj!

            Autor tekstu: J. Czerniejewska

            Foto: K. Grabowska/A. Styperek/J. Czerniejewska

      • 01mar
          • Z wizytą w mieście patrona szkoły - Mikołaja Kopernika

             28 lutego uczniowie kl. 6a wraz z nauczycielami:  p. Jolantą Czerniejewską, p. Hanną Wicińską-Andrejczak oraz p. Maciejem Michalczakiem udali się na wycieczkę edukacyjną do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu.

                 To bardzo nowoczesne, interaktywne centrum mieszczące się w dawnych toruńskich młynach, oferuje zwiedzającym bogatą ofertę z różnych dziedzin nauki: fizyki, chemii, biologii, geografii. Uczniowie mieli okazję obejrzeć cztery stałe wystawy:

            -  „O Obrotach” poświęconą idei koła i ruchu obrotowego,

            - „Rzeka” - nawiązującą do przepływającej przez Toruń Wisły i prezentującą model rzeki od źródeł po ujście,

            -  „IDEE” najbardziej interdyscyplinarną wystawę Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, łączącą nauki humanistyczne, nauki ścisłe oraz elementy sztuki.

            -„To takie proste!” wystawę obejmującą 26 eksponatów wchodzących w skład czterech różnych stref: „Główka pracuje”, „Mechaniczny plac zabaw”, „Techno Świat” oraz „Pomyśl, zrozum, zrób”.

                Po wejściu do budynku przywitała nas wizytówka Młyna Wiedzy -  Wahadło Foucaulta. Po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia grupa udała się na zwiedzanie wystaw mieszczących się na kolejnych piętrach, gdzie uczniowie poprzez zabawę, badania i doświadczenia poznawali tajniki wiedzy, np: działanie wodnego młyna, kapsuły galaktycznej czy możliwości wykorzystania podczerwieni.  Dzięki odpowiednio dobranym strefom tematycznym oraz eksponatom, przekonali się, że każdy może odkryć w sobie żyłkę naukowca, konstruktora i wynalazcy.

               Po intensywnej nauce uczniowie udali się do restauracji McDonald na smaczny posiłek, po czym wyruszyli w drogę powrotną do Rogowa.

               Dzięki wspaniałej atmosferze i pogodzie…ducha, wyjazd był bardzo udany. 

            Autor tekstu: J. Czerniejewska

            Foto: J. Czerniejewska, H. Wicińska-Andrejczak